Mini Integrovaný D-amp DRAGON

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Mini Integrovaný D-amp DRAGON

Príspevok od používateľa Coolbass » 24 Feb 2020, 19:56

Chcel by som Vám predstaviť môj ďalší dokončený projekt. Jedná sa o veľmi kompaktný a minimalistický integrovaný zosilňovač, pracujúci v triede-D (preto názov Dragon 8) ).
Všetko to začalo tým, že som si nedávno do kancelárie, dokončil bedničky (viď posledný príspevok, https://svetelektro.com/modules.php?nam ... iew=unread ), a keďže bedničky nemali na čom hrať, vznikla tak potreba urobiť k nim zosilňovač kompaktných rozmerov a v rámci možností aj celkom normálnym zvukovým prejavom. Nakoľko som sa chcel vyhnúť tentokrát robeniu DPS a zháňaniu súčiastok či odlaďovaniu, padla tak voľba na starý dobrý aliexpres :thanks: . Z milióna zosilňovačov, ktorých sa na aliexprese nachádza som vybral jeden z mála, ktorý sa preberal aj na diyaudiu. ( https://www.aliexpress.com/item/3298707 ... hweb201603_ ).
Akonáhle zosilňovač dorazil, začal som rozmýšlať, do akej krabičky pôjde a celkovo akú konštrukciu krabičky použijem, aby jednak nebola drahá a jednak vyzerala dobre. Voľba padla, ako to u mňa býva zvykom, na "recykláciu", keďže kedysi dávno som si ešte zo starej práce odložil krabičku zo starého set-top boxu, bolo jasné kam zosilňovač poputuje :applause: . Samotná krabička má rozmery bez nožičiek 260x170x40. A tu vznikol problém, ako to tam všetko vtesnať, aby z toho bol plne-hodnotný integrovaný zosilňovač. Ale keďže sme elektrikári a tí robia nemožné na počkanie, nič nebolo nemožné hehe :thanks:
Korekcie použité v zosilňovači, ako aj pridávanie/uberanie hlasitosti s pomocou diaľkového ovládača sú rovnako tak z aliexpresu.
Link k samotným korekciám ( https://www.aliexpress.com/item/3303218 ... 4c4dTrSBoC ).
Link k ovládaniu hlasitosti žiaľ už nemôžem poskytnúť nakoľko sa daná vecička už prestala vyrábať (a je fakt, že toto ovládanie som mal už pár rokov v šuplíku), ale myslím si, že na trhu ich je v dnešnej dobe viac než dosť, stačí si len vybrať heh :thumbup: .
Zdroj zosilňovača je úplne jednoduchý, keďže sa jedná o zosilňovač napájaný nesymetrickým napájaním, je tvorený len mostíkom a trojicou kondenzátorov o hodnote 2x4G7 a 100n. Na doske zdroja sa nachádza ešte relé pripojené ku doske ovládania hlasitosti, pomocou ktorého môžeme samostatný koniec vypínať alebo zapínať... Samostatný zdroj je urobený na univerzálnej DPS, ako hovorím, chcel som sa vyhnúť leptaniu a výrobou samostatnej DPS, aj keď je pravda, že by tak výsledok vyzeral profesionálnejšie... A nakoniec už ostala len výroba krabičky a samozrejme ako posledné káblovačka. Keďže sa jednalo o "recykláciu" starej krabičky pre set-top box, musel som si tak vyrobiť nový predný panel (hliník hrúbky 3mm) a rovnako tak aj zadný panel (2mm plech).
Ku samotnej káblovačke myslím, že nieje čo povedať, akurát som sa snažil, len o estetiku, aby nič zbytočne neprečnievalo a nebolo z toho vrabčie hniezdo.
Výsledok si myslím, že splnil moje očakávania a hlavne využitie na 100%. Nakoľko hrá zosilňovač aj s bedničkami každý deň v práci :applause: .
Ku zvukovej stránke zosilňovača môžem povedať, že som ostal milo prekvapený avšak, má to svoje, ale a prečo? Ako prvé som skúšal len samotný koniec, a musím povedať, že zvuk zo samotného konca je plochý, ničím nezaujímavý a trochu ušumený, avšak so spomínanými korekciami a ich rozumným nastavením, je zvuk zrazu priestorovejší a neunavujúci. Šum je avšak stále počuť, skúšal som testovať aj či šum nerobia samotné korekcie, ale opak je pravdou, samotný zosilňovač produkuje šum, korekcie sú absolútne tiché. Nedá sa zasa hovoriť, že by zosilňovač šumel nejako extrémne veľa, ale kto má trochu vycibrený sluch a bedničky blízko uší, tak v takom prípade je šum počuteľný na nízkej hlasitosti :pain: ... Čo sa týka brumu, tak ten mi dal zo začiatku zabrať, nakoľko sa mi stále niekde tvorila zemná slučka. Po veľa pokusoch som brum eliminoval výmenou transformátora, za transformátor s dvoma vinutiami. Jedno vinutie je pre samostatný koniec a druhé vinutie slúži ako pomocné pre napájanie korekcií a modulu pre nastavenie hlasitosti. Aby sa brum úplne odrušil aj od dotyku krabičky a pripojených zariadený, je na GND vstupe pripojený kondenzátor veľkosti 68n voči krabičke. Ako náhle som takto pripojil kondenzátor, brum je absolútne nepočuteľný aj s uchom na reproduktore :thanks: .
Chcel som týmto len dokázať, že čas sa dá využiť aj rozumne heh a rovnako tak aj to, že za veľmi málo peňazí sa dá urobiť veľa muziky, koniec koncov cena celého, mňa osobne vyšla na necelých 35€ :agree:
Snáď sa Vám moja práca páčila a v prípade akýchkoľvek otázok stačí napísať :applause:
Prílohy
20200224_161835.jpg
20200224_162122.jpg
20200224_162223.jpg
20200224_162258.jpg
20200224_162359.jpg
20200224_162430.jpg
20200224_162529.jpg
20200224_162701.jpg
20200224_162843.jpg
20200224_162905.jpg
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Mini Integrovaný D-amp DRAGON

Príspevok od používateľa cool-zool » 24 Feb 2020, 21:22

Fajn , vyzera to dost dobre , no chybaju mi tam popisky ....A naco sluzi ten display ??? S krabickou si sa pohral asi mas k takym veciam cit (na rozdiel odo mna :-) )... Skoda len ze ti to susti , neskusal si nejake pokusy , ja sa ,,D-ckam,, nevenujem ,neverim asi by som radsej volil nejaky AB integrac LM-ko (je ich dost)...
No vcelku za mna pochvala ....
0

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Re: Mini Integrovaný D-amp DRAGON

Príspevok od používateľa Coolbass » 24 Feb 2020, 21:32

Keď popisky, tak by som volil už radšej laser, a to by to zbytočne vyšlo draho prípadne by to možno nebolo ani tak drahé ako kopu práce, a na druhú stranú robiť nejaké tlačené popisky, sa mne osobne moc nepáči....
S tým šumom, je to konštrukciou samotného zosilňovača, s tým sa nedá nič urobiť, jedine skúsiť zohnať iný koniec heh, ale to by už zrejme nepasovalo do krabičky, ale ako hovorím nieje to nič strašné, možno to je len mnou, popravde som zvyknutý na klasické AB-čka s tranzistormi a výsledným skreslením 0,00 prd heh pardon za vyjadrenie :thanks: ...
V každom prípade, ďakujem... :applause:

aaa ešte k tomu displeju, slúži na zobrazovanie Volume, vstupov a hodín... Ale z toho celého využívam iba zobrazenie Volume. Nakoľko keď odchádzam z práce zosilňovač vypínam od elektrickej energie.
Nespomenul som akurát ešte, že ovládanie hlasitosti je zabezpečené pomocou motorového ALPS potenciometra, takže dá sa regulovať aj ručne aj DO. :thumbup:
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Mini Integrovaný D-amp DRAGON

Príspevok od používateľa nalimko33 » 24 Feb 2020, 21:55

pekne Andy - len tak ďalej
mal by si nafotiť aj C50 - teda nech ukážeš že sa práce s hliníkom nebojíš... hehe
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Mini Integrovaný D-amp DRAGON

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 24 Feb 2020, 22:29

Je to faaaaajn :D lebo to je skôr len také lego z hotových modulov a ešte k tomu šuštiace Dčko :( :D :biggrin: :confused:
Je tam nejaká poistka medzi zdrojom a koncákom?
Diodový mostík je pod plošákom?
Za 2€ by sa tam iste zmestili repro ochrany z aliexpressu ;)
Mne už repro raz zachraňovali a úspešne. Inak som prešiel na SSR.
Mechanicky hodnotím pozitívne. Výsledok naozaj pekný, do kanclíka super :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Re: Mini Integrovaný D-amp DRAGON

Príspevok od používateľa Coolbass » 24 Feb 2020, 23:26

nalimko33 napísal:pekne Andy - len tak ďalej
mal by si nafotiť aj C50 - teda nech ukážeš že sa práce s hliníkom nebojíš... hehe
Áno, na to sa chystám, aj keď nafotená je už 5 rokov heh, lenže nedokončená, ale už sa to pomaličky hýbe, však viete sám... :thanks: Ale písal som si s Martinom tak hádam sa to pohne.... :agree:

-- Spojený príspevok 24 Feb 2020, 23:36 --
F-r-a-n-t-i-s-e-k napísal:Je to faaaaajn :D lebo to je skôr len také lego z hotových modulov a ešte k tomu šuštiace Dčko :( :D :biggrin: :confused:
Je tam nejaká poistka medzi zdrojom a koncákom?
Diodový mostík je pod plošákom?
Za 2€ by sa tam iste zmestili repro ochrany z aliexpressu ;)
Mne už repro raz zachraňovali a úspešne. Inak som prešiel na SSR.
Mechanicky hodnotím pozitívne. Výsledok naozaj pekný, do kanclíka super :thumbup:
Presne tak, LEGO a práve tak som to aj zobral hehe :thanks: , nečakal som od toho že to bude Hájend, ale práve to načo poslúži je to ideálne, stejne to hrá, niekedy niekoľko hodín len samo pre seba, nakoľko nie som stále v kancli heh :lol:
Poistka medzi zdrojom a koncákom ? Netreba, ak by v tom zapojení bola chyba zhorí to ako fakľa ešte počas testovania hehe :twisted:
Áno, mostík je viac-menej pod DPS, aj keď na kraji a spod DPS trčí, chcel som ušetriť miesto, zvyčajne sa tak dáva na zosilňovače AIO, kde sú pripevnené priamo o chladič a tak sa aj ochladzujú no v tomto prípade to je samozrejme zbytočné....
Nad ochranami som nerozmýšľal, aj keď netuším čo sa stane, keď zhorí D-koniec, či na výstup púšťa jednosmerné, ale nakoľko aspoň "okometricky" keď som skúmal DPS, vyzerá, že na výstupe zosilňovača je kondenzátor, pochopil som, že v takomto prípade by ochrany boli zbytočné, keď tak, tak skôr oneskorené pripojenie reproduktorov, proti nežiadúcemu lupnutiu. Nakoľko sa zosilňovač nikdy nedostane do limitácie a jeho výkon sa maximálne bude pohybovať okolo 15%, nebolo tak treba rozmýšľať nad ochranami, koniec koncov, je to v práci hehe netreba si nasrať vedúceho, čo je hneď vedľa :axe: :lol:

Tak nakoniec mi to nedalo, a kukol som sa na Datasheet TPA3116D2 a môžem potvrdiť, že samostatný chip poslednej verzie D2 má kompletné ochrany zabudované priamo v sebe, takže nieje potreba žiadnej externej ochrany :applause:
( http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tpa3116d2.pdf )
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Mini Integrovaný D-amp DRAGON

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 25 Feb 2020, 07:09

Poistka sa nepoužíva preto, aby to nezhorelo pri prvom zapnutí.
Pri lacnom module z ali nejde ani tak o to ochrániť ho, ako chrániť veci okolo neho. Ale poistku Ti vnucovať nebudem ;)
Dostatočne dimenzované trafo je vynaliezavé a ochráni sa vypálením cestičiek na plošáku ;)
Kondik na výstupe to nemá.
Aj Dčko vie "pustiť" jednosmerné na výstup.
DC ochrana sa nevzťahuje na prieraz koncových mosfetov.
Nečítal som to dôsledne, ale rozsah reakcie DC ochrany je tam popísaný, okrem toho keby to obsahovalo SSR na výstupe je to zakreslené veľkým červeným :)
Ak to takto ide celé hodiny bez dozoru, môže to mať zaujímavý výsledok.
Ak sa rozhodneš pre ochrany bude treba dvoje galvanicky oddelené od napájania konca, takže bude treba malé trafko s dvojitým sekundárnom. Stereo ochrany majú spojenú zem takže nebudú použiteľné na oba kanály keďže tu je každý kanál do mostíka.
Ale samozrejme nič sa nemusí stáť celé roky ;)
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Mini Integrovaný D-amp DRAGON

Príspevok od používateľa Atlan » 25 Feb 2020, 08:27

Naco dvojite napajanie a este galvanickyboddelene? Odpor, bipolar kondik, a ac optoclen, rozsvieti sa optoclen odpadne rele odpoji vystup hotovo.
0

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Mini Integrovaný D-amp DRAGON

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 25 Feb 2020, 08:47

To už nebude to pravé lego ;)
Vychádzal som z lacných ochrán na ali:
https://i.ebayimg.com/images/g/mk0AAOSw ... s-l640.jpg
Ku ním stačí malé trafko za 3€ z výpredaja, všetko ostatné je na doštičke.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok