Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • MH7400

MH7400

Pomoc s ostatn├Żmi vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Re: MH7400

Odosla┼ąod oravan » 23 Apr 2019, 23:10

Ale ─Źlovek nem├┤┼że v┼íetko vedie┼ą i ke─Ć tak├Ż tu je o v┼íetko vie a v┼íade bol , ak fakt potrebuje┼í 7400 n├íjdem a aj8400 tie s├║ dvojit├ę TTL pou┼ż├şvalo sa to napr├şklad v ATU ─Źi r├ídiozariadeniach ale aj be┼żne dostupn├Żch zariadeniach v priemisle neviem
oravan
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2565
Vek: 54.6
Zalo┼żen├Ż: 13.09.2014
Paragraf: 24

Odosla┼ąod skorab » 23 Apr 2019, 23:48

Ako s├║ dvojit├ę tie MH8400 -ky?
skorab
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 137
Vek: 56.12
Zalo┼żen├Ż: 24.03.2011

Odosla┼ąod nalimko33 » 24 Apr 2019, 06:54

http://www.teslakatalog.cz/MH5400.html

pozri si delenie pod─ża teplotn├ęho rozsahu pracovn├ęho prostredia
http://www.wikina.cz/a/%C4%8C%C3%ADslic ... 8Den%C3%AD)
SHARP MZ-811
nalimko33
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4281
Vek: 47.32
Zalo┼żen├Ż: 29.12.2008

Odosla┼ąod Dali2 » 24 Apr 2019, 08:19

Neurcity stav u TTL obvodov je napatove pasmo medzi definiciou log.0 a log.1 a je to proste terminus technicus a nie "vlastnost Teslackych obvodov". Taky drist moze napisat len niekto, kto o TTL obvodoch vie velke kulove a v tom pripade by sa k takej teme nemal vobec vyjadrovat. Ale na SE je to proste tak. Neurcity stav sa na vystupe TTL obvodu moze vyskytnut len v priade, ze je obvod nespravne zapojeny alebo poskodeny.
A co sa tyka 8400 ako dvojita 7400, to som si odlozil medzi criepky, lepsie hlasky uz dava iba kpt. kkt. plgr. mgr. Andrej Danko, Ctrl+C, Ctrl+V

Seria TTL obvodov 5400/7400/8400 je identicka v zapojeni a funkcii, lisi sa len povolenym teplotnym pracovnym rozsahom, takze opat raz sa vyjadril niekto, kto o tom vie prd s makom.

Howgh.
Dali2
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 804
Vek: 52.33
Zalo┼żen├Ż: 01.09.2008

Odosla┼ąod pocitujlasku » 24 Apr 2019, 08:51

Dali2: pekne zhrnute. Este upresnim, ze ten neurcity stav sa da najst v katalogu, jednotlive serie, pripadne vyrobcovia ich mozu mat trocha rozdielne.
Intel, Nvidia, Ubuntu, Firefox, Asus, Nissan, Jelinek 52%, Metal
---------------------------------------------------------------------------------------------
Jedn├şm z nejv─Ťt┼í├şch projev┼» ned┼»v─Ťry v Boha je hromosvod na kostele.
pocitujlasku
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4633
Vek: 36.68
Zalo┼żen├Ż: 20.07.2007

Odosla┼ąod fery66 » 24 Apr 2019, 14:16

Dali2 nap├şsal:Seria TTL obvodov 5400/7400/8400 je identicka v zapojeni a funkcii, lisi sa len povolenym teplotnym pracovnym rozsahom, takze opat raz sa vyjadril niekto, kto o tom vie prd s makom.

Howgh.

├üno a e┼íte + s├║ tam rozdiely v rozsahoch nap├íjacieho nap├Ątia...
fery66
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1046
Zalo┼żen├Ż: 04.10.2009

Odosla┼ąod Victorio » 24 Apr 2019, 15:29

pozn├ímka ku neur─Źit├Żm stavom TTL obvodov :
u┼ż d├ívno som rie┼íil zapojenia s MHB4011 , mal som ich vyu┼żit├ę "anal├│govo" tj. ─Źasova─Źe jednoduch├ę zapojenie rezistor, kondenz├ítor a vyu┼ż├şval som ich zapojen├ę v s├ęrii kde mi postupne generovali impulzy na d├ítov├║ zbernicu.
Pre v├Ą─Ź┼íiu s├ęriu som k├║pil z Tesly MHB4011, a nastal probl├ęm, nefungovalo to tak ako malo, pr├íve kv├┤li nerovnak├ęmu spr├ívaniu sa v prechodov├Żch stavoch, tj. kedy sa preklopila 0 na 1 a naopak.
Po v├Żmene za mysl├şm ┼że texas intruments alebo ST to fungovalo spo─żahlivo.
Probl├ęm pod─ża m┼ła bol v kvalite v├Żroby, tj. ka┼żd├Ż obvod bol in├Ż, na logiku dobre, ale ak z├íle┼ż├ş na tom, ─Źi sa obvod prepne z 0 / 1 pri 0.5V alebo 2.5 tak to je rozdiel. Tj. l├ş┼íili sa v presnosti zadefinovan├ęho zak├ízan├ęho p├ísma 0.8 - 2 V.
Victorio
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 339
Zalo┼żen├Ż: 12.03.2014

Odosla┼ąod breta1 » 24 Apr 2019, 15:49

Kdy┼ż se dodr┼ż├ş katalogov├ę hodnoty a respektuje se zak├ízan├ę p├ísmo (+ event. ┼íumov├ę p├ísmo), filtrace nap├íjen├ş, hazardn├ş stavy atd., mysl├şm ┼że probl├ęm nebude ani s TESLOU.
To, ┼że jsou obvody navr┼żeny blb─Ť (a to i u profi za┼Ö├şzen├ş), vede pak k tomu, ┼że s n─Ťkter├Żmi IO n─Ťco jede a n─Ťco ne.
Chce to opravdu posuzovat konkr├ętn├ş aplikaci.
breta1
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8837
Zalo┼żen├Ż: 06.02.2009

Odosla┼ąod Dali2 » 24 Apr 2019, 16:15

Victorio nap├şsal:pozn├ímka ku neur─Źit├Żm stavom TTL obvodov :
u┼ż d├ívno som rie┼íil zapojenia s MHB4011 , ......

MHB4011 NIE JE TTL obvod, pozor, zas si tu pletieme hrusky a slivky, CMOS logicke obvody maju dost odlisne definicie logickych urovni, vyrazny rozdiel v povolenom napajacom napati a aj v dalsich parametroch.

A co sa tyka kvality vyroby, TESLA nemala problem v kvalite, katalogove udaje boli vzdy dodrzane, inak by nemohli opustit vystupnu kontrolu. Treba si vzdy pozriet katalogovy list, rovnaky obvod od ineho vyrobcu moze mat niektore parametre mierne odlisne, a pokial je konstrukter lenivy a nepozrie, s cim pracuje, potom zisti ze mu nieco s obvodom od jedneho vyrobcu funguje a od ineho nie.

Takztiez vyraz "prechodovy stav pri preklapani z 1 do 0" je debilina na entu. Prechod z 0 do 1 je a z 1 do 0 je parameter presne definovany datasheetom zavisly od viecarych veci (logicky zisk vystupu a pocet pripojenych vstupov, pripadna kapacitna zataz, napajacie napatie, ...). Tak ako som uz napisal, ak sa obvod vobec dostane do zakazaneho pasma tak jedine preto, ze niekto dodrbal navrh a nerespektoval vlastnosti obvodu alebo je obvod z nejakeho dovodu poskodeny.
Takze ak to fungovalo len obcas, tak na vine nie je tesla ale autor spackaneho navrhu.
Dali2
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 804
Vek: 52.33
Zalo┼żen├Ż: 01.09.2008

Odosla┼ąod josek » 24 Apr 2019, 16:30

Pou┼ż├şva┼ą obvody TTL s neo┼íetren├Żmi hazardn├Żmi stavmi je vyslovene neseri├│zne, hoci som sa s t├Żm stretol aj u profesion├ílneho priemyseln├ęho (!) zariadenia.

Ke─Ć si porovn├í┼í katal├│gov├ę ├║daje Tesla, TI alebo ST, zist├ş┼í ┼że s├║ celkom podobn├ę. Spolieha┼ą sa na rovnak├ę hodnoty spomedzi defin├şcie zak├ízan├ęho p├ísma sved─Ź├ş o nekvalite kon┼ítrukt├ęra a nie o nekvalite v├Żroby obvodov :!:
josek
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 669
Zalo┼żen├Ż: 10.01.2012

Odosla┼ąod Victorio » 24 Apr 2019, 17:38

Pou┼ż├şva┼ą obvody TTL s neo┼íetren├Żmi hazardn├Żmi stavmi je vyslovene neseri├│zne, hoci som sa s t├Żm stretol aj u profesion├ílneho priemyseln├ęho (!) zariadenia.
...tak┼że aj profesionali navrhuj├║ debiln├ę zapojenia ???

ok, CMOS, nie TTL, nerob├şm s t├Żm u┼ż d├ívno, tak┼że si nepam├Ąt├ím v┼íetko presne.
Ale nie je pravda, ┼że parametre Tesla a ST , TI boli rovnak├ę, mal som 1500 MHB4011 a okrem mno┼żstva chybn├Żch kusov, n├íchylnosti na "odp├ílenie" sa nespr├ívali v rovnakom zapojen├ş rovnako. Technick├Ż list je jedna vec, ak├║ s├ęriu pustili do obehu druh├í.
Aj ke─Ć je fakt, ┼że sa do predaja mohla dosta┼ą 2 trieda alebo v├Żmet na ktor├Ż som natrafil ja.
Ale fakt je ┼że som musel meni┼ą cca 180 ks za TI, a s t├Żmi zapojenie i┼ílo bezchybne.

Oh─żadom zak├ízan├ęho p├ísma : je DEBILINA aj pou┼żitie CMOS napr. invertora v zapojen├ş najprimit├şvnej┼íieho astabiln├ęho klopn├ęho obvodu ????
Alebo AKO s NAND hradlami ?
U┼ż tu sa prejav├ş zak├ízan├ę p├ísmo preto┼że hodnoty na vstupoch sa menia plynule od 0 do napr. 5V :pain:
Victorio
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Re:

Odosla┼ąod jjilek » 24 Apr 2019, 18:26

eurobastler nap├şsal:TTL logika je na ustupe, musime sa s tym zmierit. stastie, ze mam doma zasoby. dokonca este obvody UCY74xx :lol:

Tak├ę u mne le┼ż├ş z├ísoby p┼Öev├í┼żn─Ť nov├Żch obvod┼» Tesla a RVHP. Pokud by n─Ťkdo pot┼Öeboval, jen napsat.Cel├Ż sortiment samoz┼Öejm─Ť nem├ím. Ale na seps├ín├ş seznamu je toho hodn─Ť.
Je┼ít─Ť pozn├ímka ke kvalit─Ť obvod┼» TTL z Tesly Ro┼żnov. V dob─Ť, kdy se tyto obvody pou┼ż├şvaly, byl v┼íeobecn─Ť jejich nedostatek Tak┼że si v├Żrobci ze z├ípadu a tak├ę z Tesly Ro┼żnov vz├íjemn─Ť prod├ívali chipy, kter├ę n├ísledn─Ť d├íle zapouzd┼Öili a prod├ívali pod svou zna─Źkou, dokonce n─Ťkdy i pod zna─Źkou jin├ęho v├Żrobce, kter├Ż si je potom prod├íval s├ím.
Na soukrom├ę zpr├ívy reaguji jen pokud jde o p┼Öed├ín├ş osobn├şch ├║daj┼», jako adresa, telefon, cena apod.
jjilek
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 691
Zalo┼żen├Ż: 26.07.2010

Odosla┼ąod Victorio » 25 Apr 2019, 12:44

pripu┼ítam, ┼że aj v Teslackej MHB m├┤┼że by┼ą ─Źip TI alebo opa─Źne, aj ke─Ć sa mi to zd├í neuverite─żn├ę aby v dobe RVHP nie─Źo tak├ę existovalo aj ke─Ć napr├şklad vide├í Avex boli iba poskladan├ę mysl├şm ┼że Philipsy dokonca ovl├ída─Źe mali iba n├ílepku AVEX cez p├┤vodn├║ zna─Źku, kalkula─Źky Tesla mali dosky RFT atd.

Ale oh─żadom kvality , ─Źo vojensk├ę obvody ? Ak├Ż boli pri nich rozdiel ? boli d├┤kladne testovan├ę, alebo pou┼żit├ę in├ę materi├íly aby zniesli otrasy a vy┼í┼íie teploty ? ─îipy boli v nich tie┼ż rovnak├ę ako v "be┼żn├Żch" obvodoch ?

Oh─żadom MH7400, dal by som si sk├┤r n├ímahu trocha upravi┼ą plo┼ín├Ż spoj a pou┼żi┼ą CMOS, u┼ż len kv├┤li spotrebe a rozsahu nap├íjania
7400 m├ím ur─Źite ale posiela┼ą 1 ks ? nem├ím probl├ęm kto zaplat├ş po┼ítovn├ę a ob├ílku :)
Victorio
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod jjilek » 25 Apr 2019, 15:36

Bylo to zcela logick├ę. Linky v Ro┼żnov─Ť na IO byly zakoupeny na z├ípad─Ť, tak┼że kvalita byla srovnateln├í. U┼ż si ale za tu dobu nepamatuji, s k├Żm Tesla spolupracovala. Ur─Źit─Ť to ale byly z├ípadoevropsk├ę firmy.
Na soukrom├ę zpr├ívy reaguji jen pokud jde o p┼Öed├ín├ş osobn├şch ├║daj┼», jako adresa, telefon, cena apod.
jjilek
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 691
Zalo┼żen├Ż: 26.07.2010

Odosla┼ąod josek » 25 Apr 2019, 17:18

Victorio nap├şsal:Oh─żadom zak├ízan├ęho p├ísma : je DEBILINA aj pou┼żitie CMOS napr. invertora v zapojen├ş najprimit├şvnej┼íieho astabiln├ęho klopn├ęho obvodu ????
Alebo AKO s NAND hradlami ?
U┼ż tu sa prejav├ş zak├ízan├ę p├ísmo preto┼że hodnoty na vstupoch sa menia plynule od 0 do napr. 5V :pain:

Samozrejme ich v takomto zapojen├ş pou┼żi┼ą m├┤┼że┼í - ale nem├┤┼że┼í sa spo─żahn├║┼ą na presnos┼ą v├Żstupnej frekvencie v pr├şpade astabiln├ęho obvodu alebo ┼í├şrky v├Żstupn├ęho impulzu v pr├şpade monostabiln├ęho obvodu. E┼íte tak pre blika─Ź s LED :)
Ja som pr├íve preto dal v┼żdy prednos┼ą obvodom na to ur─Źen├Żm, pr├şpadne zapojeniu s OP. E┼íte mus├şm poznamena┼ą ┼że ─Źo sa t├Żka spo─żahlivosti - tak TTL sa menili asi 1000x ─Źastej┼íie ako CMOS... teda pokia─ż boli kon┼ítrukt├ęrom dobre o┼íetren├ę :ignore:

Je mo┼żn├ę ┼że sa do obehu dostali obvody, ktor├ę mali by┼ą v ┼írote... ale ja som sa s tak├Żmi nestretol...
josek
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod vladdo05 » 22 Okt 2019, 20:05

Ahoj.
Ohladom tej spominanej nahrady MH 7400. Pouzivam SN74AC00.
Ako zapojit tie pull up odpory?Podla schemy my to neklopi spolahlivo. Klasicka blikacka, na MH 7400 1000 krat funkcna. Bez tych Pull UP samozrejme. Obcas ostanu svietit obe diody.Obcas nie, akokeby neurcity stav zas.
Diky
Pr├şlohy
SN7400.jpg
vladdo05
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 20
Zalo┼żen├Ż: 22.01.2015

Odosla┼ąod Feneon » 22 Okt 2019, 20:20

Tot├ílne netu┼í├şm ─Źo to tam vlastne m├í┼í nakreslen├ę... asi mu─Źiaci n├ístroj na 7400 a LED. V ka┼żdom pr├şpade blika─Ź je toto:Obr├ízok Kondenz├ítory 100 a┼ż 220uF
Feneon
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 229
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2014

Odosla┼ąod StefanST » 22 Okt 2019, 21:03

vladdo05 nap├şsal: Ohladom tej spominanej nahrady MH 7400. Pouzivam SN74AC00. ...

74ACxx nie je identick├í n├íhrada 74xx. Aj ke─Ć s├║ obe v tvojom pr├şpade NAND hradl├í.
StefanST
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 380
Zalo┼żen├Ż: 20.02.2012

Odosla┼ąod breta1 » 23 Okt 2019, 09:57

TTL obvody se pou┼ż├şvaj├ş snad v milionov├Żch kusech v r┼»zn├Żch zapojen├şch, ┼Ö├şkat obecn─Ť, ┼że se u n─Ťkter├Żch vyskytuj├ş neur─Źit├ę vztahy, je nesmysl.
T├ęm─Ť┼Ö ve 100% p┼Ö├şpad┼», kdy se tak stane, jde v┼żdy o ┼ípatn├Ż n├ívrh zapojen├ş, kde se m.j. nerespektuj├ş vstupn├ş ├║rovn─Ť a logick├Ż zisk.
Proto je nutn├ę v┼żdy uk├ízat konkr├ętn├ş zapojen├ş - a tam se snadno najde probl├ęm.

vladdo05
Kde jsi to ┼í├şlen├ę zapojen├ş vyhrabal- co to m├í d─Ťlat???
To je p┼Öesn─Ť ten p┼Ö├şpad, kdy se pou┼żije nesmysln├ę zapojen├ş a pak se div├şme, pro─Ź to nefunguje....
breta1
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8837
Zalo┼żen├Ż: 06.02.2009

Odosla┼ąod josek » 23 Okt 2019, 11:22

Victorio nap├şsal:...tak┼że aj profesionali navrhuj├║ debiln├ę zapojenia ???
Ale nie je pravda, ┼że parametre Tesla a ST , TI boli rovnak├ę, mal som 1500 MHB4011 a okrem mno┼żstva chybn├Żch kusov, n├íchylnosti na "odp├ílenie" sa nespr├ívali v rovnakom zapojen├ş rovnako. Technick├Ż list je jedna vec, ak├║ s├ęriu pustili do obehu druh├í.
Ale fakt je ┼że som musel meni┼ą cca 180 ks za TI, a s t├Żmi zapojenie i┼ílo bezchybne.
:pain:

├üno aj "profesion├íli" dok├í┼żu takto navrhova┼ą. Bolo by zauj├şmav├ę vedie┼ą, v akom konktr├ętnom zapojen├ş si odpa─żoval tie MHB.
V├Żrobn├ę linky na CMOS v Tesle Pie┼í┼ąany boli dovezen├ę z USA alebo Japonska a v├Ą─Ź┼íina nepodarkov vznikala pri ozna─Źovan├ş typu. Dokonca aj pri k├║pe "druhoakostn├Żch" obvodov bolo spo─żahnutie na ich spr├ívnu funkciu v be┼żn├Żch zapojeniach a rozsahov tepl├┤t.
josek
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

PredchádzajúcaĎalšia

Nasp├Ą┼ą na Ostatn├ę

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 3 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist