Nabíjačka Li-Ion

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

pajkovac_Sam
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 26 Sep 2014, 11:57
Bydlisko: Lokátor: KN08TQ

Nabíjačka Li-Ion

Príspevok od používateľa pajkovac_Sam » 01 Apr 2016, 18:48

Ahoj,

prednedávnom som sa pýtal, že čo a ako s Li-Ion batériami.
Konečne som sa dostal k tomu popájkovať nabíjačku. Schéma je prevzatá od Belzy.
Urobil som menšie úpravy: Odpor R2 som zmenšil na 1 Ω a R5 zväčšil na 680 kΩ. Nabíjací prúd mám pod 1 A a napätie nie úplne na 4,2 V. Meral som to len s merákom kúpeným vo výpredaji v kultúrnom dome, teda treba to brať s rezervou... V škole som sa to snažil pomerať tiež, lenže popri prístrojoch za pár tisíc € sa tam nenájde presný Volt(Ampér)-meter.
Na jednej DPS sú 4 moduly nabíjačky. Ako napájač som použil PC zdroj - 12 V vetvu, teda tranzistory dosť topia. Ešte neprišiel ventilátor, no miesto už mám nachystané. DPS, ako aj otvory v krabičke sú robené na domácom CNC.
Momentálne nabíjam baterky a pôjdem merať kapacitu a skladať packy.

Sam.
Prílohy
Nabíjačka Li-Ion, DPS - strana spojov
Nabíjačka Li-Ion, DPS - strana spojov
Nabíjačka Li-Ion, DPS - strana súčiastok
Nabíjačka Li-Ion, DPS - strana súčiastok
Nabíjačka Li-Ion, vrch krabičky
Nabíjačka Li-Ion, vrch krabičky
0

ace1x
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 06 Sep 2014, 19:34
Bydlisko: okr. Šumperk
Vek: 39

Re: Nabíjačka Li-Ion

Príspevok od používateľa ace1x » 01 Apr 2016, 18:56

Kdyby jsi použil 5V větev tak by netopily vůbec.
0

pajkovac_Sam
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 26 Sep 2014, 11:57
Bydlisko: Lokátor: KN08TQ

Re: Nabíjačka Li-Ion

Príspevok od používateľa pajkovac_Sam » 01 Apr 2016, 19:23

Ahoj ace1x,

fajn nápad. Rozmýšľal som aj nad tou možnosťou.
Možno sa mýlim, stáva sa mi to často, myslím si, že na tranzistore bude úbytok (povedzme 0,7 V), na dióde tiež (povedzme 0,7 V). Na odpore nie, lebo už tam bude malý prúd. Na aké napätie by som potom nabil baterku? Podľa mojej laickej úvahy by to bolo 5 V - 1,4 V = 3,6 V.

Sam.
0

ace1x
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 06 Sep 2014, 19:34
Bydlisko: okr. Šumperk
Vek: 39

Re: Nabíjačka Li-Ion

Príspevok od používateľa ace1x » 01 Apr 2016, 19:32

Na tom darlingtonu takový úbytek nebude a když dáš schottkyko diodu, která má i jen 0,3 V úbytek podle typu, tak by to neměl být problém.

Tady mrkni na moji. Napájení jsem nakonec dal z USB a tranzistor vůbec nehřeje i když ním teče 0,5 A, takže chladíč jsem dal jen z povinnosti nakonec úplně malinký. Konečné nabíjecí napětí 4,1 - 4,2 V nastavitelné trimrem.
http://svetelektro.com/modules.php?name ... bfe2f7becf
0

pajkovac_Sam
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 26 Sep 2014, 11:57
Bydlisko: Lokátor: KN08TQ

Re: Nabíjačka Li-Ion

Príspevok od používateľa pajkovac_Sam » 05 Apr 2016, 20:55

Ahoj,

dobrá práca a fajn nápad dať tam trimer.
Mám otázku, že čo sa stane ak dáš naopak baterku do nabíjačky?
Na mojej sa zmení farba tých 1 Ω odporov z maslovo krémovej na uhlíkovú čiernu. Inak sú v poriadku... Keď som si prekreslil schému na papier zisti som, že hoci svietila červená dióda, tak boli obidva tranzistory otvorené na plno...
0

ace1x
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 06 Sep 2014, 19:34
Bydlisko: okr. Šumperk
Vek: 39

Re: Nabíjačka Li-Ion

Príspevok od používateľa ace1x » 05 Apr 2016, 21:57

Ahoj.
Stane se přesně to co píšeš. Mě se odpálil odpor 2R uplne protože jsem připojil baterií 5000 mAh.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjačka Li-Ion

Príspevok od používateľa Drakoush » 06 Apr 2016, 11:14

Ahoj, ja mám jednu otázku - vidím tam otvor na ventilátor, ale nevidím ďalšie vetracie otvory. Sú tam niekde?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Nabíjačka Li-Ion

Príspevok od používateľa breta1 » 06 Apr 2016, 13:50

pajkovac_Sam napísal:Ahoj ace1x,

fajn nápad. Rozmýšľal som aj nad tou možnosťou.
Možno sa mýlim, stáva sa mi to často, myslím si, že na tranzistore bude úbytok (povedzme 0,7 V), na dióde tiež (povedzme 0,7 V). Na odpore nie, lebo už tam bude malý prúd. Na aké napätie by som potom nabil baterku? Podľa mojej laickej úvahy by to bolo 5 V - 1,4 V = 3,6 V.

Sam.
Na 5V to v žádném případě nepojede, ten další úbytek na R2 (cca 0,7V) také počítat musíš, takže Darlington 0,5V, dioda 0,7V, R2 0,7V, dohromady 1,9V. Abys dostal 4,2V, potřebuješ to napájet min. 4,2+1,9=6,1V
0

pajkovac_Sam
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 26 Sep 2014, 11:57
Bydlisko: Lokátor: KN08TQ

Re: Nabíjačka Li-Ion

Príspevok od používateľa pajkovac_Sam » 06 Apr 2016, 23:35

Ahoj,

Drakoush, máš super postreh! Viem nad čím premýšľaš. Keď raz niečo vošlo dnu, tak musí vyjsť aj von (alebo na opak).
Keďže pošta z Číny niečo trvá, tak stále čakám na ventilátory a popri iných povinnostiach som sa nerozhodol, aký typ otvorov tam bude. Teda mohol by som z toho urobiť otázku. Ja som rozmýšľal buď tiež nad kruhovým a dať tam tú takú mriežku, ako keď sa robí tuning PC, alebo vyfrézovať len drážky... drážky zas neviem akých rozmerov. Jasné, aby plocha ventilátora bola ako plocha otvorov, no myslím aby som tam nevopchal prst, skrutkovač, ihlu...

breta1: ďakujem za myšlienku. Môžeš mi vysvetliť, prečo bude úbytok aj na odpore, pretože nie som práve elektronik. (Môj tip: niečo s prechodom BE T2.)

...ono by to neišlo aj tak, pretože po skúsenosti zo školského merania, kde nejaká "dobrá duša" má čiernu svorku plus a červenú mínus som doplnil anti-blbú diódu pred poistku. Teda ďalšia strata. Schottkyko diódy som na rýchlo pozeral, no úbytok majú pri 1 A tiež okolo 0,6 V.
Ešte mi napadla myšlienka premostiť diódy. Moja anti-blbá prestáva byť potrebná, keďže ten MOLEX sa naopak nedá dať a Belza píše, že on ju použil preto, aby sa nevybíjali akumulátory keď nebude prístupná el. energia. Si myslím, že v tom čase nebudem nabíjať baterky, no ako som už písal, možno sa mýlim.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjačka Li-Ion

Príspevok od používateľa Drakoush » 08 Apr 2016, 23:33

pajkovac_Sam napísal:Drakoush, máš super postreh! Viem nad čím premýšľaš. Keď raz niečo vošlo dnu, tak musí vyjsť aj von (alebo na opak).
Keďže pošta z Číny niečo trvá, tak stále čakám na ventilátory a popri iných povinnostiach som sa nerozhodol, aký typ otvorov tam bude. Teda mohol by som z toho urobiť otázku. Ja som rozmýšľal buď tiež nad kruhovým a dať tam tú takú mriežku, ako keď sa robí tuning PC, alebo vyfrézovať len drážky... drážky zas neviem akých rozmerov. Jasné, aby plocha ventilátora bola ako plocha otvorov, no myslím aby som tam nevopchal prst, skrutkovač, ihlu...
No ja som viacmenej narážal na to, či si porozumel, ako to funguje, lebo dosť ľudí s tým má problém pochopiť, že aby spôsobili v škatuli "prievan", nestačí tam dať len ventilátor, čo bude fúkať dovnútra (alebo opačne), ale že treba niekam ten pretlak aj vypustiť, (resp. "doplniť" podtlak). Ale vidím, že to nie je Tvoj prípad - tu je to len "zmrazené" vinou pošty, ale je na to myslené, takže som vošiel do slepej uličky :)

Keď tam dáš tú klasickú chrómovú mriežku, tak tam skoro ten prst aj vopcháš, rozhodne vojde ihla a skrutkovač. Neviem, či Ti to až tak vadí, aká je tam pravdepodobnosť toho vniku (ak je to pevne niekde na stole, tak je to minimálna), no keď to chceš mať malé, skús uvažovať nad väčším otvorom a "sitom", tam Ti nevojde ani tá ihla, ak zvolíš "husté" sito - ale je to zas náročnejšie na prácu, musíš tam to sito nainštalovať tak, aby to bolo estetické. Asi najvýhodnejšie budú tie drážky, frézovať na hrúbku 1mm, prípadne menej. To by bol taký kompromis - je to technicky pomerne ľahko realizovateľné a dostatočne malé, aby skrutkovač nevošiel. A ihla je sviňa, tá sa vopchá skoro všade.

Každopádne - odpoveď na otázku som dostal - rátaš s tým, že to treba. Tak, nech sa darí :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Nabíjačka Li-Ion

Príspevok od používateľa breta1 » 09 Apr 2016, 08:36

breta1: ďakujem za myšlienku. Môžeš mi vysvetliť, prečo bude úbytok aj na odpore, pretože nie som práve elektronik. (Môj tip: niečo s prechodom BE T2.)

Je to tak.
Počáteční nabíjecí proud do baterky je stejný i přes ten odpor a jeho velikost je regulována otevřením T2, což nastane právě při napětí Ube=0.7V
0

partizann
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 07 Jan 2015, 10:45
Bydlisko: KE

Re: Nabíjačka Li-Ion

Príspevok od používateľa partizann » 03 Máj 2016, 10:32

Este ako tip - z balancerov starych notebookovych bateriek (ten maly plosacik v batery packu) obsahuje zvecsa mosfet tranzistory zvycajne v SOIC08 puzdrach (napr AO4407A),ktore znesu mnoho amperov, maju prechodovy odpor v miliohmoch a v podstate sa daju pouzit ako diody, a starych notebookovych bateriek sa casto krat plno povaluje kade tade :)
tym padom sa da zbavit diod zo stratami cez 0.5V, samozrejme na ukor trocha vecsej zlozitosti, ale da sa tak zmestit do 5V napajania.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok