Jednoduchý radič pre VFD displej

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Jednoduchý radič pre VFD displej

Príspevok od používateľa AEdison » 14 Dec 2017, 19:07

Hneď na začiatku by som upozornil že sa nejedná ani tak o hotový výrobok, skôr o návod ako jednoducho ovládať ešte použiteľné VFD displeje.

Obrázok

VFD alebo inak Vacuum Fluorescent Display je fakticky elektrónka v placatej forme. Potrebuje žhavenie a pomerne vysoké napätie pre správnu funkčnosť. Keďže sa mi jeden váľal doma, rozhodol som sa že pre neho navrhnem radič. Účel radiča je zjednodušiť ovládanie displeja až na digitálnu úroveň a štandardné napájanie 5V.

Obrázok

Žhavenie displeja je možné riešiť jednosmerným ale aj striedavým napätím. Striedavé napätie zaisťuje rovnomerný jas displeja na hociktorom mieste, bohužiaľ takéto žhavenie pridáva značne na zložitosti zapojenia. Na druhú stranu daň za jednosmerné žhavenie je viditeľne slabší jas na strane kladného pólu, ale na celkovú funkčnosť displeja to nemá vplyv. Ja som sa rozhodol pre žhavenie striedavým napätím o frekvencii 33,6kHz (merané), ktoré zaisťuje šváb LM9022. Podľa datasheetov rôznych displejov sa žhaviace napätie pohybuje v rozmedzí 2,5 až 5V. Na mnou použitom displeji je v tme pri piatich voltoch trošičku pozorovateľné žhavenie. Nieje to nič čo by mi vadilo alebo skracovalo životnosť displeja, ale niekomu to môže prekážať. Preto som do cesty napájania LM9022, pridal diódu ktorá sa postará o úbytok 0,6V. Nieje to veľa, ale na "schovanie" žhavenia to stačí a pritom neubudne na jase.

Anódové napätie pre segmenty a mriežku vyrába DC/DC menič. 27V je hraničné napätie kedy má displej dostatočný jas a zároveň to nemusím komplikovane riešiť. Kto by sa vŕtal v datasheete od LM9022 prišiel by na to, že ponúka možnosť anódového napätia cez násobič, ale regulácia jasu by bola zložitá a kondenzátory by zaberali značné miesto. Preto som volil cestu DC/DC meniča, kde na (neosadený) konektor J1 je možné pripojiť "digitálny potenciometer" a tým ovládať pohodlne jas displeja.
VAROVANIE Ak bežec trimru stratí kontakt z odporovou dráhou, MT3608 faktický uhori na doske. Na to veľké bacha.
Súčiastky som fakticky preletoval z čínskeho MENIČA, len som použil menšiu cievku a pridal som umelú záťaž v podobe R3 1,2k (nejaká ta "väčšia" záťaž je nutná pre správnu funkčnosť meniča).

Kód: Vybrať všetko

#define clk 4
#define load 3
#define din 2

 //         g|f|e|d|c|b|a|-|-|-|-|-|-|T|B|1|2|3|4|5|
long character[5] = {0b00001100000001010000,
                     0b10110110000001001000,
                     0b00000000000001100100,
                     0b10011110000000100010,
                     0b11001100000000100001};

void setup() {                
  pinMode(din, OUTPUT);
  pinMode(load, OUTPUT);
  pinMode(clk, OUTPUT);  
}

void send(long data){
  for(byte j = 0; j < 3; j++) {
    for(byte maska = 1; maska > 0; maska <<= 1) {
      if(data & maska) digitalWrite(din, HIGH);
      
      digitalWrite(clk, HIGH);
      digitalWrite(clk, LOW);
      digitalWrite(din, LOW);
      if(j == 2 && maska == 8) break;
    }
    data >>= 8;
  }
  digitalWrite(load, HIGH);
  digitalWrite(load, LOW);
}

void loop() {
  for(byte i = 0; i <= 4; i++){
    send(character[i]);
  }
}
Program na ukážku ovládania som písal pre adruino. Jedná sa o narýchlo písaný program na demonštráciu funkčnosti preto to treba brať z rezervou a funkciu pre komunikáciu je minimálne vhodné volať z prerušenia timeru, ak nie to celé lepšie optimalizovať. Komunikačné bity sú zrkadlovo otočné z dôvodu jednoduchšieho odosielania. Popis funkcie bitov v programe je platný iba pre môj návrh dosky a nieje nutné ho dodržať. MAX6921 má k dispozícii 20 pinov pre VFD a je čisto na vás ako si usporiadate zapojenie z čoho sa potom odvíja aj samotná komunikácia.
Komunikácia z MCU je veľmi jednoduchá a pekne popísaná v datasheete od MAX6921. Nebudem to teda podrobne rozpisovať. Na nejasnosti odpoviem v komentároch.

