Hodiny DCF77

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Hodiny DCF77

Príspevok od používateľa vlado5 » 21 Dec 2015, 19:50

Zdravím, urobil som skúšobné zapojenie hodín na univerzálnej doske. Chcel som vyskúšať funkčnosť, pretože dávnejšie som robil hodiny z AR A4/98 ale SW, ktorého výpis bol súčasťou článku bol nefunkčný. Zapojenie a schéma sa nachádza TU. SW je plne funkčný, snáď to pomôže ďalším záujemcom o stavbu. Vyskúšal som aj zložitejšie zapojenie, musím to pofotiť, potom doplním. Ako zdroj signálu sú použité hodiny s prijímačom DCF, zakúpené v LIDLI, ktorého signál je vyvedený na konektor a na hodiny je signál naviazaný optočlenom, ako vidieť z foto.
Pridávam ďalšie foto zložitejších hodín. Displej nie je podľa origo návodu, mal som ho doma z vyradenej techniky a hľadal som aplikáciu, kde by sa dal použiť. Bolo tam potrebné dorobiť nejaké úpravy a drátové prepojky. Odkaz na túto konštrukciu je TU
Prílohy
Celkový pohľad-napojenie na prijímač hodín
Celkový pohľad-napojenie na prijímač hodín
Detail so zobrazením dňa v týždni
Detail so zobrazením dňa v týždni
Poprepájanie z druhej strany
Poprepájanie z druhej strany
Celkový pohľad na zložitejšie hodiny
Celkový pohľad na zložitejšie hodiny
Detail displeja zložitejších hodín
Detail displeja zložitejších hodín
Detail na dosku zložitejších hodín
Detail na dosku zložitejších hodín
Pohľad na stranu spojov zložitejších hodín
Pohľad na stranu spojov zložitejších hodín
0

archeocomp
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 31 Mar 2017, 23:40
Bydlisko: Dca

Re: Hodiny DCF77

Príspevok od používateľa archeocomp » 25 Sep 2019, 18:19

Ahoj
podobne ako v konštrukcii z Dubnice tu: k-krystal-3mhz-t48978.html som použil TESLA 8748 / 8048 / 8035.

Konkrétne som napísal program pre 8048 na dekódovanie času z prijímača DCF77. Moja konštrukcia pridala aj obvod reálneho času DS1302, zálohovaný batériou CR2032, aby ihneď po zapnutí nabehol realistický čas. Po dekódovaní signálu atómových hodín DCF77 sa prevezme presný čas.

Display môže byť multiplexovaný, alebo statický, v obidvoch prípadoch potrebuje iba 3 piny. Využívajú sa shift registre 74595. Modul na foto je z ebay, je multiplexovaný. Mám aj statický modul, tiež z ebay. Plánujem k tomu zbastliť ešte VFD display. Type displaya sa volí v zdrojovom file dcf77.asm pomocou define.

VFD prijímač mám tiež z ebay, stál cca 12,- Má feritovú anténu 60mm a čip MAS6180B1. Kúpil som aj budík z Lidla, ale za prvé má iba 40mm feritku a za druhé mi ho je ľúto zničiť.

Zdrojový kód je na githube tu:https://github.com/ncb85/ncb48/tree/master/dcf77
Prekladač je Telemark Assembler verzia 3.2, ktorý beží natívne pod Windows.

Dubnica je zdá sa naklonená čipom 8048:-)

Mám aj nejaké plošáky..

Roman
Prílohy
IMG_20190925_180222.jpg
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Hodiny DCF77

Príspevok od používateľa peterple » 25 Sep 2019, 19:59

To si robil teraz?
V takom prípade mám pár otázok:
  1. Prečo 8048? To je medzi MCU dinosaurus starý jak Praha. Veľa externých súčiastok, žiadna FLASH, žiadne ISP. Robil som s tým 30 rokov dozadu keď nič iného sa v ČSSR nedalo kúpiť. Ale prečo dnes?
  2. Prečo DCF? modul s GPS dá rovnako presný čas do pár sekund. RTC možeš vyhodiť. Nemáš problém s príjmom? Dekodér mi príde strašne jednoduchý. Nenastavuje sa na na falošný čas? Ako sa to synchronizuje. Robil som to tiež ale musel som tam dávať všelijaké kontroly aby mi nezhodilo dobrý čas. Počas búrok býval hodne rušený príjem.
Prepáč za kritiku ale celé mi to príde ako z minulého storočia. Strata času investovať do učenia sa tak starých vecí.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

archeocomp
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 31 Mar 2017, 23:40
Bydlisko: Dca

Re: Hodiny DCF77

Príspevok od používateľa archeocomp » 25 Sep 2019, 20:52

1. 8048 je zábava a výzva. S tými súčiastkami - stačí kryštál a tri kondenzátory, to sa mi nezdá tak veľa.
2. GPS modul nefunguje vo vnútri budov. To sa tu už preberalo pri iných DCF77 témach

Ad. jednoduchý dekodér - kontrolujem, prítomnosť, odstup a šírku impulzov, samozrejme paritu a bity 1 a 20. Na zlý čas sa to nenastavuje. Teraz ma napadá, že ešte by som mohol kontrolovať sekundu 59 na nulu, to tam ešte niekedy dorobím.

Celé to je zámerne "ako" z minulého storočia. VFD a 8048 idú skvele dohromady.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Hodiny DCF77

Príspevok od používateľa peterple » 25 Sep 2019, 21:22

8048 má ROM. Tú nemôžeš použiť. Teda musíš použiť externú pamät. EPROM alebo EEPROM. Potom adresný latch a prídeš vďaka tomu o jeden a niečo portu. A to sú tam len tri. Nuž ale ako zábava a výzva môže byť.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

archeocomp
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 31 Mar 2017, 23:40
Bydlisko: Dca

Re: Hodiny DCF77

Príspevok od používateľa archeocomp » 25 Sep 2019, 21:31

Ide o nostalgický projekt. Ja som vtedy s tými čipmi robiť nemohol, nemal som vybavenie.

8048 je názov rodiny, ale nič nebráni tomu použiť 8748 s EPROM, kde stačia tie tri kondenzátory a kryštál. Na využitie starých zásob 8048 / 8035 som si spravil takúto mini doštičku. Na display treba 3 piny, na RTC tiež 3, na vstup DCF je pin T0. Ešte ostáva 2+2+4 nevyužitých pinov.
Prílohy
IMG_20190925_212704.jpg
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Hodiny DCF77

Príspevok od používateľa peterple » 25 Sep 2019, 21:52

No pre použitie 8748 zase bráni potreba programátora. To neodbavíš USB-serial prevodníkom s tromi drôtami a bootloaderom. Potom mazačka, lebo ak to vyvíjaš tak to na prvý krát nevymyslíš. Jedno kolečko je minimálne 10-15 minút. Vyťahovať z aplikácie a prehadzovať do mazačky, programátora a späť aby si odskúšal či to beží. Ale nostalgia to je. Presne tak nostalgicky na to spomínam keď som to prekladal ručne a programoval cez ZXspectrum cez vlastnoručne navrhnutý a postavený emulátor EPROM. Ale len čo prišli FLASH a ISP tak som sa toho veľmi rád zbavil.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Hodiny DCF77

Príspevok od používateľa Milanko » 26 Sep 2019, 08:43

DCF77- som robil veľmi dávno, ešte s klasickými TTL-kami. Mám ich do dnes, stále idú. Len mi vadí, že keď neprejde načítaná minúta OK, tak nesledujúca minuta nie je zobrazená OK. Chcel som si urobiť populárne hodiny s procesorom 8748, čo sú vlastné hodiny, ale synchronizované s informáciou z DCF77. Na koniec som sa rozhodol pre hodiny s GPS-satelitná verzia. Som spokojný, mám informáciu len hodiny a minúty, ale to mi stačí. Hlavne, že nemám starosti s nastavením presného času. Pravda aj tieto majú majú jeden neduh, a to ak nevidia družice tak nejdú. Som vf-kár, cez to všetko rád by som urobil hodiny DCF77, ktoré by boli ako s uvedeným procesorom 8748.
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Hodiny DCF77

Príspevok od používateľa Atlan » 26 Sep 2019, 09:11

Este ze tam mate signa dcf, lebo ka tu na vyvhode nebudem behat s hodinami po dvore aby sa synchronizovali, edte nejsky dobry spinak v okoli a je hotovo. Ps rds tiez poskytuje cas.
0

archeocomp
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 31 Mar 2017, 23:40
Bydlisko: Dca

Re: Hodiny DCF77

Príspevok od používateľa archeocomp » 26 Sep 2019, 10:23

60mm feritová anténa je už dosť dobrá. Čím dlhší ferit tým lepšie. 100mm by mala stačiť aj ďalej ako na východe SR.

https://blog.blinkenlight.net/experimen ... r-modules/

Pozri dole obrázok

-- Spojený príspevok 26 Sep 2019, 10:26 --
Milanko napísal:Som vf-kár, cez to všetko rád by som urobil hodiny DCF77, ktoré by boli ako s uvedeným procesorom 8748.
Kde je problém? Program je k dispozícii, 8748 mám a programátor tiež nájdem:-)
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Hodiny DCF77

Príspevok od používateľa Amaterr » 27 Sep 2019, 08:52

predpokladam , ze ide o preklep , nejake hod. s DCF boli v 8/94 a nie 4/98 , nuz a ked su to tie , tak som dost prekvapeny , pretoze mne podla podla prilozeneho programu pracovali na "prve ", ale po konunikacii s autorom som od neho dokupil program na sest miest a potom tam bola aj uprava "blikania" desatinnych miest , roky pracovali a este jedny na jednom mieste stale idu , prijimac je celkom v pravo, tusim z Vrutok .. nuz doma mi "dizajn" len tak nepresiel a po case som ich musel zrusit :) , tie na stene uz idu desiatky rokov
Prílohy
hod..JPG
0

archeocomp
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 31 Mar 2017, 23:40
Bydlisko: Dca

Re: Hodiny DCF77

Príspevok od používateľa archeocomp » 27 Sep 2019, 10:12

To sú tie s 8748, kde bol v AR výpix HEX ale žiadny zdrojový kód?
0

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Hodiny DCF77

Príspevok od používateľa vlado5 » 27 Sep 2019, 10:16

Ano, Amaterr má pravdu, zapojenie bolo zverejnené v AR8/94 ale už to nie je možné v mojom prvom príspevku editovať. Stalo sa mi to jednoduchým prehodením čísiel 8 a 4. V čom nemá Amaterr pravdu, je to, že mu na prve zapojenie podľa priloženého programu hodiny fungovali. Ten program, ktorý bol zverejnený je na 100% nefunkčný. Mám aj funkčný program na 4 miestny displej z tohoto zapojenia a jeho hexa výpis je obsahovo úplne iný. K ostatným pripomienkam účastníkov vlákna že, prečo používa "dinosaura 8748" a že je to zbytočné zabíjanie času, by som napísal iba toľko, aby sa dotyční pozreli na meno, pod ktorým prispievajúci vystupuje a odporúčam prezrieť si aj jeho stránky, názov ktorých vyplýva aj z jeho "mena". Myslím si, že pre archeocompa je napísať kúsok programu pre 8748 takým rozptýlením vyplývajúcim z jeho koníčka. Okrem toho, zdrojový kód týchto jednoduchých procesorov je až obdivuhodne efektívny a jednoduchý. Ja som prepisoval FW stavebnice PETR na procesor s jadrom 51 a nepodarilo sa mi ho natlačiť do toho 1kB programovej pamäte. Vždy bol väčší. Za mňa má archeocomp K+.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Hodiny DCF77

Príspevok od používateľa Amaterr » 27 Sep 2019, 11:48

nuz co , ked si myslis ze mas pravdu :) , neviem programovat , nic som neupravoval , natukal som do Prepromu s modulom 8748 vypis podla AR , s prijimacom som sa potrapil , na vystup vysokoohmove sluchadka a s velkou kapacitou preladoval , az som pocul pipanie :) a hodiny nabehli , iba nesedelo poradie anod , cize cislice neboli v poradi a anody dodatocne som prepojil podla skutocneho casu . Programy mam urcite odlozene a aj povodnu verziu , ale by som sa musel strasne nudit aby som ich opet strkal do hodin , par mi ich este hotovych ostalo , pekny den :)
0

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Hodiny DCF77

Príspevok od používateľa Milanko » 27 Sep 2019, 14:37

RT1987_DCF77.pdf
(1.32 MiB) 199 stiahnutí
To:Archeocomp - Kde je problém? Program je k dispozícii, 8748 mám a programátor tiež nájdem:-)
Ja mám programátor aj procesor 8748. Môžme ísť do toho Mám aj feritku 10mm a 200mm dlžky-darujem Ti. Prijímač urobím s TCA440. Navrhujem DCF77 podľa návrhu z maďarského zdroja, RD1987_Pdf vid prílohu.
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

Bossi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 15:26
Bydlisko: Pezinok
Vek: 55

Re: Hodiny DCF77

Príspevok od používateľa Bossi » 27 Sep 2019, 18:44

Dobry den,
Uz tu otazka padla viac krat. Nemate niketo funkcny program do DCF77 hodin podla AR A8/94 ?
Nomen pisal ze ho ma ale uz tu nie je dlhsie aktivny. Dakujem.
0

archeocomp
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 31 Mar 2017, 23:40
Bydlisko: Dca

Re: Hodiny DCF77

Príspevok od používateľa archeocomp » 27 Sep 2019, 18:53

Ak som to správne pochopil, k tomu RD1987 chýba program? Vedel by som ho síce naprogramovať, ale:
1. je to s LED displaymi
2. iba HH:MM
3. je tam 17 transistorov, plus ďalšie IO

Môžem dať protinávrh?

Nechcel by si radšej VFD zobrazovače? (mám zopár sád IV-6) A neber ma prosím zle, ale prijímače s MAS6180B1 používajú kryštál ako selektivitu a ten čip je špeciálne vyvinutý pre DCF a podobne. Ja by som bol nadšený, keby sme spravili hodiny na jednej doske s VFD displaymi, 8748, k tomu pripojili trasformátor 12V, modul s MAS6180B1 (potrebuje napájanie ideálne okolo 2V) a dlhú naladenú feritku aby aj východniari mali parádny príjem.

Podľa radiom-riadene-hodiny-f2-t18722-start20.html#p529399 TCA440 (A244D) nie je moc dobrý.
0

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Hodiny DCF77

Príspevok od používateľa vlado5 » 29 Sep 2019, 19:52

Ako uvádzal Milanko vo svojom príspevku, odkaz na prijímač, v spomínanom AR je obdobné zapojenie, ale s modernejším prevedením. Nafotil som moje prevedenie prijímača, podľa AR8/94. RS232 je tam na pripojenie k počítaču a vyhodnocovanie prijímanej informácie pomocou programu pracujúceho pod OS DOS. Posledny obrázok je digitálna časť na skúšobnej doske.
Prílohy
Prijímač DCF77_1.JPG
Prijímač DCF77_2.JPG
DCF77_3.JPG
Prijímač DCF77_3.JPG
DCF77 digitálna časť.JPG
0

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Hodiny DCF77

Príspevok od používateľa Milanko » 29 Sep 2019, 21:10

archeocomp napísal:Ak som to správne pochopil, k tomu RD1987 chýba program? Vedel by som ho síce naprogramovať, ale:
1. je to s LED displaymi
2. iba HH:MM
3. je tam 17 transistorov, plus ďalšie IO

Môžem dať protinávrh?

Nechcel by si radšej VFD zobrazovače? (mám zopár sád IV-6) A neber ma prosím zle, ale prijímače s MAS6180B1 používajú kryštál ako selektivitu a ten čip je špeciálne vyvinutý pre DCF a podobne. Ja by som bol nadšený, keby sme spravili hodiny na jednej doske s VFD displaymi, 8748, k tomu pripojili trasformátor 12V, modul s MAS6180B1 (potrebuje napájanie ideálne okolo 2V) a dlhú naladenú feritku aby aj východniari mali parádny príjem.

Podľa radiom-riadene-hodiny-f2-t18722-start20.html#p529399 TCA440 (A244D) nie je moc dobrý.
Zdravím, modul s MAS6180B1. Videl som, že v čechách je za 191 Kč. Potom robiť prijímač s TCA440 sa neoplatí. No koho to baví, tak nič som nepísal.
VFD zobrazovač, prosím ale ja nemám ani kus. Anténu /feritku/ treba samostane od prijímača, lebo treba nájsť dobré miesto pre DCF77 a hlavne čo najdalej od zdroja rušenia. Ja sa asi prikloním vlastnej aplikácii s TCA440. Upravím pôvodné zapojenie, hlavne doplním mf dvojitý filter 455kHZ s minimálnou šírkou prenášaného pásma .
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

archeocomp
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 31 Mar 2017, 23:40
Bydlisko: Dca

Re: Hodiny DCF77

Príspevok od používateľa archeocomp » 02 Okt 2019, 12:08

S keramickými alebo LC filtrami? Ten môj program už teraz podporuje aj multiplexovaný 6-miestny display, takže potom by úprava na tvoju schému mala byť jednoduchá.

Keby ti ostala jedna naladená dlhšia feritka, mal by som záujem.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok