Simatic program

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Simatic program

Príspevok od používateľa marek181818 » 08 Dec 2017, 20:50

Zdravim. V robote sme zacali riesit jednu vec.Je to stroj tzv.Skatulator. Balí to take tuby do skatul ale to je fuk. No snazime sa jeden starsi stroj z reparovat.V ostatnych na linkach je Simatic 200 CPU 224. No tu je Simatic 200 CPU 214 a este asi pridavna karta 221. No sme neznali.Zatial skor len skusame pokus/omyl. No chcem sa spytat mame soft z tych novsich 224 .Ono je nejaka nekompabilita ze na starsom to nejde. Lebo co som skusal cez program Micro Win uploadnut.Vsetko dalo ako uspesne , len stroj nerobi nic.Resp na CPU sa rozvecuju len ledky ked sa stlacaju tlacitka pre manualny rezim napr manualne pousuv pasu, vytahu atd.Bol tam inak povodny soft.Len kedze program dany som ja osobne ani nepoznal a druhy tiez nie. Spravila sa jedna chyba.Ono sice ked sa stiahol program z CPU len ono ho dalo len ako do projektu.No ja som ulozil len projekt.Ale ono tie veci dajak neulozilo.Uklada to len vtedy ked sa z toho projektu da este export. Co uz teraz viem.

Teraz ma podstate zaujima to kompatibilia, ci to ma nejake inak vystupy alebo co.Ono CPU ani neblika ako predtym ked tam bol program. Len sa rozsvietia ledky pri stlaceni. Je to dost stary stroj.
Diky za rady.
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Simatic program

Príspevok od používateľa straciam » 08 Dec 2017, 20:55

na simaticu by mali byt LED RUN, STOP a ERROR. ktora z nich svieti?
ak RUN, tak program bezi.
este je mozne, neviem ako to bolo v starsich simaticoch, v novych musis dakedy nahrat aj tzv. "hardwerovku".. aby to vedelo, v akom hardwari ten program vlastne bezi, ake ma pridavne moduly atd. a podla toho upravi adresy vstupov/vystupov.
tiez mam o tom len zakladne znalosti. mozno sa ozve este niekto skusenejsi.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Simatic program

Príspevok od používateľa marek181818 » 08 Dec 2017, 20:58

No podstate ono ked sa aj stiahuje program vyzyva aby sa take tlacitko prepinalo do poloh stop, run , je tam aj nejaka poloha ze TERM co netusim co je. Ja som vyuzival len stop a run, ono RUN bezi, len ci program je spravny, ale zase volaco by to hadam malo robit , ibaze by to malo inak vystupy.
No a ten hardware no to neviem ako myslis.
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Simatic program

Príspevok od používateľa straciam » 08 Dec 2017, 21:04

v tia portali mas normalne graficky zobrazenu cpu jednotku aj s modulmi a adresami.
to by ti malo sediet. ak nie, mozes to zmenit a ono to upravi program, adresy a proste vsetko pre iny typ cpu.
neviem presne ako je to v starsich simaticoch.
moze byt, ze program co si nahral, chce ovladat vystupy cez adresy, ktore v nom proste neexistuju.
kontrolna ledka na vstupe len reaguje na vonkajsi podnet. neznamena ze program aj bezi a preacuje.

podla obrazka poeram, ze su tam ledky SF, RUN STOP.
ak program bezi, tak RUN musi svietit. ani blikat, ani nesvietit na cerveno ci oranzovo. musi svietit na zeleno. oranzovy RUN tusim znamena ze program je v pauze.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Simatic program

Príspevok od používateľa marek181818 » 08 Dec 2017, 21:11

No cital som ze sa to da nejak od simulovat ale ci tam je Tia portal co teraz neviem ci to je nejaky tiez program.Ono v RUN to je na 101% Ledky su len zelene. Pri STOP taka oranzovo cervena.

Cize podstate ked je RUN ledka len svieti.Sice to asi preto pri tom originalon programe preblikovali lebo snimace reagovali co by bolo tympadom ok. Takze ono program ked tam aj je , je taky necinny , ako podtate pises.
0
Naposledy upravil/-a marek181818 v 08 Dec 2017, 21:37, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Simatic program

Príspevok od používateľa straciam » 08 Dec 2017, 21:34

tia portal je program pre pc. v tom sa programuje a nahrava program.
co myslis tym 101?
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Simatic program

Príspevok od používateľa marek181818 » 08 Dec 2017, 21:40

No to skor myslis ako SIMATIC STEP 7 (TIA Portal)
101 ma byt 101% preklep -opravene
Lebo ja som to daval cez Step7 MicroWIN
https://www.youtube.com/watch?v=vhBgjlXa7cg
a inak tie trimre co tam toci ci co to je su naco?
https://www.youtube.com/watch?v=M1kEv2Y78wE
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Simatic program

Príspevok od používateľa SMITH » 09 Dec 2017, 03:03

0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

alois

Re: Simatic program

Príspevok od používateľa alois » 09 Dec 2017, 03:39

1. CPU 224 a CPU214 nie sú staršia a novšia verzia, je to rozdielny hardware.
2. Pokiaľ kopíruješ obslužný program do identických zariadení tak O.K., ale pokiaľ máš rozdielny hardware, tak musíš ináč v programe definovať komponenty, vstupy, premenné a väzby. Takto cesta k úspechu nevedie!

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Simatic program

Príspevok od používateľa pajky » 09 Dec 2017, 11:16

Neviem v akom rozsahu su nekompatibilne..
Ale asi by som pozrel ci v novom projekte mas nastaveny hw na ktorom to pobezi. Porovnat adresy I/O.
Mozes dat Plc do Run a pripojit sa k nemu online a pozriet ako bezi program a kde to viazne.
Vstuly by ti svietili aj bez programu.
Neviem coho chcete dosiahnut, ale dal by som tam s7 1200. Neviem ci su nejake konvertory pre prechod nan. Neviem ake je to rozsiahle.
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Simatic program

Príspevok od používateľa marek181818 » 09 Dec 2017, 13:36

SMITH -Diky za materialy

alois 1.Aha cize to by potom aj vysvetlovalo preco to nejde.
2.Tak tu zmenu, tak nato si vobec netrufam, kedze neviem co je co .

pajky Ako som napisal vyssie, netrufam si to pomenit, kedze sa do toho nevyznam. Stiahnut alebo uploadnut soft do PLC je jedna vec ale spravit nejaky kod . to uz vobec nie.

A to ze pripojit sa online na PC a pozriet kde je problem, tak to zase netusim ani ako. Ono v NTB je este nejaka stara verzia Simatic step 7 .
Ono do toho stareho stroja , ma male aj rozmery sa zase neoplati pchat nieco nove. Lebo co su automatizovane linky tam uz je novsie, kedze to potrebuje mat aj vyssi vykon , co sa tyka spracovania dat a tympadom spinania veci.Podstate tento stroj je zvlast ku linke kde ma vlastny CPU.Len ostatne su novsie dokonca ani tolko veci tam nieje resp pridavny modul ako tu. Bud CPU 224 zohnat a program dat do nho a potom pozriet vystupy ci su tak zapojene.No to je zase robota az az .Lebo aj oznacene je to vseliak nie rovnako. To je ze ked firma setri a snazi sa spojazdnit danu vec len tak. Ludia nato nemaju skolenia proste nic, len svojpomocne.
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Simatic program

Príspevok od používateľa SMITH » 10 Dec 2017, 22:54

200 vka zas nie je až taká veda , dá sa to zvládnuť .
Školenie na ňu trvalo 3 dni , na 300 vku dva týždne ...
Prečítaj si tie manuály , hlavne ten zo školy a určite tam bude ako pozriet veci online ...
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Simatic program

Príspevok od používateľa marek181818 » 11 Dec 2017, 17:43

No dnes som v praci podla toho skusal nejake veci.Napr kedze ovladanie je aj rucne nasiel som si ktory vstup spina dany vystup, napr pas, posuvac a pod. A navolil rucne kod podla znaciek to bolo lahke. Lenze treba tam aj take veci ze nejaky senzor posle odsnima napr 10 ks niecoho a po tychto 10ks sa zapne napr vytah.Skusal som experimentovat nieco ale bud som nakoniec nemohol dat program do CPU lebo naslo chybu aj ked neviem aku.Alebo to nefungovalo.
Ono v praci je ale program MicroWIN V4.0 .No doniesol si subory aj domov ale kedze tu mam riadny Simatic s7 TIA portal v 13 tak to take formaty ani neberie.Jedna sa o pripony suborov .mwp.
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Simatic program

Príspevok od používateľa SMITH » 11 Dec 2017, 18:40

S7 200 je zastaralý , nepodporovaný systém . V TIA Portaly už nieje a dá sa pozerať len cez STEP7-Micro/WIN
On 200-ka ani nebol ich produkt , ale pri nejakej fuzii ju prebrali a preto , ani software nebol štandardný Siemens

-To sú už všeobecné základy programovania . Treba si pozrieť príklady a pochopiť ako to funguje .
napr tu : https://eluc.kr-olomoucky.cz/verejne/lekce/985
alebo tu : http://www1.siemens.cz/ad/current/index ... t_aplikace

Ono to je o dosť veľkom štúdiu , ale principy sú rovnaké , tak , že podobne programovanie bude aj na iných PLC .

Napríklad si skús spraviť tieto zadania : http://sostrv.edupage.org/files/SIMATIC.pdf

Mňa by zaujímalo , ako ste dostali program do to tej 214 ?
Ak tam je , mal by si sa pripojiť a nastrojom v menu DEBUG-- Program Status , by sa ti mali aktívne prvky vyfarbiť na modro ...
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Simatic program

Príspevok od používateľa marek181818 » 11 Dec 2017, 19:23

No pekne zadania. :)

No stroje su talianske maju okolo 20 rokov cca.
No do 214 to ide cez STEP 7-MicroWIN .Som ho uz stiahol aj sem do mojho PC
No teraz niesom si isty ale niektore funkcie nejdu, Pise ze je nepodporovane PLC neviem ci to nejde aj pri to deburg.
Ten TIA portal to je o inom uz .Vidno ze viac vymakane. Ono zatial je problem asi taky ze je tam dost vseliakych znaciek co neviem co presne z hlavy znamenaju a navyse v tom programe, ukazka originalneho jedneho programu, neviem co znamenaju tieto polia vid foto:
https://imgur.com/a/ydjDL
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Simatic program

Príspevok od používateľa SMITH » 11 Dec 2017, 19:37

Bohužiaľ , v práci mám blokovane také to stránky , tak to pozriem až doma .

Samozrejme keď si chceš pozrieť program online v PLC musíš mať pripojené PLC :-)

Pod F1 sa skrýva nápoveda :wink:
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Simatic program

Príspevok od používateľa marek181818 » 11 Dec 2017, 19:45

No prave to online v PLC sa mi dost mari ze je nepodporovane pre tento PLC.F1 som dnes tiez skusal neboj :D len je to vela info odrazu.Za den sa to clovek nenauci a za 3 dni no ako kto mozno.
0

keil
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 10:24
Vek: 64

Re: Simatic program

Príspevok od používateľa keil » 11 Dec 2017, 20:29

Poloha prepinaca TERM sa pouziva vtedy, ak chces ovladat PLC z pocitaca cez STEP7, resp. ked sa chces nieco ucit.
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Simatic program

Príspevok od používateľa marek181818 » 11 Dec 2017, 20:33

cize online ? No vtedy by to bolo dobre, lebo uz ma nebavi nieco napisat a zase vypnut do stop a zase run .No zajtra odskusam . :applause:
dik
0

keil
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 10:24
Vek: 64

Re: Simatic program

Príspevok od používateľa keil » 11 Dec 2017, 20:45

Presne tak. Napises, alebo zeditujes program a priamo mozes napr. cez prikazy RUN a STOP (prepinac v polohe TERM) vyskusat program.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok