YAMAHA RX-V459 nejde zapnout

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

adamistr0
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 03 Jún 2017, 08:05

YAMAHA RX-V459 nejde zapnout

Príspevok od používateľa adamistr0 » 03 Jún 2017, 08:07

Zdravím, dostal se mi do rukou tento reciever, který bohužel nejde zapnout. Mám dojem, že když jsem ho poprvé připojil do sítě a zkusil zapnout, na chvíli se rozběhl, ale nejsem si 100% jistý, protože od jednoho rezistoru létaly blesky, tak jsem ho hned vypnul ...

Kondenzátor a ten rezistor hned na vstupu ze sítě obvykle bývají příčinou, ale po výměně se nic nezměnilo. Samozřejmě jsme zkusil pojistky, trafo má na primáru 5 ohmů a relé můžu "ručně" sepnout, ale nezapne se ani potom.

EKKAR na jiném fóru mi psal
EKKAR napísal:Problém je kapánek jinde. Samotným kondíkem to nebylo a není. Tenhle receiver má zpožděný spínání hlavního výkonovýho trafa - zpoždění je nastavený časovačem sestaveným z CMOS integrovanýho obvodu CD4013 (tady TC4013BP = rozdíl jen ve výrobci) a hrsti pasivních součástek kolem něj. Vlastní sepnutí je pak realizovaný výkonovým MOS-FETem typu napsanýho ve schématu jako "K3850" (pravděpodobně 2SK3850 - musel bych se podívat na datasheety) na pozici Q3007. Pokud se "něco rozbilo", je potřeba nejdřív vzít měřák a měřit - stav toho MOS-FETu, izolační odpor trafa, stav těch optronů, který tam mají podružnou řídící a hlavně ochrannou funkci (zajišťujou postupný spínání dalších částí receiveru a společný vypnutí najednou), stav toho hlavního časovacího obvodu 4013. Jestli sis tam sám něco vyměnil a udělals to blbě, tak jsi taky mohl poslat do kopru celej ten časovač/zpožďovač zapnutí. To všecko je potřeba kvalifikovaně ověřit a dát do pucu - až pak se může kontrolovat co je dál nemocný.
Manuál se schématem je třeba tady https://www.manualslib.com/manual/95361 ... =53#manual (případně ho můžu postnout někam jinam)

Já na to nemám zkušenosti a pravděpodobně ani vybavení, takže je tu někdo z Brna či Hodonína, kdo by byl ochotný se mi na to podívat? Samozřejmě nepočítám s tím, že zadarmo... (ale funkční se dá sehnat kolem 3000 tak aby se to trošku vyplatilo)

Díky za odpovědi
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: YAMAHA RX-V459 nejde zapnout

Príspevok od používateľa amater63 » 03 Jún 2017, 09:04

Ahoj,a nějaký servis jsi nezkoušel ?
Prílohy
yamaha-rx-v459-schematic-detail-power-operation-4-pcb_408159.jpg
0

adamistr0
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 03 Jún 2017, 08:05

Re: YAMAHA RX-V459 nejde zapnout

Príspevok od používateľa adamistr0 » 03 Jún 2017, 09:13

V cenách servisů se vůbec neorientuji. Kolik by to tak mohlo cca stát? Jasně, když neznám přesnou příčinu, tak to nebude moc přesné, ale jestli třeba 500 nebo 2500.. Jak říkám, funkční jsem teď viděl na aukru za 2800.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: YAMAHA RX-V459 nejde zapnout

Príspevok od používateľa amater63 » 03 Jún 2017, 09:23

Ahoj,ale nikdo není kouzelník,aby ti zjistil příčinu.I ten co ji bude hledat nezná-neví co ho čeká aby se dostal na nějaké "TO měření",co vše musí demontovat. :confused: Za 500,možná před 10 ti lety,Za STO dnes nic nekoupíš pomalu ani v obchodě,a proto je dnes spotřební....elektronika.
0

adamistr0
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 03 Jún 2017, 08:05

Re: YAMAHA RX-V459 nejde zapnout

Príspevok od používateľa adamistr0 » 03 Jún 2017, 09:35

No právě proto to nechci dávat do nějakého servisu, kde mi za dva litry řeknou ať to vyhodím.. Sháním spíš nějakého "domácího kutila" co by se mi na to podíval za flašku domácí nebo tak a pak by se řešila oprava.. Když nic tak se nedá nic dělat že..
Pokud by někdo měl zájem o součástky napište :D
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: YAMAHA RX-V459 nejde zapnout

Príspevok od používateľa amater63 » 03 Jún 2017, 10:10

Ale,příčin může být mnoho.Od-toho komu to" šlo ",až- že nejde.Vypadá to že to ani ty sám nevíš zda RX -byl v kondici.( tvůj asi není,nebo jsi nový majitel),příčin proč se nezapne je více. :(
0

adamistr0
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 03 Jún 2017, 08:05

Re: YAMAHA RX-V459 nejde zapnout

Príspevok od používateľa adamistr0 » 03 Jún 2017, 10:25

Ano koupil jsem ho rozbitý levně, protože jsem myslel, že je to tím kondíkem protože je to fakt častá závada u těchto mašin (i na EEVblogu to měl :D ) a že si ho lehce opravím. Pak jsem uviděl při zapnutí ten spálený rezistor, tak jsem zase předpokládal, že to bude tím. A teď jsem celkem v koncích, protože to schéma je na mě složité a ani nevím jak bych to všechno měřil.
Já chápu, že takhle na dálku mi s tím nikdo moc neporadí a že to může být cokoliv, proto hledám někoho, koho to baví se v tom rýpat.
Nebo mi alespoň poraďte nějaký dobrý servis v Brně a já se s nimi domluvím.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: YAMAHA RX-V459 nejde zapnout

Príspevok od používateľa amater63 » 03 Jún 2017, 10:39

Ahoj,tak jenom jak jsem psal.Podle popisu "závady" jak jsi se zmínil nejsi první majitel.Nechci použít jako že nemám věšteckou kouli,to je staré.Taky, ale je že se toho chtěl někdo zbavit,možná je oprava nerentabilní. Vím že ti to nepomůže,ale taky jsem naletěl že jsem něco koupil v domnění že to bude chodit a realita předčila možnosti.A to jsem si dělal pro sebe,prostě spotřebka.,a všude "kurvítka. JO,JO,staré věci hrají.
0

adamistr0
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 03 Jún 2017, 08:05

Re: YAMAHA RX-V459 nejde zapnout

Príspevok od používateľa adamistr0 » 03 Jún 2017, 10:47

Jo to mě taky napadlo, Nějaké součástky tam jsou vyměněny.. Jako dal jsem za něj pár korun, takže ztráta není veliká.. a Myslím, že třeba za trafo bych mohl dostat nákupní hodnotu :D Nevíš jakou může mít cenu? Používá se to ještě na stavbu vlastních zesíků ne?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok