Menšia úprava aku vŕtačky z Tesca

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Menšia úprava aku vŕtačky z Tesca

Príspevok od používateľa iqlogic » 24 Mar 2016, 02:08

Zdravíčko, po 5ko-vi prichádzam s vlastnou úpravou aku vŕtačky aj ja :) Prestavbou na LiPo už prešla pred dvomi rokmi a odvtedy slúži bez sebemenších problémov dodnes. Pamätám si, že po prechode na LiPo doslova nabrala druhý dych a to pôvodné NiCD nemali ani rok a boli prakticky nepoužiteľné :)
Už dávnejšie som bol rozhodnutý, že vŕtačku doplním o voltmeter, aby som mal aký taký prehľad o stave LiPo a neklesol pod cca 10V (3,3V na článok). Začala mi však chýbať ešte jedna podstatná vec - regulácia otáčok. A tak som začal rozmýšľať, či by už nebolo lepšie kúpiť komplet novú vŕtačku. Ako som si tak robil prehľad trhu a videl tie nezmyselné sumy, rýchlo ma to prešlo. Začal som teda pátrať aká bude najjednoduchšia forma regulácie. Onedlho som už z eBay-a objednával jednoduchý regulátor a voltmeter za pár šušňov.

Prejdem už rovno k veci a to ku konkrétnym súčiastkam a ich parametrom:

LiPo
WellPower ECO
Počet článkov: 3S
Kapacita: 1,3 Ah
Vybíjací prúd: 25C (32,5A)
Nabíjací prúd: 3C (3,9A)

Voltmeter
LED voltmeter do panela
Rozsah napätia: 4,7 - 32V
Odoberaný prúd: <23mA

Regulátor otáčok
PWM regulátor otáčok jednosmerných motorov
Napätie: 6 - 28V
Max kontinuálne odoberaný prúd: 3A
Nastavenie otáčok: plynule 0 - 100% (potenciometer s vypínačom v krajnej polohe)

Kalkulácia nákladov
Náklady na úpravy: cca 13€
Náklady na vŕtačku: 8€
Celkové náklady: 21€


Fotogaléria
LiPo akumulátor nahrádzajúci pôvodné NiCD články
V tejto podobe funguje už 2 roky a stále bez "odúvania"
Obrázok

Zapájanie regulátora
Obrázok

Finálna podoba
Na kontrolu napätia slúži modré tlačítko. Po jeho stlačení a podržaní sa rozsvieti voltmeter.
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Otvor okolo voltmetra sa dal určite vyrezať aj krajšie, ale mal som po ruke len zodratý pilník na železo a pájkovačku, čiže je to ešte celkom prijateľné. Dokonca aj diery na tlačítko a potenciometer som musel "vŕtať" krížovým skrutkovačom :finga:
Servisný konektor LiPo akumulátora je tam tiež ako päsť na oko, ale toto sa už inak skutočne nedalo vyriešiť :)
Ešte plánujem vyviesť "notifikačnú" LED-ku z regulátora, pretože ak by som ho náhodou niekedy zabudol vypnúť a vrátil sa k vŕtačke po niekoľkých dňoch, mohol by ma čakať nemilo "vytrieskaný" LiPo akumulátor :mrgreen:
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Menšia úprava aku vŕtačky z Tesca

Príspevok od používateľa nalimko33 » 24 Mar 2016, 07:42

čím to nabíjaš?
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: Menšia úprava aku vŕtačky z Tesca

Príspevok od používateľa iqlogic » 24 Mar 2016, 07:46

Mám univerzálnu nabíjačku Equilibrium 3.5
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Menšia úprava aku vŕtačky z Tesca

Príspevok od používateľa nalimko33 » 24 Mar 2016, 09:45

stačia tie 2A na plné nabitie?
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Menšia úprava aku vŕtačky z Tesca

Príspevok od používateľa 5ko » 24 Mar 2016, 13:31

Vyzerá to dobre , až na ten gombík regulátora,tan je tam ako päsť na oko, dal by som tam radšej vrúbkované utopené koliečko do drážky.
Ja diery do plastu naradšej vrtam obyčajnými starými poctivými krajčírskymi nožnicami.Špicom zapichnem do stredu a krútim druhou polovičkou ako vratidlom.až kým nemám priemer aký potrebujem.Jednoduchý čistý rez,bez vrtačky, zhaňania a prekladania vrtákov.
Páči sa mi aj ten voltmeter, taký by som dal do nabíjačky na kontrolu článkov pred aj po nabití, cez prepínač od balancera.Len som tam videl len dva drôty, čím je to napájané?Či priamo z meraného napätia?
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
sraj
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 400
Dátum registrácie: 26 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: PP
Kontaktovať používateľa:

Re: Menšia úprava aku vŕtačky z Tesca

Príspevok od používateľa sraj » 24 Mar 2016, 15:24

tak sú napríklad aj tzv. tester LiPo, ktorý sa pripája rovno na servisný konektor a meria jednotlivé články a potom ich súčet
niektoré majú aj alarm. Používajú to modelári viac tu : http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... kumulatoru
0
https://www.meteopp.eu/ MeteoStanica POPRAD - aktuálne údaje , +meteokamerka(test)
Mini Meteostanica Poprad : http://svetelektro.com/Forum/mini-meteo ... 42443.html
TempLogger : http://svetelektro.com/Forum/templogger-t8407.html

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Menšia úprava aku vŕtačky z Tesca

Príspevok od používateľa 5ko » 24 Mar 2016, 16:03

Ono to vyzerá lákavo, ale na konci píše že to má značné odchylky v presnosti,že sa na to nedá spolahnúť, takže na meranie článkov v procese nabíjania ,je to na prd.Muselo by sa to naciachovať podla presného meráku ak sa to dá.Ak nie, tak potom je jednoduchšie použiť naciachovaný klasický ručkový meráčik ,napr.MP40 cez prepínač na potrebné rozsahy . :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: Menšia úprava aku vŕtačky z Tesca

Príspevok od používateľa iqlogic » 31 Okt 2016, 12:25

5ko napísal:Vyzerá to dobre , až na ten gombík regulátora,tan je tam ako päsť na oko, dal by som tam radšej vrúbkované utopené koliečko do drážky.
Ja diery do plastu naradšej vrtam obyčajnými starými poctivými krajčírskymi nožnicami.Špicom zapichnem do stredu a krútim druhou polovičkou ako vratidlom.až kým nemám priemer aký potrebujem.Jednoduchý čistý rez,bez vrtačky, zhaňania a prekladania vrtákov.
Páči sa mi aj ten voltmeter, taký by som dal do nabíjačky na kontrolu článkov pred aj po nabití, cez prepínač od balancera.Len som tam videl len dva drôty, čím je to napájané?Či priamo z meraného napätia?
Ten čudlík nevyzerá vábne, ale akosi neviem nájsť také koliesko, o ktorom píšeš :) JJ, trik s nožnicami je stará známa vec, na ktorú som už aj zabudol hah
Voltmeter je napájaný priamo z meraného napätia, na daný účel viac než dostatočné riešenie a hlavne jednoduché. Rozmýšľal som aj o LiPo testeri, ako spomínal kolega vyššie, ale bolo by to zbytočne zložitejšie. Nabíjam už vyše dvoch rokov len podľa celkového napätia akupaku (min. 10V) a dodnes sú články krásne "balancované".
0

Používateľov profilový obrázok
Ohmater
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 22 Apr 2013, 14:27
Bydlisko: Bratislava I, Stare Mesto
Vek: 50

Re: Menšia úprava aku vŕtačky z Tesca

Príspevok od používateľa Ohmater » 18 Nov 2016, 16:31

Nice tuning, nozaj pekna uprava. Ja som len menil akupack v sroubovacke Parkside, za Li-ion
https://www.gme.sk/akumulator-lithiovy- ... ah-paskovy
Jeden clanok/cell. Teda jednoducha uprava a vymena (lacna). Suhlasim, ze pri napatiach 14,4V a 18V sa to uz neoplati. Je potrebne vymenit vsetky clanky v stroji za zhodne koli balancovaniu...

3,7V x 3ks = 11,1V
3.7V x 4ks = 14,8V
3,7V x 5ks = 18,5V
3,7V x 6ks = 22.2V

A ozaj tento tester meria continualne, bez resetu, raz za 1s cykluje clanky a potom da sum/sucet vo Voltoch a pipa. Je programovatelny aj pre LiFePo4, Li-ion, LiPo od 3.0V na clanok po 3.4V!!! Tie dva piezo repraky pri alarme zobudia aj "Drakulu" takych 90dB urcite. Pouzivam ich k RC modelom. Stoja od 3,37 Eur s piezom cena teraz v Bratislave pozeral som Avion Shopping Park (Pri letisku )vypadovka PN, NI, NZ, BB, ZA
Obrázok
link: http://www.peckamodel.sk/produkt/rc-mod ... ace-napeti
0
"Neboj sa tienov, znamenaju, ze na blizku je svetlo"

jano68
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 03 Feb 2019, 18:45

Re: Menšia úprava aku vŕtačky z Tesca

Príspevok od používateľa jano68 » 03 Feb 2019, 18:48

Zrátaj si čas, ktorý si pritom strávil vynásob ho tvojou hodinovkou a zistíš či sa ti oplatilo :agree: :thanks:


Reklama výrobku na e-shope zmazaná. upravil: 4.2.2019 mirosne
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Menšia úprava aku vŕtačky z Tesca

Príspevok od používateľa zipaj » 03 Feb 2019, 19:21

Zrátaj si čas, ktorý si strávil pri písaní svojích rád, vynásob ho tvojou hodinovkou a zistíš koľko si mohol zarobiť ak by si od rána do večera iba makal, vybodol sa na koníčky, kamarátov a ostatné radosti života.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Menšia úprava aku vŕtačky z Tesca

Príspevok od používateľa jenda23 » 03 Feb 2019, 19:30

Jano, vše co člověk dělá doma je nerentabilní, ale dělá to proto, že ho to baví a má z toho radost. Ale to nikdy lidi žijící spotřebním způsobem 21. století nepochopí...
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Menšia úprava aku vŕtačky z Tesca

Príspevok od používateľa Marek1975 » 03 Feb 2019, 19:38

mne to skor pride, jak nedovolena reklama na fore... 1 prispevok a hned toto? mimo to, komentuje 3 roky stary prispevok no neviem, neviem...

Založený:
03 Feb 2019, 18:45
Posledná návšteva:
03 Feb 2019, 18:48

Ale na margo prispevku - chvalim snahu a aj vysledok, kazdy zisti sam, alebo zistil sam, kolko stoji novy accupack, alebo jeho repas, ja rovnako prerabam z casu na cas baterky a mozem len chvalit vydrz.
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Menšia úprava aku vŕtačky z Tesca

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Feb 2019, 02:25

V dnesnej dobe sa doma neoplati nic robit. Jedinu vyhodu to ma len v tom, ze to co spravis je spravene ta ako si to ty chcel a robi to to, co si ty chcel aby to robilo. O neakej rentabilite sa tu nemozeme bavit.

iqlogic chcel mat displej na acupac-ku a regulaciu otacok a teraz to ma. Takyto acupack nekuis ani v Cine (kym im to neukazes alebo si jeden kus nekupia :biggrin: ).

Napriklad aj ja, na trhu je milion typov termostatov pre kurenie rodnneho domu, ale aj tak som si nekupil original ***, lebo som sa ucil programovat MCU, tak som to vyrobil na "breadboarde" a momentalne som uz pri verzii 6 stale na breadboarde, kde som uz pridal aj snimace otvorenych okien, lebo manzelka zabuda vypnut kurenie ked "pol dna vetra" zabuden zavriet ono v spalni (termostat je v spalni kvoli dietatku). Potom cely dom bol rozkureny jak svina. Ale napriek hodinam casu co som nad tym presedel mi to stalo za to, lebo to robi presne to co ja chcem aby to robilo.
A toto ma na tom bavi, vzdy tam nieco pridat. Jedneho dna, ked uz dlho tam nic nepridam tak to dam na plosak (ale kedy ?). :biggrin:

*** ked som kupil dom (postaveny v 1996) tu v IRL, namiesto termostatu bol hodinovy casovac - oni (starsie domy a starsi ludia, teraz nove uz maju termostaty) ked nie su doma nekuria, ked pridu domov tak si to nacasuju. "Velmi zaujimavy sposob kurenia". Na druhej strane tu teplota pod nulu klesne velmi zriedka aj aj to na -2°C v noci za poslednych 10 rokov.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

terezkaterka
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 22 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Horná Štubňa 314
Vek: 70

Re: Menšia úprava aku vŕtačky z Tesca

Príspevok od používateľa terezkaterka » 06 Apr 2019, 09:48

jano68 napísal:Zrátaj si čas, ktorý si pritom strávil vynásob ho tvojou hodinovkou a zistíš či sa ti oplatilo :agree: :thanks:


Reklama výrobku na e-shope zmazaná. upravil: 4.2.2019 mirosne
Priateľu, keby takto mali rozmýšľať všetci kutilovia, tak by nemuseli existovať.
0

devilstar
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 31 Máj 2017, 17:09

Re: Menšia úprava aku vŕtačky z Tesca

Príspevok od používateľa devilstar » 08 Apr 2019, 08:08

Spravil som si akkupack z Li-ion bateriek s balancerom € 1,12 6%OFF | 4S 30A Li-ion Lithium B ... e/bzcK1KV2 a po zapojeni do vrtacky funguje nasledovnym sposobom, ze po stlaceni tlacidla iba pretoci motor a vypne. Po opatovnom stisknuti opat len pretoci motor. Na priame zapojenie bez balanceru toci motor normalne. Nevie niekto z Vas co moze byt pricinou?

Odoslané z Redmi 4 pomocou Tapatalku
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Menšia úprava aku vŕtačky z Tesca

Príspevok od používateľa mr.dred » 08 Apr 2019, 08:30

Vieme :D TU som o tom písal, síce to bola 3S25-ka ale bude to zrejme podobné zapojenie, len rozšírené/posilnené.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

devilstar
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 31 Máj 2017, 17:09

Re: Menšia úprava aku vŕtačky z Tesca

Príspevok od používateľa devilstar » 08 Apr 2019, 10:26

Takze potrebujem iny balancer? Ajaaaj. [emoji848]

Odoslané z Redmi 4 pomocou Tapatalku
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Menšia úprava aku vŕtačky z Tesca

Príspevok od používateľa mr.dred » 08 Apr 2019, 10:59

Nieeee... treba tomu tvojmu oneskoriť prúdovú kontrolu a pôjde to . Si nečítal ten ruský článok ?
Treba prečítať číslo toho integráču a podľa DS vystopovať, kde treba tú ochranu spomaliť.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

devilstar
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 31 Máj 2017, 17:09

Re: Menšia úprava aku vŕtačky z Tesca

Príspevok od používateľa devilstar » 08 Apr 2019, 11:02

Negavarim pa rusky [emoji3] skusim to prehnat translatorom. Mrknem na to, jak pridem z prace.

Odoslané z Redmi 4 pomocou Tapatalku
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok