automatické zap/vyp ventilátoru

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
ITIaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 01 Jún 2014, 13:00
Vek: 25

automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa ITIaster » 12 Feb 2018, 21:50

neviem či to tu už niekto predomnou neriešil tak sa vopred ospravedlňujem ak zakladám znova to isté....
dnes som si poskladal automatické zapínanie a vypínanie ventilátoru, založené na jednom jednoduchom operaku podľa schémy na obrázku č.1.
výrobok mi nefungoval vôbec, tak som použil zdravý rozum a hľadal chyby, prvú som našiel v napájaní kde je pin č.1 a pin č.4 pripojený k zemi, po odpojení pinu č.1 to ožilo, no fungovalo to naopak, tak som prehodil termistor s rezistorom, vtedy to začalo fungovať korektne, pri zohriatí sa to zaplo, po ochladnutí vyplo...
no problém nastal vtedy keď sa hodnota termistora dostala na hodnotu nastavenú trimrom, vtedy sa OZ rozkmital a to relé čo je na výstupe cez tranzistor sa zmenilo na bzučiak ... tiež som sa snažil na to použiť rozum, skúsil som dať veľký kondenzátor medzi bázu a zem, no podarilo sa mi iba zmenšiť kmity, začalo to cvakať s odstupom 0,5s....
skúšal som pulldown rezistor medzi bazou a zemou, keď som dal veľkú hodnotu fungovalo to bez zmeny, keď malú hodnotu tranzistor sa už neotvoril, podobné to bolo s pullup rezistorom...
vyskúšal som viac vecí no skutočne neviem nájsť riešenie :(
budem vďačný za každú radu :)

pridávam sem aj tu schému podľa ktorej som to robil, je toho plný net, aj schému ktorá vznikla po mojom upravovaní aby to fungovalo...
Prílohy
schéma z netu
schéma z netu
moja schéma, namiesto tých padov tam je termistor
moja schéma, namiesto tých padov tam je termistor
0
"Nemôžete sa báť ľudí, že vám ublížia, pretože ak sa budete obávať života, nikdy nebudete žiť..."
Chester Bennington

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa misocko » 12 Feb 2018, 22:29

Potrebujes zaviest spetnu vezbu z vystupu na vstup. Hladaj hystereziu a schmidtov trigger s operakom. Zjavne si sikovny, verim ze to das :)
0

Používateľov profilový obrázok
ITIaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 01 Jún 2014, 13:00
Vek: 25

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa ITIaster » 12 Feb 2018, 22:46

tak po zhliadnutí asi 3 schém som vydedukoval že takto by to malo byť :D aj keď sa mi zdá že aj to som už skúšal, no nedá mi to, hneď idem skúsiť a o 5min hodim feedback čo to robí :D
Prílohy
rýchla úprava o feedback resistor :D
rýchla úprava o feedback resistor :D
0
"Nemôžete sa báť ľudí, že vám ublížia, pretože ak sa budete obávať života, nikdy nebudete žiť..."
Chester Bennington

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa juraj77 » 12 Feb 2018, 22:50

spatnovazbový rezistor je nutný aby ti to nekmitalo, sa čudujem že si našiel schému na nete kde ho vobec nepoužívajú
Čo sa týka tvojej schémy , može dojsť k situácii že napatie na kondenzátore za usmerňovačom kolíše, čo bude mať dosledok na nastavenú teplotu. Teda raz ti to zopne pri 40 stupňoch,inokedy pri 30
Preto sa zvykne použiť stabilizátor z ktorého ide odporový delič ...
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa zipaj » 12 Feb 2018, 22:58

A asi by to chcelo aj nejaké blokovacie kondenzátory na napájanie operáku a na vstupy, inak to pozbiera všetok brum z okolia
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
ITIaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 01 Jún 2014, 13:00
Vek: 25

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa ITIaster » 12 Feb 2018, 23:26

na regulátor som celkom zabudol :O ale doplním ho tam, dik
na napájaní mam tiež kondík, v podstate to je ten čo je za diódovým mostíkom, ale na vstupy som nedával nič, nerobím audio tak som si myslel že netreba + neviem ako ich zapojiť ani aké hodnoty :D (proste bral som tu schému z netu že to poskladám, pripojím a pôjde to, ale nejako to nevyšlo :D )
takže po pripojení feedback rezistora tak ako je to v schéme ktorú som poslal než som to išiel vyskúšať bol tranzistor otvorený vkuse, buď napätím ktoré som nastavil trimrom to ho otvorilo, alebo nízkym napätím na neinvertujúcom vstupe čím sa ten OZ preklopil a bolo to zapnuté čiže v takom zapojení som mal ventilátor permanentne zapnutý, zrejme som spravil niekde chybu :D
a skúšal som dať ten feedback rezistor aj na invertujúci vstup, robilo to presne to isté...
neviem kde je chyba :D

-- Spojený príspevok 12 Feb 2018, 23:41 --

aj keď teraz ma napadlo že keď bolo na výstupe OZ napätie 0V tak malo zraziť prúd feedback rezistora a tranzistor mal ostať zatvorený či sa mýlim ? hodnota môjho feedback rezistora je 10k , už tomu teda fakt nerozumiem teraz :D
0
"Nemôžete sa báť ľudí, že vám ublížia, pretože ak sa budete obávať života, nikdy nebudete žiť..."
Chester Bennington

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa juraj77 » 12 Feb 2018, 23:43

feedback rezistor by mal byť niekolko 100 kiloohmov...
Tu je schéma : http://www.w1ngselectronics.com/index.p ... thermostat
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
ITIaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 01 Jún 2014, 13:00
Vek: 25

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa ITIaster » 12 Feb 2018, 23:47

tak idem tam položiť 100k rezistor, 1M rezistor a keď nájdem tak aj 10M :D zachvíľku hodím feedback ako to dopadlo :)
0
"Nemôžete sa báť ľudí, že vám ublížia, pretože ak sa budete obávať života, nikdy nebudete žiť..."
Chester Bennington

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa juraj77 » 13 Feb 2018, 00:07

Doležité je uvedomiť si že operák preklopí (a následne tranzistor sa zopne) vtedy ked je napatie na invertujúcom vstupe rovnaké ako na neinvertujúcom. Takže ak ti to nepreklápa tak si pravdepodobne zvolil zle odpory na vstupe....
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
ITIaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 01 Jún 2014, 13:00
Vek: 25

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa ITIaster » 13 Feb 2018, 00:21

dal som feedback 100k a ďalej som ani nešiel lebo už to spravilo svoje, ale ešte to sem tam odskakovalo tak som tam dal aj 100nf kondik medzi neinvertujúci vstup a zem a to pomohlo úplne, teraz to funguje krásne, zohrejem termistor prstami zopne sa to, ventilátor nafúka studený vzduch na termistor a rozopne sa, takto nejako som aspoň očakával že to bude fungovať :D
no chcelo by to ešte trošku doladiť pretože tesne pred rozopnutím počujem ako sa relé rozkmitá, síce kontakty drží ale rozkmitá sa a je počuť ako bzučí, ako v boxe by sa to stratilo, ale proste nedá mi to a chcem aby to fungovalo tak ako má...
takže potrebujem rady ako to doladiť aby sa to relé nerozkmitalo vôbec aby to proste odskočilo... ak sa to nedá tak ja to v pohode nechám tak lebo už som spokojný že to funguje no nie celkom :D
hodím sem schému presne ako to mám teraz zapojené.

odpory sú presne také ako v schéme 10k rezistor a 10k termistor ako odporový delič a 10k trimer ako druhý odporový delič a funguje to celkom dobre, uvidíme ako sa mi to podarí nastaviť na vyššiu teplotu.


zatiaľ Ďakujem za pomoc a rady :thumbup: :thumbup: :thumbup:

-- Spojený príspevok 13 Feb 2018, 00:54 --

takže také je aktuálne zapojenie, určite tam doložím ten regulátor, lebo ide to do zváračky, spravil by som oblúk, kleslo by napätie na primári, na sekundári a už by sa to správalo inak... takže ten regulátor tam dám určite :D a teraz už len chcem vyladiť to aby to fakt nekmitalo tesne pred rozopnutím relé, teraz mi to robilo síce krátko, lebo teplota sa menila pomerne rýchlo no vo finálnom výrobku sa teplota bude meniť pomaly a priebežne takže tam by bolo to relé dosť dlho rozkmitané ako bzučiak :D a aby som to lepšie definoval, zvuk toho bzučania sa postupne zosilňoval až dosiahlo určitú hodnotu kedy sa tie kontakty rozopli a už to ostalo rozopnuté...


kto by nevedel, tie pady sú 10k termistor :D
Prílohy
takto vyzerá môj umelecký výtvor :D
takto vyzerá môj umelecký výtvor :D
0
"Nemôžete sa báť ľudí, že vám ublížia, pretože ak sa budete obávať života, nikdy nebudete žiť..."
Chester Bennington

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa juraj77 » 13 Feb 2018, 08:40

daj vačší feedback rezistor, ako je v schéme (1M a viac)
Ten rezistor určuje hysteréziu
Ak by to nešlo aj tak ,potom treba niekde pridať kondenzátory a stabilizátor, ako je to v schéme na ktorú som ti dal link.... :)
Teraz by sa ti zišiel osciloskop, aby si vedel kde je problém ....
Aké je napájacie napatie na operačnom zosilňovači ? Nie je konštantné a preto ti relátko robí blbosti
Kondenzátor C2 nerieši podstatu tvojho problému
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa StefanST » 13 Feb 2018, 17:23

Kondenzátor C3 máš zle zapojený!
Tak, ako je to teraz, C3 spomaľuje prekápanie zo stavu ON do OFF a naopak. Preto ti relé nepreklopí okamžite, ale sa chvíľu trápi.
Kondenzátor patrí na neinvertujúci vstup operačného zosilňovača, kde potlačí naindukovaný brum, ak máš dlhšie prívody k termistoru. Kľudne tam daj 10uF, 100n je málo.
Ten "feedback" rezistor určuje hysteréziu - iné je napätie pri ktorom sa relé zapína a iné je napätie pri ktorom sa relé vypína (len o málo iné). Je to preto, aby ti relé nekmitalo, keď bude napätie deliča s termistorom v blízkosti bodu preklápania. Môžeš si zmerať napätie na neinvertujúcom vstupe pri zapnutom a vypnutom relé.
0

Používateľov profilový obrázok
ITIaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 01 Jún 2014, 13:00
Vek: 25

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa ITIaster » 13 Feb 2018, 17:58

rezistor 1M a viac sa správal ako by tam ani nebol takže som tam nechal ten 100k, dal som tam obvod 7809 keďže to je napájané niekde medzi 12-16V trošku sa to ustálilo ale nespravilo to zázraky, keďže cely čas to testujem na spínanom zdroji (nastavený na 12V) ktorý je pomerne stabilný a ten kondenzátor ten 2200uf to ešte krásne vyhladzuje čiže ani keď sa relé zopne a zapne záťaž tak sa tých 12V ani nepohne...

Štefan, nepochopil som ako je zle zapojený ? mam ho iba nahradiť za 10uf (+pin na neinvertujúci vstup a -pin na zem ? [tak ako je to teraz len polarizovaný s vyššou hodnotou?]) kde všade by som mal dať ešte kondenzátory pre vyhladenie toho kmitania ? a aké hodnoty ? lebo ja tie hodnoty len tak strieľam z brucha, resp. čo mam po ruke to pripojím a sledujem čo to robí :D (nemám osciloskop ale už som tak odladil viac obvodov)
0
"Nemôžete sa báť ľudí, že vám ublížia, pretože ak sa budete obávať života, nikdy nebudete žiť..."
Chester Bennington

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa StefanST » 13 Feb 2018, 18:39

Takto som to myslel:
ST2-schema ver.3.png
Pozn.: Ten C2 by tam ani nemusel byť.
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa juraj77 » 13 Feb 2018, 18:47

Odstráň C2 a napíš ako sa to zmenilo....
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa hpeter » 13 Feb 2018, 20:08

bolo by fajn vstupnu cast dat za zener alebo stabik 78L_, zopnutie rele vykona zmenu nap.zdroja (mala ale je, zalezi podla citlivosti a ti to moze blbnut)
aby ten hysterezny odpor mal zmysel a choval sa vzdy rovnako, tak medzi trimer a vstup by mal byt dalsi odpor. ich pomer urci hystereziu
0

Používateľov profilový obrázok
ITIaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 01 Jún 2014, 13:00
Vek: 25

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa ITIaster » 14 Feb 2018, 00:05

takže zatiaľ vzniklo niečo také (ešte som to neskúšal) ale zrejme bude treba upraviť hodnotu R2 a R3, no neviem akú hysterézu potrebujem, podľa vzorcov na nete by som si to mal vedieť aj vypočítať no ja neviem aká je potrebná, takže ak mi nevysvetlíte akým spôsobom na to prísť tak to budem skúšať spôsobom pokus-omyl... taktiež neviem čo ta hysteréza je, na nete je to písané odborne, ja by som to potreboval vysvetliť polopatisticky :D
no podľa toho čo som našiel som sa dopracoval že hysterézia je ako keby rozdiel o koľko sa musí zmeniť napätie na vstupe aby sa obvod preklopil a prišlo mi ako dobrý nápad dať tam 0,5V keďže podľa meraní mi to blblo presne 0,2V kým to skočilo do 1 alebo druhého stavu a v takom prípade som si prepočítal že ak R2 bude 10k, R3 by mal byť 180k a hysterézia by mala byť tých 0,5V.

pri tvorbe tejto schémy som sa inšpiroval zo schémy čo tu pridal juraj77
taktiež by ma zaujímalo prečo v každej schéme je pin1 prepojený s pinom4 keď to takto nefunguje?

diki za pomoc :)
Prílohy
schema upravena ver.4.png
0
"Nemôžete sa báť ľudí, že vám ublížia, pretože ak sa budete obávať života, nikdy nebudete žiť..."
Chester Bennington

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa StefanST » 14 Feb 2018, 02:14

Nájdené na internete:
Hysterézia - je to vlastnosť( funkcia) systému posunúť vypnutie, alebo zapnutie na vyššiu, alebo nižšiu hodnotu teploty voči skutočnej požadovanej.
Príklad:
Ak nastavíme Hys. dolnú na +2°C, Hys. hornú na +1°C a požadovaná teplota bude +25°C, tak RELÉ bude zopnuté (vykurovanie spustené) po dosiahnutí teploty +26°C a potom sa vypne. Opätovne sa zapne až pri poklese na hodnotu +22°C. Takže spínanie a rozpínanie RELÉ bude v rozmedzí 4 stupňov +22 až +26°C. Pri nulových hysteréziach by bolo rozmedzie 1 stupňa +24 až +25°C, kde by bolo RELÉ spínané a rozpínané.

prípadne: https://sk.wikipedia.org/wiki/Hyster%C3 ... nos%C5%A5)
Smitt_hysteresis_graph.svg.png
Smitt_hysteresis_graph.svg.png (11.08 KiB) 3721 zobrazení
U teba:
Horná aj dolná úroveň preklápania zodpovedá napätiu na invertujúcom vstupe, kedy dochádza k preklápaniu a to zodpovedá hornej a dolnej úrovni teploty, kedy dochádza k preklápaniu. Aby ti relé stále nezapínalo a nevypínalo už pri malej zmene teploty.
Pri hysterézii 1°C môžu byť hranice zapnutia a vypnutia napr. 41 a 40°C, kým pri nastavení hysterézie 10°C by mohli byť hranice napr. 50°C a 40°C. To záleží od tvojich požiadaviek, ale aj od teplotnej zotrvačnosti regulovanej sústavy.
Tak, ako nastavuješ strednú hodnotu teploty preklápania potenciometrom VR1, tak nastavuješ hysteréziu veľkosťou rezistora R3.

Pozn.: C6 slúži pre potlačenie indukovaného brumu, ak máš dlhšie prívody k termistoru. Hoodnota 100nF je málo, daj tam 10-100uF.

-- Spojený príspevok 14 Feb 2018, 04:11 --
ITIaster napísal:...taktiež by ma zaujímalo prečo v každej schéme je pin1 prepojený s pinom4 keď to takto nefunguje?
Pozri si datasheet LM311N: Vývod 1 je emitor koncového tranzistora a vývod 7 je jeho kolektor.
Preto v tvojom zapojení je vývod 1 pripojený na zem.
Medzi vývod 7 (výstup) a plus napájacieko napätia +9V treba zapojiť rezistor. Daj tam 1k, aby výstup komparátora mohol napájať tranzistor Q1. Tak by to malo fungovať.

Napájacie prívody komparátora 8 a 4 premosti keramickým kondenzátorom 100nF, ako to odporúčajú v datasheete, kvoli stabilite.
ST--schema ver.4.png
0

Používateľov profilový obrázok
ITIaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 01 Jún 2014, 13:00
Vek: 25

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa ITIaster » 14 Feb 2018, 13:35

okej, tieto zmeny určite spravím, ďakujem ti, konečne niekto kto mi dal tie hodnoty :D a chcem sa opýtať, ako zvýšiť hysterézu, lebo podľa tých včerajších výpočtov tam mal byť R3 180k no pri teste sa správal ako keby tam ani nebol, no pri 1M sa hysteréza zvýšila a mal som tam rozdiel asi 1°C čož bolo super ale nechápal som že podľa výpočtu mi vychádzalo že čím nižší odpor R3 tým vyššia hysteréza, teda aspoň podľa vzorca z netu kde stálo H=U*(R2/R3) kde H predstavuje hysterezu a U napätie, takže keď som dosadil do vzorca vyšlo mi toto : H=9*(10/180)=0,5V no nefungovalo to, tak som tam dal polovicu čiže 90k tak by mala byť hysteréza až 1V (napadlo ma to aj preto lebo pri meraní výstupu z OZ som zistil že v zopnutom stave tam je 1,6V a v rozopnutom 0,6V (aj po odpojení kondenzátora C7) čo ma prekvapilo ale fungovalo to tak som to nerušal :D ) no a potom posledným pokusom bolo tam dať 1M ako odporučal Juraj77 a aj v schéme ktorú mi poslal bol feedback rezistor niečo cez 3M, tak som to skúsil a ta hysteréza bola fakt na 1°C (ďalej som už nič neskúšal lebo bolo 1hodin ráno :D a dnes ešte nebol čas.)
preto sa pýtam aký je vzťah odporu R3 a hysterézy, ide o priamu či nepriamu úmeru, poprípade ako si vypočítať hysterézu, bolo by fajn mať tam rozdiel aspoň tých 5-10°C, premeral by som si o koľko sa mení napätie v odporovom deliči, a takú by som chcel potom aj hysterézu...
k tomu kondenzátoru a termistoru, momentálne mám termistor priamo v doske takže neblbne to, no vo finálnom zapojení by mal byť termistor asi pol metra od dosky a tiež uvažujem použiť tienený kábel aby som zabránil rušeniu z transformátora, pretože termistor bude merať teplotu vinutí alebo jadra a podľa toho bude transformátor chladiť. Ale aj tu si neviem rady, či použiť mono kábel alebo stereo, v mono verzii by som pripojil iba to tienenie na +9V a ten izolovaný vodič by som pripojil k invertujúcemu vstupu, alebo stereo verzia kde by som izolované káble použil na pripojenie do dosky(jeden na +9V a druhý na invertujúci vstup) a tienenie by som pripojil k zemi. Nechcem aby mi to blblo, lebo transformátor tam dáva na výstupe cez 100A zvárací prúd... a pri oblúku je to magnetické vlnenie také silne že sa trasie celý box :D

Štefan, veľká vďaka :) :thumbup:
0
"Nemôžete sa báť ľudí, že vám ublížia, pretože ak sa budete obávať života, nikdy nebudete žiť..."
Chester Bennington

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: automatické zap/vyp ventilátoru

Príspevok od používateľa zipaj » 14 Feb 2018, 13:52

Ak je to do zváračky, nebol by na to vhodnejší klasický bimetalový termostat ?

Alebo prečo nepoužiješ hotové riešenie za necelé 3€

https://www.aliexpress.com/item/DC12V-5 ... 0.0.Je5iVs
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok