Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Kr├ísna star├í elektronika

Krásna stará elektronika

Pomoc s ostatn├Żmi vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Krásna stará elektronika

Odosla┼ąod daqq » 21 Mar 2010, 02:09

Caute,

Tak som si pozeral nieco a nadabil som na toto:

http://www.flickr.com/photos/64683169@N00/page3/
(doporucujem pozriet si vsetky strany)

. Uz v minulosti som daval sem nieco podobneho, len teraz tam pribudli veci.

Tak som si pozeral a pozeral fotky roznych starych systemov, archaickych rieseni apod a nemohol som sa ubranit dojmu, ake uzasne veci sa dosiahli bez modernych procesorov, v podstate s relatkami a tranzistormi, pripadne aj mechanicky. Autopilot, regulovatka, zlozite funkcie.

Nemozem si pomoct, ale dnena elektronika sa mi zda nudna. V podstate v strede dosky jeden svab to zrata a spracuje vsetko, druhy svab je vykonovy, treti je zdroj. Mozno senzor dva, a dake drobnosti, a tot vse. Tiez si vezmite pocitace - v minulosti to boli krasne zariadenia zvnutra - stovky dosiek, kazda so svojim ucelkom. Dneska je to ta ista doska s malymi obmenami v kazdom kompe.

Proste sa mi zda, ze sa z toho vytratila dusa.

Je mi jasne, ze dnesna elektronika je vo vsetkych realnych parametroch lepsia - dneska uz netreba miestnost a elektraren na kalkulacku. Podobne je to s cenou. Tiez som si vedomy, ze by som asi zosalel, keby som mal navrhovat veci co navrhujem dneska v tych casoch.

Ale mam proste dojem, ako by elektronika stratila nieco zo svojej krasy pokrokom. Uz je to vsetko take... neviem ake, ale ked sa pozriem na dake stare zariadenie so stovkami svabov je mi sympatickejsie ako moja maticna doska v PCcku.

Mate aj vy podobne pocity ohladom elektroniky?
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.
daqq
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 2345
Vek: 29.85
Zalo┼żen├Ż: 10.06.2008

Odosla┼ąod Thales » 21 Mar 2010, 03:22

Ur─Źit─Ť. T┼Öeba s t─Ťmi PC. D┼Ö├şve jsem se t├şm dosti zna─Źn─Ť zab├Żval a do├ízal jsem odv├ęst hodn─Ť nadstandardn├ş pr├íci. Probl├ęm je v tom ┼że ─Źasem se do tohohle oboru za─Źal sp├ít kdejakej ┼łouma kter├Ż dok├í┼że spojit dva konektory. nebavilo m─Ť se s nimi neust├íle dohadovat o v─Ťcech ve kter├Żch jsem m─Ťl pravdu. Nebavilo m─Ť vysv─Ťtlovat ┼że v─Ťci ode m─Ť jsou dra┼ż┼í├ş jednak co se pr├íce t├Ż─Źe a jednak jsem odm├ştakl pou┼ż├şvat ┼írotoidn├ş hardware. Prost─Ť nadstandardn├ş v─Ťci n─Ťco stoj├ş. Do┼ílo k ├║tlumu a nakonec jsem se na to vyka┼ílal. Tohle jsem nem─Ťl za pot┼Öeb├ş. M├ílokter├ęmu laikovi se d├í vysv─Ťtlit v ─Źem je to co jsem d─Ťlal j├í lep┼í├ş. Dneska jsou PC naprost├í spot┼Öebka a fakt u┼ż je to jen o skl├íd├ín├ş a o rutinn├şm odklik├ív├ín├ş ANO ANO ANO p┼Öi instalaci. Jestli se tenhle m┼»j v├Żrok n─Ťkomu nezd├í jeho probl├ęm. D┼Ö├şv to prost─Ť bylo jinak. S tou elektronikou je to odobn├ę, snad jen o fous lep┼í├ş.
Zapamatuj si:
- To ┼że n─Ťco funguje neznamen├í ┼że je to tak spr├ívn─Ť a u┼ż v┼»bec ne bezpe─Źn─Ť.
- Je t┼Öeba se u─Źit od t─Ťch co opravdu um├ş a ne od t─Ťch co si jen mysl├ş ┼że to um├ş
Thales
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 13804
Vek: 35.5
Zalo┼żen├Ż: 07.10.2008

Odosla┼ąod podhorec » 21 Mar 2010, 09:30

pozrite odkaz nizsie

http://www.flickr.com/photos/64683169@N00/3817249127/

mam nieco podobne od Tesly ale ako oneskorovacia linka mi to nepripada
podhorec
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 35
Zalo┼żen├Ż: 11.10.2008

Odosla┼ąod eriko » 21 Mar 2010, 10:21

S├şce som z elektroniky ani z ─Ćaleka nevidel to─żko ─Źo Vy, ale plne s├║hlas├şm s t├Żmto n├ízorom.
eriko
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2285
Zalo┼żen├Ż: 07.11.2008

Odosla┼ąod Split » 21 Mar 2010, 11:09

ak ta to tak fascinuje tak ti sem nieco pridam...tu bednu s tymi konektormi co vidis tak to je regulator ktory obsahuje asi 30 roznych plosakov, cez rozne prevodniky, diagnostiku atd, same tranzistory, operaky a ani jeden mikroprocesor...a clovek by ani neveril ze taketo nieco sa dalo zostrojit.na dalsom obrazku su odfotene kazety ktore sa tam vkladali...
Pr├şlohy
kazety.jpg
bedna2.jpg
bedna.jpg
Split

Odosla┼ąod AndiCibula » 21 Mar 2010, 11:22

http://homepage.mac.com/ikecarumba/PhotoAlbum113.html
mne sa toto p├í─Źi :)
Marantz 10B - lampov├ę FM stereo r├ídio z 60. rokov (USA)
AndiCibula
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2449
Vek: 26.75
Zalo┼żen├Ż: 29.11.2009

Odosla┼ąod daqq » 21 Mar 2010, 11:42

mam nieco podobne od Tesly ale ako oneskorovacia linka mi to nepripada
No, je to oneskorovacia linka. Cokolvek, co ma takyto celok (velka cievka dratiku, ktory sa nepohybuje cez nieco a nejde tam zjavne o indukcnost z dovodu, ze to ide ponad vela komponentov) je takmer zarucene oneskorovacia linka. Ci uz v osciloskopoch alebo starych pocitacoch/kalkulackach, bola tam.
Viz napr. moj stary strojcek:
http://daqq.eu/index.php?show=stuff_tektronix455
Ku koncu stranky je karta pre napatove vstupy zdola. Hadaj, co je ta velka rolka tieneneho kablu?
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.
daqq
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod peto seal » 21 Mar 2010, 11:46

Stara elektronika ma svoje caro-o tom niet pochyb, sam ma doma zopar krasnych kuskov....
:)
peto seal
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 486
Vek: 24.25

Odosla┼ąod Dolfi » 21 Mar 2010, 13:22

Neviem ─Źi ste si v┼íimli, ale ve─żmi ve─ża star├Żch modulov bolo Made in CCCP. Bolo ├║┼żasn├ę vidie┼ą rusk├ę elektr├│nkov├ę r├ídilok├ítory zvn├║tra, ako boli presne takto prec├şzne zak├íblovan├ę, s pop├şsan├Żmi bu┼ż├şrkami, vyviazan├Żmi zv├Ązkami, "zah├í─Źkovan├Żmi" takmer nerozletovate─żn├Żmi "festovn├Żmi" spojmi vodi─Ź-o─Źko ...

Alebo star├ę telekomunika─Źn├ę k├íblova─Źky, farebn├ę, kr├ísne usporiadan├ę, vyviazan├ę, ...
A s├║─Źasn├ę telekomunika─Źn├ę "hr─Źe" dokr├║ten├Żch vodi─Źov, kde obrazne povedan├ę, nerob├ş technikovi telekomunik├íci├ş probl├ęm natiahnu┼ą k├íbel aj cez viano─Źn├Ż strom─Źek na n├ímest├ş ...

Hold, doba sa men├ş. ┼Żia─ż k nie─Źomu nezauj├şmav├ęmu, f├ídnemu, bez citu pre "kr├ísu" v elektronike ...

(P.S.: Bo┼że, ako ten Thales mohol tak dokonale "okop─Źi┼ą" moje n├ízory/ postoje k problematike PC ...) ? :wink:
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 9589
Vek: 64.95
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2008

Odosla┼ąod podhorec » 21 Mar 2010, 13:50

to daqq: mam tektronix 465, tiez pekny kusok. K tomu vedeniu - ak by tam bol stoceny koax jak v tom osciloskope pripadne nieco podobne oneskorovacim vedenim z FTV nepoviem nic, ale u modulov co mam ja pripadne ten na obrazku su na koncoch dratu magnety a nieco podobne termoclanku. Idem googlit jak to funguje.

//Automatick├ę spojenie pr├şspevkov. Pridan├ę po 5 min├║tach:

nevsimol som si odkaz pod obrazkom

http://www.taswegian.com/MOSCOW/iskra111.html
podhorec
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 35
Zalo┼żen├Ż: 11.10.2008

Odosla┼ąod Radus » 21 Mar 2010, 14:04

... hnaci motorcek z ruskeho kazetaku, rok cca 1982 :) Tiez sila, ked som to tam nasiel.... Sa mi zdalo cudne kolko do neho islo kablov...
Pr├şlohy
P1030784.JPG
Radus
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 776
Vek: 35.72
Zalo┼żen├Ż: 27.10.2009

Odosla┼ąod frei » 21 Mar 2010, 14:09

Ja milujem stare tesla zosiky Tesla azs... to su ┼íupi. ┼íkoda ┼że tesla zanikla :cry:
frei
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 781
Vek: 24.91
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2010

Odosla┼ąod daqq » 21 Mar 2010, 14:12

Oneskorovacie linky neprenasali len elektricke signaly - tie putuju dost rychlo, takze na dostatocne oneskorenie by si potreboval strasne dlzky kablu.

Napr. boli mechanicke oneskorovacie linky: do media sa proste pustali silove impulzy a na druhej strane sa prijimali. Napr: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Mercury_memory.jpg - do ortute sa pustali impulzy piezoelektrickymi krystalmi a na druhej strane sa prijimali.

Oneskorovatko ktore ty mas je najskor: http://en.wikipedia.org/wiki/Delay_line ... elay_lines - tiez elektro mechanicky princip.

Pre viac informacii o oneskorovacich linkach viz: http://en.wikipedia.org/wiki/Delay_line_memory
daqq
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Thales » 21 Mar 2010, 17:33

P┼Öed z├ínikem Tesly se i tam alespo┼ł na n─Ťkter├Żch odd─Ťlen├şch pochlapili a dok├ízali vyrobit docela zaj├şmav├ę v─Ťci. Bohu┼żel u┼ż se jich nestihlo vyrobit mnoho.
Zapamatuj si:
- To ┼że n─Ťco funguje neznamen├í ┼że je to tak spr├ívn─Ť a u┼ż v┼»bec ne bezpe─Źn─Ť.
- Je t┼Öeba se u─Źit od t─Ťch co opravdu um├ş a ne od t─Ťch co si jen mysl├ş ┼że to um├ş
Thales
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 13804
Vek: 35.5
Zalo┼żen├Ż: 07.10.2008

Odosla┼ąod AndiCibula » 17 M├íj 2010, 22:18

Ak ste po─Źuli o v├Żbuchu vo vojenskom oprav├írenskom z├ívode pri Nov├íkoch pred dvoma rokmi, tak pr├íve odtial poch├ídzaj├║ tieto dva moduly.
Ide o 2 ┼ítvr┼ąky vysiela─Źky do rakety ktor├ę sa tam rozoberali.
Doty─Źn├Ż to odtia─ż ukradol a nejak sa to dostalo ku mne.
Vyzer├í to ve─żmi robustne, tipujem ┼że sa to nepokaz├ş ani trieskan├şm o stenu :lol:
Boli k tomu e┼íte tri elektr├│nky z rady GMI, ktor├║ mi za ├║platok ukradol zas in├Ż ujo :lol:
Pr├şlohy
IMG_0067.JPG
IMG_0068.JPG
IMG_0024.JPG
AndiCibula
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod daqq » 17 M├íj 2010, 22:24

Jeeeejo! Velmi pekne. Dalsie veci z toho nemas? K+
daqq
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod AndiCibula » 17 M├íj 2010, 22:33

daqq nap├şsal:Jeeeejo! Velmi pekne. Dalsie veci z toho nemas? K+
To je v┼íetko ─Źo m├ím, e┼íte mi boli sl├║ben├ę ch├Żbaj├║ce ┼ítvr┼ąky, tak uvid├şme. Najrad┼íej by som si dal cel├║ t├║ raketu na z├íhradu :)
Veru┼że zh├í┼łam ale.

Ešte sa pochválim :oops:

mmt nap├şsal:riadny kusok, neje hento zanou daka oblukova lampa?
To za tou velkou GMI-90 je rentgenka s rota─Źnou an├│dou, stra┼íne ┼ąa┼żk├í, CDELANO B CCCP, taktie┼ż nebola z├şskan├í ─Źestn├Żm sp├┤sobom.
Pr├şlohy
gmi90.jpg
Naposledy upravil AndiCibula d┼ła 17 M├íj 2010, 22:37, celkovo upraven├ę 2 kr├ít.
AndiCibula
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Andrew180 » 17 M├íj 2010, 22:34

@Racius
N├ídhern├í ┼żiara elektr├│niek aj m┼ła v┼żdy dostane. :heart: A e┼íte ke─Ć je to tak├íto luxusn├í ma┼íinka (ten Marantz)... mmm, la┼żkal by som si s n├şm do postielky a on by ma pekne hrial. :heart: :lol:
Obrázok
Andrew180
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1378
Vek: 27.16
Zalo┼żen├Ż: 21.02.2008

Odosla┼ąod mmt » 17 M├íj 2010, 22:35

riadny kusok, neje hento zanou daka oblukova lampa?
mmt
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1252
Vek: 25.88
Zalo┼żen├Ż: 08.07.2009

Odosla┼ąod daqq » 17 M├íj 2010, 22:45

Vidite, vytiahnem svoj orticon. Mozno pojde do najblizsieho robota ;-)
Pr├şlohy
DSCN9332.JPG
DSCN9331.JPG
DSCN9333.JPG
daqq
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na Ostatn├ę

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 3 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist