Dávkovač tekutín

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

atipo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 26 Dec 2015, 11:11
Bydlisko: Nitra
Vek: 33

Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa atipo » 05 Okt 2017, 19:57

Ahojte,

Chcel by som od Vás radu, ak by som kúpil tento dávkováč mydla: https://www.alza.sk/maxi/helpmation-v47 ... #fotovideo dalo by sa to prerobiť tak aby daválo aj väčšie dávky napr 12ml. Pri tom je maximálna dávka 2,2ml. A dalšia vec ktorú by som chcel nastaviť je doba dávkovania.

Chcel by som z toho vyrobiť takýto davkovač cesta: https://www.youtube.com/watch?v=kQ35-en ... 3X5ZzMTpeY[/youtube]

Ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa mac26 » 05 Okt 2017, 20:01

Taketo davkovace mydla mavaju len casovac. S vlastnou elektronikou nieje problem akekolvek mnozstvo (cas).
Ale myslim si, ze sa to bude upchavat.
Navise to mnozstvo bude dost zavisiet od toho, ake huste bude cesto.
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa Marek1975 » 05 Okt 2017, 20:10

nepojdeto, nakolko jak je napisane vyssie - bude sa ti to upchavat, staci hrudka v ceste, alebo ina hustota - vyssia a je problem... Navyse link ktory davas z alzy - tento vyrobok by si aj tak nemohol pouzit - koli hygiene . Odporucam ti vyrobit z nerezu - samospadovy, bocna strany by obsahovala priezor z plexiskla koli kontrole zostavajuceho mnozstva, kde si mozes uz vyrobit davkovanie za pomoci elektricky / elektromagneticky / vzduchom ovladanej klapky, cim dlhsia doba otvorenia, tym vyssia davka cesta. Skus rozmyslat tymto smerom a napis ako sa rozhodnes.
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

atipo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 26 Dec 2015, 11:11
Bydlisko: Nitra
Vek: 33

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa atipo » 05 Okt 2017, 20:35

To by bolo lepsie riesenie, a kde by som vedel takuto klapku kupit?

Dakujem

-- Spojený príspevok 05 Okt 2017, 19:37 --

Mal si na mysli niečo takéto? https://www.google.sk/search?rlz=1C1VFK ... Dy4QhyYIJA
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa Marek1975 » 05 Okt 2017, 20:40

skukni googla

https://www.google.sk/search?q=elektrom ... sit_f5tYM:

Je to prakticky elektromagneticky ventil, bud v zapojeni NO, alebo NC, ty hladaj taky, ktory je v kludovom stave - pri necinnost vypnuty

Doplnene : Link, co si dal je ok, len hladaj taky, ktory vyhovie pouzitiu v potravinarstve - mosadz, nerez...

-- Spojený príspevok 05 Okt 2017, 20:56 --

tak ma napadlo... aka bude zataz na ten elektromagnet? myslim pocet cyklov Zapnute / Vypnute? nebolo by dobre vyrobit nejaky otocny samospadovy prepustaci ventil? Alebo ci by nebolo dobre ovladat to vzduchom?
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Okt 2017, 21:55

Ale no tak, elektroventil na cesto?Nesrandujte.Ani palacinkové či oblátkové by tadial neprešlo.
To už skôr niečo na princípe peristaltickej pumpy, alebo šnekového podávača ako mlynček na mäso.
Množstvo regulovať prierezom výstupu,a krokovým motorom.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa Marek1975 » 05 Okt 2017, 22:04

5ko napísal:Ale no tak, elektroventil na cesto?Nesrandujte.Ani palacinkové či oblátkové by tadial neprešlo.
To už skôr niečo na princípe peristaltickej pumpy, alebo šnekového podávača ako mlynček na mäso.
Množstvo regulovať prierezom výstupu,a krokovým motorom.
aj to je riesenie, to ma hned nenapadlo, myslis si zeby "neprepadlo" ak by malo urcitu hustotu? myslel som na hustotu palacinkoveho cesta, toto je asi riedsie
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Okt 2017, 22:13

Videli ste rozobratý elektroventil, cez akú tenkú trysku preteká kvapalina?Stačí zrnko piesku či hrdze a je zapchatý,alebo prepúšťa.
Vracia ho len spružinka alebo váha jadra,takže podla mňa nepoužitelné ,ani keby bolo cesto pod tlakom.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa alidedko » 05 Okt 2017, 22:32

Naposledy som to videl riesene snekom, ako kolega hovori.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

atipo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 26 Dec 2015, 11:11
Bydlisko: Nitra
Vek: 33

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa atipo » 05 Okt 2017, 22:39

Ja som sa už potešil že to vybavím tak jednoducho. A neexistuje nejaký elektrický ventil cez ktorý by to cesto pretieklo?
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa Marek1975 » 05 Okt 2017, 22:42

no, da sa, ale musel by si si to "maualne vyrobit" ... nejaka prepustacia klapka (velkost otvoru bude znamenat "preteceny" objem cesta) jedna strana by bola zafixovana vratnou spruzinou a ovladane by to bolo nejakym elektromagnetom... alebo snekovy podavac...je to na tebe
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

atipo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 26 Dec 2015, 11:11
Bydlisko: Nitra
Vek: 33

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa atipo » 05 Okt 2017, 22:55

A existuje taký snekovy podavač ktorý ma tesnenie, lebo čo je na mäso podľa mojho vedomia netesní vôbec?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Okt 2017, 23:24

Čo keby si napísal presnejšie o aké husté cesto ide,na aký produkt....lebo iste chápeš, že je rozdiel medzi oblátkovým cestom a medovníkovým.
Ešte ma napadlo riešenie s nejakým valcom a piestom s excentickým pohonom, ale všetko sú to len nápady,ktoré by sa museli vyrobiť nakolene, ak nenajdeš niečo vhodné na nete.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa mac26 » 05 Okt 2017, 23:28

ja by som povedal ze najbezpecnejsie a najpresnejsie bude krokac a peristalt. pumpa / lamelove cerpadlo. Teda ak je to cesto riedke.
Ak je to nieco hustejsie, mozno naplnit velky piest a postupne ho stlacat krokacom
0

atipo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 26 Dec 2015, 11:11
Bydlisko: Nitra
Vek: 33

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa atipo » 05 Okt 2017, 23:38

cesto je podobné palacinkovému, takže je to dosť riedke.
0

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa clim-ber » 06 Okt 2017, 00:19

Cesto naliat do hrnca/zasobnika, zavriet, trochu natlakovat vzduchom a von prepustat podla davky solenoidom s vacsim prierezom. Normalne su predsa dostupne ventily pre potravinarsky priemysel. Samozrejme ako je uz spomenute - vsetko z antikoru, ziadne hracky z Alzy :)


https://www.google.sk/search?biw=1920&b ... 7kwLOcaKfY
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa romiadam » 06 Okt 2017, 02:10

My ked sme piekli vianocne oblatky pred 30timi rokmi, tak sme mali "membranove cerpadlo" ci ako sa to vola. Cele to bolo mechanicke. Bol tam rovnostranny trojuholnik, ktory mal na hranach malicke lozisko. Tento trojuholnik sa otacal a tie loziska stlacali paku. Ta paka bola prepojena na membranu (membrana vyzerala ako velka gumova podlozka o priemere 15cm, neviem presne z akeho materialu to bolo) ktora posuvom hore natiahla cesto huste podobne palacinkovemu. Bola tam aj spatna klapka, nerezova gulicka. pri pohybe dole gulicka upchala nasavacie hrdlo a cesto bolo vytlacane trubickou z boku. Uz sa nepamatam, ale asi aj tu bola spatna klapka, aby sa cesto natahovalo zo spodu a nie z boku a vytlacalo z boku. Cele to pracovalo na principe ako tie klasicke membranove vzduchove motorceky pre akvarium.
Na moj udiv to bolo znacne presne davkovanie.
Mnozstvo cesta sa regulovalo na tej pake velkostou zdvihu membrany.

Takyto davkovac je ale znacne limitovany mnozstvom davky od-do. Takze to musi byt dobre navrhnute.
Ak sa ti mnozstvo cesta bude znacne menit, tak ti treba priemyselny davkovac. Hladaj nieco taketo pre potravinarsky priemysel:
http://www.directindustry.com/prod/tenc ... 99923.html
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa pixell » 06 Okt 2017, 06:00

Gulový pákový ventil a motorčekom ,alebo servom ho časovo otvárat zatvárat.
0

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa lucky62 » 06 Okt 2017, 06:25

Čokoľvek s odmeriavaním množstva na základe času je v tomto prípade na draka, lebo to bude odmeriavať strašne nepresne, ak to vôbec bude fungovať.

V prípade šneku vidím problém s tesnosťou. Nemuselo by to fungovať vôbec, ak je cesto príliš riedke. A tiež bude ťažké dosiahnuť presné dávkovanie.

Ideálny je ten piest (alebo membrána) s dvomi spätnými ventilmi/klapkami. Množstvo cesta sa bude regulovať zdvihom piestu.
Pohon by mohol byť krokovým motorom so závitom na hriadeli. Ale videl by som to aj na pneumatický pohon..
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1362
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa Amaterr » 06 Okt 2017, 08:10

samozrejme ze existuju aj el. ventily pre hustejsie materiali , napr pre horuce lepidla , a su aj take ze pod tlakom dokazu lepidlo striekat , aj do oci :( .
0

Napísať odpoveď