...a zase jeden zdroj... (a malá recenzia)

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

...a zase jeden zdroj... (a malá recenzia)

Príspevok od používateľa Drakoush » 16 Júl 2018, 01:23

Ahojte všetci!

Po dlhom čase som zase niečo zbúchal a idem sa tým ani nie pochváliť, skôr to sem zavesím na pobavenie a zároveň ako mikrorecenziu na produkt. Projekt bol zvládnutý za jednu sobotu, čo sa odzrkadlilo na estetickom prevedení, ale zmyslom tohoto mikroprojektu bolo niečo iné. Čo? To sa dozviete v nasledovných riadkoch, tak čítajte pozorne! :)

Časť prvá: ako sa to začalo, alebo "Aliexpress náš každodenný"...

Krstný otec našiel na aliexpresse (áno, každý konštrukčný príbeh sa poslednou dobou začína návštevou tejto stránky) modul spínaného DC/DC step down meniča. Objednal to a celkom bol s tým spokojný. Vraj majú aj iné verzie - 50V a 15A (aj viac) s USB alebo BT komunikáciou. To ma tak trošku oslovilo a aj keď na nákupy modulov od pingponga mám svoj názor, povedal som, že za vyskúšanie to stojí (fajčiť som prestal, tak treba niekde tých 120€ mesačne otrieskať :D ). Za celý ten sersám som dal ca. 40€, krstný našiel na bazoši aj dve trafká za slušnú cenu, tak som zobral od neho aj to a dal mu za komplet PSU + trafo 50€.
Keď dorazila zásielka, bol som celkom prekvapený. Obvykle čakám od pingponga zásielku v žltej obálke, ktorá nesie známky nešetrného zachádzania pošiev (pôšt pre menej chápavých) viacerých krajín. Tento pingpong si asi uvedomil, že aj krabica predáva, tak to prišlo v plastovej škatuľke dokonca s popisom a návodom. Všetky diely boli pekne uložené v plastovej pene. To bolo prvé prekvapenie.

Časť druhá: rozbalenie, skúška

Po rozbalení nasledovalo skúmanie a prvé pripojenie. Už prvý dojem bol prekvapujúci, pretože spracovanie bolo relatívne solídne, osadené to je TI a ST polovodičmi (vyzerajú ako originál), pekné letovanie a celkovo dobré spracovanie. Výhodou toho krámu je to, že je to spínaný menič a na rozdiel od lienárnych zdrojov nie som limitovaný maximálnym prúdom transformátora, ale jeho maximálnym výkonom. To znamená, že ak mám napr. 100W trafo, môžem ako výstup nastaviť napr. 20V / 5A, alebo 10V/10A. A to bol prvý záblesk nápadu zabudovať to a nehodiť to do šuflíčka. Samozrejme som limitovaný maximálnym napätím transformátora, ale to ma nejak netrápilo. Druhým zábleskom bolo relatívne jednoduché ovládanie a pekný, farebný displej. V tom momente bolo rozhodnutie na svete - ideme to zabudovať.

Časť tretia: stavba

Stavba začala ihneď po rozhodnutí, nakoľko som mal voľný čas. Vzhľadom na to, že bola sobota, rozhodol som sa dať to do toho, čo doma nájdem a k stavbe využiť šuflíčkové zásoby. Aj kvôli tomu tam nájdete 8x1mF kondenzátory paralelne zapojené - inak by tam bol len jeden, 10mF :) K stavbe som využil krabicu z nicotného generátora NG zo závodov AVON. Krabičku som vykuchal a už len ládoval veci dovnútra. Postup moc popisovať nemusím - veď viete, nahodiť črevá, urobiť diery, uchytiť všetko, vymyslieť za jazdy... Výsledok je vidieť na fotkách. Za zmienku azda stojí iba úprava predného panela - zvyšné nevyužité diery boli vyplnené karosárskym gitom, po zaschnutí bol prebytočný git vybrúsený, nasledovala aplikácia plniča nástrekom, po vyschnutí jemné brúsenie pod vodou a na záver nástrek vrchnou PUR farbou v odtieni RAL9005.

Časť štvrtá: záver

Po zložení celého veľdiela nasledovala skúška. Všetko fungovalo, urobil som nejaký základný test, aby som vedel odsledovať teploty, odbery a iné charakteristiky na základnej úrovni. Zdroj je celkom slušný, parametre si drží, akurát troška viac hreje pri vyšších teplotách, s týmto budem musieť niečo ešte urobiť. Z uvedeného si dovolím uviesť nejaký informačný výstup - konštrukcia vyzerá veľmi solídne, meradlá sú relatívne presné. Nastavené napätie sa ale od výstupu za určitých podmienok líši aj o 0,5V a to veru už nie je málo. Prihliadnuc ale k faktu, že sa jedná o zdroj na hrubé napájanie cárachov v dielni to až tak nevadí a celkovo túto konštrukciu odporúčam, avšak je potrebné brať na vedomie, že sa jedná o konštrukciu vhodnú na hrubé napájanie, nakoľko sa jedná o spínaný menič. Určite to nie je vhodné ako náhrada za laboratórny zdroj.

Uvedený zdroj - celú konštrukciu určite podrobím aj nejakým dynamickým testom, keď na to bude čas. Zatiaľ som meral iba cez jednoduchý kábel, takže to nemá takmer žiadnu váhu, iba ak hrubú informatívnu. Pokračovaním tejto mikrorecenzie bude určite overenie presností meradiel, meranie zvlnenia a zistenie odchýlky parametrov od uvedených v návode.

Technické parametre modulu (udávané v návode na použitie):
Výrobca / typové označenie: Rui Deng / DPS5015
Rozsah vstupného napätia (Uin): DC 6-60V
Rozsah výstupného napätia (Uout): 0-50VDC
Výstupný prúd (Iout): 0-15ADC
Rozsah výstupného výkonu (Pout): 0-750W
Váha: 222g
Rozlíšenie meradla napätia: 0,01V
Základná chyba: +/- 0,5% +1digit
Rozlíšenie meradla prúdu: 0,01A
Základná chyba: +/- 0,5% +1digit
Zobrazované veličiny: Uset, Iset, Uin, Uout, Iout, Pout (zobrazované na domovskej obrazovke)
Zobrazované stavy: zámok nastavenia, stav výstupu (normálny, vadný), pracovný režim, predvoľba, výstup (aktívny, neaktívny)
Ochrany: OVP, OCP, OPP
Pracovné režimy: CV, CC.
Iné vlastnosti: 10 predvolieb, nastaviteľný jas displeja, vypínateľný výstup jedným tlačidlom, možnosť zamknutia tlačidiel, aktívne chladenie ovládané odberom / teplotou, pripojenie USB / BT (možné inštalovať iba jeden modul - USB alebo BT) a iné.

Modul môžete zakúpiť napr. TU.

Prikladám aj video, ktoré zachytáva vzhľad, zopnutie výstupu a meranie zvlnenia.


Privítam všetky možné pripomienky, postrehy, reakcie, otázky a diskusie ohľadom tohoto artiklu. Veľmi ma poteší, keď sem napíšete SVOJE skúsenosti s týmto, alebo iným modulom od tohoto výrobcu. Samozrejme, privítam aj konštruktívnu kritiku, avšak berte prosím na vedomie, že sa nejedná o precíznu a pripravovanú konštrukciu, ale "zaškatuľkovanie" modulu hlavne pre chystané merania a testy a na občasné používanie, z čoho vyplývajú všetky "kacírske úkony" vykonané pri stavbe, ako napr. využitie starej kastle z generátora, využitie bastldosky a občasné uchytávanie drobných vecí tavným lepidlom, alebo kobercovou páskou. Všetky pripomienky ohľadom dizajnu a spôsobu uchytenia sú teda bezpredmetné - uisťujem Vás, že pripravovaná konštrukcia by bola zhotovená z riadnych dielov a s dôrazom na estetiku ;)

Týmto by som ukončil túto mikrorecenziu a otvoril diskusiu. Ďakujem veľmi pekne za pozornosť a na záver pripájam fotky konštrukcie.

Ľuboš.
"Vykuchaná" kastla
"Vykuchaná" kastla
Batéria kondenzátorov
Batéria kondenzátorov
Nastohované dosky s PSU a filtráciou
Nastohované dosky s PSU a filtráciou
Rozloženie dielov v kastli
Rozloženie dielov v kastli
Upevnenie BT modulu
Upevnenie BT modulu
Detail očiek
Detail očiek
Gitovanie zvyšných otvorov
Gitovanie zvyšných otvorov
Panel po vybrúsení prebytočného gitu
Panel po vybrúsení prebytočného gitu
Nástrek plničom
Nástrek plničom
Finálne uloženie - pohľad zozadu
Finálne uloženie - pohľad zozadu
Finálne uloženie - pohľad spredu
Finálne uloženie - pohľad spredu
Celkový pohľad spredu na uzavretú kastlu
Celkový pohľad spredu na uzavretú kastlu
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

m6r3k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 21:16
Vek: 31

Re: ...a zase jeden zdroj... (a malá recenzia)

Príspevok od používateľa m6r3k » 16 Júl 2018, 04:53

Pekne :potlesk: ...
Neskusal si pridavat na vystup keramiku, tak aby si sa zbavil rusenia z toho spinania ?
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: ...a zase jeden zdroj... (a malá recenzia)

Príspevok od používateľa spin90 » 16 Júl 2018, 09:05

Pekne, taka aliexpres klasika :) Ja som pouzil tiez tieto DPS ale 20A a 15A verzie. A napajam to spinanymi zdrojmi 60V, tiez z aliexpresu. Je to male a vykonne.
Chcem dodat, ze existuje aj verzia so zvysujuco/znizujucim menicom, kde je jedno akým napatím sa to napája. Tu je: https://www.aliexpress.com/item/RD-DPH5 ... autifyAB=0
Nevyhodu ma ze je len na 5A. Pingpong tam ma dalej aj 80V verziu ale uz len stepdown : https://www.aliexpress.com/item/RD-DPS8 ... 62454.html
No proste je z coho vyberat :)
Vyhoda je, ze niektore verzie sa daju prevadzkovat aj paralelne.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: ...a zase jeden zdroj... (a malá recenzia)

Príspevok od používateľa Drakoush » 16 Júl 2018, 09:25

M6r3k - neskúšal, ale dostanem sa k tomu pri dynamických testoch, tak potom poskytnem viac info.
Spin90 - aj si skúšal zaťažiť ho naplno pri 50V a 15 (20)A? Trafo som použil preto, lebo bolo foms - proste šuflíček :) Spínaný zdroj mám vyššieho výkonu mám len 28V/40A, ten je trojfázový a toho by tam bola škoda (je to Schneider na DIN lištu).
Ďakujem za tip, rozhodne skúsim aj ten buck-boost DPH zdroj. Bude to námet na ďalšiu mikrorecenziu a dynamické testy!


...a len pre informáciu, ventilátor je už pochovaný. Typický čínsky "fan", tri hodiny a dosť! :D
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: ...a zase jeden zdroj... (a malá recenzia)

Príspevok od používateľa Harchom23 » 16 Júl 2018, 09:50

síce nepíšem svoju skúsenosť, keďže sa odhodlávam to objednať už pár mesiacov, a nič :D ale EEVblog má sériu videí o týchto zdrojoch, konkrétne toto troška ohnivejšie
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok