doma vyrobena spirala

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

veduci
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 18 Jún 2018, 10:27
Vek: 35

doma vyrobena spirala

Príspevok od používateľa veduci » 18 Jún 2018, 10:39

Ahojte borci. :agree:
planujem si z khantalu spravit vlastnu spiralu na ohrev bazenovej vody.
len mam problem ako zapuzdrit ten kanthal do patrony aby bol elektricky izolovaný od banky a zaroven aby bol tepelne vodivý
jedna so o to scim ho zaliat.
presnejsie moj plan: namotam khantal o potrebnej dlzke. vlozim ho do starej CO bombicky. zalejem ho "niecim". vrch zalejem este epoxidom kvoli vniknutiu vody. čo som mal tu čest zo starými špirálami vyzerali ako keby boli zaliate sadrov. popripade som sa tu na fore docital o šamotovom prašku ale nebola to presne tema špiráli. čo sa nato používa chalani? mate skusenosť?
dakujem
0

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: doma vyrobena spirala

Príspevok od používateľa clim-ber » 18 Jún 2018, 10:48

Coze to chces ohrievat spiralou zaliatou v obale velkosti CO2 bombicky ? Bazen ?
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: doma vyrobena spirala

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 18 Jún 2018, 11:02

A prečo nie,podla mňa to bude v pohode stačiť a ešte bude musieť aj regulovať teplotu aby vodu neuvaril. :D
Obrázok

Edit: teraz ma napadlo keď napísal bombičku ja som si predstavil tú malú sodovú ale možno myslel normálnu veľkú co fľašu na zváranie a pod. Na prenos tepla neviem čo by si mohol použiť (možno správny typ oleja),ale na to utesnenie vrchu by som epoxid asi neodporúčal.Ja používam toto https://tmely-silikony-lepidla.heureka. ... e/#section keď nechcem aby sa niekde dostala voda. Ostáva pružný aj po rokoch na slnku, odoláva dobre teplote,ale nemám ho otestovaný na chlóre ktorý v bazéne budeš mať tak budeš to musieť poskúšať sám.
0
Naposledy upravil/-a Dr.Martin v 18 Jún 2018, 11:18, upravené celkom 1 krát.
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: doma vyrobena spirala

Príspevok od používateľa zipaj » 18 Jún 2018, 11:16

Ak by to bola bombička do kyvety, prečo nie, tá má dĺžku asi 40cm a priemer cca 4 cm
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

alois

Re: doma vyrobena spirala

Príspevok od používateľa alois » 18 Jún 2018, 11:32

A o akom napätí a výkone sa bavíme?

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: doma vyrobena spirala

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Jún 2018, 11:39

A príkon/výkon chceš z tej bombičky aký ? 100 W ti bude dosť ? Viac drôtu tam asi nedostaneš :finga: Tú bombičku chceš len-tak ponoriť do bazénika ?
Detský olej už vieme, ako sa vyrába... A detská polievočka ? Máš receptúru ? :finga:

... skús radšej porozmýšľať o nejakom prietokovom ohreve mimo bazén.Je to určite bezpečnejšie. V predaji sú do 100€.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: doma vyrobena spirala

Príspevok od používateľa datam » 18 Jún 2018, 12:39

pán vedúci je od Kramného?
0

veduci
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 18 Jún 2018, 10:27
Vek: 35

Re: doma vyrobena spirala

Príspevok od používateľa veduci » 18 Jún 2018, 14:09

som nesmierne stastny ze ste reagovali na moj prispevok. ale stale sme sa nedostali k podstate. scim zalian khantal aby bol izolovany od kovoveho obalu v ktorom bude umiestneny??? a zaroven aby pekne odovzdaval teplo.

tu CO bombicku som planoval vopchat do filtracie do otvoru na jej odvzdusnenie. paradne tam pasuje.

______________

a inak borci reakcia na vase prispevky
clim-ber napísal:Coze to chces ohrievat spiralou zaliatou v obale velkosti CO2 bombicky ? Bazen ?
mr.dred napísal:A príkon/výkon chceš z tej bombičky aký ? 100 W ti bude dosť ? Viac drôtu tam asi nedostaneš :finga: Tú bombičku chceš len-tak ponoriť do bazénika ?
Detský olej už vieme, ako sa vyrába... A detská polievočka ? Máš receptúru ? :finga:

... skús radšej porozmýšľať o nejakom prietokovom ohreve mimo bazén.Je to určite bezpečnejšie. V predaji sú do 100€.
je pravda ze som zo 10 rokov vonku zo skoly ale nezapocul som o reforme ohmovho zakona. som vtom ze cim mensi odpor tym vatcsi prud. cize cim kratcsi khantal tym to bude lepsie kurit. samozrejme s hodnotami aby istic vydrzal. takze zivy priklad pol metra tohto https://www.tme.eu/sk/details/kanthal-d ... al/030531/ a je to :finga:

alois napísal:A o akom napätí a výkone sa bavíme?
230V cca 2300W
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: doma vyrobena spirala

Príspevok od používateľa Milos66 » 18 Jún 2018, 14:14

Nechcem ti brat iluzie, ale . . .
Ja mam malu kaliacu pec v garazi. Vyrabal som ju samodomo. Ma prikon cca 2.4kW. A je tam navinuty kanthal viacej ako 5 metrov. to koli tomu, aby co najefektivnejsie odovzdal teplo.
Neviem kto ti poradil pol metra drotu na vykon 2.3kW, ale fungovat to na 100000% nebude. Zhori to do pol sekundy, lebo to nebude mat ako odovzdat teplotu.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: doma vyrobena spirala

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Jún 2018, 14:53

Tu Ohmov zákon nikto nespochybnil ani nezmenil Tu ide o niečo iné...
Milos66 napísal:Zhori to do pol sekundy, lebo to nebude mat ako odovzdat teplotu.
A ešte... ten drôt bude vnútri navinutý na nejakom špeciálnom - povedzme keramickom teliesku?
A ako ináč zabezpečíš vystredenie pre odizolovanie vnútra tej bombičky od drôtu ?
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: doma vyrobena spirala

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Jún 2018, 15:04

Srandy kopec. :wink:
Tak ako píše Miloš,zadymí sa za tým ak nebude mať dostatočný odber tepla.
Akvaristické ohrievače sa v skúmavkách zasýpali kremíkovým pieskom z poistiek a zalievali silikomom,ale tam išlo len o rybičky.
Keď už špirálu, tak by som tam skúsil použiť z prietokáča Hakel, alebo podobnéého s vhodným výkonom .Alebo špirálu z rýchlovarnej konvice ponorenú v nejakej krabici okolo ktorej by pretekala voda
Ako obal by bolo lepšie sklo,odpadne ti problém z izolovaním od obalu .Ako výplň ma napadá iba kaolín alebo šamotová múčka s vodným sklom a nechať to vypáliť a potom utesniť.
Nevravím, že to nebude fungovať, ale zožerie ti to aj gate.
Nepíšeš stále o velkosti bazénu,
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
daniel1212
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 03 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Kysucké nové Mesto
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: doma vyrobena spirala

Príspevok od používateľa daniel1212 » 18 Jún 2018, 15:13

určite by som do bazéna nepchal žiadny el. spotrebič a nieto ešte podomácky zostrojený. Skús radšej medenú rúrku motať do tvaru kúžela a obehovým čerpadom tlačiť vodu z bezéna cez trubku naspäť do bazéna. Samozrejme pod tým zakúriš drevom.
https://www.youtube.com/watch?v=CMh_7ti8cuA

// stačí pretočiť na 1:00

a veľa podobných nápadov..
0

MiloPS3
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 479
Dátum registrácie: 20 Apr 2011, 00:00
Bydlisko: Lazne Kynzvart / CZ

Re: doma vyrobena spirala

Príspevok od používateľa MiloPS3 » 18 Jún 2018, 17:20

proc ne ?
v praci si delaj taky spiraly sami ale prumer je cca 20-30cm a cca 40-50 V 50-80A, namota to na soustruhu naplaca nakou .... (nevim cim) a da se to na trupku ... ale vodu to fakt neohriva ...
0

AnoNym1337
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 02 Jún 2016, 17:15
Bydlisko: Trenčín
Vek: 24

Re: doma vyrobena spirala

Príspevok od používateľa AnoNym1337 » 18 Jún 2018, 17:43

sprav jednoduchú vec kúp si 20-50m platovej "hadice na rozvod vody po chalupe" čiernej samozrejme velmi dobre to fuguje ako solarny ohrev daj to cez filtraciu nech to ide ak nemáš tak nejaké obehové bazpečné čerpadlo a máš jednoduchý ohrev ak ti to stačit nebude treba viac hadice a najlepšie keď to dáš na nejaký altanok/ strechu kde je po celý deň slnko
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: doma vyrobena spirala

Príspevok od používateľa nalimko33 » 18 Jún 2018, 17:44

máme bazén s objemom 3,9m3 vody
používame tento ohrev:
https://www.tocopotrebujes.sk/www-tocop ... ievac-vody

kúrenie zapínam ráno pri odchode z domu o 07.10hod. - po príchode domov (cca 16.00hod.) má voda 30-31st.C

absolútna spokojnosť - má to všetky možné ochrany!!! kontroluje si to prietok vody a ďalších kopec vecí.....
pri kúpaní to vždy odpojím od siete
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: doma vyrobena spirala

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Jún 2018, 18:11

Keby to s tou bombičkou fungovalo podľa predstáv vedúceho, tak máme ďaľšie Delimano batérie zastrčené v polcólke :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1657
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: doma vyrobena spirala

Príspevok od používateľa SMITH » 18 Jún 2018, 18:43

nalimko33 napísal:
kúrenie zapínam ráno pri odchode z domu o 07.10hod. - po príchode domov (cca 16.00hod.) má voda 30-31st.C
Milan , to koľko platíš za elektriku ? 8O
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

veduci
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 18 Jún 2018, 10:27
Vek: 35

Re: doma vyrobena spirala

Príspevok od používateľa veduci » 18 Jún 2018, 19:22

chalani prilis ste sa zaujali na tu CO bombicku. skusme teda iny priklad. obicajnu hlinikovu trubku omotanu kanthalom . ako ho odizolovat?
alebo najlepsie co sa dava original do spiral? ich konstrukcia (ak sa nemylim) je odporovy drot v medenej rurke plus vypln. A O ZLOZENIE TEJ VYPLNE MI IDE.

S tym kanthalom som premyslal aj ako spravit zapalovanie peletiek v kotli ale kedze uz nieje zima tak ma ta myslienka opustila no ked mate skusenost aj stymto kazda rada sa hodi.

MiloPS3 napísal:proc ne ?
v praci si delaj taky spiraly sami ale prumer je cca 20-30cm a cca 40-50 V 50-80A, namota to na soustruhu naplaca nakou .... (nevim cim) a da se to na trupku ... ale vodu to fakt neohriva ...
a nevies prosim zistit cim to "naplacaju" ? mozno aj foto toho pripravku by sa hodilo keby to nebol problem ci video celeho vyrobneho procesu :D
nalimko33 napísal:máme bazén s objemom 3,9m3 vody
používame tento ohrev:
https://www.tocopotrebujes.sk/www-tocop ... ievac-vody
presne nieco podobne som myslel len keby to bolo o polovicu lacnejsie :P
5ko napísal:S .Alebo špirálu z rýchlovarnej konvice ponorenú v nejakej krabici okolo ktorej by pretekala voda
Ako obal by bolo lepšie sklo,odpadne ti problém z izolovaním od obalu .Ako výplň ma napadá iba kaolín alebo šamotová múčka s vodným sklom a nechať to vypáliť a potom utesniť.
5ko dakujem Vam za jedinu odpoved na moju otazku, aj som dufal ze vy mi budete vediet poradit.
aj sa som sa zamyslal nad spiralov z konvice.
bazen velkosti cca 10m3
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: doma vyrobena spirala

Príspevok od používateľa ondistef » 18 Jún 2018, 19:51

Nie je jednoduchšie kúpiť hotovú špirálu?
Či už klasického prevedenia, alebo keramickú a tu dať do suchej jimky.
Hlavne nezabudni nainštalovať prúdový chránič a najlepšie s rozdielovým prúdom 10mA,. a neprevádzkovať ohrievač pokiaľ sa v bazéne nachádzajú ľudia.
https://www.gas-tm.sk/dz-drazice---pris ... egorie/163
http://www.technoplus.sk/nahradne-diely ... ry/?page=1

Najlepšie riešenie kúpiť hotový certifikovaný ohrievač na to určený ako ti hodili odkaz vyššie, a aj ten prevádzkovať zapojený cez prúdový chránič.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: doma vyrobena spirala

Príspevok od používateľa Milos66 » 18 Jún 2018, 20:02

Ozaj, a ked si to vyrobis samodomo, tak nezabudni pri bazene vyzbierat preukazy poistnecov a predvolit v mobile 112tku.
S takymito vecami sa nezahrava. Dosetri, kup original ohrev na bazen a mas pokoj na mnoho rokov. Za zivot rodiny taketo hazardne bastlenie urcite nestoji.

-- Spojený príspevok 18 Jún 2018, 19:03 --

A ak chces silou mocou ohrievat vodu v bazene, tak si daj na ohnisko stary radiator a prehanaj cez neho vodu z bazena. do hodiny ju budes musiet aj chladit. Ver mi, mam to vyskusane.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok