Bistabilné relé, ochranná dióda

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Bistabilné relé, ochranná dióda

Príspevok od používateľa Victorio » 03 Dec 2017, 14:27

Zdravím kutilov,
Prosím o pomoc, ak viete poraďte , ďakujem vopred :pain:
Mám elektroniku s bistabilným jednocievkovým relé - jedná sa o jednoduchý izbový digitálny termostat. Relé tam je na 3V.
Ku tomuto relé potrebujem pripojiť ďalšiu riadiacu elektroniku, čo, to je teraz nepodstatné, ale ide o to, že na cievku relé ide prúd, v dvoch polaritách.
Ku relé som na skúšku pripojil dve led diódy antiparalelne, a zistil som ,že keď relé dostane spínací impulz, blikne jedna dióda, ale na krátku chvíľku aj druhá, to sa deje aj pri rozopnutí . Keďže sa to nedeje po odpojení relé, je to určite spätná prúdová špička.
Ak by to bolo jednoduché relé, tak by som tam dal diódu, ale tu sa to nedá.
Signálom pre relé potrebujem ovládať dva optočleny, takže tie impulzy na oboch výstupoch by sa mi navzájom bili. Ak by jeden optočlen zopol zariadenie za ním, ten druhý by ho v zlomku sekundy znova vypol. Potrebujem teda eliminovať tieto impulzy.

Našiem som na nete akurát info o nejakej zenerke dvojitej. ESD , dá sa také niečo využiť, ak by som zapojil dve zenerky proti sebe, alebo ako ?
Prípadne nejaké jednoduché ošetrenie na veľmi krátky impulz, teda ten spätný prúdový impuls by sa odfiltroval.
Idem skúsiť kondenzátor, len tak v rámci zábavy, ale to nebude určite ono...

Prioritne nechcem použiť ďalšiu elektroniku, napr. nejaký klopný obvod a pod, pretože sa chcem vyhnúť napájaniu ďalšieho zariadenia a riešiť to chcem tak maximálne napájaním z termostatu kde sú 2 x 1.5 batérie teda 3V.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Bistabilné relé, ochranná dióda

Príspevok od používateľa mr.dred » 03 Dec 2017, 14:55

Chcelo by vyskúšať transil 3v3 bipolar prípadne 2 unipolarne.
Ale ten opačný impulz tam bude aj tak, len bude mať veľkosť do prahového napätia transilu....tak že asi zle...
Edit
Relé bude riadené mikroprocesorom cez nejaký H most. Signál pred mostom by mal byť čistý....
0
Naposledy upravil/-a mr.dred v 03 Dec 2017, 15:08, upravené celkom 1 krát.
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Bistabilné relé, ochranná dióda

Príspevok od používateľa StefanST » 03 Dec 2017, 15:07

Neviem, ako máš navrhnutú elektroniku, aby dávala pre relé napätia oboch polarít.
Tu je jedna z možností:
PXF_LATCHINGRELAY4c.png
PXF_LATCHINGRELAY4c.png (3.77 KiB) 3656 zobrazení
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Bistabilné relé, ochranná dióda

Príspevok od používateľa alidedko » 03 Dec 2017, 15:25

Co bude za optoclenmi? Nevies si to osetrit tam?
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Bistabilné relé, ochranná dióda

Príspevok od používateľa Victorio » 03 Dec 2017, 15:33

Mám izbový termostat, jednoduchý typ s displayom, čip je zakvapnutý, a okrem neho je na dosle jeden elektrolyt zopár smd tranzistorov , kondenzátorov rezistorov. a LCD displej, takže nejak inak napojiť sa nedá, jedine zistiť či tie tranzistory prepínajú polaritu a napojiť sa na ich bázy, ale sú SMD, takže je riziko, že odpálim termostat za 30€ :(
Kúpil som ďalší termostat iného typu, a robí mi to ten isty problém. ma možnosť odpojiť relé cez konektor, a keď ho odpojím, tak je to bez opačného impulzu, takže ten "vyrába" určite relé.
Zenerky tie by mi asi nepomohli ale našiel som také zapojenie pre Arduino, akurát neviem, čo je to za zenerku, či autor myslí dve diódy alebo je to jedna, resp. či sa to dá nahradiť dvoma, lebo takú určite nemám

Ak to nepôjde jednoduchým zapojením, potom uvažujem o dvoch možnostiach :
1. riešiť, aby sa ignoroval impulz kratší ako ten normálny, teda aby akceptoval iba signál ktorý dostane od elektroniky a ten má povedzme 100msec, asi sa to dá spraviť nejakým zapojením pre tlačítko - protizákmit
2, riešiť aby po zopnutí chvíľku nereagoval na ďalší podnet, ale to by som už potreboval nejaké IO, ktoré treba napájať.

Len na skúšku som dal paralelne ku rele 100nF, bez výsledku.

-- Spojený príspevok 03 Dec 2017, 15:39 --

za výstup optočlenov chcem napojiť ku tlačítkam modulu pre bezdôtové ovládanie termostatických hlavíc.
je to ovládač Eco pre Max! 3q systém, tj. Max cube, plus bezdrôtové termostatické hlavice a toto tlačítko .
Potrebujem totiž pri zopnutí termostatu zabezpečiť, aby sa "stlačilo" tlačítko Eco na tomto ovládači, a potom pri vypnutí termostatu stlačilo druhé tlačítko Auto.
Teda výstup optočlenu chcem napojiť priamo paralelne ku tlačítkam. Ešte neviem, ći to bude fungovať, má to spínať cca 3v.

Ešte mám v zálohe jedno polarizované relé, ale také, ktoré ostáva v strednej polohe, a spína jeden alebo druhý kontakt, možno by na krátky impulz nezareagovalo, ale zase je to mechanická vec, spínanie by nemuselo byť spoľahlivé.
Prílohy
1coil.png
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Bistabilné relé, ochranná dióda

Príspevok od používateľa misocko » 03 Dec 2017, 15:46

Victorio napísal:Signálom pre relé potrebujem ovládať dva optočleny, takže tie impulzy na oboch výstupoch by sa mi navzájom bili. Ak by jeden optočlen zopol zariadenie za ním, ten druhý by ho v zlomku sekundy znova vypol. Potrebujem teda eliminovať tieto impulzy.
ten opacny impulz o hodnote minimalne tych 3V tam bude vzdy. neda sa ho zbavit. osetri si to za optoclenmi (nieco co na chvilu vyblokuje ten signal druheho optoclenu)
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Bistabilné relé, ochranná dióda

Príspevok od používateľa Victorio » 03 Dec 2017, 16:07

no asi tak, len to bude trocha viac elektroniky.
este mi napadlo, ze ak oddelim rele od elektroniky dvoma optočlenmi, + medzi vystup optočlenu a relé dať na obe strany diódy, tak by tom to oddelil viď ako na obrázku ,
iba narýchlo som to nakreslil, zdá sa mi, že by to mohlo fungovať.
oprava, je to blud čo som nakreslil .... :oops:
Prílohy
uprava1.png
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Bistabilné relé, ochranná dióda

Príspevok od používateľa StefanST » 03 Dec 2017, 16:17

(1) Ak by si pripojil optočlen paralelne k spínanej záťaži "Load" (cez rezistor a ochrannú diódu), potom optočlen je zapnutý pri zapnutej záťaži a vypnutý pri vypnutej záťaži. Ďalšie už vyhodnocuje pripojená elektronika.

(2) Aké sú napätia na vývodoch A a B v kludovom stave?
a) - Obe napätia sú na nule.
b) - Obe napätia sú na 3V.
c) - Mení sa to, niekedy OV, niekedy 3V.
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Bistabilné relé, ochranná dióda

Príspevok od používateľa Victorio » 03 Dec 2017, 16:43

StefanST, nerozumiem ako to myslíš,
paralelne ku cievke relé ?
ale ja potrebujem ovládať dve tlačítka, teda dva optočleny, a potom keď budú ochranné diódy proti sebe, tak to je skrat.
ešte tu mám čosi ako H bridge, idem to práve preskúmať, je to ako mostík zapojený paralelne ku cievke. netuším, ako to funguje... a či a čo to rieši.. idem to preskúmať
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Bistabilné relé, ochranná dióda

Príspevok od používateľa boraicho » 03 Dec 2017, 16:48

tu maš schemu vpravo hore maš Hmost. namiesto motora daš rele. neviem či to pomože ale predsa niečo.
Obrázok
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Bistabilné relé, ochranná dióda

Príspevok od používateľa Victorio » 03 Dec 2017, 16:50

medzi AB je v kľudovom stave 0, a potom 3V so zmenou polarity, podľa toho, či spína, alebo vypína, ale iba na zlomok sekundy, toľko, aby stačilo preklopiť bistabilné relé.
oproti 0 batérie tam je cca -2,8V.

-- Spojený príspevok 03 Dec 2017, 16:53 --

boraicho : toto je asi na prepínanie polarity, buď signál motor r alebo l, ale toto nieje ovládané zmenou polarity,
mne sa mení polarita +- a pred to sa neviem dostať lebo to je na čipe.
skúsim ten ochranný mostík preskúmať, a vyskúšať. uvidím, čo to spraví.
0

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: Bistabilné relé, ochranná dióda

Príspevok od používateľa 105nu70 » 03 Dec 2017, 17:03

:butthead:
0
Naposledy upravil/-a 105nu70 v 12 Apr 2024, 14:25, upravené celkom 2 krát.

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Bistabilné relé, ochranná dióda

Príspevok od používateľa Victorio » 03 Dec 2017, 17:16

napätie medzi AB +3 alebo -3, oproti nule teda -pol batérie to tam nieje také jednoznačné, lebo tam nieje presne 3v ale 2.8 alebo tak nejak, idze to cez elektroniku,.
mostik som skusil myslim ten obyčajný diódový, ale zase dávať dve strany mostíka paralelne ku relé a druhé zase by mali ísť na +3 a 0, ale tá nie je jednoznačná, skúsil som, bez výsledku.
asi to bez blokovacieho klopného obvodu nepôjde, len asi CMOSy pri 3 V nepôjdu tak musím riešiť napájanie.

-- Spojený príspevok 03 Dec 2017, 17:40 --

skúsil som paralelne ku relé zapojiť polarizované relé RD10 (Metra Blansko, už historický exemplár), a ono to pekne funguje. Neviem síce zistiť ku nemu parametre, aké napätie znesie, prúd mu ale stačí iba 20mikroAmpér !!!, po pripojení LED na výstupe potom blikne iba tá ktorá má , a na spätný impulz z cievky prvého relé nereaguje.
Takže toto je asi najjednoduchšie, čo teraz viem spraviť, a navyše netreba nič iba priamo výstup relé pripojiť na tlačítka. Nepáči sa mi akurát to, že také relé mám iba jedno a ak sa pokazí, tak je problém. Do zálohy si neskôr asi spravím inteligentnejšiu elektroniku.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Bistabilné relé, ochranná dióda

Príspevok od používateľa breta1 » 03 Dec 2017, 17:52

I když se fakt snažím, moc tomu popisu problému nerozumím, ten popis

"napätie medzi AB +3 alebo -3, oproti nule teda -pol batérie to tam nieje také jednoznačné, lebo tam nieje presne 3v ale 2.8 alebo tak nejak, idze to cez elektroniku"

je na mě asi složitý.
Ale co jsem stačil pochopit na začátku, možná by šlo toto
Prílohy
bist.PNG
bist.PNG (2.71 KiB) 3548 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Bistabilné relé, ochranná dióda

Príspevok od používateľa StefanST » 03 Dec 2017, 17:59

breta: Áno, ale on tam má relé na 3V a batériu na 3V

-- Spojený príspevok 03 Dec 2017, 19:00 --
Victorio napísal:StefanST, nerozumiem ako to myslíš, paralelne ku cievke relé ?
Paralelne k "LOAD".
Máš tam len dva stavy, bez ohľadu, koľko je tam tlačidiel: Spínač je zapnutý / vypnutý.
1coil_.png
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Bistabilné relé, ochranná dióda

Príspevok od používateľa Victorio » 03 Dec 2017, 18:42

breta, to vyzera zaujímavo, akurát či aj tak nevyrobí relé nejakú prúdovú špičku a potom by sa zopol aj druhý optočlen.
asi to vyskúšam, ale myslím, že tá spätná špička zopne druhý nesprávny optočlen
teraz to už mám na pokusnej doske zapojené s tým, že je použité polarizované relé, zapojené paralelne ku relé v termostate.
to polarizované relé ma 3 stavy, nezopnuté nič, zopnuté AB, zopnuté BC.
prepína dobre, nereaguje na spätný prúd z hlavného relé, mechanika vnútri polarizovaného relé má nejakú zotrvačnosť a nestihne zareagovať na krátky impulz.
za týmto relé mám dva optočleny, a tie už priamo spínajú tlačítka (to som ku modulu ECO nevyskúšal pripojiť ale optočleny spínajú).
myslím, že by to malo fungovať .

Ešte ohľadom impulzov, nemám tu teraz osciloskop, ale bude zaujímavé pozrieť, aký dlhý je impulz a aká spätná špička, a potom by už len stačilo vyriešiť filter krátkych impulzov, podľa možnosti analógový.
Zatiaľ všetkým ďakujem za podnety, schémy.
Viktor
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Bistabilné relé, ochranná dióda

Príspevok od používateľa Victorio » 11 Dec 2017, 17:19

Iba pre informáciu, nakoniec som to vyriešil celkom jednoducho :
polarizované relé, ktoré spína na dve strany, a v kľude je v strede, teda nezopnutý žiadny kontakt
- to mi zabezpečilo impulz pre optočlen , ale keďže relé je mechanické riešené podobne ako ručičkový merací prístroj, na krátky spätný impulz od relé nereaguje
dva optočleny a dva pomocné rezistory na napájanie diód optočlenov.ktoré sú prepojené na relé.
napájanie optočlenov mám priamo z termostatu teda 3V, teda nepotrebujem žiadne ďalšie napájanie, a v kľude žiadny odber.

mám to otestované vyzerá že to bude fungovať.

Akurát v prípade poruchy polarizovaného relé bude veľký problém rovnaké zohnať :?

Do budúcna ale plánujem spraviť niečo s jednočipovým procesorom, pretože to musím ešte zladiť s teplovodnými kachľami, riešiť prekročenie max.teploty kachlí napr. 85stupňov, vtedy musí dostať systém signál, aby otvoril všetky termostatické batérie.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok