" C " trafo - Oddelovacie trafo

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

" C " trafo - Oddelovacie trafo

Príspevok od používateľa mr.dred » 26 Feb 2018, 23:29

Zdravíčko...
Našiel som v "archíve" takéto C - trafo. Rozmer jadra je 4,5 x 2 cm , výška stľpika/vinutia cca 8cm.
untitled.JPG
Rozmýšľam,že si ho previniem na Oddelovacie trafo s prevodom 1:1 čiže 230/230V , použitie pri oživovaní imp.zdrojov pri meraní s osciloskopom a hlavne kôli bezpečnosti.
Keďže nemám skúsenosti s takýmto typom jadra,chcel by som niekoho poprosiť o výpočet vinutí a radu,ako vinutie realizovať. Či dať primár na jeden stľpik a sekundár na druhý,alebo vinutia preložiť pol na pol na oba stľpiky.
Vopred vďaka.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: " C " trafo - Oddelovacie trafo

Príspevok od používateľa eurobastler » 26 Feb 2018, 23:46

Na tento účel by som dal každé vinutie na samostatný stĺpik (z dôvodu izolačnej pevnosti), ak to chceš mať ako bezpečnostný transformátor, nielen oddeľovací.
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: " C " trafo - Oddelovacie trafo

Príspevok od používateľa mr.dred » 26 Feb 2018, 23:54

...fajn, aspoň bude jednoduchšie navíjanie. Nebude to mať nejaký významný vplyv na "tvrdosť" trafa ?
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: " C " trafo - Oddelovacie trafo

Príspevok od používateľa muziker » 27 Feb 2018, 10:16

Nerád by som tu vniesol spory okolo tejto témy ani of-topic, ale (berte to len ako vyslovenie púheho názoru jednotlivca):
Čo som doteraz videl továrenské výrobky na C jadrách (a videl som ich skutočne dosť), všetky mali tak primár ako aj sekundár vinutý na oboch kostričkách transformátora a vinutia boli vzájomne prepojené (ide tu aj o iné veci ako len debaty o nejakej fiktívnej bezpečnosti - čím ju samozrejme vôbec nepodceňujem).
Čo sa týka bezpečnosti, myslím že preloženie vinutí (primár/sekundár) prešpánovým papierom bude dostatočne bezpečné (minimálne 4000 V a viac). Všetko totiž záleží na"zhotoviteľovi").
Zvážil by som aj impregnáciu vinutí kvôli prípadnému "bzučaniu" trafa - ale aj toto záleží hodne na "zhotoviteľovi" a navíjaní, lebo nie vždy sa poriadne uťahujú jednotliví závity - najmä pri ručnom navíjaní.
Ako najpodstatnejšie nakoniec vidím dobré "posklzloženie a stiahnutie" oboch polovíc jadra pri správnej orientácii. Inak to nebude nikdy ono. Je to hádam najdôležitejšia časť "prerábky" trafa.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: " C " trafo - Oddelovacie trafo

Príspevok od používateľa mr.dred » 27 Feb 2018, 12:04

Čo sa týka izolačnej pevnosti - s tým nemám problém... mám za sebou skúsenosti s prevíjaním niekoľkých EI trafáčikov s primárom aj 500/380/220V (po starom) a fungujú do dnes...
Z "C" jadrom skúsenosti nemám,hlavne čo sa týka tých výpočtov a rozloženia vinutí...preto sa tu pýtam skúsenejších.
Konkrétne toto jadro som rozobral , znovu zložil a odskúšal bez nejakých následných problémov (nadmerné bzučanie a tak) tu tiež nie je problém.
Len tie výpočty...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: " C " trafo - Oddelovacie trafo

Príspevok od používateľa Dolfi » 27 Feb 2018, 14:38

Nechcem spochybňovať tvoj zámer. Aj keď C jadro má orientované plechy, vyššie sýtenie a vyšší výkon, neviem či 4,5 x 2 cm jadro ti bude výkonovo stačiť, (predpokladám max. 100 VA).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: " C " trafo - Oddelovacie trafo

Príspevok od používateľa mr.dred » 27 Feb 2018, 15:50

Ten výkon okolo 100 W som predpokladal.
V úvode som napísal ,že to chcem na oživovanie spínaných zdrojov. Bežné napájacie adaptéry a el.predradníky výkon 100W nedosahujú a na oživenie tých mocnejších to bude stačiť....
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok