prevŕtané vedenie v stene

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

stevoba
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 21 Okt 2012, 19:30

prevŕtané vedenie v stene

Príspevok od používateľa stevoba » 21 Okt 2012, 19:48

:D ahojte
pri upravach v byte som prevrtal kabel vedenia elektriny k osvetleniu v stene asi 3 cm nad podlahou. Chcel by som to opravit. Kabel je hlinikovy. Mohol by som urobit spoj wago spojkami? alebo musim pouzit kablovu spojku ako je napriklad v prilozenom obrazku.
Prílohy
spojka.jpg
0

patress
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 27 Sep 2012, 14:23
Bydlisko: NZ

Re: prevŕtané vedenie v stene

Príspevok od používateľa patress » 21 Okt 2012, 20:07

no možeš použit aj to ale jednoduchšie mas asi lisovatelnu spojku
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=40448&name=spo-b
0

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: prevŕtané vedenie v stene

Príspevok od používateľa petersno » 21 Okt 2012, 20:12

s kablovou spojkou je to "cistejsia" praca. doma by som kludne pouzil aj wago, alebo obycajnu cokoladu a navrch izolacku. ozaj, niektore wago spojky maju kontakt zo zliatiny medi a ak sa spravne pamatam, med s hlinikom spolu reaguju a spoj oxiduje.
patressov typ je tiez v pohode, pokial to mas cim nalisovat
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: prevŕtané vedenie v stene

Príspevok od používateľa Jirka84 » 21 Okt 2012, 20:26

Pokud se podaří koupit wago svorky určené pro Al, tak ano, ale zasekat odbočnou krabici. Jinak přes uvedenou spojku také. (Běžně prodávané wago jsou pro Cu.) Vodič je sevřený v " nůžkovém " profilu, kde se hliník po čase přestřihne a závada je jako vyšitá. Pod omítkou, lajcky za skříní bez krabice izolační páskou v lepším případě, jak to občas najdu hledačkou, je to paráda pro zasmání.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

stevoba
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 21 Okt 2012, 19:30

Re: prevŕtané vedenie v stene

Príspevok od používateľa stevoba » 21 Okt 2012, 20:44

Jirka84 napísal:Pokud se podaří koupit wago svorky určené pro Al, tak ano, ale zasekat odbočnou krabici. Jinak přes uvedenou spojku také. (Běžně prodávané wago jsou pro Cu.) Vodič je sevřený v " nůžkovém " profilu, kde se hliník po čase přestřihne a závada je jako vyšitá. Pod omítkou, lajcky za skříní bez krabice izolační páskou v lepším případě, jak to občas najdu hledačkou, je to paráda pro zasmání.
dakujem, myslel som si ze tie wago spojky musia ist do krabice ale aj ta kablova spojka musi ist do krabice? myslel som ze nemusi ze to dam do drazky a zastierkujem, musim vysekavat do betonu priestor na krabicku?
0

stevoba
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 21 Okt 2012, 19:30

Re: prevŕtané vedenie v stene

Príspevok od používateľa stevoba » 21 Okt 2012, 20:48

patress napísal:no možeš použit aj to ale jednoduchšie mas asi lisovatelnu spojku
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=40448&name=spo-b
dakujem, take spojky som videl ale nemam take klieste co mi to zatavia potreboval by som nieco take ale so skrutkou ktoru by som dotiahol :) a cele by som to oblepil izolackou alebo neviem elektrikar mi pod 50 eur ani nepride
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: prevŕtané vedenie v stene

Príspevok od používateľa Jirka84 » 21 Okt 2012, 20:51

Každý spoj na vodičích by měl být dostupný pro případnou kontrolu nebo opravu. Já preferuji krabičku. Není to práce na "týden" a pak dohledat/otevřít a dotáhnout hliník se nanejvíš doporučuje aspoň "raz za čas" ne-li jednou za "uherský rok".Hliník je totiž "sviňa mekká" a po čese si sedne i v té vodotěsné svorce pod omítkou - praxe už z minulého tisíciletí mě o tom neustále přesvědčuje.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

stevoba
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 21 Okt 2012, 19:30

Re: prevŕtané vedenie v stene

Príspevok od používateľa stevoba » 21 Okt 2012, 20:57

Jirka84 napísal:Každý spoj na vodičích by měl být dostupný pro případnou kontrolu nebo opravu. Já preferuji krabičku. Není to práce na "týden" a pak dohledat/otevřít a dotáhnout hliník se nanejvíš doporučuje aspoň "raz za čas" ne-li jednou za "uherský rok".Hliník je totiž "sviňa mekká" a po čese si sedne i v té vodotěsné svorce pod omítkou - praxe už z minulého tisíciletí mě o tom neustále přesvědčuje.
lenze ja tam budem tie spojky musiet dat dve lebo kabel musim nadpoji, budu potom dve krabice nad sebou ?? dalo by sa to nejako jednoduchsie, to mi ani nenapadlo ze sa to uvolni vsak to dotiahnem z celej sily :) to musi byt podla mna skonstruovane tak aby sa to nemuselo opat otvarat pretoze ani pri tom nieje napisane ze do krabice, a pri inych spojkach toho vyrobcu je uvedene do krabice
0

nfko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: 03 Nov 2011, 17:09
Bydlisko: BA
Vek: 27

Re: prevŕtané vedenie v stene

Príspevok od používateľa nfko » 21 Okt 2012, 21:28

Ja by som dal toto do steny a káble by som zaspájkoval a 2-3 vrstvy teplozmršťovačky. Len neviem či sa dá hliník spájkovať.

// teda takéto aj s tou bielou kritkou http://www.cbelektro.sk/eshop/action/pr ... opos.xhtml
0
Obrázok
Kto sa veľa pýta , veľa vie. :)
PS: ZOCHOVA ŤA POCHOVÁ :D

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: prevŕtané vedenie v stene

Príspevok od používateľa Jirka84 » 21 Okt 2012, 21:40

Vážený tazateli, chceš poradit, tak jsem poradil, jinak doporučuji pro zajímavost tyto odkazy:
http://kutil.elektrika.cz/kdo-opravi/co-lze-opravit
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/t ... 750.0.html

krabice stačí i tato (v maloobchodu 2x9,50=19Kč - na euro si to převeď):
http://koposkatalog.cz/detail.php?id=6831

PS Jsem (asi bohužel) pouhý praktik, který odchází do důchodu, protože dobré rady z praxe, nikdo - ani Ty tady, nemá zájem číst.
Komu není rady, tomu není pomoci. Dělej podle svého, na rady nedávej. Život sám ukáže, kdo z nás má pravdu. Lenivostí trpím i já, podstatně déle než Ty. Přesto léta ctím normy a zásady slušného zacházení s elektřinou - ona kope nejvíc tehdy, když to nejmíň čekáš,
a ten kopanec v lepším případě dost bolí...
0
Naposledy upravil/-a Jirka84 v 21 Okt 2012, 21:44, upravené celkom 1 krát.
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: prevŕtané vedenie v stene

Príspevok od používateľa petersno » 21 Okt 2012, 21:43

ak tam mozes zasekat krabicu, asi najlepsie riesenie. napr. nieco taketo http://www.cbelektro.sk/eshop/action/pr ... opos.xhtml
0

stevoba
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 21 Okt 2012, 19:30

Re: prevŕtané vedenie v stene

Príspevok od používateľa stevoba » 22 Okt 2012, 08:47

ESTE TAKA PODOTAZKA: ten kabel nieje celkom preruseny, asi 25 % je este spojene, bolo by mozne opravit to zacinovanim ?? je mozne doplnit ten chybajuci kusok hlinika ktory bol odvrtany cinom alebo nejakym inym materialom ??? :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
sakraforte
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 29 Júl 2011, 00:00

Re: prevŕtané vedenie v stene

Príspevok od používateľa sakraforte » 22 Okt 2012, 10:49

Jirka84 ti napísal, ako to má byť. Podľa normy má byť každý spoj v prístupnej krabičke, aby sa v prípade potreby dalo k nemu dostať. Ak nechceš dať 50E elektrikárovi, aby ti to spravil on, určite nemáš ani na to, aby si používal mimozemské technológie spájania cínu a hliníka. Ak to budeš grcať lepiacou páskou, schováš to pod omietku, zoxiduje ti to a začne prskať, už si budeš prt pamätať kde to bolo, budeš musieť odsekať viac, ako len na krabičku.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: prevŕtané vedenie v stene

Príspevok od používateľa muziker » 22 Okt 2012, 15:52

nfko napísal:Ja by som dal toto do steny a káble by som zaspájkoval a 2-3 vrstvy teplozmršťovačky. Len neviem či sa dá hliník spájkovať.

// teda takéto aj s tou bielou kritkou http://www.cbelektro.sk/eshop/action/pr ... opos.xhtml

V silnoprúdovej elektrotechnike (konkrétne elektrická rozvodná sieť) sa nerobia spajkované spoje, ale sa používajú zásadne svorkovnice.
Treba si ale pripomenúť, že hliník je sviňa materiál a "tečie". To značí že sa spoj po čase uvolní aj bez cudzieho pričinenia a je potrebné svorky skontrolovať a utiahnuť skrutky. Inak začne nedokonalý spoj iskriť a opaľovať sa vodič (na dotyk je celá inštalačná krabica teplejšia. Tento nešvár bol typický v panelákoch postavených v socíku a konkrétne v bakelitových krabiciach na umakartovom bytovom jadre nad kuchynskou linkou.

Preto pri zachovaní nízkych nákladov opravy bude navhodnejšie osadiť v mieste poškodenia inštalačných vodičov do panelu (zaseknúť) plastovú krabicu a vodič prepojiť cez svorkovnicu aby bolo možné ak treba s vodičom manipulovať. Krabicu opatríť víčkom.

Výhľadovo treba rátať do budúcna aj s prípadnou rekonštrukciou elektroinštalácie v celom byte - výmena Al za Cu vodiče.
0
muziker

stevoba
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 21 Okt 2012, 19:30

Re: prevŕtané vedenie v stene

Príspevok od používateľa stevoba » 22 Okt 2012, 16:40

muziker napísal:
nfko napísal:Ja by som dal toto do steny a káble by som zaspájkoval a 2-3 vrstvy teplozmršťovačky. Len neviem či sa dá hliník spájkovať.

// teda takéto aj s tou bielou kritkou http://www.cbelektro.sk/eshop/action/pr ... opos.xhtml

V silnoprúdovej elektrotechnike (konkrétne elektrická rozvodná sieť) sa nerobia spajkované spoje, ale sa používajú zásadne svorkovnice.
Treba si ale pripomenúť, že hliník je sviňa materiál a "tečie". To značí že sa spoj po čase uvolní aj bez cudzieho pričinenia a je potrebné svorky skontrolovať a utiahnuť skrutky. Inak začne nedokonalý spoj iskriť a opaľovať sa vodič (na dotyk je celá inštalačná krabica teplejšia. Tento nešvár bol typický v panelákoch postavených v socíku a konkrétne v bakelitových krabiciach na umakartovom bytovom jadre nad kuchynskou linkou.

Preto pri zachovaní nízkych nákladov opravy bude navhodnejšie osadiť v mieste poškodenia inštalačných vodičov do panelu (zaseknúť) plastovú krabicu a vodič prepojiť cez svorkovnicu aby bolo možné ak treba s vodičom manipulovať. Krabicu opatríť víčkom.

Výhľadovo treba rátať do budúcna aj s prípadnou rekonštrukciou elektroinštalácie v celom byte - výmena Al za Cu vodiče.
Dakujem pekne za rady :wink:
0

stevoba
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 21 Okt 2012, 19:30

Re: prevŕtané vedenie v stene

Príspevok od používateľa stevoba » 22 Okt 2012, 16:46

sakraforte napísal:Jirka84 ti napísal, ako to má byť. Podľa normy má byť každý spoj v prístupnej krabičke, aby sa v prípade potreby dalo k nemu dostať. Ak nechceš dať 50E elektrikárovi, aby ti to spravil on, určite nemáš ani na to, aby si používal mimozemské technológie spájania cínu a hliníka. Ak to budeš grcať lepiacou páskou, schováš to pod omietku, zoxiduje ti to a začne prskať, už si budeš prt pamätať kde to bolo, budeš musieť odsekať viac, ako len na krabičku.
za prvé pýtal som sa poradit kedze niesom elektrikar chcel som vediet ci to zvladnem alebo nie a za druhe chcel som vediet ako to ma byt ked by som to nezvladal samozrejme ze by som sa do toho nepustal, za tretie spajkovanie mi tu radil niekto iny hoci to napadlo aj mne tak toto forum je nato aby sa tu radilo, za dalsie grcias ty, ta spojka ktora je na obrazku ma 12 cm a je urcena pod omietku bez krabice, z toho mi vyplyva ze nieje urcena pre hlinikove vedenie, ale da sa to napisat aj privetivejsie ty mimozemská existencia :D
0

Nomen

Re: prevŕtané vedenie v stene

Príspevok od používateľa Nomen » 22 Okt 2012, 17:18

tolko starosti s jednym vodicom , kamarat obkladal drevom chodbu , samozrejme navrtal hlinik , obvrtali sme okolo vodica , asi tak 5 cm , vlozili do diery plastovy vrchnacik z nejakeho spreja , dali "cokoladku" , asi 1cm pod omietku pricapili nejaky plast , odstrihli do kruhu , a presadrovali , prestierkovali , bol to rychlejsie spravene ako to pisem , a uz je tomu asi 20rokov a nic sa tam neopaluje a nehori , dolezite z svorky nevyberat tie pritlacne pliesky , teraz si len spomenie "ze tam niekde to je" , a po poklepanim po stene sa da presne zistit kde je to miesto .

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: prevŕtané vedenie v stene

Príspevok od používateľa Jirka84 » 22 Okt 2012, 18:50

Nomen napísal:tolko starosti s jednym vodicom , kamarat obkladal drevom chodbu , samozrejme navrtal hlinik , obvrtali sme okolo vodica , asi tak 5 cm , vlozili do diery plastovy vrchnacik z nejakeho spreja , dali "cokoladku" , asi 1cm pod omietku pricapili nejaky plast , odstrihli do kruhu , a presadrovali , prestierkovali , bol to rychlejsie spravene ako to pisem , a uz je tomu asi 20rokov a nic sa tam neopaluje a nehori , dolezite z svorky nevyberat tie pritlacne pliesky , teraz si len spomenie "ze tam niekde to je" , a po poklepanim po stene sa da presne zistit kde je to miesto .
Styděl bych se mít nejen 3038 příspěvků, ale škoda komentovat.
PS znova a pořád dokola:
Jsem (asi bohužel) pouhý praktik, který odchází do důchodu, protože dobré rady z praxe, nikdo - ani Ty tady, nemá zájem číst.
Komu není rady, tomu není pomoci. Dělej podle svého, na rady nedávej.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Nomen

Re: prevŕtané vedenie v stene

Príspevok od používateľa Nomen » 23 Okt 2012, 07:36

hmm, pise ze to ma 3cm nad podlahou ? ta krabica sa mu tam ani nezmesti , to vicko ma trcat nad omietkou ? mna by zena za to prizabila, co je na tom zle , ked to potom to vicko zapusti nizsie a prestierkuje aby ho nebolo vidiet ? sralo ma ze nad kuchynskou linkou pod stropom mam obrovske krabice 15x15cm , dal som do nich 35mm listy a svorkovnice , vyformoval ten hlinik /to je svetlo, vselijake prechody /, dal plastove vicko a cele zatierkoval aby to nebolo vidiet , a uz je to tam vyse 15 rokov , je to nieco proti predpisom ? ked ta stena je teraz bez hrbolov a hladka ? je to moj problem , ked svetlo bude blbnut , viem kde to mam hladat , tak si to rozsekam ja a co ? a zatial 15r bez poblemu , vzdy lepsie svorky ako v tych gulatych svorkach co to drzi len na kraji skrutky a hlinik by som v tom neformoval , ulomi sa kde to nechcem , ked spominas ze pred dochodkom tak vies ze nebolo tak vsetko hned po ruke ako dnes, tak sme to riesili tym plastovym vrchnakom , mal cakat cely vikend bez eletriky ? co sa stalo ze v plastovom kryte je v je jedna cokoladka a prestierkovane ? je to proti predpisom ? ked je to zasvorkovane a skryte proti dotyku ? nie je ta "cokoladka" na spajanie dvoch vodicov ? Je nejaky predpis kde cokoladka sa moze davat a kde nie ? je nejaky prespis ze vicko z krabice musi trcat nad omietkou ? videl som aj zamurovane a co ? ma sa to cele teraz presekavat ? je pravda ze ja nerobievam elektroinstalacie , ale videl som aj firmy co wago natlacili za vypinac , /zasuvky/ vysekali kusok dna aby mali miesto dali to tam a to su novostavby , mam ich tlacit na sud ? volat na ich nejake kontroly ? co porusili ? ze vysekali 2cm z dna na krabici ?
nedavno som spominal ze som opet v byte prerabal a dal cast novej kabelaze , krabice , zasuvky a tak , vsetko zasekaval , hnusna robotta , ked sa tam po mne niekedy niekto nastahuje bude to mat bez problemov , vsade med /okrem spalne, myslim silova/ /, to mi zena nedovolila , .. vraj kvoli dvom zasuvkam vsetko rozsekat , ..poznas niekoho co prerabal sam a pred 15 rokmi v panelaku privod na 3x tedajsich 380? , /ja som stale prvy a to je 14poschodi!, nikomu sa do toho nechce /je to uz dobrych par rokov , zasekany kabel , 4x6 , udrzi cely panelak , nebavilo ma stale natahovat istice , mozno som nieco nespravil podla noriem ale kludne spavam , vsetko som tak spravil aby ja aj moja rodina bola v tom byte spokojna , ty si vzdy vsetko podla noriem robil ? Ja som mu neradil ako to ma robit , len som spomenul ako sme to my riesili , a moje prispevky? nech ta to netrapi , za tie roky , v priemere ich az tak vela nie je , nuz a na zaver , naozaj si rad citam kazde rady , ci od starsim , mladsich viac alebo menej skusenych a vzdy si tak pre seba podla svojho uvazenia potom riesim , a samozrejme od nikoho ani neziadam aby sa riadil podla mna , kazdy ma svoj vlastny rozum a je to elektroforum , cize asi banici sem nechodia ..len tolko :D :D

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: prevŕtané vedenie v stene

Príspevok od používateľa 5ko » 24 Okt 2012, 00:28

Akože nechodia sem baníci-ja som vyštudovaný štajger-banský technik. :D
A bezpečnostné predpisy aj v oblasti elektro sú na uholných aj rudných baniach neskutočne prísnejšie oproti povrchu./vlhkosť,plyn,uholný prach../
No priznám sa, že aj ked sa teraz snažím držať čo najviac noriem,alebo nepísaných zásad, musím zastať Nomenov názor, že čo a ako si urobím doma, je moja vec.
Na druhej strane si však človek musí uvedomiť, že pokial tam nebýva sám, musí počítať aj s rizikom,že môžem ublížiť iným či už z rodiny alebo komukolvek a teda beriem na seba zodpovednosť.
Ale.... nejaký odpálený a dobre zosvorkovaný drôt , zasádrovaný v stene za skriňou,na ktorý beží dáky TV mi nemusí naháňať nočné mory,že čo ked sa zase preruší.Keby nebolo iných horších spojov v tých krabiciach podla noriem, a ruku na srdce, kto má čas a chuť ich všetky v celom byte aspoň raz za život otvoriť a podoťahovať. :wink:
Iné je to v rozvádzačoch, a elektroinštaláciách podnikov, či organizácií kde je to povinné,ale v byte?
Ktorá gazdiná si dá rozrýpať steny len tak pre nejakú preventívku?Problém sa rieši až ked nastane.

Ked som sa nasťahoval pred tridsiatimi rokmi do bytu,hoci to nebol panelák, ale kvadrová stavba, bolo strach a hrôza pozrieť, ako boli poosádzané rozvodné krabice.Hoci boli tie tenké bakelitové hlboké len asi 25mm,stavbári si nedali ani tolko roboty,aby ich zasekali do steny,ale boli len nacapené na tehle a omietka ich sotva zakryla,takže tie bakelitové víčka trčali centimeter nad omietkou,alebo sa vydúvali púgle ako päsť aj s tapetou.Ešteže aspoň ploché káble boli zaomietané.
Prvé čo som urobil, tak som vzal sekáč a kladivo, podsekal som pod nimi hniezda,rozsekal som krabice,tak že ostali len mostíky,tie som podoťahoval, zabalil do izolačky, zaklepal do roviny do hniezda, tak aby sa dalo založiť víčko a zasádroval ho .Prelepil nazad tapetu, alebo pretrel stierkou.No a čuduj sa svete, aj napriek hliníku a čoraz väčšiemu zaťaženiu spotrebičmi, to DRŽÍ a ešte sa mi nestalo, že by som musel niektorú otvárať.
Keď to začne blbnúť, tak odcvakám vývody v rozvádzači, naťahám nové rozvody meďou a bude pokoj.

Nechcem tým nikoho navádzať na fušerinu, ale pokial sa dá vec opraviť spolahlivo a jednoducho, netreba hneď rozbúrať pol domu, len aby som doržal nejakú normu,ktorá nakoniec ani o tom nič nevraví.

Kolega raz v jednej budove navrtal peknú 6mm dieru do 2" vodovodného potrubia, takže by naozaj bolo potrebné rozsekať pár metrov steny vo WC kôli oprave a bol s toho nešťastný, že to bude mussieť zaplatiť.
Obsekal som miesto asi na 10cm,vzal trafák, dierku som zavaril, prefarbil,zasádroval a trvalo to asi pol hodiny a nestálo to nič.
/okrem oldomášu/.
Takže nič sa neje také horúce, ako sa navarí ,ani netreba zabíjať muchu kladivom.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok