Zapojenie kompresora z chladničky

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

besttracker
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 28 Okt 2010, 00:00
Vek: 36

Zapojenie kompresora z chladničky

Príspevok od používateľa besttracker » 17 Feb 2011, 19:12

Zdravim Vospolok
Mam taky problem ako zapojit kompresor s motorom v celku v takom bloku,na ktorom sa nachadza len svorkovnica a par trubiek ktory bol povodne v chladnicke tusim asi tak 20r stara ktora mala malu mraznicku v nutry taka komunisticka s otvaranim napravo,s takou hlinikou hnedou ruckou...,niekto to poodpajal,a neviem teraz ako to pripojit,som to pripojil ,a urobilo to bum s poistkami a bola tma... :oops: tak som to uz ani neofotil.som odmontoval svorkovnicu a slo zo svorkovice len tusim 2 ci 3 oranzove kable,pod svorkovnicou sa nachadza nejaka cievka a nejaky spinac alebo take cosi, ochrany vodic sa pripaja zvlast na kryt kompresora,stretol sa niekto s tim?ci by bolo dobre to aspon odfotit?
Vopred diky za info


! Upravený názov témy pre v budúcnosti lepšie vyhľadávanie.upravil: 25.9.2014 mirosne !
Prílohy
schema
schema
0

Používateľov profilový obrázok
mat100
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 07 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Plzen - jih
Vek: 29

Príspevok od používateľa mat100 » 17 Feb 2011, 19:19

FOTO :arrow:
0

Používateľov profilový obrázok
jojo9432
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 951
Dátum registrácie: 12 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Martin
Vek: 30

Príspevok od používateľa jojo9432 » 17 Feb 2011, 19:53

kontakty na svorkovnica sú navzájom zvislo prepojené čiže 1 je spojený s 5, 2 s 6atď.
napájanie 230V zapojíš na 3 a 4 (alebo 7, 8).
prikladám foto, prepojka tam nemusí byť, keď zapojíš nulák rovno na pin 4.


P.S. ja mám fázu a nulák pripojený opačne ako je nakreslené v schéme. Mám to tak opačne na troch kompresoroch a idú. Nezabudni to uzemniť, lebo môžeš zakmitať 50-krát/s.

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 2 minútach:

to čo tu dalo za obrázok? ako je to možné?
ale po kliknutí je normálny
Prílohy
Bez názvu.png
0

besttracker
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 28 Okt 2010, 00:00
Vek: 36

Príspevok od používateľa besttracker » 17 Feb 2011, 20:26

diky
tak to zapojim prestne podla tvojho obrazku a dam vediet,ale az zajtra,lebo po tme sa strrasne zle menia poistky :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
jojo9432
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 951
Dátum registrácie: 12 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Martin
Vek: 30

Príspevok od používateľa jojo9432 » 17 Feb 2011, 20:38

ok daj vedieť
0

besttracker
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 28 Okt 2010, 00:00
Vek: 36

Príspevok od používateľa besttracker » 18 Feb 2011, 12:09

tak som to zapojil prestne podla tvojho obrazka,skusil som aj prehodit fazu -nulak,ale vysledok bol ze to trocha bzucelo, tak neviem ci to islo normalne ci sa to aninepohlo...ked som ponoril vyvody trubiek do vodi,tak z jedneho nevychadzalo nic,a z druheho vyvodu sem tam mizerne bublinky..... tak som skonstatoval ze asi bude nafigu ,ten vypinac co je za tou svorkovnicou stale vypina a zapina,tak som ho skrutkovacom prepojil (prepojilkontakty),ale nezlepselo sa to......ja som mal za to ze by sa s tim dali fukat aspon kolesa na bicykli,a to s hantakym mnostvom vzduchu asi tazko :lol: ale diky za radu :wink:
0

Split

Príspevok od používateľa Split » 18 Feb 2011, 12:58

ten vypinac sa vypinal a zapinal kvoli tomu ze je to tepelna ochrana, ten motor je spaleny preto iba bzuci... mozes zahodit...

Používateľov profilový obrázok
jojo9432
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 951
Dátum registrácie: 12 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Martin
Vek: 30

Príspevok od používateľa jojo9432 » 18 Feb 2011, 14:02

to je kompresor na vzduch!!!!!!!!!
nie na kvapaliny!!!!! as preto to nejde
0

besttracker
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 28 Okt 2010, 00:00
Vek: 36

Príspevok od používateľa besttracker » 18 Feb 2011, 19:49

jojo9432 ja viem ze na vzduch,len som chcel vediet ci produkuje vzduch :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Feb 2011, 20:11

Kedže sa téma kompresorov z chladničiek na objavuje dosť často, pripájam schému
.
Pre kontrolu cievok kompresora doplňam ohmický odpor cievok :

Pomocné rozbehové vinutie,/ ktoré sa spína na chvílu pri rozbehu cez rozbehové relé/......50 Ohm.

Hlavné vinutie ........20 Ohm

Ak nesedia odpory, tak je určite komresor zhorený.

To je ten konektor na monobloku kompresora po vytiahnutí tej plastovej doštičky na ktorej je rozbehové rele a tepelné rele.

Na vysvetlenie činnosti.
pri zapnutí kontaktu termostatu sa na cvílu cez kontakt rozbehového relé dostane fáza na pomocné vinutie, ktoré roztočí motor a potom už beží na hlavné vinutie.
Na novších sa používa namiesto rozbehového relé PTC článok/okrúhla platnička ako baterka/

V prípade preťaženia alebo prehriatia obalu kompresora sa rozpojí tepelné rele ./tiež pri poruche vinutí kompresora , alebo zadretí motora/

Ak chcete použiť kompresor len na fúkanie, použijete zapojenie s čiarkovaným prívodom , ktorý obchádza termostat a do prívodu dáte vypinač.

Upozornenie.
Nesmiete vyliať z kompresora olej,inač ho zadriete.

NEPOUŽÍVAŤ NA KVAPALINY
Vinutie motora je v priestore nasávacieho média

Trubkové vývody:

Tá zatavená a zalisovaná trubka je servisná rúrka/ slepé črevo/,ktorou sa plní a vákuuje systém./Nezaujíma vás/

Trubka s väčším priemerom ......Nasávanie

Trubka s menším priemerom.....Výtlak

Kompresor nasáva do toho obalu cez nasávaciu rúrku
a vytláča cez piestik s ventilkami cez výtlačnú rúrku.

Nevýhodou je že sa do stlačeného vzduchu dostáva aj malé množstvo oleja,ktoré je potrebné zachytávať vhodnou predlohou,napríklad tlaková nádobka s drotenou vatou ako filtrom.
/olej rozleptáva gumu pneumatík/
Proti vyliatiu oleja s kompresora je dobré na saciu rúrku nasadiť /naraziť/ kocku z molitanu,ktorý jednak zabraňuje nasatie nečistôt ,ale aj vyliatiu oleja pri prevrátení.

Na lahšíe prenášanie je dobre privariť na obal rukoviatku vhodného tvaru

OPRAVA-opravil som odpory vinutí ,teraz sú správne,
Prílohy
chladničkový kompresor.jpg
0
Naposledy upravil/-a 5ko v 27 Jún 2011, 08:32, upravené celkom 1 krát.
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
jojo9432
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 951
Dátum registrácie: 12 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Martin
Vek: 30

Príspevok od používateľa jojo9432 » 18 Feb 2011, 21:39

5ko napísal: olej rozleptáva gumu pneumatík
to myslíš vážne?
tak už viem prečo mi stále koleso sfukuje :)
0

besttracker
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 28 Okt 2010, 00:00
Vek: 36

Príspevok od používateľa besttracker » 19 Feb 2011, 13:50

tak som zmeral :
medzi fazou a nulakom je 20,2 ohma/merane na prednej(napajacej) svorkovnici/
medzi fazou a vyvodom z cievky (ktora je za svorkovnicou)je 51 a 19 ohma /merane na zadnej strane svorkovnice/a
medzi vyvodami z cievky je 69 ohma /merane na zadnej strane svorkovnice/
bolo to merane na takom cinskom lacnom merači,tak hodnotu berte +- :)
viete mi povedat ci podla hodnot je potom ten motor nanic?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Feb 2011, 01:21

Mal si vytiahnuť tú platničku s ropzbehovým rele aj s tepelnou ochranou celkom von a odpojiť ten konektor od motora. Potom merať na tých troch vývodoch čo idú z motora,sú do trojuholníka usporiadané, tak ako je na schéme nakreslené.
Ale ak si nameral zhruba 50 ohmov, tak to je rozbehová cievka,
tých 20 ohmov má hlavné vinutie a
to čo si nameral cca 70 ohmov, to boli obe cievky v sérii, takže to sedí a motor je asi v poriadku po elektrickej stránke.
Nemusí sa ti však rozbehnúť ak je zadretý, pretože sa vylial olej z vane, alebo je cviknutý piestik vo valci,alebo ojnička na kluke.
Potom ti bude len bzučať a vypínať tepelnú poistku a stále cvakať .
Ak by si zohnal niekde druhú doštičku s rozbehovými obvodmi, tak ju kludne vymeň a ked sa nerozbehne ani potom, tak ho zahoď, je na prd.
Dobrých kompresorov najdeš na každom kroku ,pri kontajneroch alebo v ZD či kovošrotoch.
:wink: ked máte riedke gumy na bicykloch, stačí naliať cez ventilček dovnútra trochu mlieka,ktoré upchá pory,tak sa to robilo odpraveku :lol:
0
Naposledy upravil/-a 5ko v 27 Jún 2011, 08:37, upravené celkom 1 krát.
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

richmond
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 16 Jún 2011, 00:00
Vek: 53

meranie nakompresore

Príspevok od používateľa richmond » 16 Jún 2011, 22:00

:?:

jeden odpor meraný priamo na 3 vývodoch kompresora je cca 53ohm a ten druhý je cca 12.

Kompresor nechce naskočiť len poskakuje ako by rozbehové relé nespínalo úplne - vadný prechodový odpor.

vypne sa tento proces tepelným relé

čo si myslíte????

ide o mrazničkový kompresor ešte stále slúžiaci svojmu účelu..... možno

%dakujem za názor

:)
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Jún 2011, 23:26

Už le n na doplnenie,ak sú odpory vynutí v medziach tj, cca 20 Ohm a 50 Ohm,a motor sa nerozbieha len ho šklbe a vypína sa tepelné relé, tak je pravdepodobne zadretý.Podla príznakov aj podla odporu hlavnej cievky 12 a nie 20 Ohmovbude to kombinácia porúch.Zadrelo kompresor a zhorelo vinutie. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa AEdison » 29 Jún 2011, 23:30

jojo9432: :lol: :lol: :lol: :lol: Veď to je moja plocha čo som posielal sem po preinštalovaní Windowsu. :D
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 30 Jún 2011, 01:30

Mlieko do duše ? wtf.... :)
radšej vyhoďte tie staré oštary a kúpte za peť eury novú dušu.

Inak odkedy máme normálny kompresor som "zanevrel" na chladničkové kompresory...raz som chcel aj spraviť 200l nádobu + 5 týchto čerpadiel...bolo by to síce tiché ale tlačilo by sa to večnosť...oproti klasickému to je dosť hrôza...ale zadarmo dobrá vec.

Mne to raz nasalo trošičku vody a už to nikdy netlačilo tak ako predtým ...rozoberať som to nemienil...

Dnes už tie kompríky niesu drahé a aj keď to zrovna nieje najlepšia kvalita, na fúkanie raz za mesiac úplne stačí. A koleso je za 5 sekúnd nafúkané na 40PSI.
(keď sme pri kolesách, dnes som išiel pre bike a predné vyfučané...hnusný defekt.)
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Jún 2011, 06:42

Pozor,
už som to spomínal, voda sa nesmie dostať do kompresora s chadničky, pretože nasávanie je do tej nádoby a tam je holé vinutie aj klukovka,len výtlak je z ventilov na hlave kompresora vyvedený trubkou von.On je stavaný na tlak, nie na množstvo ,takže nečakajte zázraky do velkých nádob.Trvá to dlho ,nato sú iné kompresory.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
tbg
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 10 Okt 2010, 00:00
Bydlisko: Tatranska Strba
Vek: 57

Re: Zapojenie kompresora

Príspevok od používateľa tbg » 27 Júl 2013, 11:36

Tiez sa na mna obratilo vela znamych, aby som im urobil kompresor s chladnicky. Taktiez boli zvedavy ako to znutra vyzera. Ja som nasiel stranku kde si taky ladnickovy kompresor mozete pozriet a vela Vam to napovie o jeho funkcii a prevadzke
http://www.rc.xf.cz/kompresor.html
Prílohy
Mechanicke usporiadanie a zapojenie
Mechanicke usporiadanie a zapojenie
el. schema
el. schema
Namiesto prepojky mozete zapojit vypinac
Namiesto prepojky mozete zapojit vypinac
0

electricar
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 24 Jún 2013, 11:02

Re: Zapojenie kompresora

Príspevok od používateľa electricar » 08 Júl 2014, 18:49

A mohol by som sa spýtať, že na tej trojvidlici na tele kompresoru sú tie kontakty (tri) zapojené ako?
(pozeral som niečo na internete ale mám z toho guláš) :)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok