Mini-Whip

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Mini-Whip

Príspevok od používateľa AEdison » 11 Jún 2017, 21:17

Začal som sa zaujímať o KV pásmo. Keďže ceny techniky dokážu urobiť nejednú vrásku na čele, rozhodol som sa ísť tou najlacnejšiu cestou. Ako prijímač používam RTL-SDR V3 a postavil som si k tomu Mini-Whip. Potreboval som anténu, ktorá ideálne pokryje celých 30Mhz a Mini-Whip sa mi videlo ako dobrá voľba. Táto anténa ma xy modifikácii preto bolo v celu obtiažne vybrať si ktorá bude tá najlepšia. Nakoniec som sa rozhodol pre TÚTO keďže ma k nej nasmerovali pár zaujímavých článkov. Spomenutou zostavou bude určite opovrhovať nejeden zapeklitý rádioamatér, ale myslím si že za tých pár korún je to fúrik muziky.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Anténa je konštrukčne veľmi jednoduchá. Pár súčiastok, prijímacia plocha a konektor. Pôvodný plán bol anténu vzduchotesne uzavrieť do pvc trubky ale keďže som chcel zachovať servisovateľnosť, tak som to vzdal. Najslabšie miesto je okolo F-konektora, ktorý je z jednej strany zrezaný. Dobre to netesní ale snáď to silica gel vyrieši. :finga: Ak sa tam po čase bude kondenzovať voda, tak tam navŕtam dierky. Bočník je z plastovej krabičky, ktorú som zvnútra olepil hliníkovou páskov ako tienenie. Nevyzerá to boh vie ako ale funguje to dobre. Ako napájanie používam klasický transformátorový adaptér z mostíkom a kondenzátorom. Skúšal som všeličo ale baterka a klasický adaptér, rušili minimálne alebo vôbec. Anténa je uzemnená hneď pod oknom, nerezovou 6mm tyčou v zemi. (Na obrázku je ešte žltá krokosvorka o radiátor.) :confused: Od antény až k SDR je 75ohm koaxiál a F-konektory. Dočítal som sa že v rozumnej dĺžke by ten 75ohm kábel nemal uškodiť.

Keďže som v rádiovej technike začiatočník, nemám z čím túto anténu porovnať. Preto prikladám iba pár fotiek z SDR. Kto by chcel nejaký konkrétny report, nech mi napíše frekvenciu. Do budúcna mám v pláne postaviť ešte Maxi-Whip z AR. Potom už bude čím porovnávať.

Obrázok
Obrázok

Na záver sa len ospravedlňujem za nejakú tu chybičku a pomenej fotiek.
Viac fotiek v Galérii TU.
Prílohy
Miniwhip Antena.rar
(797.35 KiB) 64 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Mini-Whip

Príspevok od používateľa E001 » 11 Jún 2017, 21:49

Do VF-ka sa vôbec nevyznám, len sa opýtam, či máš v blízkosti aj patričný bleskozvod. Blížia sa letné búrky, tak aby ti nepokazili radosť. A tá PPR trubka akože stožiar sa rada ohne pri vyššej teplote. Tam by bolo vhodnejšie čosi kovové.
0

Používateľov profilový obrázok
jardo181
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 21:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Mini-Whip

Príspevok od používateľa jardo181 » 11 Jún 2017, 22:14

No nieje to zle, ako antena no dajme tomu, homemade sa ceni. Ale to SDR dufam ze nemas dongle z DVBT usb za 7 kolacov z ebay. Ale podla toho sdr to vyzera zaujimavo, uz si aj daco pocul.. ?
0
IT bojovník
Ak by bol záujem tak: Ebay, DX, Aliexpress...

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini-Whip

Príspevok od používateľa AEdison » 11 Jún 2017, 22:32

E001 napísal:Do VF-ka sa vôbec nevyznám, len sa opýtam, či máš v blízkosti aj patričný bleskozvod. Blížia sa letné búrky, tak aby ti nepokazili radosť. A tá PPR trubka akože stožiar sa rada ohne pri vyššej teplote. Tam by bolo vhodnejšie čosi kovové.
Hromozvod na dome nemám, ale utešuje ma skutočnosť že susedova plechová strecha na pravo je zhruba o meter a pol vyššia ako moja anténa. Ak nič nepočúvam tak tú anténu fyzicky odpájam hneď za oknom. Viem že to z hľadiska bezpečnosti a Murphyho zákonov nič neznamená ale lepšie ako z drôtom do oka.
jardo181 napísal:No nieje to zle, ako antena no dajme tomu, homemade sa ceni. Ale to SDR dufam ze nemas dongle z DVBT usb za 7 kolacov z ebay. Ale podla toho sdr to vyzera zaujimavo, uz si aj daco pocul.. ?
Ako som písal, používam RTL-SDR V3. čo je priamo upravená varianta DVB-T tunera pre príjem krátkych vĺn. Na ebayi stoji zhruba 22 dolárov. A áno už som aj dačo počul. Práve teraz mám naladených poliakov na 80m a okolo je x ďalších staníc.
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Mini-Whip

Príspevok od používateľa juraj77 » 12 Jún 2017, 08:38

Dá sa s tým zachytiť komunikácia v letovom pásme, napr. komunikácia lietadiel ,medzi vežou atď ?????
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini-Whip

Príspevok od používateľa AEdison » 12 Jún 2017, 17:41

Ťažko povedať. Okolo 120Mhz som narazil na par rádií a občas nejakého rusa, inak bieda. Ale ako som písal hneď v prvej vete. "Začal som sa zaujímať o KV pásmo." To znamená že som si postavil anténu do 30MHz.
0

m6r3k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 21:16
Vek: 31

Re: Mini-Whip

Príspevok od používateľa m6r3k » 12 Jún 2017, 20:29

Pekná robota :potlesk: len prečo ten 75Ω kábel a konektor ? Mi príde že tá antena je impedančne prispôsobena na cca 50Ω. Hádam aspoň koax máš dáky lepši nech má vedenie čo najmenší utlm.
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini-Whip

Príspevok od používateľa AEdison » 13 Jún 2017, 09:17

Niekde som čítal že práve u tejto anténe ten 75ohm nieje problém. Kábel som kupoval s tých drahších. F-konektory som použil prelo, lebo sa jednoducho inštalujú a sú dostupné.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok