Upraveny zdroj s IO2003

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Upraveny zdroj s IO2003

Príspevok od používateľa boraicho » 16 Jan 2010, 00:25

No takže čo som si sľubil som aj dokončil a som nad mieru spokojny :D
zdroj funguje tak ako ma.je regulovatelny od 12,6 po 17,5.
Namerane parametre.
U________I______pokles U
12,6____9,95_______0,2
15,0____11,9______0,22
16,0____12,8______0,22
16,52___13,1______0,24 to už je max vykon vychadza na cca 213W
17,0_____X_________X vypne zdroj asi sa prekroči vykon.
Zaťaženi bol štvoricou 4R7/5W čiže niečo okolo 1,27R

ešte skusim osadiť na tom plosaku regulator ventilatora podla teploty je tam miesto ale neni to osadene schemu od toho mam taže skusim.
Potom tu dam fotky aj už celeho jak to vyzera. tak zatim, nech sa vam dari tak ako mne teraz :D
Prílohy
CIMG0129.JPG
CIMG0128.JPG
CIMG0131.JPG
CIMG0130.JPG
CIMG0127.JPG
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 16 Jan 2010, 10:20

Jsi sikovny, ze ses do toho pustil.
Mohu se te zeptat:
1.Sehnal jsi datasit toho 2003 nebo pracujes jen s celkovym schematem zdroje?
2.Ponechal jsi ostatni napetove hladiny [kdyz ne, jak jsi vyresil oblbnuti hlidaci logiky na pinech 3,4,5]?
0

Patrik Varga

Príspevok od používateľa Patrik Varga » 16 Jan 2010, 10:54

boraicho mohol by si mi poraďiť ako oklamať AT2003
Vopred vďaka
Prílohy
AT2003.pdf
(52.51 KiB) 324 stiahnutí

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 16 Jan 2010, 13:26

je tu nejaka dobra duša čo ma na stole plosak s IO 2003?
Potreboval by som aby mi niekto sfotil plosak zo strany spojov ale len okolo toho integrača a hlavne ostro taže velke rozlišenie a pekne s dialky potom sa to oreže.uloži cez skicar a bude to parada. DIK
prave kreslim schemu len som sa na jednom bode zasekol bo už nepametam jak som to včera robil.
Prílohy
CIMG0133.JPG
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 30 Jan 2010, 13:07

No schema, chcel to tu dať aj s navodom ale ešte ešte mi hcbya polovica napisať, sa mi barz nechce.
Ja mam zdroj trochu upraveny inak použivam aj -12V vetvu na symetricke napajanie aktivnej vyhybky na sub.

a ešte hej,
zelenym odpojiť kable zbytočne.
modrym prerušiť spoje
a červenym vyhodiť z plošaka.
Prílohy
schema.png
0
Naposledy upravil/-a boraicho v 13 Nov 2010, 22:58, upravené celkom 1 krát.
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

xjencom
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 84
Dátum registrácie: 26 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: okolie HUMENNEHO
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa xjencom » 01 Feb 2010, 21:50

mozno keby si dal viac drotikov (3,4)zmensil by to pokles napetia...
z obrazka je vidno ze mas po 2 na zem a na 12V vetvu....
0

strunka
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 10 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: ZC
Vek: 32

Príspevok od používateľa strunka » 04 Feb 2010, 23:01

trocha neskoro ale tak tu mas zopar fotiek, mozno ti pomozu

Kód: Vybrať všetko

http://www.edisk.sk/stahni/75187/Novy_priecinok.rar_5.12MB.html
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 04 Feb 2010, 23:44

čo vy tu dvaja riešite vlastne?
vyjadrite sa obidvojo bo som vas nepochopil.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1658
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Príspevok od používateľa SMITH » 05 Feb 2010, 08:26

2 Boraicho : Mám rovnaký zdroj , a spalila sa sučiastka hneď pod tými velkymi diodami . Vyzará to ako rezistor . Nevedel by si povedať čo je za hodnotu ?

Diky .
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 05 Feb 2010, 23:25

SMITH napísal:2 Boraicho : Mám rovnaký zdroj , a spalila sa sučiastka hneď pod tými velkymi diodami . Vyzará to ako rezistor . Nevedel by si povedať čo je za hodnotu ?

Diky .
pozeram pozeram, pod diodami vydim len rezistory a diody nič viac.
na scheme su hdnoty zadane, len pokukaj odkial kde ide a najdeš, inak mi odisiel tento zdroj, neviem či nezhorel IO sakra, ked som ho meral na skope.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Upraveny zdroj s IO2003

Príspevok od používateľa boraicho » 21 Dec 2011, 14:55

Takže Spin90 ma prinutil sa zapojiť do prerabky zdroja a spoločne sme prišli na to ako prerobiť zdroj s 2003 a je to ešte jednoduchšie ako s TL494 funguje tam aj prudova poistka taže super. 4o treba na prerabku zdroja? 2x potenciometer a jeden koncenzátor a nejku tu hodinku času. Mne reguluje zdroj od 2,5V do 27V a prud od 1A po max najviac som ťahal 11A a večšiu zaťaž nemam tak som nemal ako skusiť.Ale da sa pekne nastaviť pri akom odbere zareaguje prudova poistka a vypne zdroj. ja som to zapojil takto ako na scheme. ale ešte sa to bude skušať a šteľovať halvne hodnoty potenciometrov a tak. schemu prikladam. treba všetko všetučko poodpajať. cestičky orezať okolo nožičiek priamo na doske tak som to aj ja robil. a povyberal som sučaistky čo netrebalo, samozrejme to nieje nutne. Kto chce sa opyta tak viac nebudem pisať.

Potom nech sa vyjadri aj spin90
Prílohy
2003_1_uprava1.png
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Upraveny zdroj s IO2003

Príspevok od používateľa boraicho » 21 Dec 2011, 15:09

fotky?
Pozor, na týchto fotkách niesu filtračné kondíky
Prílohy
PC211334.JPG
PC211333.JPG
PC211331.JPG
0
Naposledy upravil/-a boraicho v 23 Dec 2011, 16:09, upravené celkom 1 krát.
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Upraveny zdroj s IO2003

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Dec 2011, 15:53

:D heh tak ty si to riadne ohlodal :D ja som tam ponechaval tlmivky a somariny bo sa mi nechelo vyberat. Ak sa ale vyberu, bolo by tam miestecko na nejaku inu DPSku s niecim. Neviem cim, ale proste miesto.

Ja som mal IO2005 (zrejme to znacia podla roku v ktorom sa to vyrobi, neviem) a postupoval som v podstate rovnako ako boraicho. Dal sa regulovat od 4,5V do 25V. Akurat pri prudovej poistke som chcel vyskusat zmenit hodnoty kondenzatorov C33 a C36 v domneni, ze zdroj nebude tak citlivy na spickove pretazenia (napriklad pri pripojeni nejakeho DC motorceka a podobne). Nepotvrdilo sa to, miesto toho sa mi podarilo zdroj zlikvidovat a uz sa nechce rozbehnut. Chybu hladat nebudem, zozeniem novy. teda skor druhy :D . Kazopadne pred tymto pokusom som mal prudovu ochranu nastavenu na 15A a pekne vypinalo.

Samozrejme da sa aj uplne vypnut prudova ochrana, jednoduchym odpojenim R35, to som skusal a tahal som cez 20A na 20V. teda som ho vyrazne pretazoval. (testoval som ako sa budu oteplovat chladice, najviac sa hreje chladic na vystupnej diode. Chladic na vstupnych tranzistoroch menej) Kazdopadne napatia pod 20V drzi velmi stabilne, bez ohladu na odber.
Zasah do prudovej ochrany je nutny, z dovodu, ze bez upravy zdroj vypne, akonahle dojde k odberu vecsieho prudu pri vyssom napati (napr 5A pri 20V by nebolo vobec mozne).

Dalsia vec, ktoru sa chystam vyskusat akonahle budem mat druhy zdroj, je posilnit -12V vystup. Tym by sa dalo ziskat symetricke napatie +- 4,5-25V. Zrejme by trebalo upravit prudovu poistku na nizsi prud, nech netrpia prilis vsupne tranzistory (Uz i tak ich necaka nic dobre :D )

Druha moznost, je odpojit stred vynutia transformatora a pripojit na zem koniec vynutia (z ktoreho ide -12V za diodou). Treba to ale vyskusat. Samozrejme by trebalo zmenit delic. Ci by to islo a ako by to bolo so stabilitou a paramerami to netusim. Kazdopadne nebol by problem vyjst aj na 40V - 50 a to bez nutnosi trafo prevyjat.

Dalsia poznamka je ohladne svorky GND a jej spojenia s PE vodicom cez skrinku zdroja. O tom, ze kovova krabicka musi byt spojena s PE, niet pochyb, a dorazne podotykam, ze v ziadnom priapde sa od kovoveho krytu zdroja nesmie odpajat vodic PE ! Co ale povazujem za zbytocne, je spojenie zeme zdroja (GND) s kovovou krabicou a teda PE vodicom. Kedze sekundarna strana je galvanicky uddelena transformatorom, nemal by byt problem to odpojit. Avsak v tejto otazke sa dufam vyjadria skusenejsi. V beznom PC to zmysel ma, ale v zdroji v dielni je to niekedy viac na skodu ako na uzitok. Ak by sme mali 2 upravene PC zdroje bez pripojenia GND na PE, nebol by problem ich zapajat seriovo, a zvysit tak vystupne napatie. A kopec inych pripadov napriklad pri merani osciloskopom a podobne. Takze treba zistit do akej miery to je mozne takto odpojit. Saci len prerusit cesticky okolo srub, ktore drzia DPS v krabicke.

Takze ak je nejaka aplikacia, v ktorej neni problem nejake to VF rusenie v napati, v ktorej treba vyssi prud a teda aj vykon pri co najmensich rozmeroch, prerabka PC zdroja je celkom vhodnym riesenim. Na zosilnovace zrejme nie (moz po nejakych filtrocha apodobnych veciach) . Len este treba vychytat muchy (velkost delicov napati napr.)

Takze zatial tolko odomna k tejto teme.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Upraveny zdroj s IO2003

Príspevok od používateľa kubo150 » 21 Dec 2011, 17:10

Ano, ak sa použije mostík, a vývody 12V vinutí sa pripoja na mostík, tak je možné získať >50V teda maximum napätia zo zdroja. Vtedy valí na plnú šírku pulzov, ale napätie nieje stabilizované.

Je možné použiť aj 2 trafká paralelne, ale to už je risk.

A pri vhodnom(neodfláknutom) prevedení je možné zdroj používať aj na zosilňovač.

Čo sa týka spájania výstupných vodičov zdroja so skrinkou, tak si myslím, že to je už otázka bezpečnosti, a ak sa spolahneme na izoláciu transformátorov, tak to asi nieje najvhodnejšie. Pri preťažení sa trafo môže prehriať, a či vydrží izolácia, nech už si každý odhadne. Skôr je to možné pri použiťí vychytanej ochrany.

Transformátor má na 12 V vetve slabé vinutie, teda možno ťahať tých 10-15A, ale viacej neviem povedať s istotou, skôr nie ako ano.

A celkovo, čo sa týka väčšiny zdrojov s IO2003, tak sú to orezané verzie s minimom súčiastok, sú použité len nutné súčiastky na funkciu, a takisto transformátory sú na tom podobne, teda viacej ako 200W nezvládnu. Záleží kus od kusu, ale trafiek som rozobral za fúrik, a poviem že v starých AT 200W zdrojoch boli hrubšie vodiče a celkovo trafká viacej dymenzované ako v týchto 350W zdrojoch s IO 2003, a aj použitie takéhoto zdroja do PC so skutočným odberom 300W znamenalo smrť zdroja.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Upraveny zdroj s IO2003

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Dec 2011, 17:24

No ja myslim, ze 10-15A je az az do bezne dielnicky. Rozmyslam som ci nevymenim vstupne tranzistory za nieco silnejsie, pripadne za nejake mosfety. Vsimol som si ze je to budene cez oddelovaci transformator, tak by mozno bolo mozne pouzit po urcitych upravach na primarnej strane spinanie mosfetmi a dostatocny chladic. Pretoze pri najvyssich vykonoch su skoro vkuse zopnute a zrejme im to velmi neprospieva.
Ak by sa pouzili vykonnejsie tranzistory s lepsim chladenim, myslis ze by sa dali tie trafa dat paralelne ? Risk je to zrejme v tom, ze musi ist o presne rovnake trafa aby nedochadzalo k nejaky tokum prudov pri inom indukovanom napati na jednom a na druhom.
Ale aj tych 200W je velmi slusne na taky malicky zdroj. No ked zozeniem dalsi zdroj, tak budem v tom pokracovat.
Len taketo upravy to uz sa skor podoba na postup, pri ktorom povyberam vsetky suciastky a znova ich poskladam :D To volim rovno navrhnut novu DPS a urobit to poriadne :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Upraveny zdroj s IO2003

Príspevok od používateľa kubo150 » 21 Dec 2011, 17:40

Celkom dobre tranzistory do zdroja sú MJE13009, a tieto sa niekde dajú zohnať aj v púzdre TO-3P a tieto sú naozaj ťažko zničiteľné, vydržia aj nemožné a zatial som lepšie tranzistory ako tieto v klasických PC zdrojoch nevidel.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Upraveny zdroj s IO2003

Príspevok od používateľa boraicho » 21 Dec 2011, 18:25

hm, 2003 sú verzie s minimom sučastok, napadlo vobec niekoho že si ten obvod dal niekto vyrobiť na zakazku a to, čo obsahuje zdroj s TL494 a externymy operakmi a stabilizatormi a dalsimi vecami je len vtrepane do 2003? taže vlastne su to 2 rovnake obovody len s tym že 2003 ma všetky tie komparatory a zvyšok v sebe kym pri TL494 musia byť externe popripajane?
Ved práve koli tomu že namiesto 5tich integračov tam daju iba jeden ide cena elektroniky dole. Nechapem prečo by mali byť zdroje s 2003 zle. to že tam su vystupne kondiky nekvalitne alebo trafko navite so slabym drotom, tak za to ten integrač nemože ale vyrobca, komu sa nepači nech kondiky vymeni a trafo previje hrubšim drotom. Ten integrač je proste original navrhnuty pre PC zdroje na nič ine, kym TL je taky všeobecny obvod ktory sa da použiť všelikde všelijak a na všeličo.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Upraveny zdroj s IO2003

Príspevok od používateľa kubo150 » 21 Dec 2011, 19:02

Niekoho odpovedá:
A uvedomuješ si, že ja som nehovoril o riadiacích súčiastkách?
A kto napísal, že to dávam za vinu nejakému IO? To si napísal ty, ja som napísal, že ak je použitý ten šváb, tak zdroj väčšinou stojí za hovno, nie kôli švábu, ale pretože je použité minimum súčiastok, namiesto kondenzátorov sú prázdne miesta, a namiesto cievok prepojky (doslova vykradnutý zdroj), šitné spínacie tranzistory, šitné filtračné kondenzátory, šitný trafák, a skrátka všetko šitné.
Mám aj zopár zdrojov s týmto IO, kde je týchto súčiastok viacej, a vyzerá byť lepšie a kvalitnejšie spravený, ale to je len máloktorý. Takú kopu a pomer odfláknutých zdrojov som videl (a nie len ja), len s IO2003, čo značí, že bol vyvinutý pre zminimalizovanie nákladov pre čínských dodávatelov. Takže preto sa s označením IO2003 spájajajú slová ako šmejdný zdroj a podobné.
A samozrejme, že po vytunení ten zdroj môže byť lepší, ale v základnej verzii, tak ako je vyrobený, je to sráč, čo nevydrží ani svoj menovitý výkon.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Upraveny zdroj s IO2003

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Dec 2011, 20:15

Aha tazke znova som o nieco chytrejsi :) Tie tranzistory som hadam aj dakde mal jednu dobu, len za frasa neviem kde som ich dal (myslim MJE13009).
No OK teda, a povedzme nejake kvalitnejsie zdroje su ako robene ? Dali by sa prerobit aj kvalitne zdroje takym nejakym sposobom ? Si tam pouzite podobne obvody ako TL494, IO2003 a podobne ? Chcem ist dakedy pozret do PC servisu a zaroven bazaru ci nemaju nieco nie najsitnejsie ale zaroven za nizku cenu.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Upraveny zdroj s IO2003

Príspevok od používateľa kubo150 » 21 Dec 2011, 23:24

No, ubezpečujem ťa, že minimálne DPS sa z tých šitných dá použiť. :D
A jasné že sa dajú prerobiť, ale takéto úpravy sú nič moc.

Oveľa lepšie by bolo použiť takýto zdroj ako predreguláciu, a ostatné regulovať linearne, napr spínaný zdroj by vždy dával o 5V viacej, ako je na výstupe. vtedy by napr zdroj 0-50V 10A nebol žiaden problém.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok