KV UP Konvertor

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

KV UP Konvertor

Príspevok od používateľa AEdison » 20 Aug 2017, 20:01

UP konvertor je zariadenie ktoré posúva KV pásmo o niekoľko desiatok až stoviek MHz vyššie. Konkrétne u tohto konvertora je to o 100MHz vyššie. Príklad: RWM signál na frekvencii 4,996 MHz by sa po použití konvertora, nachádzal na 104,996MHz.
K čomu je to dobré? Keďže obyčajný prijímač založený na čipe R820T2 má rozsah od 24MHz do 1,7GHz, je nemožné na ňom prijímať KV (0 - 30MHz) pásmo. UP konvertor "presunie" KV pásmo o 100MHz vyššie aby ho bolo možné prijímať.

Obrázok

Príjem KV pásma cez RTL-SDR v3 ma sklamal na plnej čiare a fakticky je nepoužiteľný. Nedostatky toho prijímača rozoberiem neskôr v inej téme.
Ako druhá možnosť prímu KV pásma na R820T2 prijímači je UP konvertor, rozhodol som sa preto postaviť tú najlacnejšiu variantu konvertora akú som našiel.
Postavil som konvertor od autora Tomasz Watorowski. Veľmi pekne ho okomentoval a spracoval Mek na svojej stránke odkiaľ som čerpal informácie aj ja.
Schému som upravil tak aby bolo možné napájať konvertor priamo z RTL-SDR. Nakoniec som ale neosadil cievku, ktorá by sa mala starať o živenie z koaxu. Aktuálne to nepotrebujem ale v budúcnosti to využijem.
Mek vo svojom článku písal že tento konvertor ma problém z frekvenciami nižšími ako 4MHz (bez 47 pF kondenzátora). Tento problém som nepostrehol. Na 80 metroch mám veľmi pekný príjem a z nižšími frekvenciami tiež nieje extra problém. Dokonca chytám aj DCF77 na 77,5KHz.

Obrázok

Obrázok

Zhrnutie na záver.
Tento lacný a jednoduchý UP konvertor ma milo prekvapil. Okrem mierneho útlmu som nenašiel nič čo by vyložene vadilo. Pre niekoho by mohol byť problém SMD vyhotovenie, ale okrem Xtalu a IO je možné všetky súčiastky zohnať v klasickej veľkosti. Kto by mal záujem o SMD verziu, prikladám upravenú schému a DPS v eagle.

Viac FOTO
Prílohy
UpConverter.rar
(69.55 KiB) 97 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: KV UP Konvertor

Príspevok od používateľa Mek » 20 Aug 2017, 20:25

Pekne spracovane, musim pochvalit. Isto krajsie, ako som to urobil ja :)
Zaujimave, ze u teba rusenie pod 3 MHz nebolo ziadne, ja som ho tam mal tolko, ze v pod 3 MHz nebolo mozne prijimat nic. Myslel som, ze sa mi mozno ovplyvnuju cievky, ale vyskusal som to s SMD cievkami prislusnych indukcnosti, bezo zmeny. Tak ja neviem. To rusenie bolo take "pochodujuce", ze menilo svoje frekvencie v zavislosti na tom, ako som si posuval frekvencie v sdrsharpe, ze sa to rusenie pohybovalo rychlejsie, nez som ja pohyboval zobrazenie... no, lepsie to opisat neviem. Dialo sa to aj s 47 pF kondikom na vstupe, ten len vylepsil prijem medzi 3 a 4 MHz.
Kazdopadne som rad, ze ti to tak pekne vyslo a dufam, ze konvertorik dobre posluzi k spokojnosti.

Ozaj, pises, ze napajanie beries z SDR? Musel si ho rozoberat? Takze ten USB konektor na konvertore mas nevyuzity? Alebo ako to je? Mozno je zadrhel v tom, ze ja beriem napajanie priamo z USB...?
A aku mas antenu, ze ti to tak dobre ide?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: KV UP Konvertor

Príspevok od používateľa AEdison » 21 Aug 2017, 22:21

Mek napísal:Ozaj, pises, ze napajanie beries z SDR? Musel si ho rozoberat? Takze ten USB konektor na konvertore mas nevyuzity?
SDR-RTL v3 má možnosť napájania ale musíš preletovať piny na doske čo je trochu problém. Ten prijímač ma hrubú silikónovú teplovodivú podložku pod DPS, aby sa IO chladili o hliníkový obal. Ak ten plošák vytiahneš z púzdra, zničíš tú podložku. Preto aktuálne nemám ani osadenú filtračnú cievku ktorá prepája koaxiál z napájaním. Konvertor napájam cez usb port. Mám v pláne kúpiť lacný plastový RTL-SDR ktorý upravím aby živil ten konvertor a osadím aj spomenutú cievku.
Mek napísal:aku mas antenu, ze ti to tak dobre ide?
Mám postavenú MiniWhip anténu a upevnenú na streche.
TU si ju môžeš pozrieť.
Na obrázkoch z SDRSharpu sa zdá že anténa toho chytá viac než dosť. No opak je pravdou. Polovica signálov ktoré tam vidno sú iba "zrkadlové duchy" ktoré spôsobuje RTL-SDR V3 v móde Q branch ale debata o týchto javoch je na jednu celú tému. Reálny príjem tejto antény si môžeš pozrieť v albume k tomuto UP konvertru.
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: KV UP Konvertor

Príspevok od používateľa AEdison » 25 Aug 2017, 11:42

Predsa len by sa jedno negatívum našlo.
Odporúčam použiť TCXO oscilátor. Ten ktorý som použil ja ma síce nízky šum ale v závislosti od teploty mi vie urobiť chybu až +- 150Hz. TCXO ma tiež svoje nevýhody a to cena (čo je pri 100MHz zhruba 20€) a dip púzdro ktoré je pomerne dosť veľké ale odmenou je presný crystal takmer bez chýb.

Svoj UP konvertor užupravovať nebudem, ale budúci záujemca sa tejto chybe môže vyvarovať.
0

Geograf
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 14 Dec 2006, 00:00

Re: KV UP Konvertor

Príspevok od používateľa Geograf » 30 Aug 2017, 14:15

Měl bych takový dotaz: musí ten oscilátor být zrovna 100MHz? Když se dívám na nabídku v TME tak je tam jen jeden jediný a to +-50ppm, nešlo by tedy použít např. 40MHz kterých je mnohem víc na výběr a dají se najít ve verzi +-2ppm a TXCO? Taky bych měl obavy že mi tam budou prolízat silné FM vysílače a letecká komunikace když se 100MHz bude ladění 100-130MHz.
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: KV UP Konvertor

Príspevok od používateľa AEdison » 02 Sep 2017, 17:52

Geograf napísal:Měl bych takový dotaz: musí ten oscilátor být zrovna 100MHz? Když se dívám na nabídku v TME tak je tam jen jeden jediný a to +-50ppm, nešlo by tedy použít např. 40MHz kterých je mnohem víc na výběr a dají se najít ve verzi +-2ppm a TXCO? Taky bych měl obavy že mi tam budou prolízat silné FM vysílače a letecká komunikace když se 100MHz bude ladění 100-130MHz.
Tých FM staníc som sa obával aj ja, no na počudovanie tam po nich nieje ani smrad. Možno je to tým že nemám v najbližšom okolí žiaden silný vysielač. Čo sa týka toho kryštálu. Našiel som up konvertre založené na tom istom mixéru a používali 50MHz kryštál. Ale ako sa to bude správať v tomto zapojení, nemám tušenie. Môžeš to vyskúšať a potom sa podeliť ako si pochodil.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: KV UP Konvertor

Príspevok od používateľa Mek » 03 Sep 2017, 22:05

Povodny autor zapojenia na jeho stranke pise, ze lepsie by bolo pouzit 125 MHz oscilator, prave kvoli FM staniciam, ale jednym dychom dodava, ze to vyzaduje upravu hodnot ostatnych suciastok. Nepopisuje, ktorych a ako. Ale je pravda, ze napr. 48 MHz by stacilo. Tiez by sa to prejavilo upravou hodnot inych suciastok, ale ako, to netusim.
U mna FM stanice su, ale nastastie mimo rozsahov KV pasiem. Mam blizko Krizavu (Zilina).
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: KV UP Konvertor

Príspevok od používateľa Mek » 09 Okt 2017, 23:29

Mne to skratka nedalo a aj ked som si uz davnejsie kupil priemyselne vyrabany up konvertor, zbastlil som novu verziu toho povodneho, tentokrat pouzijuc navrh plosaku od AEdisona. Suciastkam som skratil vyvody co najviac, cievky som navinul na co najmensi priemer. Svoje vysledky to prinieslo - teraz sa daju prijimat aj stanice pod 3 MHz, az po nulu. Ale to otravne "pochodujuce" rusenie tam stale mam. No ja neviem, v com to asi moze byt. Mozno sa to zlepsi, ked ten plosak namontujem do odtienenej krabicky (ale v povodnom prevedeni konvertora to nerobilo ziaden rozdiel). Plosaky vyrabam leptanim, ergo taky pekny ako ten AEdisonov nikdy nebudem mat...
Prílohy
Konvertor-V2.jpg
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: KV UP Konvertor

Príspevok od používateľa AEdison » 10 Okt 2017, 23:01

To tienenie ti hlavne trocha potlačí šum v pozadí. Ja tiež nemám dole úplne čisté pásmo ale dá sa tam čosi nájsť. Keď som hľadal informácie o konvertoroch, dočítal som sa celkom zaujímavé veci. Nieje oscilátor ako oscilátor. Každý má svoj tzv. "prirodzený šum" a sila "statickej" harmonickej okolo 100MHz závisí od kusu na ktorý natrafíš. Napr. mne sa podarilo pri osadzovaní cievky napájania (už mám zapojené aj to živenie z prijímača) zavadiť pajkou o cievku L4. Nevieš si predstaviť aký bordel v spektre dokázali urobiť asi tri rozmotané závity. Preto si myslím že je dosť zásadná presnosť cievok. Tá tvoja pochodujúca harmonická nemusí pochádzať priamo z konvertora, ale z prijímača. Mne takéto pochodujúce "duchy" robil ten duálny prijímač v kovovej krabičke, ktorý som už niekde na fóre rozoberal.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: KV UP Konvertor

Príspevok od používateľa Mek » 11 Okt 2017, 18:22

No jo, tiez som si myslel, ze na vine moze byt aj prijimac, az kym som to neskusil s tym kupenym konvertorom, a ten ziadne pochodujuce rusenie nema. Inac vsimol som si, ze v tvojej scheme aj na plosaku je ta 56 uH cievka na vystupe, mala by byt na vstupe. Skusal som aj tak aj tak, a ked som ju zapojil na vstup, mal som omnoho lepsi prijem, cistejsie stanice a menej rusenia. A pomohol aj 47 pF kondik na vstup (56 uH cievka sla jednym vyvodom pred tento kondik, druhym na Vcc).
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: KV UP Konvertor

Príspevok od používateľa AEdison » 22 Okt 2017, 15:05

Je to o hraní... Keď máš na to čas dokážeš s toho vytlcť ešte lepšie výsledky. Mal som v pláne robiť ďalší up konvertor ktorý som ti spomínal, no stavba sa pravdepodobne nekoná. Tento funguje lepšie než som čakal a celkovo mi tak nejak opadá to nadšenie pre VF. Vyskúšal som si to, funguje to a stačí mi to. Mám ešte urobené dva dosky na Maxiwhip z AR. Ak sa dokopem k tomu aby som ich porezal, rozvŕtal a osadil, jedna
alebo možno aj oba pôjdu na predaj.
0

Napísať odpoveď