Pomoc s navrhom DPS

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Luky223
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 03 Okt 2017, 18:37

Pomoc s navrhom DPS

Príspevok od používateľa Luky223 » 03 Okt 2017, 18:47

Dobrý deň...Mal by som taku prosbu no
Idem robit maturitnú prácu s názvom farebná hudba,mám schému ale neviem si k nej spravit navrh na DPS,skúšal som to v EAGLI no ke som išiel rozmiestniť súčiastky bol z toho miš maš,skušal som to cely deň no nevzniklo z toho nič zmysluplne.Tak by som chcel poprosit či by nahodou nebol niekto ochotny a nenavrhol mi DPS.
Schéma zapojenia
https://drive.google.com/file/d/0B50yLo ... syb1U/view
Tranzistor libovolny som zvolil BD243C
Mikrofon jednoduchy elektretovy.
A tam ako je čast s LED diodami a odpormi....stači len aby boli piny,kedže chcem dat odpory a LED diody na samostatnu DPS
Nájde sa niekto prosim ?
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc s navrhom DPS

Príspevok od používateľa daqq » 03 Okt 2017, 18:53

Fuha, stravil si nad tym celych par hodin a neslo to? No teda...

Nic v zlom, ale do maturitnej prace by si mal vrazit aspon minimalne mnozstvo snahy. A vysrat sa na navrh trivialnej DPS po par hodinach sa nerata. Skusaj dalej, experimentuj.
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1537
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc s navrhom DPS

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 03 Okt 2017, 18:53

Nuž je hezké že jsi se přiznal. Ale nebylo by lepší ukázat kam jsi se dostal? A ptát se? Třeba by ses v tom EAGLU naučil dělat. A potom by tam práce měla i nějaký význam.

Toto schema není zase tolik komplikované, abys ho nenavrhnul sám.

A za den se eagle určitě nenaučíš. Je potřeba víc dní.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Pomoc s navrhom DPS

Príspevok od používateľa jezevec » 03 Okt 2017, 19:01

Návrh DPS můžeš udělat ručně na milimetrový papír. Jak myslíš, že se navrhovaly plošné spoje když ještě nebyly počítače?
Schéma je jednoduché, návrh by ti neměl dělat potíže, stačí víceméně kopírovat rozmístění součástek podle toho schématu.
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc s navrhom DPS

Príspevok od používateľa Marek1975 » 03 Okt 2017, 19:33

presne ako spomenul jezevec, milimetrovy papier - kupis v kazdom papiernictve za par centov, schema je rozmiestnena na paradu, takze za hodinu by si to mal mat nakreslene aj z nohou :D na margo eagle ... naco sa chces naucit hned lietat, ked nevies este ani chodit?

eagle si nechaj na potom, zbytocne s nim zabijes kopu casu a nenaucis sa ho, sprav to, co pojde rychlejsie. Nevravim, ze sa ti nezide do buducny ovladat eagle a na to mas este cas... eagle ti neutecie.
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Pomoc s navrhom DPS

Príspevok od používateľa enigma » 03 Okt 2017, 20:12

kamarát , prepáč že ti to poviem takto , ale táto schéma je tak jednoduchá že by DPS urobiola aj moja 70 ročná mama . neviem čo tie deti dnes v škole učia ( a či ích vôbec niečo učia ) ....

ja , keď som robil maturitnú , tak som zabil cca 4 mesiace na to .... ( mám strojarinu , a ako maturitnú som robil prevodovku . návrh , výpočet , dielenské výkresi a komplet sklop výkres . noci a noci nad milimetrovým pausom . a kreslilo sa rapidografmi ..... )

zapoj si trochu , ozaj iba trochu tých šedých buniek a nakreslíš to aj ľavou rukou ..... zdarnú prácu prajem
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1736
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc s navrhom DPS

Príspevok od používateľa pablox » 03 Okt 2017, 20:29

Nechcem byť zlý, ale tipujem, že EAGLE po úspešnej maturite už neuvidi ako veľa ľudí po strednej :D Takéto jednoduché schémy sme robili na ročníovej práci, nie na maturite...tam som dostal programovacie relé, ku ktorému som nemal nič okrem kábla a SW a musel som sa hrabať sám, bez pomoci...
0

Luky223
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 03 Okt 2017, 18:37

Re: Pomoc s navrhom DPS

Príspevok od používateľa Luky223 » 17 Okt 2017, 18:08

No ďakujem skúšam to na ten milimetrovy papier aj všeličo ale stale sa mi to nejak tak spravi že som z toho mimo všelijak dokrižovane a tak...to bude tažke pre mna no kyľavy som...
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Pomoc s navrhom DPS

Príspevok od používateľa enigma » 17 Okt 2017, 18:38

ExpressPCB si stiahni a bude ti ľahšie ako v Eagle .
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Pomoc s navrhom DPS

Príspevok od používateľa nalimko33 » 17 Okt 2017, 19:07

daj sem podklady v Eagli - pozrieme sa na to...
0
SHARP MZ-811

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Pomoc s navrhom DPS

Príspevok od používateľa pin » 17 Okt 2017, 19:29

Ak to zapojenie má mať efekt, aký sa od farebnej hudby očakáva, tak to zapojenie nevyzerá ideálne. Tie kapacitné deliče sú takmer od frekvencie nezávislé. Pred návrhom DPS by sa to malo odskúšať na kontaktnom poli, alebo aspoň odsimulovať. Ale ak je finálnym cieľom naučiť sa navrhovať DPS, tak som nič nepovedal. :wink:
0

Luky223
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 03 Okt 2017, 18:37

Re: Pomoc s navrhom DPS

Príspevok od používateľa Luky223 » 18 Okt 2017, 17:46

Tu je schema v eagli,snažil som sa ju prekresliť....DPS by mala byt jednostranna...
Na vstupe by mala byt svorkovnica do DPS,prehladal som vačšinu pinheaderov ale nenašiel som no,ale určite tam je...a takisto aj na výstupe LED a rezistory svorkovnice...
S návrhom som komunikoval aj s učitelmi v škole a povedali mi že to na jednostranny plošak nepojde,len obojstranny...tak neviem už že čo,hodil by sa jednostranny no....
V prílohe je mam aj DPS čo som skušal...problem je už aj v rozmiestneni súčiastok a nastava zamotanie...
Prílohy
farebna hudba.brd
(71.27 KiB) 42 stiahnutí
farebna hudba 1.sch
(699.97 KiB) 32 stiahnutí
0
Naposledy upravil/-a Luky223 v 18 Okt 2017, 21:06, upravené celkom 1 krát.

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Pomoc s navrhom DPS

Príspevok od používateľa fery66 » 18 Okt 2017, 18:48

Pozdravujem blbcov "pánov" učiteľov! :axe: Na toto sa bez problému dá navrhnúť JEDNOSTRANNÝ plošný spoj. Možno maximálne s nejakou prepojkou. Ja si vždy vytlačím schému, mám ju pred nosom a podľa nej ukladám súčiastky na dosku...
0

Hopikmajo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 780
Dátum registrácie: 18 Okt 2014, 11:15
Bydlisko: Prievidza
Vek: 25

Re: Pomoc s navrhom DPS

Príspevok od používateľa Hopikmajo » 18 Okt 2017, 19:13

Nevravím, že nepomôžem ale hodiť to krížom krážom na dosku a povedať, že to nevieš a nevieš si s tým rady je pre mňa vrchol lenivosti. Osobne kreslím tak, že na notebooku mám dosku a na ext. monitore schému podľa ktorej to ukladám. Alebo vytlačiť schému ako spomínal predomnou a môžeš osádzať. Ako fakt jedna vec je, že vlastná konštrukcia ide bokom a čím ďalej tým viac. Len to z niekade obšľahnúť aby som zmaturoval a koniec. Smutné je už len to, že si si to sám nevymyslel ale budiž ale smutnejšie je, že ísť k mature a nevedieť spraviť dosku v eagli je hanba. A učiteľov pozdravujem, zrejme majú ako to volá otec "klobáskový" diplom :)
0
Kto sedí v kostole v očakávaní, že z neho bude dobrý človek,
ten môže kľudne sedieť v garáži a čakať kým z neho bude auto.

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1537
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc s navrhom DPS

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 18 Okt 2017, 19:17

No tak jsem si našel půlhodinku. A šlo by to nacpat na DPS o velikosti 5x5cm. A to jednostranný DPS. Jenom si předem uprav konektory a mikrofon.

Mikrofon máš totiž SMD, což nevím jestli je záměr. A ty konektory by možná byly lepší šroubovací.

Na DPS to bylo naházané stylem pokus omyl. Takže elektrickou správnost jsem moc neřešil. Takže by to šlo určitě ještě zmenšit. Ale to by bylo na dýl než jenom 30 minut.

A učitelovi řekni, že je tydýt cpát toto na oboustranný DPS.

Jinak toto pochází z tvého schematu. Jenom jsem si přes ULP přečísloval součástky, pro alespoň trošku lepší orientaci. Můžeš to použít jako vzor.
Prílohy
Screeen.PNG
0

Luky223
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 03 Okt 2017, 18:37

Re: Pomoc s navrhom DPS

Príspevok od používateľa Luky223 » 18 Okt 2017, 19:36

Hopikmajo napísal: Len to z niekade obšľahnúť aby som zmaturoval a koniec. Smutné je už len to, že si si to sám nevymyslel ale budiž ale smutnejšie je, že ísť k mature a nevedieť spraviť dosku v eagli je hanba.
Nechcem sa vyhovárať a tak...moj odbor je mechanik-mechatronik a slaboprúdovu techniku máme tento posledný školský rok....do konca januára mám odovzdať hotový projekt,a navrhovanie schém+DPS a program Eagle máme začiatkom Februára...Bola možnosť aj iná forma maturity ale táto mi pripadala ľahšia....momentálne zo slaboprúdu viem len nájst niekde schému dať ju na plošák fotocestou,vypáliť a osadiť a otestovať zapojenie..to je tak všetko...Ale cením si tvoj názor...

-- Spojený príspevok 18 Okt 2017, 19:39 --
jirka.jirka. napísal:No tak jsem si našel půlhodinku. A šlo by to nacpat na DPS o velikosti 5x5cm. A to jednostranný DPS. Jenom si předem uprav konektory a mikrofon.

Mikrofon máš totiž SMD, což nevím jestli je záměr. A ty konektory by možná byly lepší šroubovací.

Na DPS to bylo naházané stylem pokus omyl. Takže elektrickou správnost jsem moc neřešil. Takže by to šlo určitě ještě zmenšit. Ale to by bylo na dýl než jenom 30 minut.

A učitelovi řekni, že je tydýt cpát toto na oboustranný DPS.

Jinak toto pochází z tvého schematu. Jenom jsem si přes ULP přečísloval součástky, pro alespoň trošku lepší orientaci. Můžeš to použít jako vzor.
Ďakujem...ten mikrofon...videl som že v eagli je napisany elektretovy mikrofom pozrel som sa na puzdro,pozrel som sa na to čo mam doma tak som to tam hodil....a konektory chcem tam mat Svorkovnice do DPS tie šrubovacie ano,hladal som to v pinheaderoch ale neviem či spravne a nenašiel som ich tam...
+Mám otázku ako amater...modrá farba je meď ? lebo pozerám že z potenciometra je 3 vývod prázdny a potom som rozmýšlal že celé modre je meď..tak neviem
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1537
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc s navrhom DPS

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 18 Okt 2017, 19:49

Správně, to modré je měď. :potlesk: Ale u mechanik-mechatronik by měl být spíše tento obrázek: :crying: :crying:

Dál. Pinheader. Zkus se podívat názorně na odkaz: PINHEADER a polož si otázku. Je to šroubací svorkovnice do DPS? Jakmile si odpovíš na tuto otázku, tak přejdi EAGLE do knihovny a mrkni do: CON-PTR500.
0

Luky223
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 03 Okt 2017, 18:37

Re: Pomoc s navrhom DPS

Príspevok od používateľa Luky223 » 18 Okt 2017, 20:25

jirka.jirka. napísal:Správně, to modré je měď. :potlesk: Ale u mechanik-mechatronik by měl být spíše tento obrázek: :crying: :crying:

Dál. Pinheader. Zkus se podívat názorně na odkaz: PINHEADER a polož si otázku. Je to šroubací svorkovnice do DPS? Jakmile si odpovíš na tuto otázku, tak přejdi EAGLE do knihovny a mrkni do: CON-PTR500.
Ehm...trošku som si zanadával...chýba logické myslenie....vďaka za poznamenanie už to mam upravene...a pozeral som aj ten mikrofon teda to puzdro aj na googli...a presne také mám doma...len bez napájkovaných káblikov


A ako pozerám na ten návrh čo si dal...asi by to chcelo pozriet ešte nejaké návody napr ako nastaviť rozmery dosky a ako to spravit tak nejako ako to máš....a ešte nerozumiem kuštik tam ako je mikrofon idu z neho ešte 2 tenké čiarky do 2 odporov tie znamenaju nejaký prepoj z vrchu alebo ako ?


Snáď to stihnem..o mesiac by som mal mat osadenú DPSku a urobenú krabicu
Prílohy
farebna hudba 1.sch
(699.97 KiB) 27 stiahnutí
0
Naposledy upravil/-a Luky223 v 18 Okt 2017, 20:41, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1537
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc s navrhom DPS

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 18 Okt 2017, 20:39

Ty tenké čárky značí, že ty spoje ještě nejsou spojené.

Ale pokud jsem to dobře pochopil, tak na ten mikrofon budeš pájet kablík? Jestli jo, tak si tam dej místo mikrofonu nějaké pájecí pady. Ty SMD asi nebudou úplně to nejlepší.
0

Luky223
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 03 Okt 2017, 18:37

Re: Pomoc s navrhom DPS

Príspevok od používateľa Luky223 » 18 Okt 2017, 20:48

áno na ten mikrofon by mali ísť 2 kábliky....ale som rozmýšľal aj nad tým že by som tan napájkoval dajme tomu nožičky z odporov,a tak to do plošáku osadil....čiže ono by stačilo len aby tam boli dierky s ploškami samozrejme
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok