Mikrovrtačka s PWM reguláciou

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Mikrovrtačka s PWM reguláciou

Príspevok od používateľa Marek1975 » 16 Nov 2016, 14:02

Zdravím

Na úvod Vás poprosím aby ste neodsudzovali konštrukciu, aj keď je to "skladačka", nakoľko pôvodným zámerom bolo pomôcť začiatočníkom ako sa dostať k dosť kvalitnému pomocníkovi pri vŕtaní DPS.

Ako som spomenul - ÁNO je to skladačka z aliexpressu. Podnetom na jej postavenie bolo to, že môj sused Rado sa zbavoval akejsi neznačkovej akumulátorovej vŕtačky pri ktorej boli zakapané batérie, ale mala dobrý a silný motor na 18V s priemerom osky 3.17 mm. Po pár dňoch úvah "čo s takým pokladom" ma napadla mikrovŕtačka pre DPS.
Motor teda máme... čo ďalej? Alebo do čoho ho dať? Postačila mi na to klasická novodurová odpadová trubka s vhodným priemerom (kovový štít motora som musel dať dolu, inak by som to tam nenapratal), Sused mi na stolovej fréze vyfrézoval predný a zadný štít motora, ako prívodný vodič je použitý telefónny kábel 4X0,5 mm o dĺžke cca 120 cm. Pripojenie k regulátoru je cinch. Súčasťou vŕtačky je aj vložka, tak aby sa dala použiť v klasickom stojane na vŕtačku (ako inak, tak isto z novodurovej trubky) :)

Obrázok
Obrázok
Obrázok

Regulátor
Ako som spomenul, je z aliexpressu, zaujala ma jeho cena a možnosti, takže som o nejakej "vlastnej" konštrukcii ani neuvažoval. V cene 3.32€, si myslím, že nieje o čom... Zvládne regulovať motory od 6 do 24V v rozsahu 5% až 100%, takže vyhovuje v podstate akému koľvek motoru z akumulátorovej vŕtačky.

Link na samotný PWM regulátor : https://www.aliexpress.com/item/DC6V12V ... 0.0.3po6HW

Obrázok

Konštrukcia regulátora

Regulátor je zabudovaný do plastovej skrinky od miestneho predajcu v hodnote cca 4€. Ako napájanie regulátora a vŕtačky poslúžil spínaný zdroj 12V/2A (tak isto aliexpress, v cene asi 4€)

Rozmiestnenie a popis ovládacích prvkov (z ľava do prava)

Sieťový spínač
Výstup napájania mikrovŕtačky
Prepínanie smeru otáčania motora (stredová poloha je stop)
Regulátor PWM (krajná poloha je stop)

Obrázok
Obrázok

Dúfam, že tento "návod" niekomu pomôže a bude preňho prínosom. V cene nákladov na konštrukciu do 20€ si myslím, že je to rozumná investícia pre začiatočníka, ale aj pre zdatnejšieho konštruktéra.
PS: hlava vŕtačky ešte na fotkách nieje, nakoľko je ešte na colnici (cena cca 2€), potom doplním :)
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Mikrovrtačka s PWM reguláciou

Príspevok od používateľa Marek1975 » 19 Nov 2016, 00:22

Zdravím, tak ako som sľúbil, prikladám foto už skompletovanej vŕtačky s nasadenou hlavou.
Veľkosť hlavy a jej typ (0,6 - 6 mm) som volil hlavne kvôli jej stabilite - jednoducho tým malým hlavám, ktoré sú na upínanie imbusovým kľúčom neverím (mal som s nimi dočinenia - kmitanie hlavy a časté lámanie vrtákov), a meniť hlavu zakaždým keď idem meniť veľkosť vrtáku sa mi dva krát nechce. Súčasťou tejto hlavy je aj mosadzný redukčný kónus na os motora s priemerom 3.17 mm (na fotke ho nieje vidieť) s označením B 10.

Táto sa mi javí aj vďaka svojej robustnosti stabilnejšia a rovnako aj lepšie upína vrták. Skúšky som robil vrtákmi HSS 0,8 mm, 1 mm a 1.5 mm. Rovnako aj modelárskym rezným kotúčom o priemere cca 25 mm, čiže dá sa použiť aj na menšie rezacie práce. Rovnako je možné upínať aj ostatné modelárske nástroje, nakoľko to motor v pohode "utiahne". Testoval som medzičasom susedovu modelársku brúsku, moje konštatovanie čo sa týka motora - nedá sa zrovnávať, nakoľko tá jeho zastala vždy aj pri najmenšom prítlaku nástroja o materiál.

Link na hlavu (cena išla trochu hore, ale aj tak je to zaujímavá cena podľa mňa):

https://www.aliexpress.com/item/Mini-El ... 0.0.CG3gJh

Foto samotnej hlavy s príslušenstvom :

Obrázok

Foto nasadenej hlavy :

Obrázok
Obrázok

Pokiaľ sa niekto rozhodne realizovať túto konštrukciu, budem rád. Doporučujem pri narážaní kónusu a aj hlavy požiť silónové kladivo, aby nedošlo k zbytočnej deformácii jak kónusu tak hlavy. Osobne som narážal vo zveráku o kus plochého AL profilu o šírke 10 mm, s predvŕtaným otvorom (3.5 mm do hĺbky cca 2 mm), druhú stranu motora - od vývodov napájania som oprel práve do toho predvŕtaného otvoru, aby mi to nelietalo a nepoškodil sa tak zbytočne motor.
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Mikrovrtačka s PWM reguláciou

Príspevok od používateľa OHAJ » 19 Nov 2016, 01:35

Marek fakt zaujímavé, by ma zaujímalo čo Ťa stála doprava a clo :ignore: Píšeš, že "pôvodným zámerom bolo pomôcť začiatočníkom ako sa dostať k dosť kvalitnému pomocníkovi pri vŕtaní DPS!, no ak do tohoto by sa pustil nejaký učeň, skôr by to skončilo fiaskom - načo si komplikovať život a prečo si rovno nekúpiť za pár Eur adaptérovú minivŕtačku ?
Obrázok

a tú PWM reguláciu dať do adaptéra, to by bolo isto ľahšie i praktickejšie, ako nosiť bedňu pardon, krabičku ( na môj vkus príliš veľká, zbytočne by zaberala miesto na slole). Čawes a nech dlho slúži, maj sa.
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Mikrovrtačka s PWM reguláciou

Príspevok od používateľa Marek1975 » 19 Nov 2016, 04:15

Ďakujem za ohlas OHAJ, zámerom mojej konštrukcie nebolo za každú cenu niečo "ukuchtiť", ale využiť to čo má kto doma. V dnešnej dobe sa podľa mňa dosť ľuďom niekde po šuplíkoch povaľuje nejaká ta stará aku vŕtačka, ktorej batérie sú už dávno za zenitom a je im ju jednoducho ľúto vyhodiť z hoc akého dôvodu. Mojim dôvodom bol dosť silný a podľa mňa kvalitný bezuhlíkový motor.

Moja konštrukcia nieje určená pre 5 ročné dieťa, ktoré má jedinú znalosť ohľadom elektriny a to iba takú, že kope..... Čiže podľa mňa aspoň prvák na elektrike by mal mať aspoň aké také znalosti, nemyslíš? Ono je najmenej "vysoliť za niečo prachy", podľa mňa viac bude človeka tešiť to, že niečo postavil vlastnými rukami.

K poštovnému a colným poplatkom...

Poštovné za hlavu 4.67€
PWM 0€
Impulzný zdroj 0€
Za clo som nedal ani cent, nakoľko súdruhovia permanentne označujú svoje zásielky ako "GIFT" a za to sa clo neplatí.

Na margo "krabice" ... až tak strašne veľká nieje podľa mňa. Výška 4cm, šírka 12 cm, hĺbka 14 cm... Takže to nieje krabica o veľkosti rozvádzača na stenu a pokiaľ si si všimol, tak priestor v nej je účelne využitý :)
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Mikrovrtačka s PWM reguláciou

Príspevok od používateľa AEdison » 19 Nov 2016, 04:25

Ja som sa tiež niekedy pokúšal zostrojiť si presnú mikro vŕtačku. No skončilo to zakaždým neúspechom. Myslel som si že za prijateľnú cenu nekúpim vŕtačku na tvrdokov. V schottery som kúpil na skúšku toto:
Obrázok
(AD21B)
Stála ma myslím 17€ no za tú cenu snáď nekúpiš nič lepšie. Hlavica je na ložiskách a keďže aj pri nízkych otáčkach má úctyhodnú silu, myslím že vo vnútri je 3f motor z frekvenčným meničom (regulácia 4000 - 13000 rpm) Vypínač a regulácia priamo na vŕtačke.

Časom prídeš na to že nie všetko sa oplatí vyrábať doma. Pokiaľ to berieš ako spôsob učenia a sebarealizovania, niet o čom.
K+ za snahu a funkčnosť. Nabudúce menej skladačiek a bude aj čo hodnotiť.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Mikrovrtačka s PWM reguláciou

Príspevok od používateľa Milos66 » 19 Nov 2016, 06:17

Pekný počin. Na stružlikanie do drevotriesky možno, ale na PCB potrebuješ reznú rýchlosť hodne vysokú. Pri priemeroch 0,6-1mm viacej ako 20000 ot/min.
Ale ako som písal, výrobok je to podarený.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Mikrovrtačka s PWM reguláciou

Príspevok od používateľa Marek1975 » 19 Nov 2016, 14:07

Milos66 napísal:Pekný počin. Na stružlikanie do drevotriesky možno, ale na PCB potrebuješ reznú rýchlosť hodne vysokú. Pri priemeroch 0,6-1mm viacej ako 20000 ot/min.
Ale ako som písal, výrobok je to podarený.
No myslim si, ze tych 19000 plne na DPS dosky postacuje, ako som pisal - uz je po testoch a plosnym spojom preletela jak raketa :D
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Mikrovrtačka s PWM reguláciou

Príspevok od používateľa Milos66 » 19 Nov 2016, 14:11

Tak je to potom v poriadku.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok