Relé s časovačom

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

das2k
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 20 Apr 2017, 22:39

Relé s časovačom

Príspevok od používateľa das2k » 20 Apr 2017, 22:44

Zdravím. Potreboval by som pomôcť s jednou vecou, ktorá je zdá sa nad moje sily.

Potrebujem prepínať striedavo dva motory. Každý pôjde nejaký čas. K tomuto účelu som si kúpil dva časovače,
jedná sa konkrétne o tieto: https://www.aliexpress.com/item/1pcs-NE ... f633f53874
Považoval som to za jednoduchú záležitosť a ejha. Kreslím, kreslím a na správne riešenie nejako nemôžem prísť, pokiaľ sa to vôbec dá.

Relé funguje nasledovne. Vo vypnutom stave je kotva spojená s kontaktom 1, po privedení napätia sa kotva a kontakt 1 rozpojí a spojí s kontaktom 2 (kotva), po uplynutí nastaveného času je zasa stav ako na začiatku.
Aby sa cyklus opakoval, je nutné odpojiť a znovu pripojiť zdroj napätia. (Kotvou myslím ten prepínací kontakt).

Je nejaké jednoduché riešenie?
0

alois

Re: Relé s časovačom

Príspevok od používateľa alois » 21 Apr 2017, 04:48

....Potrebujem prepínať striedavo dva motory....

Toto je údaj o ničom.
Aké motory? (DC, AC)
Majú separátnu záťaž, musí jeden najprv zastať , aby sa druhý mohlo rozbehnúť a.t.ď.
Aký je prepínací interval? (s, min., hod.?)

Odliadnuc od toho, že s detskou hračkou asi bezpečné profi riešenie neurobíš. Zadefinuj proces prepínania, ktorý vlastne potrebuješ.

hladaj niečo takéto: http://www.elkoep.sk/produkty/elektroni ... -91h-1507/

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Relé s časovačom

Príspevok od používateľa alidedko » 21 Apr 2017, 07:58

To je ten vecny problem. Opisat situaciu.

Nebavme sa o motoroch, skus to napisat stylom:
Mam zariadenie, ktore robi toto. Na vykonavanie toho su tam take motory, jeden toci tym a druhy tym. Zapnem zariadenie, najprv sa mi potoci jeden a hned na to dalsi motor.

Verim tomu, ze sa dostaneme k rieseniu skor ...
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Relé s časovačom

Príspevok od používateľa Merak » 21 Apr 2017, 10:54

problém je v tom, že si si kúpil nesprávne relé, ty si si kúpil relé na oneskorené zapínanie
ty potrebuješ napríklad takéto relé:
https://elektro.bazos.sk/inzerat/706094 ... unkcne.php

kde si nastavíš priebeh C alebo D

EDIT: respektíve v preklade astabilné relé
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

alois

Re: Relé s časovačom

Príspevok od používateľa alois » 21 Apr 2017, 11:27

Merak: presne to relé som mu ja dal do linku a tam má aj návod na nastavenie.
Ale ani astabilné relé mu možno nebude vyhovovať, nevieme čo tie motory robia.
V kotolniach a pri chladení sa takto ob deň prepínajú čerpadlá medzi sebou, aby boli rovnomerne v prevádzke. Dúchadlá detto, ale tam sa jeden musí zastaviť a druhý rozbehnúť, kvôli limitu objemu vzduchu a.t.ď.

das2k
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 20 Apr 2017, 22:39

Re: Relé s časovačom

Príspevok od používateľa das2k » 21 Apr 2017, 15:45

Dík za reakcie a trochu to upresním. Ide o AC motory zhruba o príkone cca 500W. Má to niečo premiešavať a niečo prisypávať, je to taký pokus o vývoj niečoho. Nie je kladený dôraz na 0,1 sekundovú presnosť. Moja predstava je, že bude stačiť, keď pôjdu striedavo ako napr. blikač s tým, že čas behu jedného motora bude napr. 2 minúty. Ak bude 1,5 minúty, tak sa nič nedeje. Ak by sa časy dali nastavovať, bolo by to super, ale nie je to podmienkou. Čo sa týka nejakej variability, tak spínanie cez relé by bolo asi také najuniverzálnejšie a v prípade výmeny motora za vhodnejší typ, by bolo nové pripojenie jednoduchšie. Netreba za tým zariadením hľadať nič extra výnimočného, žiadne krokové motory, CNC mašiny a podobne. Medzi striedavým behom motorov môže byť pauza, pokiaľ by to nešlo inak, ale nie hodinu max cca 2 min. Štart jednoduchý. Pripojím napätie a začne to cyklovať.

1) Možno som mal vybrať takéto relé, čo poviete https://www.aliexpress.com/item/12V-Cyc ... 0.0.uxSq6U

2) To CRM rele komerčný výrobok by možno vyhovoval, ale cena je v tomto prípade vysoká.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Relé s časovačom

Príspevok od používateľa breta1 » 21 Apr 2017, 16:22

Pokud bys byl schopen podle schema to vyrobit, obsahovalo by to několik pasivních součástek a dva IO.
Protože jsi nenapsal, co je to za AC motor 500W (jednofázový, třífázový, na jaké napětí, rozběhový kondenzátor atd), tak nikdo neví, jaké relé použít.
0

das2k
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 20 Apr 2017, 22:39

Re: Relé s časovačom

Príspevok od používateľa das2k » 21 Apr 2017, 17:46

Tak som chcel všetko podstatné napísať a na toto som zabudol.
Motory sú na 220 s rozbehovým kondíkom i keď si myslím, že v prípade spínania s rele, ktoré je vhodne dimenzované to nehrá dôležitú úlohu alebo?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok