Elektrický záhradný postrekovač

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Elektrický záhradný postrekovač

Príspevok od používateľa cs001 » 18 Apr 2016, 18:21

Asi by to patrilo skôr do záhradkárskeho fóra, ale risknem to, možno sa niekto inšpiruje...
Pred rokom som začal rozmýšľať nad prerobením mechanického ručného záhradného postrekovača na elektrický. Nebavilo ma to stále a namáhavé ručné pumpovanie. V predajniach sa dali kúpiť benzínové motorové a sem tam už aj elektrické postrekovače, ich cena je ale dosť vysoká.
Z ebay som objednal potrebné komponenty, elektrické čerpadlo, regulátor, konektor.
Použil som postrekovač, ktorý sa doma používal niekoľko rokov a nebol s nim problém, náhradné diely sa k nemu dajú kúpiť ešte aj dnes.
Odstránil som pôvodnú ručnú pumpu a z hliníkového plechu som vyrobil podstavec, do ktorého som umiestnil čerpadlo a batérie. Ovládanie s regulátorom som umiestnil do malej krabičky ktorú pri postrekovaní držím v ľavej ruke alebo vo vrecku.
Použité čerpadlo je na ebay je uvádzané ako „High Pressure Diaphragm Water Pump“ . Má udávaný výkon okolo 60W, tlak by malo dosiahnuť cca 10bar (0,1Mpa) Stále sa chystám, že tento parameter overím... Existujú dva druhy čerpadiel, jedno s elektrickým tlakovým spínačom a druhé s tzv „backflow, reflux control“ použil som ten druhý, zdá sa mi to byť výhodnejšie.
Ja sa nepovažujem za dobrého konštruktéra, veci väčšinou robím bez nejakých plánov, viac-menej ich len náhodné zmontujem, potom to aj tak vyzerá. Keď som vyrobil podstavec zistil som, že sa mi tam nevmesti čerpadlo s hadičkami, v ohyboch sa lámali, tak som to vyriešil pevnými rúrkami, bolo s tým dosť roboty, ale nakoniec sa to podarilo a funguje to spoľahlivo. Na napájanie som použil dve 6V Pb batérie s kapacitou 4Ah. Povodne som chcel čerpadlo pripojiť k batérii na priamo. Nevedel som ako sa bude čerpadlo správať pri čerpaní do hadice priškrtenej dýzou. Preto som to najprv vyskúšal s PWM regulátorom, aby som mohol regulovať výkon čerpadla, tým aj tlak. Regulátor je tiež z ebay Made in PRC. Nakoniec sa použitie regulátora ukázalo ako správne riešenie.

Postrekovač bol hotový už minulý rok, ale až teraz som ho mohol otestovať v „plnej záťaži“ Urobil som len jednu úpravu, ktorá spočívala v tom, že som krabicku s regulátorom k postrekovaču pripojil cez štvorpinový „letecky konektor“ z ebay. Krabičku som mal pôvodne pripojenú káblom priamo na batériu a čerpadlo, pri manipulácii s postrekovačom ale zavadzala. Teraz sa dá pripojiť bez problémov aj s postrekovačom na chrbte.
Čo sa týka výkonu čerpadla, je dostatočný, regulátorom nastavujem cca 30-50% pri vyššom výkone je už počuť v činnosti pretlakovú ochranu, zapne sa baypas čerpadla. Najbližšie skúsim pomerať tlak, pripadne skúsim nastaviť vyšší tlak, preventívne som ho pred skúškami znížil a tak to ostalo, ale bohato to stačí. Meral som akurát prúd, ten sa pohybuje okolo 3-3,5A.
Nádrž postrekovača je 12l, batérie stačia na vyprázdnenie 3-4 nádrži. Nabíjam modelárskou nabíjačkou. Doteraz som pri ošetrovaní záhrady vystriekal asi 10 nádrži, všetko bez problémov. Po použití samozrejme čerpadlo poriadne prepláchnem čistou vodou. Netuším aká je životnosť membrán, dajú sa objednať náhradné, pripadne si ešte objednám náhradne čerpadlo. V najhoršom prípade by sa dal postrekovač uviesť do pôvodného stavu.
Vnútornosti zakrývajú dvierka z hlinkového plechu, ktorý v zavretom stave držia dva neodymove magnety z HDD.
Celkove náklady na komponenty z ebay boli asi 25-30 USD.
Keby som robil niečo podobné riešil by som umiestnenie čerpadla inak, jednoduchšie, aby som mohol použiť priamo hadice, bez rúrok.
Detailnejšie konštrukciu popisovať nebudem, ak si to bude chcieť niekto postaviť, inšpiráciou mu môžu byť pripojené fotografie a odkazy na ebay, kde som kupoval komponenty. Odkazy sú len informatívne ceny sú rôzne, ja som kupoval kde boli najnižšie...
Čerpadlo:
http://www.ebay.co.uk/itm/DC-12V-5L-min ... 1598685097
Konektory:
http://www.ebay.com/itm/5pcs-Aviation-P ... 1314160083
PWM controler:
http://www.ebay.com/itm/6-30V-DC-Motor- ... 2002954574
Prílohy
Pôvodný postrekovač
Pôvodný postrekovač
IMG_1857.JPG
IMG_1856.JPG
IMG_1849.JPG
IMG_1839.JPG
IMG_1841.JPG
IMG_1851.JPG
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Elektrický záhradný postrekovač

Príspevok od používateľa spin90 » 18 Apr 2016, 19:41

Parada, konecne nieco aj pre zahradkarov a ine ako zosiky a zdroje :) Chvalim :thumbup:
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrický záhradný postrekovač

Príspevok od používateľa marek181818 » 18 Apr 2016, 19:49

Dneska sme s bratom boli tiez striekat vinic resp burinu medzi nim.A uz koncu , ja som potom kosil.A uz som videl ze nevladze pumpovat :D Som si pomyslel keby to malo nejaky motor.Motorovy riadny benzinak som tiez nemal namysli.Kedze tu staci kludne aby tlacilo postrek obycajne neviekm aky to ma tlak hentie rucne.Tie motorove su dobre kaurat tak na stromy a clovek je od toho cely zadrbany.A len hluk to robi.Fajnovy napad :D
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok