Blokovanie programov v minulom tisícročí

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Blokovanie programov v minulom tisícročí

Príspevok od používateľa Mego » 12 Máj 2018, 20:12

Nedávno som si spomenul na jednu srandu a zaujímalo by ma, ako to fungovalo. Možnože nejaký veterán bude vedieť, o čom točím.

Keď som bol decko, rátam tak roky 1996-1999, mali sme doma dajakú CRT Oravu, na ktorú sme prijímali signál cez koaxiál - zásuvka v stene (nemám tušenie, kto bol poskytovateľ. Všetci tomu hovorili "káblovka"). No a cez tú káblovku fungovali nejaké programy, myslím, že tá Orava zvládala do 99 programov, ale chytali sme ich len das 25, pričom funkčných bolo asi 7, alebo 8. No a ostatné boli tak nejak rozmazané, vyblurované, čmuhy cez to a neviem čo. Predpokladám, že to bola zrejme dajaká bonusová ponuka, ktorú naši nemali predplatenú a preto to bolo také rozmazané. No potom mame nejaká suseda povedala, že existuje možnosť, ako to hacknúť. Mama dala nejaký kanál (neviem či konkrétne nejaký, alebo ľubovoľný, ktorý fungoval normálne), dala teletext, napísala dajaké číslo strany, alebo niečo v tom duchu a potom rýchlo prepla na blokovaný program, ktorý zrazu už išiel normálne, akoby bol zaplatený. Fungovalo to až do vypnutia TV. Netuší náhodou niekto, o čo išlo a ako to fungovalo?
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Blokovanie programov v minulom tisícročí

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 13 Máj 2018, 01:59

bola to klasicka analogova kablovka (teraz UPC). Kodovanie fungovalo na principe namodulovania niekolkych frekvencii co telky nezvladali a preto obraz bol ako keby zrnity, ale boli tam viditelne nejake nejasne tiene. Existovali dekodery, co boli uzkopasmove priepuste - proste odfiltrovali vsetko, a ostala len nosna. Dekoder vyzeral ako taky valcek a daval sa do rozvodu v skrinke na chodbe pre tych, ktori mali zaplatene premiove programy.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

daevid1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 18 Jan 2013, 00:30
Bydlisko: Bratislava

Re: Blokovanie programov v minulom tisícročí

Príspevok od používateľa daevid1 » 13 Máj 2018, 04:43

Na káblovku UPC sa vtedy dal vyrobiť "dekóder" na HBO, ktorý rušivú frekvenciu odfiltroval.

Obrázok
0

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Blokovanie programov v minulom tisícročí

Príspevok od používateľa Mego » 13 Máj 2018, 19:27

No a jak je možné, že to mama hackla cez teletext?
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Blokovanie programov v minulom tisícročí

Príspevok od používateľa zipaj » 13 Máj 2018, 20:52

Niekedy boli programy "kódované" vynechaním synchronizačných impulzov, možno bola nejaká stránka teletextu cez ktorú bol viditeľný celý obraz a z teletextu sa tie synchronizačné impulzy doplnili. Niekde sa to obchádzalo druhým prijímačom na nejaký nekódovaný program z káblovky a ich doplnením do kódovaného kanálu, toto bolo neskôr keď sa odstraňovali aj riadkové synchronizačné impulzy. Programy v takto kódovanej káblovke boli vždy všetky zosynchronizované.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Blokovanie programov v minulom tisícročí

Príspevok od používateľa Edgar » 14 Máj 2018, 02:51

No ja mám skôr pocit že tá teletextová strana sa zadávala na tom konkrétnom kódovanom programe, a ako spomenul zipaj, tak niektoré teletextové strany sú "priehľadné" a zobrazí sa len potrebná časť ich obsahu cez obraz TV vysielania (napr. skryté titulky alebo strana 333 ktorá na spodnej strane zobrazila aktuálne vysielaný program) - čiže mama nemusela "rýchlo prepnúť na ten program", ale proste sa tá prázdna strana zobrazila hneď aj s obrazom. Tým pádom tá stránka ktorá sa tam zadávala mohla byť priehľadná celá a zobrazila sa spolu s vysielaním, čo by vysvetľovalo aj to odblokovanie až kým sa televízor nevypol a doplnili sa tak možno aj tie synchronizačné impulzy, určite nemôžem mať šajnu ako to fungovalo v tých rokoch, ale toto mi príde asi ako najreálnejšia možnosť.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Blokovanie programov v minulom tisícročí

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 14 Máj 2018, 08:35

Edgar - moze byt, lebo sa mi zda, ze na nasom starom tv pri teletexte nabehol zvuk na kodovanych programoch, ale obraz bol "kodovany". Ale to su uz roky, a nejak som to vtedy neriesil. Okrem toho HDO dekodera - ten sa mi nepodarilo rozbehat, ale ako pisali v navodoch, tak to chcelo aj nejake to vybavenie dielne a hlavne je to dost uzka priepust a len tak nastavit to je takmer nemozne.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Blokovanie programov v minulom tisícročí

Príspevok od používateľa datam » 24 Máj 2018, 11:55

Musíš rozdeliť káblovku a káblovku.
Jedna bola spoločná kedy na niektorom činžiaku bola anténa sústava a potom sa tento signál šíril v rámci činžiaka ale aj do okolných.
Druhá bola už plnohodnotná káblovka kde každý byt mal pridelenú odbočku na rozbočovači kde sa dal založiť filter a útlmový článok.

Neviem ako inde ale u nás sa používa lowpass filter. Fungovalo to tak že na nižších frekvenciách bol základný balík a vyššie platené. Nakoľko všetka kabeláž išla spolu tak indukcia fungovala a stačil že sused mal zaplatené, tak kvalitné LNA to poriešilo. Síce zrnilo ale šlapalo.

kanál 1-13 sa používal sporadicky (teda aspoň v káblovke) vysielal tu prevážne informačný kanál a sekundárne základné stanice ako STV a pod.
21- 40 bol ten základný balík. Potom bola pauza cca 10kanálov aby sa dosiahol požadujúci útlm a niekde od 50 nahore išli platené.

Občas sa používala aj diera v kanáloch 13-20 ale moderné (v tej dobe) TV už dokážu ladiť aj tam tak to stratilo podstatu. Je však možné že každý si riešil zabezpečenie po svojom.
0

Napísať odpoveď