Vánoční hvězda

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Mimar
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 16 Jan 2015, 10:59

Vánoční hvězda

Príspevok od používateľa Mimar » 29 Nov 2018, 13:59

Ahoj,

Vánoce se kvapem blíží a kromě přeplněných obchodních center upozorňují na tuto hektickou dobu i myriády světýlek chaoticky blikajících za okny bytů, asi aby se i distributoři elektrické energie na ty svátky poměli :)

Když si v minulém roce manželka povzdechla, že i jí by se líbil nějaký ten decentní blikající objekt za sklem, zavelela má stavovská čest a já během loňských svátků stvořil (a už nepoužil) něco, co bude v následujících dnech svítit sousedům od naproti do očí...

... vánoční pěticípou hvězdu s jedenácti LEDkami, řízenou (zcela naddimenzovaně) MCU typu PIC24FJ64 od Microchipu :D

Hvězda je zkonstruována na dvouvrstvém plošném spoji (negativní fotocesta), který zároveň představuje její čelní tvar, boky jsem vyřešil pomocí smrkových lišt přilepených k základně pomocí epoxidu. Krycí vrstvu tvoří korková podlahovina. Všechny dřevěné prvky jsem nalakoval kvůli zvýšení odolnosti (kondenzát na okně) a taktéž kvůli estetickému hledisku dvěma vrstvami polyuretanového laku.
Elektronika, jak jsem se již letmo zmínil, je řešená poněkud velkoryse, např. LEDkami seřazenými do tří větví hýbe MCU přes snižovací měniče, holt mi zbývala slušná zásoba vhodných indukčností :D

Aplikace v mikrokontroléru je vystavěná nad QP/C frameworkem od firmy QuantumLeaps (http://www.state-machine.com) běžícím v kooperativním režimu. Sice se jedná o zbytečný overhead , ale již nějakou dobu jsem zvyklý na specifický způsob vývoje aplikací právě pod tímto frameworkem (hm, možná by to stálo za samostatný článek…), tudíž i zde lenost zvítězila. Hvězda zatím umí 4 programy blikání, z nichž jeden LEDky plynule stmívá dle funkce sinus. Přechod mezi programy se realizuje krátkým sepnutím tlačítka, při delším (cca 4 s) stisku se přechází do zhasnutého a nízkoodběrového stavu. Aktuální program je pokaždé uložený do programové paměti, aby se jím mohlo pokračovat po zapnutí.

Uvidím, jestli příští rok dle chuti a pozorování jiných blikátek přidám další programy nebo ponechám stávající stav :wink:
Prílohy
Hvezda_1.JPG
Hvezda_2.JPG
Hvezda_3.JPG
Hvezda_4.JPG
Hvezda_5.JPG
Hvezda_6.JPG
Hvezda_7.JPG
Hvezda_8.JPG
Hvezda_9.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Vánoční hvězda

Príspevok od používateľa marioo » 29 Nov 2018, 15:08

Sprav video ako to blika :)
0

Mimar
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 16 Jan 2015, 10:59

Re: Vánoční hvězda

Príspevok od používateľa Mimar » 29 Nov 2018, 15:21

Jsem zvyklý na fotky, video mě popravdě natočit vůbec nenapadlo. Pokud mi vyzbyde trochu času, tak něco spáchám a pověsím to sem :)
0

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: Vánoční hvězda

Príspevok od používateľa tom666 » 29 Nov 2018, 18:39

@Mimar
Nechem Ti kazit radost z Tvojej prace, ale nebolo by v sucastnosti pre tento ucel efektivnejsie pouzit adresovatelne LED (napr. WS2812) riadene akymkolvek Arduinom, alebo s ESP8266 modulom?
Napriklad s pouzitim uvedenych kniznic:
https://github.com/FastLED/FastLED
https://github.com/adafruit/Adafruit_NeoPixel


0

Napísať odpoveď