Merkur ALFI

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
StereoJack
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 04 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Košice -Furča
Vek: 33

Merkur ALFI

Príspevok od používateľa StereoJack » 02 Okt 2011, 16:09

Ahojte Chlapci pred tyždnom sa mi dostala do ruk táto skvelá stavenica suradnicoveho zapisovača ALFi je uplne nová a nepoužitá chcel by som si to len tak z pasie postaviť a velmi by ma poťešilo ekeby mi to aj ško :D , ale ide oto žeby som sa vás chcel spitať či z podobnou stavebnicou nestretly . Postaviť by som to aj zvádol ale nejak si neviem predstaviť ako sa to ovladalo vtedy , alebo kao sa to prepajalo z PC natoš ako by som to spravil teraz či nato ide nejaky primitivny program .. nejde mi to do flavi ,, :( za pripadne rady vopred dakujem , :) :) :)
Prílohy
Roztriedene diely stavebnice , :)
Roztriedene diely stavebnice , :)
otvrená krabiva z návodom
otvrená krabiva z návodom
Krabica
Krabica
0

Používateľov profilový obrázok
matus15
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 598
Dátum registrácie: 10 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Merkur ALFI

Príspevok od používateľa matus15 » 02 Okt 2011, 16:24

http://www.cerovsky.net/merkur/ , http://www.nostalcomp.cz/pmi_bt100.php

ja som to videl v živote behať iba raz, a to v spolupráci s gumákom, no netuším ako to fungovalo, skús si prečítať všetky tie dokumentácie v linkoch, špeciálne info zo stránky nostalcomp. a v zbierke mám plotter VZ4, čo je v podstate sériovo vyrábaný alfík v ZPA Dukla Prešov.

mimochodom, je to výmysel Prešovského inžiniera, p. Dovala, ktorý si neskôr založil aj firmu na výrobu programátorov - ELNEC. 8)
0

Používateľov profilový obrázok
StereoJack
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 04 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Košice -Furča
Vek: 33

Re: Merkur ALFI

Príspevok od používateľa StereoJack » 02 Okt 2011, 16:35

matus15 - Dakujem za pomoc a zaujimave info na koniec ;) každoapdne ten prvi link je návod ktori mám v papierovej forme a ako vidíš mám čo čitať do vianoc , :D , a na tej druhej adrese ešte študujem info , dakujem , :)
0

Používateľov profilový obrázok
matus15
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 598
Dátum registrácie: 10 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Merkur ALFI

Príspevok od používateľa matus15 » 02 Okt 2011, 16:46

to je v pohode, trošku mapujem históriu nášho ZPA, tak som neobišiel ani toto.

inak keď máš ku tomu aj návod, náhodou nemáš ku tomu aj kazetu?
0

Používateľov profilový obrázok
StereoJack
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 04 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Košice -Furča
Vek: 33

Re: Merkur ALFI

Príspevok od používateľa StereoJack » 02 Okt 2011, 16:57

matus15 - nie nie žaidnu kazetu , čisto iba krabica v nej komponenty , sučistky a papierovi maual , už z neho sa stracam , :D natoš ešte aby so mmal ku nemu kazetu , :ň mne by stačilo keby sa to nejako dalo napojiť cez nejaky port , a šlapalo by to nejake lachke texty vatlačiť .. :D
0

Používateľov profilový obrázok
matus15
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 598
Dátum registrácie: 10 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Merkur ALFI

Príspevok od používateľa matus15 » 02 Okt 2011, 17:01

no na "normálnom" PC to bude treba naprogramovať, vytvoriť pre to nejaký ovládač. Ono bez kazety sa to nerozbehne ani na tom ZX Spectre, alebo PMD-čku.
0

Používateľov profilový obrázok
StereoJack
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 04 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Košice -Furča
Vek: 33

Re: Merkur ALFI

Príspevok od používateľa StereoJack » 02 Okt 2011, 17:05

matus15 - No pekne opeť sa mi podarili získať novu vrásku na čele z toho ako to spravim , takže programovať neviem ,kazetu nemám , no tak postavim to a nechám na polične nech nato aspon sadá prach , :D ;) ale chel by som to vydieť v akcii na youtube som vydel iba jendo videjko aj to kratke , :(
0

stanleyv
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 51

Re: Merkur ALFI

Príspevok od používateľa stanleyv » 02 Okt 2011, 21:39

Mal som to este pri DIDAKTIKU GAME a potom KOMPAKTE postavene a aj funkcne.... ked som predal KOMPAKTA, siel aj ALFI.....

Normalne by ma to aj zaujimalo to rozchodit na standartnom PC....
0
Ak nakupuješ často na ebay, Banggood, Aliexpres a pod., tu sa zaregistruj a môžeš ušetriť:
https://www.bonusway.cz?r=6361768

„Jediná druhá šance, kterou máme, je udělat stejnou chybu podruhé.“
David Mamet

manji1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 12 Dec 2011, 15:15
Bydlisko: BA

Re: Merkur ALFI

Príspevok od používateľa manji1 » 17 Dec 2011, 19:45

dá sa to niekde zohnať za prijatelnu cenu ??? . v pc by sa to dalo rozbehať pomocou paralelneho alebo lepšie cez seriovy port + nejaký PIC alebo ATMEL .
0

w1k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 130
Dátum registrácie: 17 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: martin
Vek: 40

Re: Merkur ALFI

Príspevok od používateľa w1k » 08 Apr 2012, 00:01

0
atari 800xe :)

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Merkur ALFI

Príspevok od používateľa Thales » 08 Apr 2012, 02:21

Třeba na top už někdo napsal ovladač pro PC. Otázka je kde ho sebrat.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: Merkur ALFI

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 08 Apr 2012, 05:41

Alfik nemusi byt ani plne funkcny, staci mat funkcnu mechaniku a motory... da sa vygooglit schema na jednoduchy driver krokovych motorov, su aj jednocipove drivery ktore potrebuju do 10 suciastok. Da sa ovladat cez LPT a program mach3.
Studium "cnc problematiky" co sa tyka zakladov a machu3 vam zabere par dni, ale stoji to za to :wink:
Vytuneny alfik dokaze nakreslit kludne aj DPS velkosti a4 a s mensou upravou aj navrtat.
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Merkur ALFI

Príspevok od používateľa nalimko33 » 08 Apr 2012, 08:26

zapisovač ALFI som mal k svojmu prvému počítaču SHARP MZ811... šlapal pekne, vedel hardcopy obrazovky a dalo sa s ním vyblbnúť. k počítaču bol zvlášť napísaný BASIC aby bolo jeho ovládanie jednoduchšie... vrak mám možno stále niekde odložený (výrobnú dokumentáciu z časopisu VTM som našiel)
0
SHARP MZ-811

bonatius
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 14 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Merkur ALFI

Príspevok od používateľa bonatius » 11 Apr 2012, 17:13

0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Merkur ALFI

Príspevok od používateľa muziker » 28 Apr 2012, 12:54

Stavebnice MERKUR nie sú žiadna novinka. Ak si dobre spomínam, svoju prvú som dostal na Vianoce niekedy koncom 50-tych rokov. Vtedy ešte neboli skrutky a matice povrchovo upravené zinkovaním. Neboli tam ani žiadne plastové diely. Všetko bolo z lakovaného železného plechu a niečo z hliníka. No a cena bola tuším okolo 30 .- Kčs (korún československých) :D
0
muziker

Fajntom
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 06 Máj 2012, 00:51

Re: Merkur ALFI

Príspevok od používateľa Fajntom » 06 Máj 2012, 00:59

Merkur Alfi se připojoval k ZX Spectru pomocí UR4 a jsou k tom i ovladače (někde bych to asi i našel - firma Proxima z Ústí nad Labem to měl včetně programu na psaní a kreslicího - bylo k tomu i světelné pero (skenování) - skenoval v barvě i tiskl barevně neomezenm počtem písem -- PC v tý době to neumělo ani náhodou)

Mám zájem o plánky i návody - popřípadě i o celou stavebnici. se vším všudy.

Dík

ThomasMach@seznam.cz
0

Používateľov profilový obrázok
sentido
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 18 Aug 2013, 12:34
Vek: 43

Re: Merkur ALFI

Príspevok od používateľa sentido » 01 Máj 2017, 01:57

Zdravim,

hm to je ale sranda, na co ja nenarazim vdaka GOOGLE :). Da sa prosim vas niekde este kupit tato ALFI - Merkur stavebnica ? Stavebnica by sa mi sikla fakt, da sa niekde kupit alebo nema niekto doma funkcny model ? :)

Pred davnymi rokmi som ALFI-k suradnicovy zapisovac presunul na PC platformu do systemu konkretne MS-DOS 6.22. Ba dokonca som vytvoril jednoduchy printer driver v MS-DOS pre vystup ("kreslenie") textu vcetne podpory diakritickych znamienok v LATIN-2 kodovej stranke. Komunikacia prebiehala cez paralelny port. Dodnes mam v PC aj svoje vlastne zdrojaky v jazykoch Pascal a Assembler. Bohuzial brasko chcel z toho prednedavnom urobit CNC stroj, ale nevidalo... :) bohuzial. Teraz by som to zase rad vyskusal ja :). Ale zacal by som rad len v malom, s malym modelom tzv."suradnice" na kancelarskom stole o rozmeroch par desiatok cm :) . To by mohlo posluzit neskorsie aj ako popisovac plosnych spojov. Ano, viem ze v dnesnej dobe sa na leptanie plosakov vyuziva skor "fotocesta", cez natlacenu priesvitnu plastovu foliu v laserovej tlaciarni, dalej osvit a nasledne "vyvolavanie" celej PCB dosky plosneho spoja (s odplavenou osvitnutou castou od utvrdenej svetlocitlivej vrstvy). Ale tak nezahodim to potom do srotu nie ? Teda az by sa zadarilo :).

Kompletny zoskenovany PDF manual (navod so schemami a podrobnym popisom jak to funguje) sa da najst aj na internete a ten mam aj doma. A to mi nestaci. Rad by som mal konkretne krokove motory, cely hotovy komunikacny inteface, stavebnicu, vsetko po hromade, nech to mam hned - aj ked budem musiet urobit niekolko uprav (pero sa bude pohybovat po X aj Y suradniciach a podlozka bude pevna - bez pohybu).

Diky.
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Merkur ALFI

Príspevok od používateľa juraj77 » 01 Máj 2017, 09:05

na aukre jeden predávajú ....
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok