Aky bojler kupit? Vase skusenosti?

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Aky bojler kupit? Vase skusenosti?

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 22 Sep 2014, 22:20

Potrebujeme kupit novy 80l bojler s max. 2200W vykonom. Aku znacku zvolit? Nech to aspon 10 rokov vydrzi, ale nech to nestoji majland.

Ake mate skusenosti?
0
Naposledy upravil/-a DJ_Edo v 23 Sep 2014, 10:04, upravené celkom 2 krát.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Používateľov profilový obrázok
mihal.dp
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 04 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: okres VK
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Aky bojler kupit?

Príspevok od používateľa mihal.dp » 22 Sep 2014, 23:43

1. Drazice
2. Tatramat
3. Technoplast Topolcany
4. Ariston

Zoradene podla kvality :P Drazice maju vo vybornych cenach na hej.sk
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Aky bojler kupit?

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 23 Sep 2014, 09:57

Mora, Gorenje su na tom ako, 2 roky a dovidenia?
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Aky bojler kupit? Vase skusenosti?

Príspevok od používateľa rudko » 23 Sep 2014, 10:50

ja mam tatramat, uz bezi 6ty rok a zatial ziaden problem :-)
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Aky bojler kupit? Vase skusenosti?

Príspevok od používateľa mr.dred » 23 Sep 2014, 11:45

Vyber hlavne taký,aký potrebuješ podľa spotreby teplej vody a podľa priestorových možností. Najnepriaznivejším faktorom pre spoľahlivosť a dlhotrvácnosť je aj tak kvalita vody. Čiastočne to riešia rôzne anódové prídavné elektródy,ale vodnému kameňu a usadeninám sa aj tak nevyhneš. Dnešné vyrábané komponenty do takýchto zariadení sú aj tak garantované len na dľžku záruky...špirála na ohrev,spínacie prvky... Samotné teleso snáď z nerezu (drahší...) ale kým prehrdzavie oceľový aj tak bude plný bordelu (...po 15tich rokoch som menil obyčajný Tatramat a ledva sme ho dvaja vyniesli z kotolne. Na váhe pribudlo najmenej 30 kg bordelu.Vnútri vyzeral ako Dobšinská ľadová jaskyňa.Teraz mám 300L nerezový napojený na solarny panel - 3 roky, som zvedavý ako ten potom dostanem von :lol: )
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Aky bojler kupit? Vase skusenosti?

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 23 Sep 2014, 11:57

rudko napísal:ja mam tatramat, uz bezi 6ty rok a zatial ziaden problem :-)
Len ci tie dnesne su este kvalitne...
Stary bojler je tatramat 80l ale prederavila sa nadrz, ale vydrzal dlho viac ako 15 rokov. Spirala uz bola raz menena, prave kvoli tvrdej vode. Prvy krat v bojleri bolo za 2 vedra vodneho kamena, az tak ze spirala bola v tom kameni uplne utopena a prepalila sa.
Rozmyslam nad Tatramatom, kedze pri ostatnych by som musel vrtat stenu kvoli inemu uchyteniu a to nechcem.
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Používateľov profilový obrázok
Ado_PO
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 881
Dátum registrácie: 31 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: U Koňarov/Prešov
Vek: 40

Re: Aky bojler kupit? Vase skusenosti?

Príspevok od používateľa Ado_PO » 23 Sep 2014, 12:25

Rudko:
A koľko krát za ten čas si už kontroloval vnútro?
Máme tiež tatramat 150l asi 5 rokov a v návode píše kazdé 2 roky skontrolovať vnútro a anódovú tyč. To sa u nás samozrejme nerobilo a tak som musel kupovať tyč novú (ktorá má podľa návodu životnosť 10 rokov) aj s prírubovým tesnením a aj špirálu. Najprv chytilo tesnenie anódovej tyče od tvrdej vody, začalo to smokliť a počas tých rokov a vďaka tomu ako to bolo celé otočené voda vytvorila most na skrutku špirály a ďalej aj spojenie na jej vývody. To odpálilo rezistor, ktorý tam bol na vytvorenie malého potenciálu na správnu činnosť anódovej tyče a tá sa či už tým alebo iným spôsobom v 1. tretine od veka odžrala a ulomila. V nádržke som jej väčšiu časť potom nahmatal, keď som odstraňoval nános vodného kameňa a kamienkov zo studne. No a nakoniec začal vybíjať istič kvôli tomu mostu z vody a hrdze medzi vývodmi.
Taktiež sa musela vymeniť rúrka, kde sa nachádzajú tepelné čidlá termostatov, vyžralo do nej malý kráter a voda presakovala cez otvor špendlíkovej hlavičky. Rúrku samozrejme šikovný majster odrezal a navaril novú. 100€ za novú prírubu bolo veľa.
Tak len zopár slov k pravidelnej kontrole, hlavne ak sa používa v spojení so zdrojmi tvrdej vody. Ešte poznamenám, máme ten zázračný elektronický zmäkčovač vody.
0
RoHS? Hrôza a des.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Aky bojler kupit? Vase skusenosti?

Príspevok od používateľa rudko » 23 Sep 2014, 12:29

zatial raz po troch rokoch. trochu som ho preplachol od usadenin a zlozil naspat. koncom roka planujem druhu kontrolu
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

jazzym
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 391
Dátum registrácie: 16 Júl 2013, 00:02

Re: Aky bojler kupit? Vase skusenosti?

Príspevok od používateľa jazzym » 23 Sep 2014, 14:05

ja mam zapojene dva male aristony 2kw 15L ..seriovo zasebou , velmi rychlo sa ohreje voda a stači na 1 sprchovanie po 5minutach može nabehnud další :wink:
ked daš tri take za seba , ohreje sa voda aj prietokovo :)
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aky bojler kupit? Vase skusenosti?

Príspevok od používateľa Drakoush » 23 Sep 2014, 14:13

Nechcem to tu rozbabrávať, ale načo je niekomu v dnešnej dobe 80l bojler? Kúpim si nejaký 24l max., aby bola nejaká malá zásoba vody a mohla pracovať cirkulačka a zvyšok riešiť prietokovo. Ak dva dni nevyužijem teplú vodu (sprchoval som sa u frajerky, som na služobke...), tak sa mi ohrieva 80l vody úplne zbytočne ;)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Aky bojler kupit? Vase skusenosti?

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Sep 2014, 14:27

jazzym napísal:ked daš tri take za seba , ohreje sa voda aj prietokovo :)
Táto myšlienka sa mi fakt páči ! Dúfam, že pokiaľ budem čosi podobné realizovať na chate, na to nezabudnem ...! :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Aky bojler kupit? Vase skusenosti?

Príspevok od používateľa rudko » 23 Sep 2014, 14:34

Nechcem to tu rozbabrávať, ale načo je niekomu v dnešnej dobe 80l bojler? Kúpim si nejaký 24l max., aby bola nejaká malá zásoba vody a mohla pracovať cirkulačka a zvyšok riešiť prietokovo.
su stavby kde taketo riesenie nie je mozne a preto je jedina moznost teplej vody bojler
tak sa mi ohrieva 80l vody úplne zbytočne
predstav si ze sa to da vyriesit velmi elegantne aby to tu vodu zbytocne neohrievalo. staci zapojit fantaziu a nejake tie regulacne prvky ;-)
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Aky bojler kupit? Vase skusenosti?

Príspevok od používateľa Victorio » 23 Sep 2014, 15:45

bojler má byť elektrický ? teda ak sme na svetelektro, tak asi áno.
lebo ja mám plynový kotol Protherm Medveď so zásobníkom 95l cca 8 rokov. ešte sa nestalo, žeby sa niekomu podarilo vypustiť teplú vodu, alebo žeby nestíhal dohrievať, ale to do toho ide 26kW !!! Naproti tomu elektrika 2,2kW trocha rozdiel ...
tie celkom malé napr. aristony (som montoval 5l v práci) majú mizerný prietok. pri 24l to oveľa lepšie nebude.
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Aky bojler kupit? Vase skusenosti?

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 23 Sep 2014, 15:49

Ano hladam elektricky, spolahlivy a hlavne s dlhou zivotnostou :wink: . Ine parametre nerieste, potrebujem 80l s odberom max 2200W.
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

jazzym
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 391
Dátum registrácie: 16 Júl 2013, 00:02

Re: Aky bojler kupit? Vase skusenosti?

Príspevok od používateľa jazzym » 23 Sep 2014, 15:56

Dolfi napísal:
jazzym napísal:ked daš tri take za seba , ohreje sa voda aj prietokovo :)
Táto myšlienka sa mi fakt páči ! Dúfam, že pokiaľ budem čosi podobné realizovať na chate, na to nezabudnem ...! :wink:
mal som taky prietokovy 4kw ..ten daval sprchovatelnu teplu vodu ale len pri slabom prude.
velmi rychlo sa pokazil ..tak som kupil 1 maly 10L ariston 2kw . ale to bolo málo vody , tak som dokupil 15L s tym že to takto zapojim ..a mam to už 5rokov tak zapojene.(teda dokopy 25L ) po sprchovani vždy ešte ostane trochu teplej vody.
tieto 2+2kW pri malom prietoku ohrievaju tolko čo ten prietokovy 4kW .. a nemusim to mať 4kW v jednej zasuvke..chapeš..
tych 2+2+2=6kw bude na hranici použitelnosti..ale podla mna už može stačit..
treba brať do uvahy že až od takých 12kw je plny prietok teplej ovody. 8)

inak mam tie podlahove čo strčiš do skrinky , netreba vešať na stenu.


velke objemy su vhodne ked ideš na nočny prud ..potom cely den maš teplu vodu..
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aky bojler kupit? Vase skusenosti?

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Sep 2014, 14:33

rudko napísal:
Nechcem to tu rozbabrávať, ale načo je niekomu v dnešnej dobe 80l bojler? Kúpim si nejaký 24l max., aby bola nejaká malá zásoba vody a mohla pracovať cirkulačka a zvyšok riešiť prietokovo.
su stavby kde taketo riesenie nie je mozne a preto je jedina moznost teplej vody bojler
tak sa mi ohrieva 80l vody úplne zbytočne
predstav si ze sa to da vyriesit velmi elegantne aby to tu vodu zbytocne neohrievalo. staci zapojit fantaziu a nejake tie regulacne prvky ;-)
Nechcem tu nabúravať tému, ale ako elektrikár sa zaujímam o toto, tak by som poprosil, keby si popísal (principiálne) nejaké riešenie :)
Lebo ja si momentálne viem predstaviť takéto varianty:
1. časový spínač - voda sa mi napr. začne o 7mej ohrievať a o 8mej bude zohriata. Nevýhodu vidím v tom, že ak chcem teplú vodu skôr, nemám. Musím manuálne spustiť.
2. spínač bojlera. Nie je to prvok automatizácie, ale principiálne - idem použiť teplú vodu - nahrejem, odchádzam, vypnem. Nekorešponduje mi to ale s regulačnými prvkami, o ktorých bola reč :)

Momentálne mi nič iné nenapadá, čo by bolo spolahlivé a hlavne pohodlné. Lebo hodinu čakať na teplú vodu nevidím pohodlné. Fakt mi to nemyslí, napíš, čo si myslel Ty :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Aky bojler kupit? Vase skusenosti?

Príspevok od používateľa rudko » 25 Sep 2014, 15:41

je to uplne jednoduche.
bojler zapina ohrev vody podla nastavenych parametrov vzdy ked klesne pod urcitu teplotu, alebo dohrieva v noci. logika aku mam nastavenu je krapet zlozitejsia ale v zjednodusenej forme: do privodu vody do bytu mam zaradeny prietokomer. ak automatika (male plc) nezaznamena za 12h ziaden prietok vody tak nezapne ohrev vody ani ked klesne teplota vody pod nastavenu hodnotu alebo je "cas ohrevu". cize bojler hreje max jeden cyklus naprazdno za najnepriazdnivejsich podmienok. cize ak napr cez vikend nie je nik doma voda sa ohrieva dajme tomu v noci z piatka na sobotu. podotykam ze este v nedelo vecer ma voda cez 35 stupnov (z 55 nastavenych). a dalsi ohrev zacne az dajme tomu ked pridem domov a pustim vodu. za 15minut ma voda 40 stupnov a za dalsiu cca hodinu uz ma plnych 55
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aky bojler kupit? Vase skusenosti?

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Sep 2014, 16:01

Dobre Rudko, principiálne som pochopil. Teraz ale nasimulujeme si takýto scenár: cez víkend si nebol doma, zostatková teplota vody je 35°C, čo je na sprchovanie málo (pocitová pohoda je, ak má voda 38°C). Čiže ani keď budeš odoberať teplú vodu bez zmiešavania so studenou, nebudeš sa cítiť pohodlne - voda sa Ti bude zdať studená. Čiže ja musím prísť, odpustiť vodu, vtedy sa zaznamená prietok, zapne sa bojler a min. 15min. musím čakať, aby bola voda teplá. Pochopil som správne?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Aky bojler kupit? Vase skusenosti?

Príspevok od používateľa rudko » 25 Sep 2014, 17:13

v principe si pochopil spravne, ale pod pojmom odpustit vodu treba chapat dajme tomu ze si napustis pohar vody v kuchyni
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aky bojler kupit? Vase skusenosti?

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Sep 2014, 17:14

No to je mi jasné, že stačí len troška, aby sa zaznamenal prietok, nemusím odpúšťať vandel. No dobre, teraz, keď sa chápeme, Ti môžem povedať, že mi to príde nepohodlné troška.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok