Zlepšenie dosahu spínaných zásuviek

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Zlepšenie dosahu spínaných zásuviek

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Máj 2017, 12:56

Mám na chalupe urobené osvetlenie dvora halogenmi na stožiari,ktoré som spínal dialkovým ovládačom a zásuvkou,ktorá však bola ukrytá v plechovej drevárni,čo dosť znižovalo dosah ovládania.
Všetko fungovalo, pokial som tam mal Lidlácke zásuvky,ale po poruche vysielača,som bol nútený zakúpiť novú súpravu- Kanlux.3+1

Myslel som, že len vymením modul a bude to fungovať,ale omyl.Dosah týchto modulov sa v tej plechovej konštrukcii znížil na 5-6metrov,namiesto deklarovaných 25m čo je však logické, vzhladom na zatienenie plechovým skeletom stavby.
Najprv som teda chcel vyložiť prijímaciu zásuvku až k halogenu na stožiar,ale je to dosť vysoko a nebolo času, ani počasia na takú prerábku.

Najprv som chcel vytiahnuť zo zásuvky kus koaxiálu, ako anténu mimo plechovú konštrukciu,ale na plošáku som nenašiel vhodný bod ,kde by mala byť anténa.

Jediná šanca ma teda napadla , urobiť INDUKČNÚ VAZBU, len tak ,bez zásahu do zásuvky,no čo za pokus to stojí.

Odblankoval som teda asi 20cm koaxu, stredný vodič som stočil okolo šroubováku do niekolkých závitov ,poroztiahol a vzniknutú cievku som zdrhovačkami pripevnil o zásuvku, v blízkosti prijímača.

Druhý koniec koaxu, som prestrčil vonku a vytiahol na stožiar k halogenu a tam urobil tiež asi 20cm rovnú antenu zo stredného vodiča.

Nadišla chvíla pravdy , pozataváral som aj dvere na drevárni, a zvonku skúsil zapnúť halogeny a z takmer 20 metrov
div sa svete- bez problémov FUNGOVALI !.

Takže úvaha bola korunovaná aj dobrým výsledkom a som spokojný.Ďalší Mc Gyverov vynález na svete. :D



Verím, že sa to niekedy niekomu tiež bude hodiť a vyrieši to jeho podobný problém.
/podobne som pred mesiacom musel vytiahnuť na bezdrôtovom zvončeku anténku,pretože bol na plechovej bráne,ktorá ten signál tiež uzemňovala /
Prílohy
stožiar s halogenim a antenou (Large).jpg
Zásuvka s cievkou (Large).jpg
0
Naposledy upravil/-a 5ko v 16 Máj 2017, 19:58, upravené celkom 2 krát.
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Zlepšenie dosahu spínaných zásuviek

Príspevok od používateľa straciam » 03 Máj 2017, 13:17

:applause: :potlesk: :applause:
krasne, jednoduche, elegantne.. a hlavne funkcne..
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Zlepšenie dosahu spínaných zásuviek

Príspevok od používateľa enigma » 03 Máj 2017, 16:05

klobúk dolu kámo ... mňa by to nenapadlo
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Zlepšenie dosahu spínaných zásuviek

Príspevok od používateľa marek181818 » 03 Máj 2017, 16:24

Pises ze v tieneni ti zase vzdialenost nabehla na tych cca 20m no a bez tienenia si neskusal ?Ci sa nahodou nezvsi este viac ?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zlepšenie dosahu spínaných zásuviek

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Máj 2017, 16:36

Myslíš v tienení koaxiálu?

Predsa keby som viedol len holý drôt od zásuvky cez otvor na stožiar, tak by to nefungovalo, pretože ten signál by bol,, zvedený,, plechovou garážou a bol by som tam kde pred tým. :wink:
Musel som tam dať koaxiál,akurát som len cievku urobil odo oka, bez nejakých výpočtov na prenášanú frekvenciu,skrátka len či to bude fungovať a trafil som .Možno keby som sa s tým pohral viac,bol by dosah vyšší, ale mne to bohato stačilo, že som vedel zapnúť svetlo od autobrány,ked večer zamykám pri odchode.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Zlepšenie dosahu spínaných zásuviek

Príspevok od používateľa marek181818 » 03 Máj 2017, 17:04

No myslel som tak ako mas ale nie v tej plechovej bude ci kde to je .Alebo nejak zvysit dosah prijimaca, len co nato povie zase vysielac
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zlepšenie dosahu spínaných zásuviek

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Máj 2017, 17:25

Aha, rozumiem.
No viem,že názov témy je trochu zavádzajúci,ale inač sa to jednoduchšie nedalo pomenovať ten problém s tienením okolitého priestoru.
Skúsim vymyslieť niečo trefnejšie.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Zlepšenie dosahu spínaných zásuviek

Príspevok od používateľa marek181818 » 03 Máj 2017, 17:27

Lebo bolo by to super .Mam tiez ako zasuvky znacka ani neviem. BOli velmi davno kupovane asi 6 rokov spat.Sice zatial som velke vzdialenosti nepotreboval, ale co ak :D
0

Napísať odpoveď