Problém s komparátorom (LM 393) na mirkospájkovačke

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

rome55
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 20 Sep 2010, 00:00
Vek: 33

Problém s komparátorom (LM 393) na mirkospájkovačke

Príspevok od používateľa rome55 » 15 Jan 2015, 02:05

Vyrobil som si reguláciu k mikrospájkovaciemu peru SOLOMON SL-11 a zistil som, že nefunguje správne komparátor lm393. Schéma je z amatérskeho radia, zdroj som si vyrobil vlastný +-5V zo symetrického trafa a stabilizoval integrovanými stabilizátormi. Na výstupe mam +4,9V a -5,02V dúfam,že je to zanedbateľné, 24V na pero mám z externého zdroja impulzného stabilizovaného.
Schéma je nanajvýš jednoduchá IO3 zosilňuje napätie termočlánku 100krat teda 0 - 2,9V máme na výstupe. IO2 je čítač, ktorý po sltačení tlačidla mení stand-by režim s reguláciou pomocou potenciometra. Rezistor R8 mi vytvára kladnú spätnú väzbu a hysterézu + - 5stupnov na teplote pera.
Problém je v tom, že ak nastavím na neinvertujúcom vstupe pin5 napätie napríklad 1V, pero mi zohrieva úplne vporiadku t.j. výstup OZ má 4V následkom je, že na pine 6 sa mi postupne zvyšuje napätie od nuly až po 1V OZ zareaguje zmení výstup na 1V pero prestane ohrievať, spätná väzba zníži nastavené napätie na 0,995V. Doteraz ,je všetko vporiadku , problém nastane pri ochladzovaní pera , keď sa hodnota pomaly znižuje z 1V na spodnú hranicu, kedy má komparátor opät zareagovať ale nestane sa tak , začne pomaly zvyšovať napätie na výstupe z 1V na 2V 3V a je otvorený napolovicu ztoho mi začne riadne kúirť tranzistor T4, ktorý nie je stavaný aby na vstupe dostal 7V, na ňom ma byť buď 0V alebo 15V. Už som vyskúšal snáď všetko čo som vedel, osciloskopom som aj sledoval či nenastáva rušenie na vstupoch ale nič priebehy sú hladké. čo som este postrehol, ak som s potenciometrom nastavoval napatie nad hodnotu z termoclanku aj pod hodnotu z termoclanku tak OZ reagoval tak ako mal, len nefunguje v automatickom režime, keď sa pero ochladzuje je tam veľmi pomalá zmena a vtedy neprepne. Dufam, ze je niekto v tomto odbornik a riesil podobnu otazku, este by som skusil vymenit operacny zosilnovac mozno daky vadny kus. Dakujem za kazdu odpoved.

! Upravený názov témy pre v budúcnosti lepšie vyhľadávanie.upravil: 15.1.2015 mirosne !
Prílohy
obr1.jpg
obr2.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Duro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 458
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 21:36
Bydlisko: Bratislava
Vek: 37

Re: Problém s komparátorom (LM 393) na mirkospájkovačke

Príspevok od používateľa Duro » 15 Jan 2015, 20:54

Skus zvysit R8, pripadne ho na chvilu uplne odpoj a daj vediet co to robi.
0
Merať znamená vedieť.

Hinsi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 15 Sep 2014, 15:56

Re: Problém s komparátorom (LM 393) na mirkospájkovačke

Príspevok od používateľa Hinsi » 15 Jan 2015, 21:06

Bože můj to je zase kravina. Autor má zřejmě problém rozeznat i NMOS od JFETu.
0

Používateľov profilový obrázok
Duro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 458
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 21:36
Bydlisko: Bratislava
Vek: 37

Re: Problém s komparátorom (LM 393) na mirkospájkovačke

Príspevok od používateľa Duro » 15 Jan 2015, 21:14

skus tam este takto pridat rezistor.
Prílohy
obr1.jpg
obr1.jpg (41.66 KiB) 4457 zobrazení
0
Merať znamená vedieť.

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Problém s komparátorom (LM 393) na mirkospájkovačke

Príspevok od používateľa Wicker » 15 Jan 2015, 21:24

Hinsi napísal:Bože můj to je zase kravina. Autor má zřejmě problém rozeznat i NMOS od JFETu.
Nabudúce než budeš chcieť niečo napísať, tak si to povedz najprv v hlave, potom si to v nej povedz znovu a až potom ak si budeš istý, že to nieje kokot*na alebo nejaké tvoje podráždené nariekanie ako stále poslednú dobu, tak až potom to napíš.

Ospravedlňujem sa za OT.
0

Hinsi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 15 Sep 2014, 15:56

Re: Problém s komparátorom (LM 393) na mirkospájkovačke

Príspevok od používateľa Hinsi » 15 Jan 2015, 21:42

Taky nevíš, že BS170 je NMOS a né JFET? Co čekáš potom od zapojení, ve kterým si autor plete jabka s hruškama? Že bude snad fungovat?

Nebo co ještě chceš vědět? Že je trochu přetíženej výstup toho komparátoru? Nebo to je taky podle tebe kokot*na?


Ještě doplním, že tak, jak je ten T3 namalovanej, kdyby tam byl JFET doopravdy, tak na kolektoru T2 bude maximálně 0,6V a T3 trvale otevřenej. Ale chápu, že to co říkám sou kokot*ny... Já tomu zapojení asi špatně rozumím, vy zřejmě líp, tak mi to můžete vysvětlit. :wink:
Prílohy
kravina.jpg
kravina.jpg (7.69 KiB) 4421 zobrazení
0

rome55
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 20 Sep 2010, 00:00
Vek: 33

Re: Problém s komparátorom (LM 393) na mirkospájkovačke

Príspevok od používateľa rome55 » 17 Jan 2015, 14:17

Hinsi ty si sa pekne zasekol nikde som nespominal T3 ci je JFET, alebo NMOS. Pravdu mas vtom, ze je trochu pretazeny vystup komparatora max. by mal prepustit 10mA ale je to nastavene na 20mA, co je typizovany prud pre optrón. Skusim sa este pohrat so spatnou vazbou a vystupom pre optrón znizit , zvysist odpor R10.
Duro medzi R7 a R8 vtom pridavani rezistora nema byt uzol ?
Zhrnul bysom co som zatial zistil: vymenil som komparátor lm393 stale rovnaky problem, zrusil som spojenie uzemnenia medzi 24V a GND zdroja 5V tiez ten isty problem. Namiesto pera som pripojil odpor cca 600ohm, pero som zohrieval druhym zdrojom aby som zvysoval napatie na termoclanku a vsetko fungovalo tak ako malo.
AK bol komparátor v stave ze na vystupe bol ciastocne otvoreny (ten moj nezelany stav) tak po odpojeni 24V zdroja sa spamatal a saturoval kam mal. Ten zdroj 24V tam robi problemy, ak som odpojil 5V zdroj a znovu pripojil tak komparátor bol stale v poruche.
0

rome55
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 20 Sep 2010, 00:00
Vek: 33

Re: Problém s komparátorom (LM 393) na mirkospájkovačke

Príspevok od používateľa rome55 » 02 Feb 2016, 02:46

Zdravim vás, po velmi dlhej dobe som sa opat pustil do oživovania tejto spájkovačky, po potrebných úpravach pájkovačka funguje bezproblémovo. Po pripojení kondenzátora na pájkovacie pero začala proste ako tak fungovat tomu nerozumiem ani doteraz prečo to tak je. Odpor R11 som sa snažil zvýšiť co to len pojde lebo prúd cez 1Kohm odpor mi vychádzal 28mA a stratový výkon na odpore bol obrovský. Nerozumiem ako to mohlo autorovi fungovať. Ak som zvysoval odpor tak s povodnym optronom som nevedel klesnút s prudom pod 23mA, po výmene za iny funkčny kus sa uz správal podla datasheetu a prúd som nastavil na 3mA. Tranzistor T4 ešte stále sa problematicky otváral a zatváral, trvalo mu to určitý čas a za ten prechodový čas stihol trošku na sebe zakúriť. Tak som pridal ešte na hradlo odpor s kondenzátorom. Takto pájkovačka funguje vyborne, este taky detail a to neviem preco robi, ze ked ju zapnem tak johnoson citac na pine 2 ani 3 nenastavi napatie ale je tam 0, cize obidve ledky su zhasnuté ak pajkovacku vypnem a zapnem alebo stlacim tlacidlo pre stand by tak vsetko naskoci ako ma. Tak nevadi to nicomu lebo ked nesvieti ani jedna ledka, tak je vlastne v stand by mode, neviete preco ? :) Neodprucam velmi tuto pajkovacku stavat, jednosmerne napatie 24V skace od 22V zatazene trafo az po 28V naprazdno, a velky problem pri nastaveni spinania T4. Ospravedlnujem sa za chyby ale uz nato nevidim :) prikaladm fotky :)
Prílohy
zapojenie.jpg
foto.jpg
foto2.jpg
uprava.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Problém s komparátorom (LM 393) na mirkospájkovačke

Príspevok od používateľa zipaj » 03 Feb 2016, 16:06

neviem preco robi, ze ked ju zapnem tak johnoson citac na pine 2 ani 3 nenastavi napatie ale je tam 0, cize obidve ledky su zhasnuté ak pajkovacku vypnem a zapnem alebo stlacim tlacidlo pre stand by tak vsetko naskoci ako ma
Pretože reset 4017 je zapojený sprosto, autor sa spolieha na to že po zapnutí bude log 1 na výstupe Q0. Ak ti to vadí dpolň si tam RC článok napr 10k, 10n ktorý zabezpečí reset obvodu po zapnutí
Prílohy
spajk.jpg
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
MAT555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 03 Nov 2014, 19:21
Bydlisko: Bardejov

Re: Problém s komparátorom (LM 393) na mirkospájkovačke

Príspevok od používateľa MAT555 » 03 Feb 2016, 17:45

Páči sa mi predny panel :thumbup:
0

rome55
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 20 Sep 2010, 00:00
Vek: 33

Re: Problém s komparátorom (LM 393) na mirkospájkovačke

Príspevok od používateľa rome55 » 05 Feb 2016, 22:56

Ďakujem za poradenie, keď ju budem rozoberať tak to tam doplním, ale zas tam budú ďalšie súčiastky vo vzduchu. MAT555 som rád, že sa páči :applause: :applause:
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Problém s komparátorom (LM 393) na mirkospájkovačke

Príspevok od používateľa zipaj » 06 Feb 2016, 03:29

nemusia byť v lufte, použij SMD :thumbup: , kondenzátor medzi 15 a 16. pin 4017, ten tam sadne jak riť na šerbeľ, rezistor možnože môžeš aj vynechať (záleží od obrazca DPS či sa to dá jednoducho preškrabať a doplniť bez ďalšieho drôtovania, možno bude v takom prípade treba zvýšiť jeho kapacitu na 47-100nF, aj keď výstupu Q2 sa to veľmi nebude páčiť).
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok