Indikacia zastaveného ventilátora

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Indikacia zastaveného ventilátora

Príspevok od používateľa marek181818 » 22 Mar 2018, 22:08

Zdravim.Nejak sa neviem dopracovat ku scheme vid nazov temy.Ono potrebujem snimat ventilatory na 24V DC a aj ventilatory na 230V AC
No nasiel som len na 12V.Upravit schemu neviem.Ale na 24V DC sa jedna o snimanie, o dost vela ventilatorov..Cize cim jednoduchsie tym lepsie.Dik
No a co som nasiel vid
http://www.belza.cz/pcfan/fafa.htm
http://www.belza.cz/pcfan/fanind.htm
Tu http://jirky.webz.cz/index.php?page=casopisy
som nasiel napr
Prílohy
Bez názvu.png
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Indikacia zastaveného ventilátora

Príspevok od používateľa Samanko » 22 Mar 2018, 22:11

Podme nato po poradi, od zaciatku. Popis projekt o ktory sa jedna, preco ich chces snimat, kolko ich bude (aspon priblizne, jeden, dva, milion, paralelne / seriovo) atd. Bez toho ti regulernu odpoved urcite neda nikto.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Indikacia zastaveného ventilátora

Príspevok od používateľa marek181818 » 22 Mar 2018, 22:20

Ventilatory su kazdy zvlast ziadne paralelne ani seriovo, zvlast napajane.Su v robote na linkach.Viac myslim hovorit netreba.
Pocet fuuu na 24V mozno 20ks-30ks aspon tie co myslim len a na 230V cca 12ks Tie na 230V by ani tak este nevadili.Nieje tam take teplo ale tu kde su 24V to ide vkuse 24/7h A niektore co som uz videl ani nejdu.A zase kazdy den tam pozerat kazdu linku nieje cas.Ine veci su prvorade.Tak ma napadlo nejaky indikator tam dorobit.Nemusi byt z led kludne vyviest na panel ziarovku alebo nieco take.Len aby sa o tom vedelo.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Indikacia zastaveného ventilátora

Príspevok od používateľa Samanko » 22 Mar 2018, 22:35

Popis viac situaciu. Pochop, ze ty to mozno chces riesit nejako a ver mi, ze uz je na vsetko zvacsa standardne riesenie.


1) Na co su tam tie ventilatory ?
2) Ako su umiestnene ? Kazda linka ma vlastny ventilator ? alebo to chladi nejake predmety ktore idu po linke a ventilator je na statickom umiestneni v jednom bode linky ?


Zatial mi to vychadza na pouzitie deferencialnych pressostatov. Je tu vsak este celkom malo info. Nezabudaj, ze do vyrobnej linky nikdy v zivote nemozes zapojit nieco, co si doma vyskrabes na PCB aj keby to fungovalo a bolo bezpecne. Musel by si to dat certifikovat a to je tak zlozite, ze sa pouzivaju koli tomu uz certifikovane CE zariadenia, ktore tymto procesom presli a je vyhodne ich pouzivat podkial existuju.

//tym som nenarazal na to, ze nevies urobit pcb, to naozaj nie.. To plati aj na profesionalne vyrobene pcb.

//ak to znie blbo, tak sorry, chcem ti fakt len pomoct pokial budem schopny...
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Indikacia zastaveného ventilátora

Príspevok od používateľa marek181818 » 22 Mar 2018, 22:43

No jedna sa o rozvadzacove skrine podstate, kde je ventilatorov az az.No tie to mam ja namysli. Su take pridavne na takych kokovych ramoch ktore sa zacvaknu na take speci drivre ci co to je z ciac 1000 rokov pred n.l. Tie vlastne akoze chladia zo spodu.Na halvnych dverach rozvadzaca linky su tam myslim ze 2 su nejake velke ventilatory co by mali vyhanat teplo von.Ale ten neriesim. Len to je ze ked otvoris taketo dvere az ta ovali teplo .

Ohladne certifikatu to neries. Tu sa uz tolko veci riesilo predomnou co sa cudujem ze je a nikto nepovedal ze nie.Zatial skor ale len navrh hladam.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Indikacia zastaveného ventilátora

Príspevok od používateľa Samanko » 22 Mar 2018, 23:05

Mam to problem pochopit z toho ako si to napisal.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Indikacia zastaveného ventilátora

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Mar 2018, 23:27

Ani ja som to ese nepochopil uplne, ale už vieme že sú to rozvádzačove skrine a je v nich teplo.

Ideálne bude keď to odfotis.

Ja som už 10 rokov U nás V robote A ani na jednom rozvádzačI neodišiel ani jeden ventilator a tie stroje boli tam ešte predomnou. Takže odhadujem aspoň 15 rokov ak nie viac. Akurát sa prachové filtre zaseru.

Prečo vám odchádzajú ventilatory? To si zatiaľ neriesil?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Indikacia zastaveného ventilátora

Príspevok od používateľa Samanko » 22 Mar 2018, 23:46

Na 99,99% je riesenie tlakovy snimac - diferencialny presostat. S pomocou neho sa to vsak da na milion sposobov a na zvolenie najspravnejsieho musi clovek chapat situaciu..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Indikacia zastaveného ventilátora

Príspevok od používateľa mr.dred » 23 Mar 2018, 01:01

Čo tak použiť princíp tepelného anemometra. Jeden snímač - dióda by bol ofukovaný ventilátorom,druhý nie....jednoduchý komparátor s OZ, vyhonotenie kontrolka/alarm...

Ďaľšia možnosť - snímanie priebehu prúdu - podrobnosti napr. TU
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

alois

Re: Indikacia zastaveného ventilátora

Príspevok od používateľa alois » 23 Mar 2018, 05:51

Ak mám v rozvádzači klasických 35°C a v hale 18°C, tak ma vždy ovalí teplo a pritom je to normálna pracovná teplota....

Najprv logickú schému.

Odberový prúd ventilátoru:
1. žiadny prúd - vetrák stojí vo vypnutom stave (istič, poistka, prepálené vinutie)
2. normálny prúd - vetrák beží O.K.
3. zvýšený prúd - vetrák sa zadiera, filtre sú zadrbané, zmena cirkulácie vzduchu. Ale bacha na reálny malý rozdiel prúdov a tepelnú stabilitu komparátoru, ktorý si vyrobíš!
4. znížený prúd - otvorené dvere, vetrák tlačí do voľného priestoru

Pretlak: (drahšie riešenie)
1. diferencia O.K. - stav O.K.
2. zmena tlaku v rozvádzači smerom dole - nedostatok vzduchu, filtre, zasekávanie sa
3. bez dif. rozdielu - otvorené dvere

ALE ak máš nasávací (spodný) a vyfukovací (horný) ventilátor, tak tu súhra diferencie tlaku už bude iná. Tu už musíš poznať reálne objemy dodávaného a odoberaného vzduchu.
Odhliadnuc od toho, že tesnenia na dverách musia byť tiež O.K.

Nie je jednoduchšie vedieť hranicu teplotného rozsahu rozvádzača, dať doňho malý termostat a ten ak sa hranica prekročí zopne signálku (optika, zvuk) a údržba v momente rieši stav? Lebo podľa mňa 15€ ventilátor netreba monitorovať drahším zariadením než je jeho cena, ale ty takto riešiš chod linky (výrobu), čo je asi väčšia hodinová strata na výrobe než tých 15€.

Takto z ekonomickej stránky to treba predniesť zamestnávateľovi.
Prílohy
12€ v SR
12€ v SR
eurocase-r-ga-30-termostat-s-drziakom_i187930.jpg (8 KiB) 3129 zobrazení

Používateľov profilový obrázok
MAKOSYS
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 680
Dátum registrácie: 23 Jan 2016, 15:56
Bydlisko: VT SLOVAKIA

Re: Indikacia zastaveného ventilátora

Príspevok od používateľa MAKOSYS » 23 Mar 2018, 06:00

A čo tak použiť ventilátory so signálovým výstupom(R alebo F) a k nim doriešiť elektroniku.

https://www.tme.eu/sk/katalog/#id_categ ... _order=ASC
0
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin(KUBO)

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Indikacia zastaveného ventilátora

Príspevok od používateľa 5ko » 23 Mar 2018, 07:30

Presostat je elegantný, ale drahší ako mikrospínač a preto najjednoduchšie to vidím na mikrospínač s páčkou, na ktorej je nejaký terčík,ktorý bude umiestnený tak, aby bol ofukovaný prúdom vzduchu a drží mikrospínač zopnutý,alebo rozopnutý.Stačí ich dať do série,alebo paralelne a budú spínať signalizáciu že niektorý vetrák stojí.
Ak by bolo treba signalizovať aj presné miesto, vtedy by museli byť samostatne .Stačí prehnať v každom rozvádzači fázu,alebo menšie napätie cez ten snímač a na niekde dať kontrolku, ktorá sa rozsvieti,ked vetrák stojí a je to .Načo zase vyrábať gulomet na vrabce.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Indikacia zastaveného ventilátora

Príspevok od používateľa mr.dred » 23 Mar 2018, 08:39

5ko napísal:Presostat je elegantný,
Nesúhlasím... tvoj nápad je elegantný :thumbup: ! Všetko ostané je na :butthead:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Indikacia zastaveného ventilátora

Príspevok od používateľa Drakoush » 23 Mar 2018, 19:25

Zase sa tu riešia totálne komplikované blbosti, ktoré sú nespoľahlivé...

Poďme na to z iného konca. Na čo môže byť ventilátor v rozvádzači?


1. Buď je súčasťou nejakého zariadenia, napr. driver, menič a pod. V takomto prípade si jeho otáčanie, alebo teplotu kontroluje samotné zariadenie, čokoľvek tu je zbytočné.

2. Vymieňa vzduch v rozvádzači, aby sa tam nekumulovalo teplo. V takom prípade treba hodiť teplotný snímač dovnútra a kontrolovať teplotu. Kľudne aj trojstavový - teplota v norme, zvýšená teplota, alarm.
Ak je teplota v norme, nič sa nedeje.
Ak teplota presiahne trebárs 40°C, rozsvieti sa kontrolka indikujúca poruchu. V takom prípade skontroluješ, či vetranie funguje a ak áno, neriešiš. V opačnom prípade zasiahneš.
Ak je teplota vyššia, ako najvyššia pracovná teplota zaradenia, ktorého najvyššia pracovná teplota má najmenšiu číselnú hodnotu zo všetkých prístrojov, (matematicky vyjadrené t alarm = t prístroja1 < t prístroja2 ... <t prístroja n)spustí sa alarm, alebo sa odstaví zariadenie.

3. Udržuje v rozvádzači permanentný pretlak, aby dnu nevnikal prach. V tomto prípade sa tam dá jeden pressostat, ktorý sleduje tlak - musí byť vyšší, ako atmosférický.

Kontrolovať otáčanie sa ventilátora je totálna zbytočnosť a nerieši sa to ani v rozvádzačoch, kde sa produkuje toho tepla ozaj hodne (napr. veľké CNC centrá). Je tam zavesený teplotný snímač - ak teplota presiahne dovolenú hodnotu, príde upozornenie, prípadne prerušenie napájania (podľa toho, ako sú prvky citlivé na prehriatie, akú majú hodnotu, či prerušením napájania hrozí nejaká iná škoda a pod.).

A teraz zvedavá otázka - prečo?

No lebo otáčky ventilátora nie sú veličinou, ktorá sa musí dodržiavať a kontrolovať - požiadavka je úplne iná, uvedená v bodoch 2 a 3 vyššie (teplota alebo pretlak). Môže nastať iný prípad, kedy síce ventilátor pôjde, ale bude sa dvíhať teplota a práve toto nebude sledované.

A navyše, ak sa jedná o bod 2, tak sledovať funkciu môžeš iba meraním otáčok - tachodynamo, enkóder a pod. Nijaký diferenciálny tlakový snímač Ti nepomôže, pretože tlak vo vnútri rozvádzača môže byť len nepatrne vyšší, než vonkajší atmosférický. Potom už jedine terčík, ako spomínal 5ko.

Keď Ťa ovalí teplo, je to normálny prevádzkový stav rozvádzača. Podľa mňa robíš z komára somára... Stačí ak tam sú dva drivre a ide to nonstop, dosiahneš pokojne aj 50°C a je to v norme. Ak sa Ti zdá, že je to moc, tak sa zameraj na výmenu vzduchu v rozvádzači, aby si dosiahol väčších rozdielov teplôt - čím vyššia diferenciálna teplota (teplota chladiča - teplota okolia), tým vyšší teplotný spád chladiča, tým vyšší prestup tepla do okolia.

Podľa prostredia a vnútornej teploty sa to robí buď priamou (pre bezprašné prostredie), alebo nepriamou výmenou vzduchu (pre prostredie prašné).
Priama výmena je ventilátor vháňajúci vzduch do vnútra, nepriama je oddelený okruh - pre menšie teploty vnútri je to hliníkový chladič z oboch strán ofukovaný ventilátorom, pre stredné teploty je to peltiérový výmenník, pre vyššie sú už chladiče na báze chladiva (chladnička).
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Indikacia zastaveného ventilátora

Príspevok od používateľa marek181818 » 23 Mar 2018, 19:56

No po precitani niektorych dost dlhych informacii. To zmenime. Viac sa priklonim nakoniec k sledovaniu teploty vo vnutri, ako celkovu.
Ono co sa tyka toho tlaku.Tak to nema vyznam, tie dvere uz netesnia a navyse hore su vyvodky cez ktore sice ide vzduch ale to je zase na vetranie malo.No co sa tyka prudeniu vzduchu.Tak neviem presne ako je tato vec riesena.Ale na odvod je tam len na dverach v strede ventilator, ktory vyhana teplo von.Len zase neviem ako je to riesene lebo zvonku na dverach je plechova skrina akokeby.No zo spodu idu hadicne na vodu.Teda ci je tam nejaky radiator alebo co , ktory je ako vzdy studeny kedze je v nom voda a ventilator hlavny vhana vzduch donho a tak sa ochladzuje.No neviem .Len moja uvaha ci blbost neviem.Teplo sa najviac zhromazduje praveze hore.No dnes ked som fotil rozvadzac Dam foto, len sa musim k tomu dostat este.Tak niektore ventilatory nesli.Vacsinou chladia karty zo spodu vhanaju vzduchu dovnutra , teda len prefukuju.Ten co som dnes mal otvoreny zase na danej linke nebolo nejak moc teplo.Ale pri niektorych je to divne.Ono teraz este tak nevadi ale v lete co mi vraveli je v hale neznesitelne teplo aj 40C.Je to plechova vyrobna hala.Tak si viete predstavit.Teraz tam zacina uz byt pomalicky teplo ako sa slnko prebudza.Vratim sa k veci.Ono ako som fotil aj som si trosku pomyslel ze toto by bolo asi aj zbytocne narocne na vyrobu, resp prplacka..No takze ale nejaku indikaciu ze je tam teplo viac ako ma byt by som dal urcite.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Indikacia zastaveného ventilátora

Príspevok od používateľa Drakoush » 23 Mar 2018, 20:02

Daj radšej to foto, ten Tvoj popis nechápem, aj keď si ho prečítam dvakrát.
Každopádne rozumieme si - sledovať teplotu. Tým pádom ani nemusíš riešiť, ako je to vetrané. Ja predpokladám, že sa teda jedná o vetranie.
Pretlak sa používa tam, kde je veľa prahu - drvenie kameňa, závody spracúvajúce textílie, gumu a pod. Ak je to nejaká lisovňa plastov, tak tam moc prachu nie je.

Najčastejšie riešenia výmeny vzduchu sú buď ventilátor a otvor cirkulácia vzduchu interiér/exteriér, alebo potom hliníková platňa (chladič) a oddelený okruh - teplo prestupuje cez hliník a nedochádza k priamej výmene vzduchu.
Peltiér som videl vo veľkom CNC centre, kde má operátor vlastnú kabínku a rampa s nástrojmi je 12m vysoká - pre predstavu.
A chladivo sa zas nachádzalo až v skrini, kde bol menič na 250kW motor... Ak sa jedná o jednoduché drivre, tak tam nebude použité tepelné čerpadlo.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Indikacia zastaveného ventilátora

Príspevok od používateľa marek181818 » 23 Mar 2018, 20:37

Foto niesu zoradene .https://imgur.com/a/mOAy9
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Indikacia zastaveného ventilátora

Príspevok od používateľa Drakoush » 23 Mar 2018, 20:43

Ten ofuk kariet je už prežitok, každopádne ich ofuk nie je životne dôležitý.

Nerob hlúposti, ak chceš byť spokojný, hoď tam snímač teploty a sleduj iba teplotu v rozvádzači. Ale aj to je zbytočnosť. Raz denne sa prejdeš, skontroluješ rukou, či fúka a vybavená vec. Tieto ventilátory bežne odchádzajú, nie je dôvod na paniku, dokonca väčšina strojov z ázie je na 200V (je tam ku každému stroju trafo), zapoja sa dva 100V vetráky do série, ak vypadne jeden, nejde ani druhý a ešte som nepočul, že by kvôli tomu niečo zahorelo.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Indikacia zastaveného ventilátora

Príspevok od používateľa marek181818 » 23 Mar 2018, 20:51

Ok teda dik
0

alois

Re: Indikacia zastaveného ventilátora

Príspevok od používateľa alois » 24 Mar 2018, 04:39

S5 Siemens znesie veľa, aj keď zase tie kondíky si pamätajú vpád Hitlera do Poľska a môže ti to začač blbnúť.
Ale ak máš 40°C v hale, tak toho moc neuchladíš, odhliadnuc od toho, že tam nesmieš pracovať za normálnych okolností.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok