Výroba hliníkových chladičov

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drummer
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 29 Júl 2012, 15:57
Bydlisko: Prešov, Linz, Heilbronn
Vek: 29

Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa Drummer » 13 Júl 2013, 18:17

Zdravím, riešim homemejd metódu na výrobu (znovu-odlievanie) chladičov na rôzne účely ako do zosikov, zdrojov na prispôsobenie sa rozmerom čohokoľvek...

Kamarát spomínal že dobré odliatky sa robia vo vyschnutom piesku... - vyberiem si chladič ktorý chcem duplikovať, kôli jeho ladným tvarom :) a do mokrého piesku ho zatlačím aby sa vytvoril odtlačok, nechám vyschnúť a roztopený hliník (či už v peci indukčnej, odporovej alebo na drevo :) ) pomaly cez nejaký ventil nalejem do formy a nechám vychladnúť - leštenie povrchu sa dorieši neskôr...

Dalo by sa nejako takto repasovať starý hliník na nový "super" chladič podľa potreby ?
PS: nemusí to byť žiadna kvalita, len ešte niečo proti oxidácii pri výrobe by to chcelo, nejaký kryt na vrch, alebo vodíkovú atmosféru na polapanie O2 :D ...

Lebo videl som taviť s indukčnou do sadrového odliatku... po ztuhnutí oklepať a je to. Poradťe nejký "overený" systém, prosím. (ak to niekto v živote robil :D )
Vďaka.
PS: pochopte, študentský šetrný nápad " 8) "
0

Používateľov profilový obrázok
sonikmartin
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 554
Dátum registrácie: 05 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Litomyšl
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa sonikmartin » 13 Júl 2013, 18:31

A proc hned odlevat, co pouzivat skládané chladiče z U hlinikového prechu, nebo i z jineho tvaru.
0

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa petersno » 13 Júl 2013, 20:10

niesom ziadny odbornik na odlievanie, ale opracovat povrch odliatku z pieskovej formy na nieco pouzitelne musi bit "praca pre vraha" :D
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa mato3000 » 13 Júl 2013, 20:52

ak by si ho aj odlial, tak to nebude ako chladič nič moc, lebo bude hrubý. tie tenké sa vyrábajú pretláčaním cez formu. al ale napriek tomu chceš niečo riešiť odlievaním, tak nedá sa použiť len vody a piesok, musíš do tej vody dať aj nejaké pojivo. ten piesok ti inak nebude držať tvar. ak ti mám poradiť tak skús do vody pridať trochu melasy, tá tie zrná zlepí dohromady. ale aj tak to nebude nič moc.
0

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa Wicker » 13 Júl 2013, 21:51

Predstavuješ si to moc ľahko.
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa Robio » 13 Júl 2013, 21:56

Drummer napísal:pomaly cez nejaký ventil nalejem do formy a nechám vychladnúť
:lol: :lol:

nemáš o tom vôbec žiadnu predstavu ani znalosti.
Chladiče sa neodliavajú a už vôbec nie nevyrábajú doma. Je to hlúposť sama o sebe... jedine že by si chcel nejaký jedinečný tvar ale to ti odleje človek čo má už roky praxe.

Ja som za domáce projekty všetkými desiatimi ale toto je odveci. (nepoviem keby si chcel nejaký stojan na motorku, držiaky rôzne, kryty a pod.

Sú prázdniny..chod oberať hrach a zarob si na chladič.

PS : a prezraď nám ako by si spravil tú rovnú plochu na ktorú sa pripevňujú vinkle s tranzistormi a pod ?
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
Drummer
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 29 Júl 2012, 15:57
Bydlisko: Prešov, Linz, Heilbronn
Vek: 29

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa Drummer » 13 Júl 2013, 23:24

no dobre ako nechcem si založiť živnosť teraz, ale tak na nejaký ten chladič by som rád spravil...

odliatky urobím z kvalitného chladiča na procesory... a použijem sadru, ktorá to v pohode znesie a nebude robiť "hrudkovitý" povrch. sadra bude aj na spodku ktorý sa môže využiť ako chladiaca plocha, ak bude dosť rovná...
- ide mi o recykláciu... nie o kvalitu.
najprv si roztavím hliník v kozube a potom ho prelejem do "udržiavacej" nádoby s R-drôtom na 3L aspoň 3kW... takú malú odporovú pecičku si urobím, pre jednoduchosť a potom aj indukčnú pre iné účely samozrejme.

Takže vaňu s výpusťou, ale myslím že sadra znesie aj keď ju polejem :) vyskúšam jednoznačne a dám foto výsledku :D
no a ten najproblematickejší bod výroby. zarovnanie chladiacej plochy... dám ho bývalému majstrovi na frézu ak nebude vodorovná sadra stačiť...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Júl 2013, 23:39

Vidím, že máš hóodne fantázie. Dúfam, že si nechceš postaviť nový Žiar nad Hronom ... :wink:

(P.S.: Tá potvora Al má vždy na povrchu vrstvičku Al2O3. Kukni si, pri akej teplote sa taví ten kysličník) !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa petersno » 13 Júl 2013, 23:45

co spravis s rychlou oxidaciou po roztaveni ?
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa Robio » 13 Júl 2013, 23:46

Ja mám takúto maličkú keď som odlieval nejaké veci na motorku...

Nedávno som akurát ako pokus novej funkcie na mobile spravil záznam kalenia nejakých nástrojov do dreva.




Inak treba počítať aj s tým že sa ti zbortí povrch na špecifickom mieste. (dá sa to eliminovať ale na to nemáš financie ani vybavenie)
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
Drummer
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 29 Júl 2012, 15:57
Bydlisko: Prešov, Linz, Heilbronn
Vek: 29

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa Drummer » 13 Júl 2013, 23:58

treba skúšať :D

každý vedec potrebuje fantáziu, nie žeby som chcel byť vedcom, na to nemám dostatočné návyky mravenčej práce učenia, ale kto vie :D

inač vyskušam sadru a najprv doma bez frezy, šmirgel od 300 po 800... :) len aby mi velmi nezoxidoval pri prelievani aby si zachoval najlepsiu vodivosť,inač moze sa pri jeho vizkozite na 700st.C vytvoriť nejaká ta bublinka? bola by na závadu...

edit: ano ta oxidace na vrchu... :? jedine mi pride vhodne ho taviť v uzavretej nadobe... a ventyl a privod vzduchupustit az pri liatí.
ked budem vypustať zo spodu tak by tam nemali byt hrudy a oxid...

https://www.youtube.com/watch?v=GwQ4C2dNkp4[/youtube] mikrovlnkové topenie ... tak už neviem s tou mikrovlnkou :)
a tam "pekne" vydno ten spodok co sa nerozlial dobre...
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa mato3000 » 14 Júl 2013, 08:52

heh, len taká maličkosť k tej sádre

Teplota dehydratace 163 °C (- H2O, hemihydrát)
128 °C (-3/2 H2O, dihydrát)
163 °C (-2 H2O, dihydrát)

resp
http://sk.wikipedia.org/wiki/Sadra

všetky tieto modifikácie ti uvoľnia vodu, ktorá bude prudko prebublávať cez ten roztavený kov a preto ti nikam nezatečie , ale ti hio bude rozprskovať a vyhadzovať von. výsledok pôsobenia tepla na sádru bude prášková látka , ktorá sa jednoducho rozsype.
0

misho
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 168
Dátum registrácie: 16 Máj 2012, 21:22
Bydlisko: Prievidza
Vek: 29

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa misho » 14 Júl 2013, 10:03

Drummer - Presne toto napadlo aj mňa už pred mesiacom. Môj plán je taviť na upravenom šporáku v plechovke, až to nepôjde tak asi v ohnisku. Ako forma bude piesok s vodným sklom do ktorého otlačím chladič (na výšku- kvôli tej deformácii). Potom formu do trúby rozohriať na 200° nech je menšia šanca že to praskne a zároveň z tade odíde šetka voda.
Inak zatiaľ som odlieval len olovené trubky na tienenie RTG žiarenia z DY86.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa spin90 » 14 Júl 2013, 10:12

A co tak spravit formu zo samotovej mucky a vodneho skla ? Ale v takom pomere aby to nestvrdlo na beton :D Alebo piesok a vodne sklo. To by neslo ? Si myslim ze skor jak nejaka sadra :D Inak, sadru som skusal ohrievat propanbutanovym plamenom a podarilo sa mi ju teplom uplne zlikvidovat, take sadru urcite nie.
Original piesok na odlievanie sa z coho robi ? Tam sa davaju nejake pojiva tusim, len za frasa si nespomeniem na akej baze. Ido o to, aby to teplom nemenilo vlastnosti, nic sa z toho neuvolnovalo a nepraskalo to.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

armada
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 23 Feb 2013, 22:28
Bydlisko: Bratislava

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa armada » 14 Júl 2013, 10:24

Hliník má teplotu tavenia 660 stupňov, pokiaľ viem, do foriem sa odlieva ešte o stovku teplejší cez keramické sito, ktorý zachytí oxidy. Na tavenie na jednoplatničke teda zabudni, buď na to potrebuješ kováčsku vyhňu, indukčnú pec alebo iné sofistikovanejšie zariadenie. Robiť s tekutým kovom s akoukoľvek teplotou je o hubu, a celkovo nebudeš spokojný s výsledkom. Ja viem, že predávať hliník do zberu za 80 alebo koľko centov a kupovať ho po 7-8 € vo forme chladiča je pekne na hovno, ale toto nieje cesta. Snaž sa radšej prísť na to, ako zarábať také peniaze, aby 8€/kg pre teba boli drobné, namiesto toho ako upliesť z hovna bič. Ale aj keď si nedáš poradiť a nebodaj ho odleješ, bude to treba ofrézovať, vyrovnať a ktovie čo ešte a to tiež nebude zadarmo.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa spin90 » 14 Júl 2013, 10:30

No, ale zas odlievat sa nemusi len chladic :) Mozu sa aj ine predmety a taktiez z inych kovov (mosadze este teoreticky) cize otazka by mohla byt vseobecnejsia a mna by to tiez zaujimalo, ze do coho to odlievat. Ak samozrejme clovek poriesi tavenie. Myslim ze tavit hlinik a mosadz sa bude dat aj v sofistikovanej peci na drevene uhlie, nemusi to by zrovne bohvieco. Pri Hliniku samozrejme problem s oxidmi, ale myslim ze tiez to nebude neriesitelne, tie by mali vyplavat na povrch, nie ?
Suhlasim ale samozrejme s tym,ze odlievat chladic je konina :) Tolko prace pre nieco, co sa da bezne kupit ? No ani nahodou :D Ale pre odlievanie niecoho atypickeho, pripadne nebodaj umeleckeho, preco nie.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Drummer
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 29 Júl 2012, 15:57
Bydlisko: Prešov, Linz, Heilbronn
Vek: 29

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa Drummer » 14 Júl 2013, 10:38

tak http://www.belickova.sk/katalog/action/ ... 300g.xhtml - 1,5€ dám :)
a zas 1,5€ :) http://www.efarby.sk/kategoria/tmely-sa ... ova-mucka/

tak sa do toho pustíme... hlavne chcem ten origo kvalitný chladič odliať čo ma rebrovanie milimeter po milimetru - ten si asi budem musieť kupiť, no čo :)

Návody

ano, tak ak budu problemy tak ho preženiem cez indukčnú...
to sito je niečo také hobby? http://keramickecentrum.cz/detail/pomuc ... -1460.html , alebo profi nad 100€? :)
takže cez ventil ktory sa prezeneie indukcnou a do sita a rovno na zosklenenú formu - a ešte počas čapovania s kutačom zhrabovať oxidy zo sita :D samozrejme BOZP musí byť ako sa patrí takže okulare všetko,jak v US-Steel...
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa spin90 » 14 Júl 2013, 10:50

No, s tym vodnym sklom sa neponahlaj, bol to len napad, skutocne netusim ako sa to bude spravat ked sa to vystavi roztavenemu kovu.
Ale zas za vyskusanie nic nedas, da sa to kupit v hocjakom obchode so stavebninami, alebo vo farby-laky. Len aby to nestvrdlo tak,ze to uz potom nerozoberes :D Treba asi vhodne zriedit s vodou alebo co, neviem, proste experimentovat. Samotna samotova mucka mi pride ako dost hruba latka, chcelo by to nejaku hladku zlozku, nieco ako jemny il, alebo cosi take. Cize zmes samotovej mucky, povedzme jemneho ilu a vodneho skla. Ale vravim, vzivote som to neskusal. A taktiez chvilku trva nez vodne sklo stvrdne, mozno by bolo dobre to trocha "vypalit" pred liatim kovu, fakt neviem. A ci to nebude praskat je vo hviezdach.

Skor by mohol poradit mato3000, on je v chemii doma.

Ja akurat pozeram toto: http://sobestacnost.cz/akce/Ohen2009PA/Ohen2009PA.htm Normalne si tam odliali brondzove zvonceky 8O . Tam mali original piesok na odlievanie.
Asi sa poponahlam s dokoncenim iundukcneho ohrevu co mam rozrobeny uz neviem kolko rokov :D
Inak, ja by som si to predstavoval nejak tak, ze vymodelujes predmet z vosku, tento predmet das do tej zmesy, ktopru vyrobis ktovie z coho a nechas chvilku vytvrdnut, pripadne sa to vylisuje. Potom sa to cele ohreje, vosk vytecie a je to pripravene na odlievanie. Myslim ze kvalita povrchu bude na vysokej urovni. Nevravim ze naprikald chladic by netrebalo frezovat, ale zvoncek mozno nie.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa Wicker » 14 Júl 2013, 11:09

Videl som používať modely z dreva, po zasadený do rámu a zasypaním pieskom a následnom upechovaní sú rámy od seba oddelené a model je vybratý, následne sú rámy (forma) spojené do kopy, nasleduje liatie.

Tu si nepredstavuj, že ty budeš liať pomaly a pri neviem akej teplote, ako ustálovacia teplota bolo vždy na peci nastavených 630-650°C, niekedy sa síce pri tých 650°C aj odlievalo, ale to všetko závisí od toho čo leješ a aké problémy tam môžu nastať. Väčšinou je teplota 700 - 750°C aj viac, všetko ti pre daný výrobok udáva TKL.

Povrch odliatku pri liatí do piesku nieje dokonalí, do piesku sa lejú veci ktoré idú vždy na opracovanie, sústruh, fréza, brúsenie a pod., treba myslieť aj na zmrštenie materiálu po schladnutí, takže ak budeš chcieť presný rozmer chladiča, nemôžeš použiť ako model ten chladič ktorý ktorý chceš odliať. A opracovaniu sa teda nevyhneš.

Najideálnejšie by pre teba bolo liatie do kokily, či už gravitačné alebo tlakové, ale na to nemáš financie.

Ale furt lepšie ako robiť niekde neplechu, tak príjemnú zábavu.

https://www.youtube.com/watch?v=EFMXF7szrj4
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Výroba hliníkových chladičov

Príspevok od používateľa Robio » 14 Júl 2013, 11:26

spin90, na mosadz v domácich podmienkach zabudni...tá ti na vzdušnom kyslíku hneď zhorí.


Taviť na šporáku ? to už vážne hraničí s nejakou poruchou.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Napísať odpoveď