Žeravenie výkonových elektróniek

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Žeravenie výkonových elektróniek

Príspevok od používateľa medved » 06 Apr 2018, 22:02

Nazdar, zaujímalo by ma, ako sa vlastne rieši v praxi žeravenie výkonových elektróniek alebo proste všeobecne eliek vzhľadom na toleranciu napätia na vlákne elektrónky ? Ide o to, že napríklad v mojom prípade u nás doma, nám dosť kolíše počas dňa 230V sieť v dome. Raz som nameral 216V a iný deň až 237V. To je 21V hore dole a to len čo som náhodne zmeral max a min napätie. Lenže už len takéto samotné kolísanie siete robí dosť problém a ide mi to mimo tolerancií na vlákne elky, koľko krát musím pre istotu zmerať napätie na vlákne a prehadzovať odbočky na toroide pre elku GU-5B... tá ma 12,6V 24A. Druhá vec je, že samotný teslák má odber 24-30A (podľa nastavenia prerušovača) takže už len vzhľadom na odber je celkom zaujímavý pokles napätia v sieti, to robí ďalšie spadnutie napätia na vlákne elektrónky niekedy až o 1V dole (!). Takže vzhľadom na aktuálne napätie v sieti musím nastaviť vhodne odbočku na žeraviacom toroide smerom k hornej hranici tolerancie, aby potom pri záťaži, ako spadne napätie dole, som sa ešte ako tak držal pri spodnej tolerancií... to je proste blbosť... a ešte k tomu, aby toho nebolo málo, minule som meral impedanciu siete a vyšlo mi to na 1,02R čo je tiež dosť :confused: .. varná kanvica 1750W spravila pokles v zásuvke o -8V dole. Mi to príde už ako nereálne niečo takéto prevádzkovať doma tak aby to bolo "košér" a všetky napätia v toleranciách nehovoriac, že už aj samotný istič preťažujem nadprúdom. A to taká GU5B je ešte v pohode, to je len 24A pri 12,6V no čo taká GU39B, ktorá ma 100A pri 6,3V :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Žeravenie výkonových elektróniek

Príspevok od používateľa Wili » 06 Apr 2018, 22:35

tak sprav ine trafo, napoj to na dve fazy na 380V a to by mohlo vyriesit tvoj problem.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Žeravenie výkonových elektróniek

Príspevok od používateľa medved » 06 Apr 2018, 23:11

Pravda, napojenie napájacieho VN zdroja na 2 fázy by mohlo dosť vyriešiť avšak, keďže moja izba je zároveň aj dielňa tak mám tu len jednu fázu, ale tak to už je iný problém. No aj tak stále to samotné kolísanie siete.. raz 216V a iný deň 237V a to len čo som náhodne zmeral... už len aj toto je celkom problém. No predpokladám, že až takýto problém so sieťou nie je ako mám ja, tam kde sa prevádzkujú rôzne výkonové zariadenia. Ono reálne aj tak nebudem nič meniť, zanedlho to celé aj tak rozoberiem... je to taký experimentálny teslak, ktorý vznikol v závislosti od mojej mesačnej maródky tak som musel niečo robiť inak by ma porazilo doma :lol: .. čiže toto je skôr teoretická otázka, ako sa to rieši v praxi.. tie tolerancie pri takýchto výkonových elkach. Lebo taká GU39B, ktorá sa ešte zvykne často používať aj "doma" je už iná sranda 100A pri 6,3V...
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Žeravenie výkonových elektróniek

Príspevok od používateľa misocko » 06 Apr 2018, 23:40

http://www.anarchitekt.szm.com/stabilizator.html - toto som zbadal na susednom fore
pripadne nejaky spinany zdroj na zhavenie (DC) , ten by si s nestabilitou siete urcite poradil, aj ked 100A ... no v dnesnej dobe ked moj PC zdroj ma cca 70A na 12V vetve
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Žeravenie výkonových elektróniek

Príspevok od používateľa oravan » 07 Apr 2018, 00:31

oni tie stabíky rady horeli ,niečo podobne sa vyrábalo za socíku a žeravilo to parádne teda myslím horelo a to do slova na vojne nám zhorelo minimum 5 kusov za 7 mesiacov
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Žeravenie výkonových elektróniek

Príspevok od používateľa hpeter » 07 Apr 2018, 08:46

0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Žeravenie výkonových elektróniek

Príspevok od používateľa breta1 » 07 Apr 2018, 09:17

Pracoval jsem kdysi na počítači ZPA600, byla to tranzistorová verze počítače EPOS1, který obsahoval 8000 elektronek, převážně E88CC se žhavením 6.3/0,3 , takže příkon žhavení cca 15kW.
Kolega, který ho opravoval, už není bohužel mezi námi, takže se ho nemohu blíže zeptat, mi vyprávěl cosi o místnosti plné akumulátorů a rozvodů pásovou mědí.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Žeravenie výkonových elektróniek

Príspevok od používateľa medved » 07 Apr 2018, 09:18

Spínaný zdroj ma tiež už asi aj ako prvý napadol.. no vzniká tu otázka, čo povie na rušenie od tesláku. Prvý TC šiel na 200kHz a 325kHz, aktuálne to mám spravené s inými cievkami na 2MHz. Napájací VN zdroj dáva 12,4kVp naprázdno. Ešte aby toho nebolo málo, katódu elektrónky odpájam od zeme tyristorom, ako prerušovač pre TC. Ešte stále je ten spínaný zdroj pre žeravenie dobrý nápad ? :D

-- Spojený príspevok 07 Apr 2018, 08:30 --

breta1: uuf, no toto vidieť aj naživo by bolo veru zaujímavé :) .. s týmto sa vynára ešte ďalšia myšlienka, žeraviť tu elku proste 12V akumulátorom
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Žeravenie výkonových elektróniek

Príspevok od používateľa hpeter » 07 Apr 2018, 10:53

tazko radit bez schemy; nesedi mi par veci, napr max 5kv, a finta s tyristorom.
pri narabani sa s takymito typmi, len odporucim na info pre stavitelov vf koncakov. (radioamateri, Eimac prirucky)
W-Th katody ma vykyv teplot dost vplyv na zivotnost, ale vseobecne sa doziju viacej ako oxidove
neviem kolko rokov chces aby teslak bzucal
vec druha, bezpecnost pri vn dc. (crowbar a take blbustky)
http://www.cpii.com/docs/related/22/C&F2Web.pdf
http://gs35b.com/pdf/bull17.pdf
Prílohy
Screen Shot 04-07-18 at 10.36 AM.PNG
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Žeravenie výkonových elektróniek

Príspevok od používateľa medved » 07 Apr 2018, 12:08

Zdroj je spravený so štyrmi MOTmi sériovo-paralelne + zdvojovač. Naprázdno je 12,4kVp no v záťaži to padá dole na 8,1kVp a teslák prevádzkujem v pulznom režime. V pulzoch ide napätie nad 5kV ako je v papieroch... no... 30-110MHz do 4kV a 30MHz do 5kV no ja tam mám len 200kHz alebo s druhými cievkami 2MHz takže tie pulzy 8,1kVp by nemali byť žiadny problém ani sa netvári elka aby jej to vadilo. Iný teslisti taktiež používajú podobne zapojené VN zdroje s MOTmi, druhá vec je spomínaná životnosť, no teslák našťastie nie je audiozosik, ktorý beží každý deň, ale zapne sa to len občas na krátky čas

priebeh napätia z VN zdroja v pulzoch:
http://www.vn-experimenty.eu/vttc_11/HV ... ly16_b.jpg

schéma1 (200 a 325kHz):
http://www.vn-experimenty.eu/vttc_11/sc ... c_GU5B.png
https://www.youtube.com/watch?v=aRmbo72O2Sw

schéma2 (2MHz):
http://www.vn-experimenty.eu/vttc_12/sc ... B_2MHz.png
https://www.youtube.com/watch?v=8fsjx7pKvx8

Pozriem si veci čo si poslal.. aký crowbar ?

Tyristorom púšťam z násobiča každú X-tú polvlnu podľa nastavenia takže viem ísť od 25Hz až po pár jednotiek Hz v pulzovaní + viem nastaviť uhol otvorenia tyristora, takto odseknem začiatok polvlny a tyristor sa pekne vypne v nule na konci polvlny.

Aktuálne testujem namiesto štyroch MOTov jedno veľké 4kVA trafo...
Prílohy
20180405_172022.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Žeravenie výkonových elektróniek

Príspevok od používateľa rudko » 07 Apr 2018, 12:11

Medved a co tak zohnat nejaky RAT, ten hodit pred napajaci toroid a dobastlit k nemu servo co ho bude cez spatnu vazbu automaticky doregulovavat?
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Žeravenie výkonových elektróniek

Príspevok od používateľa medved » 07 Apr 2018, 12:32

Takto to nebude stíhať.. ak to nechám bežať kontinuálne, tak poklesne trvale napätie v sieti a tým aj na elke, takto by to dajme tomu šlo, no keďže to prevádzkujem v pulznom režime, kde viem viac výkonu pretlačiť elkou a týmpadom aj väčšie výboje, tak vznika pokles v sieti len každú X-tú polvlnu práve v čase pulzu výboja. V tomto pulze poklesne napätie na žeravení. Ak je nízka frekvencia pulzov tak hádam to je ešte ok aj vďaka zotrvačnosti vlákna to ani nevidieť okom pohasnutie, no ak to beží kontinuálne či na vyššej f prerušovania tak vidieť, ako mierne pohasne žeravenie od poklesu napätia. Ono ja sa to snažím mať nastavené v hornom limite tolerancie, aby pri poklesnutí som sa držal pri spodku tolerancie napätia, ale ta aj tak... nie je to ideálne a tak ako by malo byť.

toto je pokles v sieti v pulze (sonda je X100):
http://www.vn-experimenty.eu/vttc_11/HV ... ly17_b.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Žeravenie výkonových elektróniek

Príspevok od používateľa Wili » 07 Apr 2018, 13:05

a nemas vo svojej izbe nahodou stropne svietidlo na inej faze ako zasuvku? Pripadne keby bola ina faza vo vedlajsej izbe staci ti malu dieru skrz :)
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Žeravenie výkonových elektróniek

Príspevok od používateľa spin90 » 07 Apr 2018, 16:41

Pouzitie spinaneho zdroja by riesilo viac problemov naraz. Neverim ze sa neda pomocou R L C clenov odrusit a dat do nejakej dvojito tienej krabice. Nrjake tie transily na vystup a pod. Iste je viac moznosti, len to treba prespekulovat.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Žeravenie výkonových elektróniek

Príspevok od používateľa hpeter » 07 Apr 2018, 16:58

pulzny rezim, dajme tomu ok. kedze je to "self rectifying oscillator" a kapacity zdroja su relativne male, crowbar neriesim
ja by som sa obaval aby sa neobjavilo vn (spicka) na tyristore(prieraz), skor by som napr cez jazyckove rele prepinal grid bias. napr -400v by mohlo triodu vypnut

spinzdroj by sa dal dorobit na softstart (obvod fb).. urcite fajn vec.
tie lepsie s pfc zeru menej, ucinnost.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Žeravenie výkonových elektróniek

Príspevok od používateľa medved » 07 Apr 2018, 19:33

Wili napísal:a nemas vo svojej izbe nahodou stropne svietidlo na inej faze ako zasuvku? Pripadne keby bola ina faza vo vedlajsej izbe staci ti malu dieru skrz :)
svietidlo netuším, ešte som nezisťoval a najbližšie iná fáza v zásuvke bude asi na druhej strane domu v izbe... jedine, že natiahnem predlžovačku krížom cez dom :lol:
kapacity zdroja su relativne male
pri MOToch nie, tie sú akurát, keďže je to kvázi-rezonančný zdvojovač - tam treba vhodnú kapacitu k použitým MOTom a záťaži, aby som dosiahol maximálnu špičku napätia na výstupe. Čo aj mám... malá kapacita je to už aktuálne pri tom veľkom VN trafaku, keďže ten má už v porovnaní s MOTmi veľmi malú rozptylovú indukčnosť, takže buď umelo pridám indukčnosť na primárnej strane alebo ešte viac zvýšim kapacity, čo som už aj spravil, len mi došla zásoba kondikov z mikrovlniek.. teraz ich tam mám 32ks no ešte chcem zvyšovať + doladenie primárom pre výstupné Upk. MOTy mi dávali až 8,1kVp s 6u a tento veľký trafák mi dáva najprv len 6,6kVp so 6u a teraz s 7,9u a preladením odbočky primárnej cievky už som sa dostal na 7,75kVp no ešte to bude chcieť pridať kapacitu do násobiča.

Podobne som riešil aj ztrojovač, kde som to riešil ako kvázi-rezonančný, všimni tie kapacity... 1,2u a 4,5u čo je tiež dosť nezvyčajné, no potreboval som špecifický priebeh napätia na výstupe, max Upk a tiež aby som dostal napätie k nule - vypínanie tyristora v katóde
http://www.vn-experimenty.eu/vttc_11/sc ... roj01a.png

Tyristor sa mi zatiaľ nepodarilo odpáliť ani na tomto ani na predošlých VTTC, takže toto neriešim a ostáva to tak ako je. Už to mám overené nejaký čas.

Už viem, čo si myslel tým crowbar, no takáto ochrana je pri tesláku bezpredmetná... ono pri púšťaní tesláku aj tak som stále pri vypínači a taktiež samotný prerušovač riadim tlakovým spínačom a hadičkou do úst, aby som bol úplne oddelený od elektroniky. Takže výboj vystrelí len keď fúknem...

Noa ta myšlienka toho spínaného zdroja je zaujímavá a vyriešila by fakt veľa problémov no na druhej strane, keď som meral na g1 alebo priamo na VN zdroji osciloskopom pri tom 2MHz tesláku, tak to ani nešlo merať, veľký bordel a rušenie tam bolo... jednu sondu mi to aj zlikvidovalo, ten 200kHz TC nie je problém v pohode merať oscikom
0

Napísať odpoveď