Obrázok
Obrázok

Na záver:
Aj keď nie som úplne spokojný z vyhotovením, tento projekt ma potrápil a naučil viac než som očakával. Po prvý krát som si vyskúšal obojstrannú dosku a problémy s tým spojené. Ako ste si určite všimli, hotová doska nieje zhodná z tou v návrhu. Ako som to skladal, začal som si uvedomovať nedostatky návrhu ako napríklad: Nedostatočný prechod zeme v oblasti konektora, alebo spomenutá diódka žhavenia. Hotový displej už upravovať nebudem, ale je vhodné aspoň na to upozorniť.
Aj keď to nieje nič veľkého, tento projekt mi zabral celkom dosť času. Preto dúfam že to aspoň niekomu pomôže objasniť teóriu okolo VFD displejov. Ako vždy, všetky použité podklady prikladám na konci článku.
Za každý komentár budem rád, či už kritický alebo pochvalný.

Ostatné fotky v galérii TU
Obdivujem toho čo dočítal ten referát až sam a nekleplo ho z chýb.
Prílohy
VFD board.rar
(1.47 MiB) 94 stiahnutí
0
Naposledy upravil/-a AEdison v 15 Dec 2017, 14:20, upravené celkom 1 krát.

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Jednoduchý radič pre VFD displej

Príspevok od používateľa lacog » 14 Dec 2017, 20:21

niekde sa aj mne váľajú VFD - určite niekedy vyskúšam
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2561
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Jednoduchý radič pre VFD displej

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 14 Dec 2017, 20:36

K+
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Jednoduchý radič pre VFD displej

Príspevok od používateľa Mek » 14 Dec 2017, 21:04

Pekna pracicka a zaujimava tema. Zaujimalo by ma, ci by sa dalo take nieco postavit zo "suflikovych suciastok", teda ziadne specializovane IO. A ake anodove napatie byva optimalne pre VFD displeje? Mne sa mari, ze som niekde cital az 40 V, ale isto to funguje aj na menej, ale potom slabsie svieti.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Jednoduchý radič pre VFD displej

Príspevok od používateľa zipaj » 14 Dec 2017, 23:24

VFD je viac elektrónka ako digitrón, digitrón je iba výbojka, VFD má priamo žeravenú katódu, anódu a riadiacu mriežku, v minulosti som s jedným VFD displejom z videa postavil jednoduchý NF zosilňovač (všetky segmenty prepojené).
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

OM0XA
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Okt 2012, 23:18
Bydlisko: Poprad

Re: Jednoduchý radič pre VFD displej

Príspevok od používateľa OM0XA » 15 Dec 2017, 08:27

- pekna praca, uzitocny clanok s naucnym obsahom.
- otazka je ci by som dnes pouzil takyto historicky displej. Asi nie, kedze prevladaju skor jeho nevyhody oproti modernym displejom. No ako pre vzdelavacie ucely OK.
- po slovensky sa povie "zeravenie", nie "zhavenie"
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Jednoduchý radič pre VFD displej

Príspevok od používateľa misocko » 15 Dec 2017, 09:47

neviem ci sa VFD da zaradit uz medzi historicke
vo firme mame toho roku instalovanych minimalne 30 stanic kde info pre operatora su na VFD displejoch, "trosku" vecsich ako tu prezentovane.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Jednoduchý radič pre VFD displej

Príspevok od používateľa ondistef » 15 Dec 2017, 11:56

Pekná práca.
Náhodou VFD sú celkom zaujímave a okrem nevýhod majú aj výhody, ale tak tie majú aj klasické LCD a OLED.
Na TMEčku majú znakové aj grafické VFD displeje s ktorými sa dajú nahradiť klasické znakové či grafické LCD displeje, ktorým stačí 5V.
Len ta cena keby bola nižšia.
https://www.tme.eu/sk/katalog/#id_categ ... s_prices=1
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Jednoduchý radič pre VFD displej

Príspevok od používateľa AEdison » 15 Dec 2017, 14:21

ďakujem za pochvalu.
Mek napísal:Zaujimalo by ma, ci by sa dalo take nieco postavit zo "suflikovych suciastok"
Dalo. MAX6921 je iba posuvný register a 20 tranzistorov ktoré spínajú výstup. Čiže pokiaľ máš dostatok pinov na mcu, nemusíš použiť ani register. DC/DC menič kúpiš hotový na ebayi (posielal som odkaz), akurát to žhavenie si musíš poskladať. Cestou špecializovaných IO som išiel pretože, som chcel navrhnúť takmer univerzálne a jednoduché zapojenie pre viacero displejov.
zipaj napísal:VFD je viac elektrónka ako digitrón
Opravené. O použití VFD v zosilňovači, som ešte nepočul. :thanks:
OM0XA napísal:po slovensky sa povie "zeravenie", nie "zhavenie"
Ospravedlňujem sa, ale to žhavenie mi tam fakt lepšie pasuje. Ospravedlňujem sa že som to trošičku počeštil.
OM0XA napísal:otazka je ci by som dnes pouzil takyto historicky displej.
VDF určite nieje historická technika. Výrobcovia ich stále hojne používajú. Ťažko povedať či v prospech VDF robia váhu výrobne náklady alebo spoľahlivosť.
0

Používateľov profilový obrázok
AndroidSK
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 113
Dátum registrácie: 28 Nov 2014, 21:15
Bydlisko: MY

Re: Jednoduchý radič pre VFD displej

Príspevok od používateľa AndroidSK » 16 Dec 2017, 22:35

Pekná práca, aj si ma inšpiroval, čo by sa dalo skúsiť.
Keď niekedy prídem k VFD ešte (pravdepodobne sú v nejakých prístrojoch čo mám odložené) tak možno vyskúšam, pretože som jedno VFDčko mal odložené a "omylom" som ho rozbil :pain:
0

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Jednoduchý radič pre VFD displej

Príspevok od používateľa vlado5 » 17 Dec 2017, 07:17

Podľa mojej skúsenosti - mám doma audio vežu s displejom LCD, je pre užívateľa praktickejší displej so svietiacimi symbolmi. Na LCD je veľmi zle vidieť názov naladenej stanice, čas atd. a to aj pri podsvietení. Preto podľa mňa výrobcovia používajú svietiace symboly. VFD displej - jeho výroba je omnoho jednoduchšia, ako výroba LED s odpovedajúcim množstvom symbolov. Inak pekná práca !!!!
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Jednoduchý radič pre VFD displej

Príspevok od používateľa alidedko » 17 Dec 2017, 09:15

Ako bolo spomenute vyssie, VFD maju este urcite svoje miesto.
Jednou z nahrad by mohli byt OLED displeje, tiez su dobre citatelne z velkych uhlov aj z dialky, len ta cena :)

Obrázok
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Jednoduchý radič pre VFD displej

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 17 Dec 2017, 09:47

Ani by som nepovedal, že cena je až taká vysoká. Konkrétne typ čo je na foto sa dá kúpiť na ebay za necelé 3 ečka.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Jednoduchý radič pre VFD displej

Príspevok od používateľa alidedko » 17 Dec 2017, 10:04

Asi som v rychlosti pozrel toho najdrahsieho predajcu, za 10€. To sa mi zdalo hodne :)

Teraz som prehrabal aliho a fakt tam nie je cena az taka zla.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
Kado
Power user
Power user
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 02 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: PB
Vek: 40

Re: Jednoduchý radič pre VFD displej

Príspevok od používateľa Kado » 17 Dec 2017, 10:32

staci ak si pozries ceny nových VFD vs. OLED u poliaka TME, tak oled jednoznacne vyhravaju a nielen cenou
0
Návrh zapojení s jednočipovými mikropočítačmi, tvorba programového vybavenia pre mikropočítače
http://www.jk-elektronika.info/index.html

predaj !!
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 54#p549154

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Jednoduchý radič pre VFD displej

Príspevok od používateľa amater63 » 17 Dec 2017, 12:44

AEedison- pěkná práce,tak jako vše co jsi publikoval. Jinak v audio technice ,není dávno- :( Sony - ( "věže s CD",)ale i jiní výrobci. Tape- decky, VHS, no co dodat pěkně čitelné na rozdíl od LCD- (spotřební elektonika.) Samo, že nástupce je OLED,někteří znáte z mobilnich telefonú. Ale k tématu - :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Jednoduchý radič pre VFD displej

Príspevok od používateľa AEdison » 17 Dec 2017, 12:54

VFD tu tiež nebude večne, ale pokiaľ ho tu máme tak si s ním pohráme. :wink: Mám zvyšné 2ks LM9022. Keby niekto mal záujem, po ečko kus.
A ďakujem pekne za karmu.

EDIT: Čo sa týka toho anódového napätia, Najčastejšie sa používa 28V.
0

Používateľov profilový obrázok
Kado
Power user
Power user
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 02 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: PB
Vek: 40

Re: Jednoduchý radič pre VFD displej

Príspevok od používateľa Kado » 17 Dec 2017, 14:33

pekna robota,
este ma napadlo, ze by si mohol nahradit ten origo driver za bezne dostupne obvody, napr seriovo paralelny prevodnik-latch + nejake tranzistorove pole z rady ULN, islo by to s bezne dostupnymi CD4094 abo 74HCT595 na vystupoch posilnene napr. ULN2803a (max 50V)
0
Návrh zapojení s jednočipovými mikropočítačmi, tvorba programového vybavenia pre mikropočítače
http://www.jk-elektronika.info/index.html

predaj !!
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 54#p549154

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Jednoduchý radič pre VFD displej

Príspevok od používateľa AEdison » 17 Dec 2017, 17:39

Ono účel bol aby to bolo čo najjednoduchšie. Ten MAX6921 nieje až tak drahý alebo nedostupný. Napr TU je za 3,6 doláru. Ak by bol záujem tak objednám a podelíme sa.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2561
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Jednoduchý radič pre VFD displej

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 17 Dec 2017, 18:59

Za tú cenu by som jeden zobral (prípadne aj menič). Pokiaľ je teda predajca spoľahlivý.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok