Jednofázové regulátory a odrušovací filter

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Hopikmajo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 780
Dátum registrácie: 18 Okt 2014, 11:15
Bydlisko: Prievidza
Vek: 25

Jednofázové regulátory a odrušovací filter

Príspevok od používateľa Hopikmajo » 27 Nov 2016, 14:23

Zdravím. Rád by som sa pochválil so svojou maturitnou prácou. Pre mnohých z vás to zrejme príde, že to je na maturitu málo každopádne ja som sa pri tom naučil mnoho vecí ktoré som predtým nevedel a potreboval som to do mnohých vecí. Možno sa to niekomu aj zíde tak aspoň nebude musieť toľko hľadať :)
Jedná sa o 1f triakový a tyrystorový regulátor a k tomu aj odrušovací filter. Výkon obidvoch viacmenej záleží od použitého triaku alebo tyrystora a samozrejme veľkosti použitého chladiča.
Triakový regulátor
Tento regulátor má jednu veľkú výhodu a to, že na reguláciu stačí len krajný vodič.
Screenshot_2.png
Poistka je podľa výkonu zariadenia alebo ak sa používajú rôzne tak prúd poistky na maximálny prúd triaka. Potenciometrom R3 sa nastavuje výkon a trimrom R6 minimálny výkon pri ladení potenciometrom R3.
Priebeh pri maximálnom vytočení.
Screenshot_4.png
Screenshot_8.png
Tyrystorový regulátor
Screenshot_3.png
Jeho výhodou je síce väčší regulačný rozsah oproti triakovému avšak na jeho riadenie je treba jednosmerný prúd takže na vstupe je gratezov mostík. Výkon je riadený potenciometrom. Áno chýba tam poistka a je nutné ju tam prihodiť.
Priebeh pri maximálnom vytočení.
Screenshot_5.png
Pri minimálnom vytočení
Screenshot_6.png
Merané boli výstupy priamo z regulátora proti zemi keďže osciloskop už je spojený zo sieťou.
Screenshot_9.png
Odrušovací filter
Slúži na odrušenie vyšších frekvencií ktoré sa nachádzajú v sieti. Vzniká kolísanie napr. pri pripájaní alebo odpájaní veľkých odporových a indukčných záťaži. Taktiež spínané zdroje sú mnoho krát zdrojom neželaného rušenia.
Skladá sa z fóliového kondenzátora a cievky pre L a N. Filtračný kondík by mal mať na sebe nápis X1 alebo X2 vtedy sa jedná o filtračný.
Screenshot_1.png
Screenshot_7.png
Ďakujem tým ktorí si to prečítali až dokonca a dúfam, že to aspoň niekomu pomôže :)
0
Kto sedí v kostole v očakávaní, že z neho bude dobrý človek,
ten môže kľudne sedieť v garáži a čakať kým z neho bude auto.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Jednofázové regulátory a odrušovací filter

Príspevok od používateľa amater63 » 27 Nov 2016, 14:45

Pěkné,opravdu.Tak to je,něco se naučit,pohopit.., :thumbup:(i když nejsem moc přes nějaké grafi,na čem jsi měřil,jestli se mohu zeptat.)
0

Hopikmajo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 780
Dátum registrácie: 18 Okt 2014, 11:15
Bydlisko: Prievidza
Vek: 25

Re: Jednofázové regulátory a odrušovací filter

Príspevok od používateľa Hopikmajo » 27 Nov 2016, 16:05

Priebehy boli merané osciloskopom Axiomet konkrétne týmto http://www.tme.eu/sk/details/ax-ds1022c ... y/axiomet/ :)
0
Kto sedí v kostole v očakávaní, že z neho bude dobrý človek,
ten môže kľudne sedieť v garáži a čakať kým z neho bude auto.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Jednofázové regulátory a odrušovací filter

Príspevok od používateľa amater63 » 27 Nov 2016, 16:20

Ahoj,děkuji ,at se ti daří. :thumbup:
0

Napísať odpoveď