OASIS Jablotron 80

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

alois

OASIS Jablotron 80

Príspevok od používateľa alois » 15 Sep 2017, 07:25

Iba informácia pre tých, ktorí občas montujú aj tieto ústredne.

Nakoľko vstúpila do plnej platnosti nová bezpečnostná smernica EU, Jablotron sa rozhodol odstúpiť od voľnopredajných ústrední a preto ani neinovuje firmware na systém OASIS. V súčasnej dobe je utlmená výroba komponentov OASIS pre Európu a k 31.12.2017 bude výroba úplne zastavená. Distribúcia bude do "vypredania zásob" a servis je zaručený na ďaľších 5 rokov.

Pripomýnam iba, že k 31.12.2016 skončila aj servisná podpora pre prvý systém JA 60.

Došlo k zmenám vo vykurovacej technike, ako aj u auto alarmov, pozitívnym smerom zníženia cien, ale tiež k zúženiu sortimentu riadiacich jednotiek alarmu a GPS.

POZOR: DSC, Paradox, Eldes a iné ústredne starších typov nespĺňajú tak isto požadavky smernice a strácajú tým homologizáciu podľa bezpečnostných stupňov NBU.
Naposledy upravil/-a alois v 17 Sep 2017, 06:36, upravené celkom 1 krát.

zylo64
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 21 Apr 2013, 19:38
Bydlisko: Michalovce
Kontaktovať používateľa:

Re: OASIS Jablotron 80

Príspevok od používateľa zylo64 » 15 Sep 2017, 08:05

Keďže v súčasnosti zvažujem zabezpečiť chalupu alarmom, je to pre mňa veľmi dôležitá informácia :thumbup:
0

lacosebosik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 13 Aug 2017, 10:21
Bydlisko: Revúca

Re: OASIS Jablotron 80

Príspevok od používateľa lacosebosik » 15 Sep 2017, 12:15

alois napísal:Nakoľko vstúpila do plnej platnosti nová bezpečnostná smernica EU,
Nenájde sa niekto, kto vie viac... wo co go? Aspoň pár slovami.
0

alois

Re: OASIS Jablotron 80

Príspevok od používateľa alois » 15 Sep 2017, 12:40

Ak má byť alarm posudzovaný ako profesionálne zariadenie s certifikáciou vyžších stupňov a pre poistné udalosti relevantný, tak je nutnosť splnenia normy EN 50131-1-st.2 a ďaľších jej odvolávok.

Okrem toho nesmie mať prevádzkovateľ alarmu priamy prístup na technické nastavenie systému, iba na administrativu užívateľov.

Tak ako EPS, tak aj EZS majú predpísané kontroly v časových odstupoch.
Väzby vo firmware musia mať stupne priority pre ........a.t.ď.

Pre laika koncáka je důležité to, že poisťovne budú brať do úvahy alarm jako vyžší stupeň zabezpečenia nehnuteľnosti a hnutelných vecí podľa EU predpisu a tým veta:" Mám alarm, montoval som si o sám" končí na osobnej spokojnosti, nie na poistnej náhrade škody.

Tak jako EU aj SR třeba mať na montáž policajnú licenciu. Veľa elektrofiriem natiahne kábel, na inštaluje voľne zakúpiteľný alarm a zoberie peniaze. Len koncák nevie, že to robili protiprávne a bez odnoty k poisteniu.

Ale je tam veľa technických požiadaviek, ktoré tu rozpisovať nebudem. (smernica má s tech. pripomienkami 164 strán a je prístupná na nete...)
Môj príspevok bol o ukončení výroby a predaja JA80 OASIS.

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: OASIS Jablotron 80

Príspevok od používateľa AndiCibula » 15 Sep 2017, 13:10

Slušný človek podporí slušného človeka, teda od Jeblotrónu sa nekupuje.
0
Performance in nanospace.

alois

Re: OASIS Jablotron 80

Príspevok od používateľa alois » 15 Sep 2017, 15:59

.........Slušný človek podporí slušného človeka,...........

Toto som dosť dobře nepochopil, ty montuješ co? Ebay a produkty PRC?
Teda v prípade, že vieš o čom hovoříš a máš praktický prehľad v súčasných EZS za posledních 15 rokov.

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: OASIS Jablotron 80

Príspevok od používateľa AndiCibula » 16 Sep 2017, 00:57

Osobná averzia voči osobe vlastniacej Jeblotrón.
Nemontujem nič, mimo môj záber.
0
Performance in nanospace.

alois

Re: OASIS Jablotron 80

Príspevok od používateľa alois » 16 Sep 2017, 05:41

Jablotron už nie je v rukách jedného člověka, ale t.č. je to konsorcium viacerých CZ a svetových firiem.

Jablotron odkúpil firmy v CZ a vyrábajú rekuperačné stanice, inteligenciu pre RD, vstúpili na novo do sektoru vykurovania a dávajú vývoj na jednu platformu.

Vyrábajú produkty (tým myslím pre nich s ich nálepkou a ich šifrovacím protokolom) ktoré sú iba pre trhy mimo EU.

Odstúpili šifrovanie OASIS už dávnejšie pre tretie strany, ktorých výrobky s touto technológiou bežia v pohode.
V SK iba Paradox a to iba na EVO (najdokonalejšie ústredne a ich komponenty) a Jablotron 100 z tohoto sektoru výrobkov v cenovej hladine majú previerku NBU. Ostatné systémy sú deklarované výrobcom, že "vraj" spĺňajú..... ale aj mäso, vajcia, VW diesel a.t.ď spĺňajú EN ...

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: OASIS Jablotron 80

Príspevok od používateľa Drakoush » 16 Sep 2017, 11:33

Rozhodne tu nejdem prudiť, ale vyhýbam sa výrobkom Elko a Jablotron. Nemám žiadnu osobnú averziu voči vlastníkom firmy, ale averziu voči ich výrobkom, ktoré sa reklamou stavajú na úroveň svetových výrobkov a pritom ich spracovanie je veľmi lacné.
Nebudem konkretizovať, len som vyjadril názor na margo jeblotrónu. Celkovo mám averziu voči CZ a SK firmám na elektroniku.

Ale aby som nekrivdil, taký ComAp mám rád, postavili svoje výrobky na vysokú úroveň a sú známy aj vo svete.

KONIEC HLÁSENIA.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

vaanja
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 22 Jan 2011, 00:00
Bydlisko: TO
Vek: 49

Re: OASIS Jablotron 80

Príspevok od používateľa vaanja » 16 Sep 2017, 13:41

alois, chcem sa spytat, naco je teda teraz certifikacia alarmu od NBU?
ak je pravda, ze poistovne budu uznavat len odborne nainstalovany NBU certifikovany alarm od certifikovanej montaznej firmy, tak bude tlak na vyrobcov, aby davali svoje vyrobky certifikovat NBU (co nie je zadarmo), lebo sa mi nechce verit, ze napr. od Paradox je tam len tato uz starsia stredna a ostatne nie su certifikovane.
0

alois

Re: OASIS Jablotron 80

Príspevok od používateľa alois » 16 Sep 2017, 18:00

Pozor, nemýľme si prosím splnenie bezpečnostnej normy v zmysle EN, ktorá hovorí o technických podmienkach a smernici EU, ktorá hovorí o podmienkach firmware, obsluhy a šifrovania prenášaných údajov.

Certifikácia NBU je pre právnické subjekty. Do zlatníctva, obchodu so zbraňami či banky sa predsa nemôže vyponukovať alarm z Ebay....

Napríklad spomýnaný Paradox ( sú to najnovšie ústredne) spĺňa podmienky v staršom znení EN/STN normy, ale iba EVO HD a EVO192 spĺňa kompletne nové podmienky a tým môže mať certifikáciu NBU. Staršie ústredne stratili certifikáciu sprísnením normy.
http://www.variantalfa.eu/-digiplex-evo192

Detto DSC, ktoré mimochodom v AT a DE sa už skoro vôbec neponúka.

1. Ak certifikácia ústredne stojí 350€ a samotná ústredňa stojí 400€, tak je to pre výrobcu položka NULOVÁ.
2. Odkedy platí "demokracia a zákon o súkromnej bezpečnosti v SR" firma, ktorá montuje alarm, MUSÍ mať policajnú licenciu. To, že sa to ešte stále obchádza na škodu prevádzkovateľa beriem osobne ako podvod na zákazníka. (při jeho neznalosti zákona)
3. Smernica EU nie je výmyslom SR, ale musíme ju akceptovať a združenie poisťovní si môže tiež klásť svoje podmienky.
4. Certifikácia NBU je smerodajná pre podniky a právne subjekty, nie pre koncového užívateľa doma. Len tu spätne narážame na podmienky poisťovní. Tie to pozatiaľ 100% nepožadujú, ale požadujú odbornú montáž a prehliadky a tie sa zase odvolávajú na policajnú licenciu, takže kruh sa uzavrel. Nakoľko je to 12/24V DC tam revizák s par.24 nemá čo robiť.
5. Do toho všetkého sa primieša aj zákon o ochrane osobních údajov a smernica o Cloudových službách.....

Ono je to trochu komplexnejšia téma a mojim zámerom bolo iba informovať o ukončení výroby produktového radu.

A keby Jablotron bol až taký zlý, tak by asi nedával 7 ročnú servisnú záruku a 80 000€ za prekonanie zapnutého odborne namontovaného systému!
Osobne mám cca. 180 inštalácií série JA100 za tri roky a cca. 6 reklamácií periférií z 2450 komponentov.
A z 10 Paradoxov som rozdupal v záruke 3 periférie!

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: OASIS Jablotron 80

Príspevok od používateľa Samanko » 16 Sep 2017, 19:04

Len pridam statistiku, je to 8 rok co spolupracujem s Jablotronom... Do dnesneho dna som, myslim, neposlal na reklamaciu nic. Nehovorim, ze teraz Jablotron je najlepsia spicka trhu a neviem co vsetko, ale napriklad oproti satelu, ktory som za velmi kratku skusenost viac reklamoval ako pouzil, je to podstatny rozdiel.. Podla mna ma jablotron naozaj kvalitne sluzby. (Aj ked pochopte, ja ked s niecim pracujem tak dlho, tak najdem nieco co by sa dalo urobit lepsie na vsetkom, nic nieje dokonale.. )
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

alois

Re: OASIS Jablotron 80

Príspevok od používateľa alois » 16 Sep 2017, 19:40

Samanko: v Rakúsku je JA100 druhý najčastejšie montovaný alarm a v Nemecku na treťom mieste......nie je to štatistika Jablotronu, ale interné dáta ohlásených systémov daných krajín. Je tam ešte tvrdšia legislativa ako v SR!

Mal som tú časť sa hrať s ústredňou JA 120 o ktorej sa ešte nehovorí ani po tichu. Bomba.

Teraz sú nové termohlavice (už dva roky v testoch pre uzší okruh spolupracovníkov), termostaty a iné komponenty na domácu automatizáciu vykurovania, Nová dotyková klávesnica s meteostanicou a.t.ď.

Ale nájdu sa aj výrobky bez zmyslu, či s nedotiahnutou logikou.

Satel je Poľská hračka, ktorá má svoje muchy a NIE JE o moc lacnejšia a to bez softwarového zázemia jako má JA100.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: OASIS Jablotron 80

Príspevok od používateľa Samanko » 16 Sep 2017, 19:57

Jop, vsak ja uz "aku taku skusenost" mam.. to len jedna tzb firma nevedela pochopit, ze lacnejsie nieje lepsie. Uz to pochopila.

Inak suhlasim, nieco je super ale nieco fakt onicom.. niekde ma aj JA100 cisto softwarovy limit, ktory sa da lahko odstranit avsak nieje az taka spatna vazba aka by mozno mohla byt..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: OASIS Jablotron 80

Príspevok od používateľa AndiCibula » 16 Sep 2017, 21:55

Chápem to správne, že keď nemám záujem o plnenie zo strany pojistovne a napájať sa na fízlarnu s alarmom, tak si môžem namontovať čo chcem a ako chcem ?
0
Performance in nanospace.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: OASIS Jablotron 80

Príspevok od používateľa Samanko » 16 Sep 2017, 22:05

Odpoved znie samozrejme ano, ale s respektom na celkove poziadavky na elektricke zariadenia montovane na uzemi SR a pripojene do elektrickej instalacie (bezpecnost, CE, opravnena osoba (elektrikar), nejake zakladne poziadavky na poplachove systemy ako obmedzenie dlzky poplachu do 3 minut (nesmie vonkajsia sirena hukat tyzden po poplachu..) atd... Ale z hladiska ochrany osob a majetku pred odcudzenim si mozes samozrejme namontovat aj farebnu ziarovku imitujucu TV... takze odpoved znie nie :D
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

alois

Re: OASIS Jablotron 80

Príspevok od používateľa alois » 17 Sep 2017, 06:10

AndiCibula:
ALARM (aj autoalarm)
Ty sám sebe môžeš namontovať čo chceš, ak sa domnievaš, že ti to postačuje a že je to funkčné podľa tvojich predstáv. Len to nesmie spôsobiť úraz obsluhe jako aj zlodejovi a inej návšteve, otravovať okolie nevhodným hlukom a funkcionalitou. 230V pripojenie laikovi musí byť formou zástrčky/zásuvky.
..... Ale bezpečnostná norma vyžaduje pevné pripojenie ústredne na samostatne istený okruh napájania! Takže toto ak máš oprávnenie elektrikára par. 22 tak ÁNO...., ako laik NIE.

V SR, ale aj v CZ a EU ak montuješ ako firma, musíš mať NIE LEN živnosť /s.r.o., ale AJ policajnú licenciu vydanú po previerke osoby a firmy. V tedy môžeš zase namontovať čo chceš, pokiaľ to spĺňa bezpečnostnú normu a CE a technické normy, při požiadavkách objednávateľa. To znamená, že ak elektrikár so živnosťou za odmenu v akejkoľvek forme natiahne v novostavbe Cat5E a zavesí naň tovar z Eshopu, nepreviedol odbornú montáž, neakceptuje to poisťovna ALE ak sa na to príde, (správa po krádeži, nevhodná funkcia sťažnosť susedov, a.t.ď.) tak odbor civilnej ochrany krajského riaditeľstva PZ vie začať správne konanie proti osobe/firme, ktorá montáž previedla. Sú tam dosť vysoké pokuty a potahovačky za porušenie zákona!

Pokiaľ ideš cestou zvýšeného poistenia, musíš mať výlučne odbornú montáž, tj. zaškolenie výrobcom a aj PZ licenciu. Niektoré poisťovne vyžadujú protokol o ročnej prehliadke, licencovanou firmou. Podľa priestoru a predmetu poistenia, poisťovňa môže vyžadovať certifikáciu systému previerkou NBU.

Pokiaľ ideš cestou montáže na rizikové miesta, miesta s vyžším stupňom utajenia, musíš mať aj osobnú previerku pracovníkov do požadovaného stupňa utajenia + predchádzajúce podmienky. Sem sa montujú iba ústredne s previerkou NBU.

Ak robíš projekt zabezpečenia priestoru, tak isto sú tam podmienky na prácu a pre akceptáciu projektu.

KAMEROVÝ SYSTÉM
Tu platia rovnaké podmienky a zásady pre montáž, (živnosť, licencia, elektrikár..) až na to,, že sú iné požadavky a podmienky pre snímkovanie obrazu, uchovávanie dát podľa snímaného priestoru, ohlasovacie a oznamovacie povinnosti prevádzkovateľom a.t.ď. Tak isto legislativa o ochrane osobních údajov, deníky a poverená osbo v zmysle zákona 122/2013 Z.z. a.t.ď.

Čiže namontujem kamerový systém NIE JE že zastrčím pár BNC konektorov či RJ 45 dohromady a zoberiem peniaze...

LICENCIA A POKUTY
Správne pokuty PZ môžu byť udelené až do výšky 35 000€! A za montáž "tiež alarmu" či kamier na RD si zobral 100€....
Poznám prípad, kedy poisťovňa vyplatila poistnú sumu a spätne vymáhala náhradu podielu súdnou cestou od samozvaného montéra!
Licenciu dostane iba osoba s trvalým pobytom v danom štáte, čiže zase príklad technik z CZ je na Slovensku iba turista, ktorý by nemal hovoriť Česky, aby nepadla lavina, či neprišiel medveď.... :oops:

Používateľov profilový obrázok
Petronas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 28 Jan 2012, 18:13
Bydlisko: NZ

Re: OASIS Jablotron 80

Príspevok od používateľa Petronas » 06 Sep 2023, 18:30

Ahoj, nema niekto schemu napajacieho zdroja JA-83PWR ? Alebo nejaky stary, pokazeny aby som ho rozobral a pozrel do vnutra? Dalsi sa chysta odist a navyse produkuje rusenie na KV, fuj. Chcel by som to niecim nahradit. Neriesil to uz niekto ?


Diky
0
veroudering sizni qoqishdi o toilalo oo latou olaga bumayad para sa laro sa isang makatarungang compensa el joc en una fira

Používateľov profilový obrázok
Petronas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 28 Jan 2012, 18:13
Bydlisko: NZ

Re: OASIS Jablotron 80

Príspevok od používateľa Petronas » 24 Sep 2023, 17:41

Nikto nic :(
Ak nie inak - ma niekto novy kus na predaj ?

diky
0
veroudering sizni qoqishdi o toilalo oo latou olaga bumayad para sa laro sa isang makatarungang compensa el joc en una fira

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: OASIS Jablotron 80

Príspevok od používateľa ondistef » 24 Sep 2023, 22:09

Podľa jednej stránky sa ten zdroj stále predáva pod označením JA-107PWR
https://www.jabloshop.cz/nahradni-zdroj-ja-107pwr
https://www.hacom.sk/eshop/zdroj-jablot ... 9866.xhtml
0

Napísať odpoveď