Súmrakový spínač - najjednoduchšie zapojenie.

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Súmrakový spínač - najjednoduchšie zapojenie.

Príspevok od používateľa helios » 25 Mar 2016, 23:39

Potreboval som urobiť súmrakový spínač na 12V na spínanie IR prisvetlenia v exteriéri na zabudovanie do svetla. Na internete je množstvo schém, ktoré sú zložité a ešte zložitejšie. Povedal som si, že to musí ísť aj jednoduchšie a tak som zobral zopár súčiastok (relé, diódu, fotodiódu a NPN tranzistor) a na stole som začal experimentovať. Vzniklo z toho zapojenie podľa schémy nižšie. Ale ako vždy je niečo za niečo. Tranzistor by mal mať zosilňovací činiteľ okolo 300, u relé sa použije rozpínací kontakt, ako svetelný snímač som použil fotodiódu z rady SFH. Je možné použiť aj fotoodpor, ale musí mať za tmy odpor aspoň 2MΩ, inak sa nám relé nevypne. Skúšal som aj fotónku 1PP75, išlo to aj s ňou, len bola menej citlivá. Skúšal som namiesto KF506 aj FET BUZ80, ktorý som našiel v šuflíku, akurát bolo treba doplniť odpor 1MΩ medzi Gate a Source, aby sa FET zatváral za tmy. Už niečo vyše mesiaca tento spínač funguje spoľahlivo.
Prílohy
fotorele.png
0

Používateľov profilový obrázok
samponek
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 264
Dátum registrácie: 30 Máj 2015, 09:12
Bydlisko: Laa an der Thaya, Rakousko

Re: Súmrakový spínač - najjednoduchšie zapojenie.

Príspevok od používateľa samponek » 26 Mar 2016, 13:42

Fotoodpor použít můžeš a nemusí mít 2MΩ, KF506 taky. Fotoodpor použij jakýkoli 1k až 100k z báze na +12V a z báze trimr na zem.
Podle toho jestli dáš fotoodpor mezi bázi a plus, nebo mezi bázi a mínus, bude relé buď spínat, nebo bude v klidu. Mezi bázi tranzistoru a dělič s fotoodporem dej odpor cca 1k.
S BUZ80 to bude ve stejném zapojení fungovat taky. Stejně tak to bude fungovat když dáš místo fotoodporu třeba KC507 s nahoře upilovaným kloboučkem.
0

Používateľov profilový obrázok
Duro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 458
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 21:36
Bydlisko: Bratislava
Vek: 37

Re: Súmrakový spínač - najjednoduchšie zapojenie.

Príspevok od používateľa Duro » 26 Mar 2016, 15:17

S oskalpovanym KC507 som sa kedysi hral, no ak si dobre pamatam tak je to znacne "hluche". Takze by to mozno bol skor slnecny spinac nez sumrakovy.
0
Merať znamená vedieť.

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Súmrakový spínač - najjednoduchšie zapojenie.

Príspevok od používateľa helios » 26 Mar 2016, 20:23

Šamponku, viem, že by to išlo aj 1000+ jeden inými spôsobmi, po doplnení dvoma odpormi a elytom získame naviac aj časové oneskorenie zapnutia a vypnutia. Tu mi išlo o čo najjednoduchšie a funkčné zapojenie, ktoré si môžu vyskúšať aj začínajúci nadšenci. Budem overovať aj ďalšie verzie tohto obvodu, potom sem pridám výsledky. Net je totiž plný prekomplikovaných, prípadne zbytočne arduinizovaných zapojení aj tam, kde by stačilo omnoho jednoduchšie zapojenie na báze diskrétnych súčiastok, ktoré mnohokrát zbytočne hnijú naspodku šuflíkov so súčiastkami.
Mimochodom, toto zapojenie s relé dobre funguje aj ako tester diaľkových ovládačov, po priblížení ir ovládača ku fotodióde a stlačení niektorej funkcie, nám relé svojim veselým cvakotaním potvrdí funkčnosť danej klávesy DO. :wink:

Inak, v dobe, kedy včera znamenalo už zajtra, sa pri nedostupnosti fotodiód používali aj KC... s upilovanou čapicou, ale citlivosť nebola nič moc. Podobne sa dali použiť aj GE trandy rady 10xNU70, ktoré mali spočiatku namiesto kovového puzdra sklenené. Tam stačilo zodrať čierny lak a pod ním bola sklenená banka. Ale takisto citlivosť nič moc. V núdzi sa dala použiť aj doska zo selénového usmerňovača, u ktorej sa nad plynovým horákom po nahriatí dosky handrou zotrela vrstva pájky, a primitívny solárny článok bol na svete. Účinnosť síce nula, prd, ale fungovalo to nejak, a hlavne to bolo bežne dostupné.
0

milan209
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 07 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 50

Re: Súmrakový spínač - najjednoduchšie zapojenie.

Príspevok od používateľa milan209 » 15 Máj 2016, 17:01

Rad by som sa spýtal či je možné toto zapojenie použiť povedzme na ovládanie dvierok kurnika. Lebo je rozdiel svetla keď je noc s "aktívnym " mesiacom a opačne. Nie je dobre na doregulovanie použiť ešte pre fotodiodu nejaký 100 ohm trimer?
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Súmrakový spínač - najjednoduchšie zapojenie.

Príspevok od používateľa TomasNM » 15 Máj 2016, 22:30

By ma celkom zaujimalo,preco si dal fotodiodu medzi C a B a nie medzi + a B?
Takto mam podozrenie,ze ten obvod kmita vo vysokej frekvencii(co ale rele nepostrehne).
Pointa je ta,ze pri rozopnutom tranzistore privedies potrebny prud do bazy cez rele samotne,ten nasledne zopne,cim kolektor stiahne smerom k zemi a rele zopne. Tym sa znizi aj prud do bazy,ktory uz nieje dostatocny na to,aby tranzistor drzal zopnuty,tranzistor sa rozopne a na C sa cez rele znova dostava napajacie napatie. Nasledne sa cely dej opakuje tak rychlo,kolko tranzistor dovoli.
Alebo sa mylim?
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Súmrakový spínač - najjednoduchšie zapojenie.

Príspevok od používateľa helios » 16 Máj 2016, 00:28

Fotodióda medzi C a B je kvôli jednoduchosti zapojenia, zároveň je cievkou relé obmedzený max. prúd cez fotodiódu do báze. Samozrejme, že je možné dať napájanie fotodiódy cez potenciometer priamo z plusu a regulovať citlivosť spínača.
Na stole mi toto jednoduché zapojenie nekmitalo, ale osciloskopom som to nemeral.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Súmrakový spínač - najjednoduchšie zapojenie.

Príspevok od používateľa breta1 » 16 Máj 2016, 09:00

Je to špatně.
Tranzistor se otevírá napůl, cívka relé nemá plné napětí, bude to nestabilní, nejde to regulovat, divím se, že ti to fungovalo...
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Súmrakový spínač - najjednoduchšie zapojenie.

Príspevok od používateľa marek181818 » 16 Máj 2016, 09:12

0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Súmrakový spínač - najjednoduchšie zapojenie.

Príspevok od používateľa breta1 » 16 Máj 2016, 09:19

Na internetu je spousta hovadin (odkdy je KC507 PNP?)
Každý soumrakový spínač, který nemá hysterezi, je v praxi nepoužitelný.
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Súmrakový spínač - najjednoduchšie zapojenie.

Príspevok od používateľa helios » 08 Okt 2016, 12:59

Určitú hysteréziu robí v mojom zapojení samotné relé.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok