Časovač C005 a falošné zopnutie pri zapnutí

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Časovač C005 a falošné zopnutie pri zapnutí

Príspevok od používateľa Victorio » 04 Jan 2018, 15:48

Zdravím.
Kúpil som pár týchto modulov https://www.gme.sk/casovac-2s-1000h , že ich použijem na generovanie impulzu po zmene stavu relé.
Funguje to celkom dobre, ak zopnem tlačítko, tak vygeneruje na výstupe signál nastaviteľnej dĺžky (mne treba cca 1 sekundu aj menej) pomocou rezistora.
Dokonca aj pri trvalom stlačení tlačítka na výstupe dá len jeden impulz a potom sa vypne, čo mi pri časovači s NE555 nefungovalo, resp. až keď som na vstup dal RC obvod. V pôvodnom jednoduchom zapojení bez ošetrenia tlačítka to generovalo impulz pri zopnutí aj rozopnutí, po zaradení kondenzátora paralelne ku tlačítku to reaguje iba na stlačenie tlačítka.
Problém je ale v tom, že sa na výstupe vygeneruje impulz aj pri zopnutí napájania, tomu ale potrebujem zabrániť, pretože zapojenie má generovať impulz iba pri "havarijnom" stave, teda pri výpadku napájania by sa práve mohol tento režim zopnúť a tomu chcem zabrániť.
Skúsil som preto dať od "trigger" vstupu kondenzátor na "+" aj na "-", pričom na + smeruje 100 nF a na - 100pF, takto sa falošné zopnutia eliminovali, ale stále nemám istotu, že to nemôže nastať.
Ako tomu zabrániť aby to bolo na 100% spoľahlivé ?

Len tak mimochodom, "podarilo" sa mi jeden minimodul odpáliť pripojením na 12V :pain: max, napätie je 5V, škoda že to neznesie aspoň 12V ...
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Časovač C005 a falošné zopnutie pri zapnutí

Príspevok od používateľa zipaj » 04 Jan 2018, 16:14

Postav nejaký klopný obvod s obvodmi C-MOS rady 4000 (napr. CD4013), napájanie bude 3-15V (18V) a môžeš si jedným RC členom zadefinovať stav klopného obvodu po zapnutí a druhým RC členom dĺžku výstupného impulzu
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Časovač C005 a falošné zopnutie pri zapnutí

Príspevok od používateľa Victorio » 04 Jan 2018, 16:44

no asi to bude jednoduchšie a spoľahlivejšie, dokonca mám z CMOS4011 niekoĺko desiatok hotovych dosiek kde mám 3 časovače pôvodne určené na hlasovacie zariadenie , stačí ich trocha upraviť, akurát su trocha väčšie (10x10cm) :)
stačí trocha upraviť, teraz tam mám tlačítko, s KO, po kliknutí sa zopne klopný obvod a zasvieti LED, po prijatí clock impulzu sa na výstupe data objaví cca 100ms impulz , resetne KO, a potom na druhom clock pre ďalší modul, atď , moduly fungovali v sérii a aj pri 60ks to bolo spoľahlivé a nerobilo to také "caviky" ako 555.
555 je asi príliš univerzálny obvod.
Ešte som na nete našiel radu, pripojiť ku rezistoru opačne diódu (v závernom smere), neviem aký význam to má, nepoznám vnútorné zapojenie 555 ale skúsim to.
dik za tip s cmos

Edit :
po zaradení keramických kondenzátorov 100pf na zem a 100nF na + to funguje spoľahlivo aj po xnásobnom zapínaní a vypínaní to nevygeneruje falošný signál a nezopne.
samozrejme to je také "laické" riešenie, osciloskop by ukázal viac, ale ten nemám domam aby som presne vysledoval čo sa na vstupe deje.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok