Krásna stará elektronika

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa daqq » 21 Mar 2010, 01:09

Caute,

Tak som si pozeral nieco a nadabil som na toto:

http://www.flickr.com/photos/64683169@N00/page3/
(doporucujem pozriet si vsetky strany)

. Uz v minulosti som daval sem nieco podobneho, len teraz tam pribudli veci.

Tak som si pozeral a pozeral fotky roznych starych systemov, archaickych rieseni apod a nemohol som sa ubranit dojmu, ake uzasne veci sa dosiahli bez modernych procesorov, v podstate s relatkami a tranzistormi, pripadne aj mechanicky. Autopilot, regulovatka, zlozite funkcie.

Nemozem si pomoct, ale dnena elektronika sa mi zda nudna. V podstate v strede dosky jeden svab to zrata a spracuje vsetko, druhy svab je vykonovy, treti je zdroj. Mozno senzor dva, a dake drobnosti, a tot vse. Tiez si vezmite pocitace - v minulosti to boli krasne zariadenia zvnutra - stovky dosiek, kazda so svojim ucelkom. Dneska je to ta ista doska s malymi obmenami v kazdom kompe.

Proste sa mi zda, ze sa z toho vytratila dusa.

Je mi jasne, ze dnesna elektronika je vo vsetkych realnych parametroch lepsia - dneska uz netreba miestnost a elektraren na kalkulacku. Podobne je to s cenou. Tiez som si vedomy, ze by som asi zosalel, keby som mal navrhovat veci co navrhujem dneska v tych casoch.

Ale mam proste dojem, ako by elektronika stratila nieco zo svojej krasy pokrokom. Uz je to vsetko take... neviem ake, ale ked sa pozriem na dake stare zariadenie so stovkami svabov je mi sympatickejsie ako moja maticna doska v PCcku.

Mate aj vy podobne pocity ohladom elektroniky?
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 21 Mar 2010, 02:22

Určitě. Třeba s těmi PC. Dříve jsem se tím dosti značně zabýval a doázal jsem odvést hodně nadstandardní práci. Problém je v tom že časem se do tohohle oboru začal spát kdejakej ňouma který dokáže spojit dva konektory. nebavilo mě se s nimi neustále dohadovat o věcech ve kterých jsem měl pravdu. Nebavilo mě vysvětlovat že věci ode mě jsou dražší jednak co se práce týče a jednak jsem odmítakl používat šrotoidní hardware. Prostě nadstandardní věci něco stojí. Došlo k útlumu a nakonec jsem se na to vykašlal. Tohle jsem neměl za potřebí. Málokterému laikovi se dá vysvětlit v čem je to co jsem dělal já lepší. Dneska jsou PC naprostá spotřebka a fakt už je to jen o skládání a o rutinním odklikávání ANO ANO ANO při instalaci. Jestli se tenhle můj výrok někomu nezdá jeho problém. Dřív to prostě bylo jinak. S tou elektronikou je to odobné, snad jen o fous lepší.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

podhorec
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 11 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Príspevok od používateľa podhorec » 21 Mar 2010, 08:30

pozrite odkaz nizsie

http://www.flickr.com/photos/64683169@N00/3817249127/

mam nieco podobne od Tesly ale ako oneskorovacia linka mi to nepripada
0

eriko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2285
Dátum registrácie: 07 Nov 2008, 00:00

Príspevok od používateľa eriko » 21 Mar 2010, 09:21

Síce som z elektroniky ani z ďaleka nevidel toľko čo Vy, ale plne súhlasím s týmto názorom.
0

Split

Príspevok od používateľa Split » 21 Mar 2010, 10:09

ak ta to tak fascinuje tak ti sem nieco pridam...tu bednu s tymi konektormi co vidis tak to je regulator ktory obsahuje asi 30 roznych plosakov, cez rozne prevodniky, diagnostiku atd, same tranzistory, operaky a ani jeden mikroprocesor...a clovek by ani neveril ze taketo nieco sa dalo zostrojit.na dalsom obrazku su odfotene kazety ktore sa tam vkladali...
Prílohy
bedna.jpg
bedna2.jpg
kazety.jpg

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa AndiCibula » 21 Mar 2010, 10:22

http://homepage.mac.com/ikecarumba/PhotoAlbum113.html
mne sa toto páči :)
Marantz 10B - lampové FM stereo rádio z 60. rokov (USA)
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 21 Mar 2010, 10:42

mam nieco podobne od Tesly ale ako oneskorovacia linka mi to nepripada
No, je to oneskorovacia linka. Cokolvek, co ma takyto celok (velka cievka dratiku, ktory sa nepohybuje cez nieco a nejde tam zjavne o indukcnost z dovodu, ze to ide ponad vela komponentov) je takmer zarucene oneskorovacia linka. Ci uz v osciloskopoch alebo starych pocitacoch/kalkulackach, bola tam.
Viz napr. moj stary strojcek:
http://daqq.eu/index.php?show=stuff_tektronix455
Ku koncu stranky je karta pre napatove vstupy zdola. Hadaj, co je ta velka rolka tieneneho kablu?
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
peto seal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 486
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: SR-Bratislava-Devínska Nová Ves
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa peto seal » 21 Mar 2010, 10:46

Stara elektronika ma svoje caro-o tom niet pochyb, sam ma doma zopar krasnych kuskov....
0
:)

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 21 Mar 2010, 12:22

Neviem či ste si všimli, ale veľmi veľa starých modulov bolo Made in CCCP. Bolo úžasné vidieť ruské elektrónkové rádilokátory zvnútra, ako boli presne takto precízne zakáblované, s popísanými bužírkami, vyviazanými zväzkami, "zaháčkovanými" takmer nerozletovateľnými "festovnými" spojmi vodič-očko ...

Alebo staré telekomunikačné káblovačky, farebné, krásne usporiadané, vyviazané, ...
A súčasné telekomunikačné "hrče" dokrútených vodičov, kde obrazne povedané, nerobí technikovi telekomunikácií problém natiahnuť kábel aj cez vianočný stromček na námestí ...

Hold, doba sa mení. Žiaľ k niečomu nezaujímavému, fádnemu, bez citu pre "krásu" v elektronike ...

(P.S.: Bože, ako ten Thales mohol tak dokonale "okopčiť" moje názory/ postoje k problematike PC ...) ? :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

podhorec
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 11 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Príspevok od používateľa podhorec » 21 Mar 2010, 12:50

to daqq: mam tektronix 465, tiez pekny kusok. K tomu vedeniu - ak by tam bol stoceny koax jak v tom osciloskope pripadne nieco podobne oneskorovacim vedenim z FTV nepoviem nic, ale u modulov co mam ja pripadne ten na obrazku su na koncoch dratu magnety a nieco podobne termoclanku. Idem googlit jak to funguje.

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 5 minútach:

nevsimol som si odkaz pod obrazkom

http://www.taswegian.com/MOSCOW/iskra111.html
0

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Príspevok od používateľa Radus » 21 Mar 2010, 13:04

... hnaci motorcek z ruskeho kazetaku, rok cca 1982 :) Tiez sila, ked som to tam nasiel.... Sa mi zdalo cudne kolko do neho islo kablov...
Prílohy
P1030784.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
frei
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 786
Dátum registrácie: 08 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Smižany
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa frei » 21 Mar 2010, 13:09

Ja milujem stare tesla zosiky Tesla azs... to su šupi. škoda že tesla zanikla :cry:
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 21 Mar 2010, 13:12

Oneskorovacie linky neprenasali len elektricke signaly - tie putuju dost rychlo, takze na dostatocne oneskorenie by si potreboval strasne dlzky kablu.

Napr. boli mechanicke oneskorovacie linky: do media sa proste pustali silove impulzy a na druhej strane sa prijimali. Napr: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Mercury_memory.jpg - do ortute sa pustali impulzy piezoelektrickymi krystalmi a na druhej strane sa prijimali.

Oneskorovatko ktore ty mas je najskor: http://en.wikipedia.org/wiki/Delay_line ... elay_lines - tiez elektro mechanicky princip.

Pre viac informacii o oneskorovacich linkach viz: http://en.wikipedia.org/wiki/Delay_line_memory
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 21 Mar 2010, 16:33

Před zánikem Tesly se i tam alespoň na některých odděleních pochlapili a dokázali vyrobit docela zajímavé věci. Bohužel už se jich nestihlo vyrobit mnoho.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa AndiCibula » 17 Máj 2010, 22:18

Ak ste počuli o výbuchu vo vojenskom opravárenskom závode pri Novákoch pred dvoma rokmi, tak práve odtial pochádzajú tieto dva moduly.
Ide o 2 štvrťky vysielačky do rakety ktoré sa tam rozoberali.
Dotyčný to odtiaľ ukradol a nejak sa to dostalo ku mne.
Vyzerá to veľmi robustne, tipujem že sa to nepokazí ani trieskaním o stenu :lol:
Boli k tomu ešte tri elektrónky z rady GMI, ktorú mi za úplatok ukradol zas iný ujo :lol:
Prílohy
IMG_0024.JPG
IMG_0068.JPG
IMG_0067.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 17 Máj 2010, 22:24

Jeeeejo! Velmi pekne. Dalsie veci z toho nemas? K+
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa AndiCibula » 17 Máj 2010, 22:33

daqq napísal:Jeeeejo! Velmi pekne. Dalsie veci z toho nemas? K+
To je všetko čo mám, ešte mi boli slúbené chýbajúce štvrťky, tak uvidíme. Najradšej by som si dal celú tú raketu na záhradu :)
Veruže zháňam ale.

Ešte sa pochválim :oops:

mmt napísal:riadny kusok, neje hento zanou daka oblukova lampa?
To za tou velkou GMI-90 je rentgenka s rotačnou anódou, strašne ťažká, CDELANO B CCCP, taktiež nebola získaná čestným spôsobom.
Prílohy
gmi90.jpg
0
Naposledy upravil/-a AndiCibula v 17 Máj 2010, 22:37, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
Andrew180
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1378
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Andrew180 » 17 Máj 2010, 22:34

@Racius
Nádherná žiara elektróniek aj mňa vždy dostane. :heart: A ešte keď je to takáto luxusná mašinka (ten Marantz)... mmm, lažkal by som si s ním do postielky a on by ma pekne hrial. :heart: :lol:
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
mmt
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1252
Dátum registrácie: 08 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Martin
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mmt » 17 Máj 2010, 22:35

riadny kusok, neje hento zanou daka oblukova lampa?
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 17 Máj 2010, 22:45

Vidite, vytiahnem svoj orticon. Mozno pojde do najblizsieho robota ;-)
Prílohy
DSCN9333.JPG
DSCN9331.JPG
DSCN9332.JPG
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok