Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • automatick├ę zap/vyp ventil├ítoru

automatick├ę zap/vyp ventil├ítoru

Pomoc s ostatn├Żmi vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Re: automatick├ę zap/vyp ventil├ítoru

Odosla┼ąod Juroo » 14 Feb 2018, 15:04

Tie┼ż by som bol za bimet├ílov├Ż termostat ... napr. https://www.tme.eu/sk/details/bt-h70h/t ... /proffuse/ ... daj├║ sa vybra┼ą aj pre in├ę teploty ... jednoducho zapoj├ş┼í s├ęriovo ako vyp├şna─Ź ...
(50┬░C) https://www.tme.eu/sk/details/bt-l-050/termostaty/

Termistor sa hod├ş sk├┤r pre plynul├║ regul├íciu ... len kv├┤li ve─żkej impedancii sa tam m├┤┼że ─Źo to indukova┼ą. Men┼íi odpor by mohlo ma┼ą sn├şmanie di├│dov (vplyvom teploty sa men├ş jej ├║bytok nap├Ątia). Princ├şp ost├íva rovnak├Ż. (vi─Ć. napr. http://www.belza.cz/pcfan/pcfan.htm).
Na druh├║ stranu, obvod pracuje s men┼í├şm nap├Ą┼ąov├Żmi rozdielmi ...

K tomu odporu, si si ist├Ż ┼że odpory ktor├ę si sk├║┼íal nemali o rad in├║ hodnotu ? M├┤┼że sa sta┼ą ... inak plat├ş ─Ź├şm v├Ą─Ź┼í├ş odpor, t├Żm men┼íia hyster├ęzia. Tu si to m├┤┼że┼í namodelova┼ą a vysk├║┼ía┼ą ─Źo s ─Ź├şm ako sprav├ş : http://www.falstad.com/circuit/
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzer├í ke─Ć sa Stavb├ír montuje do elektra ...
Juroo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 642
Vek: 28.7
Zalo┼żen├Ż: 24.02.2007

Odosla┼ąod zipaj » 14 Feb 2018, 15:14

PN prechod m├í narozdiel od termistora line├írnu z├ívislos┼ą od teploty (─Źo v tomto pr├şpade nie je dole┼żit├ę), ale zmena nap├Ątia pri ohriat├ş o 1┬░C je iba -2mV, na termistore v most├şku to bude omnoho viac, tak┼że sa aj menej prejav├ş ru┼íenie a brum.
Z├íkladn├ę parametre zosil┼łova─Źa pre kapelu? - N├şzka v├íha a ve─żk├Ż v├Żkon, v tom hluku sa aj tak v┼íetko strat├ş :-)
zipaj
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2456
Vek: 43.27
Zalo┼żen├Ż: 13.02.2011

Odosla┼ąod Juroo » 14 Feb 2018, 15:20

In├Żmi slovami, malo by to pravdepodobne opa─Źn├Ż efekt. Bolo by to hor┼íie. Tak ┼że ber moju pozn├ímku o sn├şmani di├│dov za bezpredmetn├║ :thumbup:
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzer├í ke─Ć sa Stavb├ír montuje do elektra ...
Juroo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 642
Vek: 28.7
Zalo┼żen├Ż: 24.02.2007

Odosla┼ąod juraj77 » 14 Feb 2018, 16:53

Tu m├í┼í pr├şklad v├Żpo─Źtu: http://www.ti.com/lit/ug/tidu020a/tidu020a.pdf
C7 by som vyhodil
Nainštaluj si program tina a tam si to odsimuluj....
Naposledy upravil juraj77 d┼ła 14 Feb 2018, 17:42, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
" Bez vody si viem predstavi┼ą ┼żivot, ale bez internetu a po─Ź├şta─Źa nie.."
juraj77
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1354
Vek: 38.72
Zalo┼żen├Ż: 23.09.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod zdeno6505 » 14 Feb 2018, 17:15

Ten odpor tam mus├ş by┼ą. Kompar├ítor ma, na rozdiel od OZ, na v├Żstupe open collector.
Pr├şlohy
OC.png
OC.png (8.4 KiB) Zobrazená 375 krát
Amat├ęri postavili Noemovu archu, profesion├íli Titanic.
zdeno6505
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 812
Zalo┼żen├Ż: 04.08.2010

Odosla┼ąod amater63 » 14 Feb 2018, 17:23

Ahoj,juraj77 - moje ot├ízka zn├ş pro─Ź se naz├Żv├í resistor kter├ęm p├ş┼íe┼í "feedback",je to ot├ízka mimo t├ęma ale pro mne a mo┼żn├í pro ostatn├ş taky pom┼»┼że." v├Żraz v jazyce srozumiteln├ęm.Nebo nen├ş? No snad jsi v sr.j├í ─Źr. republice. Ale tomu rozum├ş jen co jsi najdou. D─Ťkuji :? ( mo┼żn├í jsi zvykl├ş dle tv├ę profese )
amater63
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1944
Zalo┼żen├Ż: 02.05.2016

Odosla┼ąod juraj77 » 14 Feb 2018, 17:39

Spr├ívne by malo by┼ą asi sp├Ątnovazbov├Ż rezistor ─Źo je v angli─Źtine feedback
juraj77
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod breta1 » 14 Feb 2018, 17:42

Juraj77
Mluv├şme-li o LM311, pak tam odpor b├Żt mus├ş.
breta1
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8397
Zalo┼żen├Ż: 06.02.2009

Odosla┼ąod amater63 » 14 Feb 2018, 17:43

D─Ťkuji,j├í to v├şm,ale p┼Öece nezn├ş to l├ępe? zp─Ťtnovazebn├ş- R .
amater63
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1944
Zalo┼żen├Ż: 02.05.2016

Odosla┼ąod juraj77 » 14 Feb 2018, 17:44

Ospravedl┼łujem sa a d├ívam v├ím za pravdu s t├Żm rezistorom. Nev┼íimol som si ┼że je s otvoren├Żm kolektorom....
juraj77
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod StefanST » 15 Feb 2018, 00:39

Tajomstvo, ┼że sa jedn├í o zv├íra─Źku n├ím zakladate─ż t├ęmy prezradil a┼ż dnes naobed.
Preto sa tie┼ż prikl├í┼łam k n├ívrhu:
zipaj nap├şsal:Ak je to do zv├íra─Źky, nebol by na to vhodnej┼í├ş klasick├Ż bimetalov├Ż termostat ?

Asi je to najjednoduch┼íie a vo─Źi ru┼íeniu najodolnej┼íie rie┼íenie.
Len pozor - treba ma┼ą termostat s v├Żstupom NO, t.j. pri n├şzkych teplot├ích vypnut├Ż a pri zv├Ż┼íen├Żch teplot├ích zapnut├Ż. (Dal by sa pou┼żi┼ą aj typ NC, no trebalo by invertova┼ą jeho sp├şnanie, napr. pomocou rel├ę)
V TME je napr. https://www.tme.eu/sk/details/bt-f-050_h/termostaty/honeywell/2455r-01000078/,
ktor├Ż zapne ventil├ítor pri prekro─Źen├ş 50┬░C vypne pri poklese teploty pod 35┬░C, ak by tak├ę teploty vyhovovali.
Termostat by sa dal primontova┼ą priamo o jadro transform├ítora. Termostat zvl├ídne 240VAC a 10A, teda aj robustn├Ż ventil├ítor.

E┼íte by bolo na zv├í┼żenie ─Ćal┼íieho termostatu, ktor├Ż by sledoval maxim├ílnu teplotu transform├ítora (iste aj ten tvoj tak├║ m├í). Max. teplota trafa sa d├í dosiahnu┼ą intenz├şvnym pou┼ż├şvan├şm zv├íra─Źky, alebo pri poruche ventil├ítora.
Pri prekro─Źen├ş max. teploty by sa vypla cel├í zv├íra─Źka, alebo zablokovala jej ─Źinnos┼ą s indik├íciou prekro─Źenia teploty. Alebo by sa aspo┼ł zapla indik├ícia prekro─Źenia teploty. ─îi pou┼żi┼ą typ NO alebo NC, z├ívis├ş od zapojenia termostatu v obvode.
StefanST
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 266
Zalo┼żen├Ż: 20.02.2012

Odosla┼ąod StefanST » 15 Feb 2018, 02:36

ITIaster nap├şsal:... preto sa p├Żtam ak├Ż je vz┼ąah odporu R3 a hyster├ęzy, ide o priamu ─Źi nepriamu ├║meru, popr├şpade ako si vypo─Ź├şta┼ą hyster├ęzu, bolo by fajn ma┼ą tam rozdiel aspo┼ł t├Żch 5-10┬░C, premeral by som si o ko─żko sa men├ş nap├Ątie v odporovom deli─Źi, a tak├║ by som chcel potom aj hyster├ęzu...

Ano, aby si sa dopracoval k nejak├ęmu v├Żsledku, ur─Źi si teplotu, kedy sa ventil├ítor m├í zapn├║┼ą a kedy vypn├║┼ą. Rozdiel tepl├┤t bude 10 - 20┬░C (n├şzke hodnoty, napr 1┬░C, sa pou┼ż├şvaj├║ pri udr┼żiavan├ş stabilnej teploty, napr. vody pre akvarijn├ę rybky).
(1) Zvo─żme teplotu zapnutia napr. 40 alebo 50┬░C, teplotu vypnutia napr. 30┬░C (ak nebude┼í zv├íra┼ą aj v tropick├Żch hor├║─Źav├ích).
(2) Zmeraj odpor termistora pri uveden├Żch teplot├ích.
(3) Zmeraj alebo vypo─Ź├ştaj nap├Ątie na deli─Źi Rth/R1 (10k╬ę) pre obe teploty (zopnutia a vypnutia). Nap├Ątia ozna─Źme ako Uz a Uv.
(4) T├Żm dostane┼í po┼żiadavky pre kompar├ítor s hyster├ęziou: Nap├Ątie zapnutia Uz a nap├Ątie vypnutia Uv (na invertuj├║com vstupe)
(5) Hyster├ęzia kompar├ítora treba Uh = Uz - Uv

(6) Ako vypo─Ź├şta┼ą hodnoty rezistorov R2 a R3:
(6a) R2 bolo zvolen├ę 10k╬ę
(6b) Ako si uviedol " H=U*(R2/R3) kde H predstavuje hysterezu a U nap├Ątie ".
V na┼íom ozna─Źen├ş a po upresnen├ş: Uh = ╬öU7 * R2 / (R2+R3), kde ╬öU7 je rozdiel nap├Ąt├ş na v├Żstupe IO pri vypnutom a zapnutom rel├ę.
(6c) Ty uv├ídza┼í: "pri meran├ş v├Żstupu z OZ som zistil ┼że v zopnutom stave tam je 1,6V a v rozopnutom 0,6V"
N├şzka hodnota 1,6V je sp├┤soben├í za┼ąa┼żen├şm v├Żstupu IO n├şzkou hodnotou rezistora R4 (470╬ę), potrebnou pre otvorenie tranzistora Q1. (Aj ke─Ć by som o─Źak├íval sk├┤r hodnotu okolo 3,3V)
(6d) Teda ╬öU7 = 1,6V - 0,6V = 1V (treba e┼íte raz preveri┼ą)
(6e) Úpravou vzorca z bodu (6b) dostaneme R3 = R2 * (ΔU7 - Uh) / Uh
Pre upresnenie: Miesto hodnoty R2 by bolo treba dosadi┼ą su─Źet R2 a v├Żstupn├ęho odporu potenciometrov├ęho deli─Źa VR1 (ktor├Ż predstavuje 0 - 2k5 pod─ża nastavenia potenciometra). Pri hodnote R2=10k╬ę ho pri tomto predbe┼żnom v├Żpo─Źte zanedb├íme.

Pekne je to vysvetlen├ę v ─Źl├ínku http://www.ti.com/lit/ug/tidu020a/tidu020a.pdf, ─Źo uv├ídza juraj77

ITIaster nap├şsal:... moment├ílne m├ím termistor priamo v doske tak┼że neblbne to, no vo fin├ílnom zapojen├ş by mal by┼ą termistor asi pol metra od dosky a tie┼ż uva┼żujem pou┼żi┼ą tienen├Ż k├íbel aby som zabr├ínil ru┼íeniu z transform├ítora, preto┼że termistor bude mera┼ą teplotu vinut├ş alebo jadra a pod─ża toho bude transform├ítor chladi┼ą. Ale aj tu si neviem rady, ─Źi pou┼żi┼ą mono k├íbel alebo stereo, ...
... Nechcem aby mi to blblo, lebo transform├ítor tam d├íva na v├Żstupe cez 100A zv├írac├ş pr├║d... a pri obl├║ku je to magnetick├ę vlnenie tak├ę silne ┼że sa trasie cel├Ż box :D

V tvojom pr├şpade asi bude dominova┼ą ru┼íenie od magnetick├ęho po─ża transform├ítora. Preto by som odpor├║─Źal prepojenie k termistoru robi┼ą skr├║canou dvojlinkou, aby sa potla─Źilo naindukovanie ru┼íiv├ęho brumu. Ak to bude v tienenom pl├í┼íti e┼íte lep┼íie (Pre po─Ź├şta─Źov├ę siete sa pou┼ż├şva tak├Ż k├íbel). ─Äal┼íie potla─Źenie indukovan├ęho ru┼íenia by zabezpe─Źil elektrolyt, paralelne k R1.

Pozn.: E┼íte by ma zauj├şmalo, ak├Ż je odpor termistora pri 50┬░C a ak├Ż pr├║d te─Źie t├Żm rel├ę (resp. odpor jeho vinutia).
StefanST
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 266
Zalo┼żen├Ż: 20.02.2012

Predchádzajúca

Nasp├Ą┼ą na Ostatn├ę

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 3 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist