Leptaci roztok

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

JoyBed
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 24 Nov 2014, 18:15
Bydlisko: Komárno

Leptaci roztok

Príspevok od používateľa JoyBed » 13 Feb 2017, 17:40

Zdravim kolegovia! Mam taku otazku. Na leptanie pouzivam roztok HCL + H2O2. Otazka znie: Ked uz roztok nelepta jeplny odleptanej medi, ako tu med z neho dostanem aby sa roztok dal znova pouzit? Na internete som zahliadol cosi o elektrolyze tohto roztoku a potom med co z neho ziskam by sa dala pouzit na rozne experimenty ako napriklad sfarbit plamen na zeleno :lol: :biggrin: :D Vedeli by ste mi poradit? Ked uz ta elektrolyza tak ake elektrody/napatie/prud? Vopred dakujem za odpovede :)
0

Používateľov profilový obrázok
TAZ
Power user
Power user
Príspevky: 939
Dátum registrácie: 12 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Ostrava
Vek: 55
Kontaktovať používateľa:

Re: Leptaci roztok

Príspevok od používateľa TAZ » 13 Feb 2017, 17:51

zředit vodou a vylejt
0
Elektrika je jak ženská, šáhneš kam nemáš a máš ji....

Používateľov profilový obrázok
MAT555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 03 Nov 2014, 19:21
Bydlisko: Bardejov

Re: Leptaci roztok

Príspevok od používateľa MAT555 » 13 Feb 2017, 17:56

Myslim si že je to zbytočnosť niečo take robyť 8O
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Leptaci roztok

Príspevok od používateľa Marek1975 » 13 Feb 2017, 18:19

HCl - cca 1.96€ /1L - http://www.centralchem.sk/?IDe=225362
H2O2 - cca 4.74€ /1Kg - http://www.centralchem.sk/?IDe=225635

oplati sa ti nieco vymyslat? za tie peniaze mas tolko roztoku, ze aj medenu strechu odleptas :D
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Leptaci roztok

Príspevok od používateľa Wili » 13 Feb 2017, 19:07

pouzity vycerpany leptaci roztok HCL je idealny prostriedok na cistenie WC od vodneho kamena :mrgreen:

okrem skveleho ucinku ma aj krasnu "prirodnu" farbu, nie chemicke farbiva ako ine komercne vyrobky :thumbup:
0

JoyBed
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 24 Nov 2014, 18:15
Bydlisko: Komárno

Re: Leptaci roztok

Príspevok od používateľa JoyBed » 14 Feb 2017, 23:16

chlapci... ja som dal otazku ako z toho roztoku tu med dostanem :D nie ako sa toho roztoku zbavim a ako si kupim novy.... to viem uz dlhsiu dobu :D tu med odtial chcem dostat aj z dovodu ze dalej by sa s nou dali robit experimenty ako napriklad zafarbovat plamen a tak...
0

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: Leptaci roztok

Príspevok od používateľa lucky62 » 15 Feb 2017, 08:41

Pôvodne si písal, že ten roztok chceš znova použiť. Nie len, že chceš z neho dostať meď...

Meď z roztoku dostaneš tak, že ju vytlačíš iným kovom, ktorý tvorí z chlórom silnejšiu väzbu. Možno hliník?... Nie som si istý.
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Leptaci roztok

Príspevok od používateľa mato3000 » 15 Feb 2017, 09:39

Al nie

Fe ---- klinec

potom pridáš opatrne zriedený! H2O2 a trošku HCl na okyslenie a môžeš o5 leptať ..... ale čo ti ja radím, takému machrovi s neurónovými sieťami, ty to samozrejme musíš vedieť .... Takže to neni rada pre JoJa, ale pre ostatných
0

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: Leptaci roztok

Príspevok od používateľa lucky62 » 15 Feb 2017, 10:56

mato3000 napísal:Al nie
Fe ---- klinec
To myslíš vážne, alebo ako vtip.. ?

Chlorid železitý sa predsa tiež používa na leptanie plošákov.. a teda železo nevytlačí meď, keď meď vytláča železo..

Tak asi to mal byť vtip, ale som ho nepochopil...
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Leptaci roztok

Príspevok od používateľa mato3000 » 15 Feb 2017, 11:14

čo by malo byť na tom ftip ?


boha, to ak vám tu človek všetko nenapíše ako dementom, tak nechápete

1. do roztoku prídá klinec - vyzráže sa Cu ... učivo ZDŠ -- odliať usadenú Cu -- ktorú aj tak vyhodí ... pekná sprostosť " farbiť plameň " ale to je celý JoJo

2. potom trochu HCl aby sa znížilo pH - koli odstráneniu kalu ... to nebudem rozpisovať, proste to tam treba , aby to šlo lepšie

3. zriediť preroxid vodíka !!!!! - toto je najdôležitejší krok ... nebudem písať kolko a ako, lebo netuším aký peroxid máte ....

4. pridať do toho vyzrážaného roztoku, ale OPATRNE, inak to vykypí !!!!! , trochu pridať a pomiešať ale nie šroubovákom, ale sklenenou tyčkou resp plastovou lyžičkou ... bacha na teplo !!!

CuCl2 + Fe ==== FeCl2 + Cu ---- chlorid meďnatý + železo === chlorid železnatý + Cu --učivo ZDŠ !!!!!!

2 FeCl2 + H2O2 + 2 HCl = 2 FeCl3 + 2 H2O --- pozornému oku neuniklo že tam vznikol FeCl3 , teda roztok na leptanie DPS

5. čiže máte hotový aktívny chlorid na leptanie .....



nevidím v tom žiadnu srandu, okrem toho že to chce robiť JoJo .....
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Leptaci roztok

Príspevok od používateľa elmoto » 15 Feb 2017, 12:16

ďakujem, za pekné vysvetlenie
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: Leptaci roztok

Príspevok od používateľa lucky62 » 15 Feb 2017, 13:16

@mato3000, vďaka za vysvetlenie, ale nemusíš hneď "bohovať"... nie všetci sú chemici...

Pochopil som, že rozdiel je v tom chloride železa - na leptanie medi treba železitý (FeCl3) ten sa potom mení na železnatý (FeCl2) prebytočný chlór sa spojuje s meďou na chlorid meďnatý (CuCL2).

Inak našiel som pekný článok, kde je to pekne vysvetlené. Možno to pomôže aj autorovi otázky...
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

ce4aser
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 04 Apr 2014, 19:22

Re: Leptaci roztok

Príspevok od používateľa ce4aser » 15 Feb 2017, 14:42

tak bacha dnesne klince nemas ciste zelezo, mas tam rozne povrchove upravy , primesy. Takze klince odporucat je taky amaterky tzv. recept. Napriklad ked ides robit ZnCl2 tak mozes dat pozinkovane plechy sledujes povrch plieska. Po odstrani povrchovej upravy odoberes zbytok pliesku a davas novy... Samotne zelezo nie je moc pevne. Preto sa tam pridavaju rozne primesy. Takisto sa tam riesi rozna povrchova uprava teda k nejakemu odbornemu postupu klince nie su moc dobre. Za dalsie vysledky produkt je menej kvalitny a z vlastnej skusenosti sa aj rychlejsie opotrebuje. Ked chces vyrobit dobry chlorid zelezity kup si zelezny prasok. Reakcia bude prebiehat rychlejsie a vies, ze je to zelezo. A nevytvaras tam masivny pocet bordelovych molekul.

-- Spojený príspevok 15 Feb 2017, 14:50 --
Wili napísal:pouzity vycerpany leptaci roztok HCL je idealny prostriedok na cistenie WC od vodneho kamena :mrgreen:
okrem skveleho ucinku ma aj krasnu "prirodnu" farbu, nie chemicke farbiva ako ine komercne vyrobky :thumbup:
neviem co by ty na to povedali ludia zodpovedny za kanalizaciu, neviem co by ty na to povedali rozne cisticky vody. kyselina nepatri do odpovadovych vod !
0

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Leptaci roztok

Príspevok od používateľa Milanko » 15 Feb 2017, 16:54

Na leptanie DPS používam PEROXOSIRAN SODNÝ. Je výdatnejší ako chlorid železitý.
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Leptaci roztok

Príspevok od používateľa mato3000 » 15 Feb 2017, 17:35

ce4aser napísal:tak bacha dnesne klince nemas ciste zelezo, mas tam rozne povrchove upravy , primesy. Takze klince odporucat je taky amaterky tzv. recept. ....

blbosť, ako prísada je tam uhlík + nejaké kovy ...je ich tam +/- pár % 2/3 z nich nezreagujú a vypadnú do tej Cu ako kal zvyšok nemá žiaden vplyv, resp reaguje podobne ako FeCL3, pretože má zvýšený oxidačný stupeň s tým peroxidom ....

ako som písal :
2. potom trochu HCl aby sa znížilo pH - koli odstráneniu kalu ... to nebudem rozpisovať, proste to tam treba , aby to šlo lepšie
, v tomto bode sa to oddelí .
ce4aser napísal:neviem co by ty na to povedali ludia zodpovedny za kanalizaciu, neviem co by ty na to povedali rozne cisticky vody. kyselina nepatri do odpovadovych vod !
ak sú nprmálny, tak nič, ale sú švacnutý našou legislatívou, tak budú nadávať, aj keď nemajú za čo ....
1. v rúre neni moc voľné Fe.
2. je tam kopa uhličitanov - pracie prášky , alkálií - mydlo a najme pri zriedení nastáva hydrolýza ... naštuduj a uvidíš . A preto sa všade v normálnej literatúre píše -- silno roztok zriedime .... samozrejme tou literatúrou nemyslím užívateľské príručky pre ekoteroristov a ich fúzato-vlastých autorít.
Inak by ma zaujímalo čo robia pre prírodu, keď si umyjú tie mastné vlasy ... :D


mimochodom , ako sa v reále likvidujú také chemikálie ? a ako to funguje v prírode ? Fe rudy sú predsa úplne všade , len s tým rozdielom, že v prírode tam je 100% prítomný napríklad arzén , antimón a pod Samozrejme síra a jej oxidačné kyseliny, bez toho sa ani lístok na strome nepohne :wink:
0

ce4aser
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 04 Apr 2014, 19:22

Re: Leptaci roztok

Príspevok od používateľa ce4aser » 15 Feb 2017, 19:53

jedna sa o bakterialnu kulturu cisticiek ! kyselina ich zabija
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Leptaci roztok

Príspevok od používateľa Milos66 » 15 Feb 2017, 20:36

ce4aser napísal:tak bacha dnesne klince nemas ciste zelezo, mas tam rozne povrchove upravy , primesy.
Klince sú a budú prachsprosté železo. Tak isto ako roxor, proste najlacnejšie konštrukčné blato.Keby tam boli nejaké legujúce prísady, kilo klincov by stálo 30€ a možno viacej.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Leptaci roztok

Príspevok od používateľa mato3000 » 15 Feb 2017, 21:15

ce4aser napísal:jedna sa o bakterialnu kulturu cisticiek ! kyselina ich zabija
hmm, klasika, výšplech bez uvažovania ....

1. zabíja aj zásada ....
2. prečo máme v žalúdku 0,6% HCl ?
3. aký bude mať pomer tej kyseliny a vody v tej čističke , teda ako sa zvýši pH ?
4. písal som o hydrolýze ... tým je povedané všetko, čo k tomu dodať .....

čo keby si si najprv niečo naštudoval a až potom písal ?
0

ce4aser
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 04 Apr 2014, 19:22

Re: Leptaci roztok

Príspevok od používateľa ce4aser » 15 Feb 2017, 21:38

Keby kazdy lial vo velkom kyselinu do odpadovch vod to by teda vypadalo. Kyselina do odpadovych vod nepatri. Takisto nepatri do zachoda vlhcene utierky ktore sa nerozpadavaju vode. Keby kazdy to tam kazdy daval vsetko by sa upchavalo. To iste plati aj o vylievani ojeja a pod. Ked to spravi jeden z mnoha moze sa to stratit. Ale ked to kazdy bude robit tak je zle. Tak sa zamysli nad tym.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Leptaci roztok

Príspevok od používateľa elmoto » 15 Feb 2017, 21:56

ce4aser mas samozrejme pravdu ze to tam nepatri. Ale ako mato3000 pisal nic sa nestane ked to tam 0.01% ludi co su domaci kutili vyleju. Tie utierky aj olej je uz vacsi problem lebo to sa pouziva hromadne. Ale potom by zas ludia co sa staraju o kanale nemali robotu.
0
nie som tu

Zamknuté