merač frekvencie/kryštálov

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

merač frekvencie/kryštálov

Príspevok od používateľa Victorio » 23 Feb 2018, 17:06

Nedávno som si kúpil tento modul na meranie kmitočtu a kryštálov do 50MHz :
https://www.ebay.com/itm/DIY-Kits-1Hz-5 ... SwhMJahwHQ

po spojazdnení som zistil, že kryštály nemeria presne, odchýlka 2 - 20khz napr. pri 10Mhz kryštále to je asi 2kHz, závisí od toho, či je to harmonický alebo meria priamo taký ako je označený na kryštále

je tam nastavitelný kondenzátor, ktorým sa dá mierne upraviť odchýlka, ale iba o cca 1kHz, ak tam dám paralelne väčší kondenzátor napr. 50pF, tak to už nekmitá .
Dá sa s tým niečo spraviť okrem výmeny kryštálu v module ?

Odchýlka je určite, pretože skúšam množstvo kryštálov, ktoré by mali byť presné a každý jeden zmeria s chybou.

Len tak mimochodom, za tie peniaze čo som za neho dal, asi 12 alebo 15€ lebo som to objednával z GB, je to šikovná vec, ale iba ako orientačný merač, alebo ako digit.stupnica pre rádioamatérov, pre presné meranie kryštálov sa to veľmi nehodí, ale to zase by chcelo viacmiestny display, a kryštál v termostate
0

m6r3k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 21:16
Vek: 31

Re: merač frekvencie/kryštálov

Príspevok od používateľa m6r3k » 23 Feb 2018, 17:24

Skorej nemenit krystal ale kondenzatory ktore su pripojene k meranemu krystalu, ak mas napr krystal ktory ma 6pF CL tak pri 50pF stopro nebude fungovat a napriklad s 22pF CL1, CL2 bude mat nizke Q vzniknuty rezonancny obvod
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: merač frekvencie/kryštálov

Príspevok od používateľa jezevec » 23 Feb 2018, 17:32

Victorio napísal:... napr. pri 10Mhz kryštále to je asi 2kHz...
Odchylka v běžných podmínkách 0,5 promile se ti zdá moc...?
0

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: merač frekvencie/kryštálov

Príspevok od používateľa Milanko » 23 Feb 2018, 19:03

Každý kryštál má sériovú aj paralelnú rezonanciu. Najlepšie sa určí pomocou spektrálneho analyzátora. Vidíš tam celú kmitočtovú charakteristiku.
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: merač frekvencie/kryštálov

Príspevok od používateľa Victorio » 23 Feb 2018, 19:38

"Skorej nemenit krystal ale kondenzatory ktore su pripojene k meranemu krystalu, ak mas napr krystal ktory ma 6pF CL tak pri 50pF stopro nebude fungovat a napriklad s 22pF CL1, CL2 bude mat nizke Q vzniknuty rezonancny obvod"

no to nefunguje, to som skúšal, ešte tak 22pf paralelne, ale viac už nejde, teda odchýlku viem zredukovať tak na 1khz. ale potom sa niektoré kryštály už nerozkmitaju.

"Odchylka v běžných podmínkách 0,5 promile se ti zdá moc...?"

no asi to nie je veľa, zaujímalo by ma porovnať viacero takých modulov, iba by sa mi viac "páčilo" ak by kryštál, na ktorom je 10.000.000 zmeral ako 10000 a nie 10002 ... ale dajme tomu si to vždy percentuálne prepočítam resp. odpočítam offset, aj keď napríklad pri meraní napr. 27MHz kryštálu mi ukáže 9MHz, tu to už tak celkom neplatí.
mám napríklad 3 moduly termostatov s GME, každý meral inak, ale dá sa tam zadať offset, a teraz merajú zhruba rovnako, aj keď to nie je lineárne, teda pri vyššej teplote sa už rozchádzajú, neskúmal som, či je to termistorom, alebo elektronikou, tu bol ale rozdiel napr. 2-3 stupne pri 100 st rozsahu, takže to je oveľa viac 2-3 %.

Skúsim ale pre zaujímavosť tam dať iný kryštál čo sa zmení . v tomto som laik, takže ospravedlnte moju neznalosť :wink:
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: merač frekvencie/kryštálov

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Feb 2018, 19:47

iba by sa mi viac "páčilo" ak by kryštál, na ktorom je 10.000.000 zmeral ako 10000
To je len teoria. Vzdy tam namerias viac alebo menej.

Sposobuje ti to teplota, kvalita krystalu, kondenzatory,... su aj velmi presne krystaly, ale tie nestoja 1 euro.

Na tomto mozno namerias 20Mhz (ale pozri tu cenu) :
Frequency Stability ±0.028ppm
https://ie.rs-online.com/web/p/crystal- ... s/1442372/
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

ace1x
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 06 Sep 2014, 19:34
Bydlisko: okr. Šumperk
Vek: 39

Re: merač frekvencie/kryštálov

Príspevok od používateľa ace1x » 23 Feb 2018, 21:08

Mám takové tušení že od 20MHz nahoru je nutné násobit zobrazenou frekvenci x3. Takže by to mělo sedět. Pro měření frekvence je nitnost doplnit předzesilovač a přepínač, kterým se odpojí měření krystalu. Jinak při malých amplitudách ukazuje taky kraviny.
0

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: merač frekvencie/kryštálov

Príspevok od používateľa Dali2 » 23 Feb 2018, 22:21

Riesite tu kokotiny, uvodom si princip, ako sa ten kmitocet meria. Je tam sproste PICko, kmitocet sa pocita cez timer a delicku na vstupe PICka, takze odchylka 2kHz pri 10MHz je skor zazrak ako problem. Cely ten merak je urceny na orientacne zmeranie, ci je krystal vobec dobry an nie na meranie kmitoctu, na to su ine zariadenia.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: merač frekvencie/kryštálov

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Feb 2018, 22:38

Riesite tu kokotiny


:thumbup:

To je pravda, :biggrin:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď