Lokálne vetranie - časované spinanie, ako?

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

rado3105
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 17 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 42

Lokálne vetranie - časované spinanie, ako?

Príspevok od používateľa rado3105 » 31 Júl 2018, 13:20

Lokálnu rekuperáciu mám na 220V. Zapája sa do vypínača, ktorý ma dva spínače:
1. on/off
2. slaby/silný prietok vzduchu

Potreboval by som to nejako časovo spínať. Ako to najlepšie riešiť?
http://www.asta-ke.sk/cfiles/3--In%C5%A ... 5-E_IM.pdf
Prílohy
31Jul2018_13-19-53.jpg
31Jul2018_13-19-53.jpg (12.28 KiB) 4042 zobrazení
31Jul2018_11-46-15.jpg
31Jul2018_11-46-15.jpg (10.56 KiB) 4042 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Lokálne vetranie - časované spinanie, ako?

Príspevok od používateľa 5ko » 31 Júl 2018, 13:32

Veď to pusti cez obyčajnú spínaciu zásuvku a vypinače nechaj zapnuté stále.
Alebo myslíš spínanie podla teploty? Tak tam daj tak isto do série nejaký termostat / REGO/ a bude to spínať samé.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

rado3105
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 17 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 42

Re: Lokálne vetranie - časované spinanie, ako?

Príspevok od používateľa rado3105 » 31 Júl 2018, 14:49

Toto je lokalna rekuperacia, cize vetranie...zapinat sa bude hlavne asi v zime...netreba aby to bezalo stale - staci v nejakych hodinovyhc intervaloch - povedzme 2h ide, 2h nejde...preto sa pytam na nejake casovanie...rozmyslal som dat jeden manualny spinac a druhy nejaky casovac..len aky...

-- Spojený príspevok 31 Júl 2018, 14:06 --

https://www.soundoutlet.top/digita-safe ... -12281.htm
niečo taketo len keby to islo pekne nasrobovat do kp68 a bolo krytovane...
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Lokálne vetranie - časované spinanie, ako?

Príspevok od používateľa 5ko » 31 Júl 2018, 16:04

Ten dvojitý vypinač je súčasťou toho zariadenia,alebo je samosatný?
Ak je to samostatná krabica, tak ju nepoužiješ,ale pripojíš to napájanie cez spínacie hodiny, kde si nastavíš čas zapnutia -vypnutia.
Ten prepínač rýchlostí môžeš nahradiť termostatom, ktorý v jednej polohe bude bežať napríklad na malú rýchlosť a ak teplota prekročí nastavenú hodnotu,tak zapne väčššiu rýchlosť.Alebo to môžeš prepínať ručne.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Lokálne vetranie - časované spinanie, ako?

Príspevok od používateľa technikus110 » 31 Júl 2018, 18:00

Základná informácia chýba = bude to pevné pripojenie na 230V, alebo cez zástrčku?
Staviaš a plánuješ, alebo montuješ dodatočne do hotového.

1. Ako je písané v manuáli, treba sa vyvarovať vlhkých prostredí, čiže ak automatiku, tak aj snímač vlhkosti. Aby si si nenapúšťal automatikou vlhkosť z vonku do filtrov a tým aj do domu.
2. Ak robíš nový rozvod, tak si nechaj spraviť pre dvojitý vypínač na stenu s hlbokou krabicou pod omietkou. Existujú časovače namiesto vypínaču, alebo programovateľné moduly s diaľkovým ovládaním do pod omietkových krabíc.
3. Nenašiel som zmiešavací pomer čistý a starý vzduch. Ako je to tam riešené? Je to klapkami nastaviteľné medzi 10-35%?
4. Ja to pripájam k alarmom a využívam možnosť programového časovania....
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Lokálne vetranie - časované spinanie, ako?

Príspevok od používateľa Samanko » 31 Júl 2018, 18:53

Hlavne chyba info ako si predstavujes konkretne to spinanie, kedze to, co si uviedol dokazu aj najjednoduchsie elektro-mechanicke spinacie hodiny. Pokial nevies ako co presne, pozeral by som sa po proramovatelnom termostate, ktory dokaze dnes spinat v podstate od vymyslu sveta - podla kalendara, teploty, vlhkosti (add-on), casu, datumu, atd atd..
Hlavne neviem preco by to malo ist teda hlavne v zime, ale pravdupovediac by sa mi to robilo dost lahsie v pripade, zeby som mal uplnu PD, rrps aspon info o nasavani a vytlaku - aspon miestnosti a ich primarne urcenie. Ine je to, pokial vytahujes teplo z digestora rsp kupelni a ine ked iba menis vzduch v miestnostiach..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Lokálne vetranie - časované spinanie, ako?

Príspevok od používateľa technikus110 » 31 Júl 2018, 19:23

Ani tak nemeníš vzduch, ale zmiešavaš starý s určitým percentom nového, pri pokuse o zachovanie teploty s čo najefektívnejším odovzdaním tepla a najnižšou stratou. Preto musia byť aj potrubia pre nasávanie o výfuk spádované, aby odtekal prípadný kondenz. Nutné pri montáži!

Pozor, nenechaj sa zmiasť touto hodnotou: Prietok vzduchu (m3/h) 61-106. To je prietok ventilátormi, nie to, čo nasaješ dovnútra.
0

rado3105
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 17 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 42

Re: Lokálne vetranie - časované spinanie, ako?

Príspevok od používateľa rado3105 » 01 Aug 2018, 10:39

Zdravim chlapi a zarovnen vdaka. Ten termostat ma nenapadol a to bude asi najlepsie riesenie. Za termostatom bude treba dat asi nejaky vypinac - ktory bude prepinat medzi slabsim a silnejsim vykonom ventilatora..riesenie v termostate asi nebude.
A ano dam to do krabice a urobia sa rozvody..
0

rado3105
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 17 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 42

Re: Lokálne vetranie - časované spinanie, ako?

Príspevok od používateľa rado3105 » 01 Aug 2018, 14:50

este uvazujem aky vypinac tam dat..kedze musi byt taky co bude prepinat z jedneho vyvodu do druheho..idealne tiez do krabice...viete nieco poradit?
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1363
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Lokálne vetranie - časované spinanie, ako?

Príspevok od používateľa Amaterr » 01 Aug 2018, 15:44

lokalne vetranie , bezne do WC-ka , popr. pivnica .. nechapem ako to chces riesit s termostatom ,
https://www.svetsuciastok.sk/sk/domacno ... gus90.html
ak do krabice , ale urcite by sa naslo nieco lacnejsie ..
jeden kanal na bezne , druhy popr. na turbo , par desiatok sekund ..:-)
co som zbezne pozrel , ten tvoj VL.. ma viac moznosti , ..
Prílohy
VL-100.jpg
0
Naposledy upravil/-a Amaterr v 01 Aug 2018, 16:11, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Lokálne vetranie - časované spinanie, ako?

Príspevok od používateľa 5ko » 01 Aug 2018, 16:10

a čo takto
Prílohy
klima.JPG
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Lokálne vetranie - časované spinanie, ako?

Príspevok od používateľa Samanko » 01 Aug 2018, 21:23

technikus110 napísal:Ani tak nemeníš vzduch, ale zmiešavaš starý s určitým percentom nového
Vzduch nemusis miesat, mozes ho kludne vymienat s teplotnym prenosom cez rekuperator a pripadnym dohrevom, dochladenim, predohrevom a atd..
.. O spadovani potrubia sa nemusime bavit, ale zase vela zalezi od celkovej pontaze, tepelnej izolacie potrubia, ulozeni rekuperacnej jednotky, sposobe atd atd..
Najlpsie keby popisal celkovu situaciu, ono mozno by mu bolo najlepsie kupit ovladac urceny na ovladanie rekup jednotiek, niekedy sa to ovlada casovacmi v kupelniach a niekedy je naj obycajny vypinac. To vsak bez dalsich info ja sam od seba nenatipujem.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

rado3105
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 17 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 42

Re: Lokálne vetranie - časované spinanie, ako?

Príspevok od používateľa rado3105 » 01 Aug 2018, 23:23

Je to lokalna rekuperacna jednotka, konkretne v spalni. Dva otvory, samozrejme kvoli kondenzu vyspadovane. Teploty ani nic podobne nebudem riesit. Zistim si kolko CO2 vyprodukujeme a kolko musi bezat rekuperator aby to dalo spat na 400ppi cca...podla toho sa to bude spinat.
Termostatom nastavim spinanie v urcite hodiny, povedzme 20min zapnute..potom 2h vypnute. Prevazne v zimnych mesiacoch to asi len pojde..kedze v lete staci otvorit okno a strata tepla sa neriesi. Ten spinac dam za termostat nejaky manualny a uz podla vlastnej potreby si zapnem rychlo alebo pomaly...rychlo - ked budem chciet rychlo vyvetrat miestnost...inak to pojde stale v pomalom mode...
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Lokálne vetranie - časované spinanie, ako?

Príspevok od používateľa technikus110 » 02 Aug 2018, 05:09

Samanko: Nepoznám konkrétne túto rekuperačku, ale tie, čo som mal v rukách vždy mali zmiešavanie, nie 100% vzduchu von. Ale ak by išlo 100% všetko von, tak neverím tomu údaju o odovzdaní tepla medzi nasávaním a výfukom.

rado3105: Nakoľko len staviaš a vieš sa prispôsobiť, tak najjednoduchšie riešenie je hlboká pod omietková krabica. Do tej by som namontoval vypínač zap/vyp s podporou diaľkového ovládania. Externe v priestore by som riešil snímanie koncentrácie CO a CO2 ako aj teploty. Povelom zapni cez DO máš vyriešenú automatiku.

https://www.elektrobock.cz/termostaty/
https://www.elkoep.sk/bezdrotove-ovladani-rf-control a ak príde komentár, že ELKO nie, tak ja osobne s týmito základnými komponentami nemám problém. Inteligenciu RD by som s nimi už ale neriešil.

Protiotázka - čím chceš snímať koncentráciu CO2 a kde chceš mať umiestnený snímač?
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Lokálne vetranie - časované spinanie, ako?

Príspevok od používateľa ondistef » 02 Aug 2018, 15:20

Nebolo by lepšie ovládať rekuperačnú jednotku cez snímač kvality vzduchu od CO2 a vlhkosti vzduchu a keď tak pridať ešte paralelne k nemu časový spínač (buď do krabice alebo do rozvádzača)?
Snímače napr.:
https://www.elima.cz/snimac-kvality-vzd ... nebo-okna/
https://vypinacezasuvky.sk/index.php?_r ... %20vzduchu
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Lokálne vetranie - časované spinanie, ako?

Príspevok od používateľa 5ko » 02 Aug 2018, 16:02

Chlapi, veď ale on to chcel iba časovo ovládať.Pomaly tú kogeneračku naučíte aj variť a upratovať. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Lokálne vetranie - časované spinanie, ako?

Príspevok od používateľa Samanko » 06 Aug 2018, 21:53

technikus110 - samozrejme to zalezi od okolnosti - niekedy toto miesanie je, niekedy nie. Ked budes odsavat z digestora alebo WC a z nejakych podobnych nevhodnych priestorov alebo napr nemas dostatocne mnozstvo rezervovanej energie na dohrev nasavania v zime a nemozes znizit vykon tak musis miestat.. . Ide celkovo o to co si pod tym systemom predstavujes, lebo rekuperacia dnes uz nieje iba o tom jednom rekuperacnom vymenniku v strede, ale okolo toho moze byt cela kopa veci. Preto som sa na to vsetko pytal, lebo mat vytlak rekuperacie vo wc a nasavanie obyvacky tak to ovladam inak, ako rekuperaciu v jednej hale..

Len pre zaujimavost, ja som sa z miesanim vzduchu zvacsa nestretaval, omnoho viac montazi som robil s cistou 100perc. vymenou.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Lokálne vetranie - časované spinanie, ako?

Príspevok od používateľa technikus110 » 07 Aug 2018, 05:36

Samanko: Ja som posledne montoval do chatiek toto: http://rekuperacia-brink.sk/produkty/air-70/, prepojené na meranie CO, CO2, teploty a vlhkosti. Externý časovač cez EZS ústredňu ako aj manuálne ovládanie s modulom ohrevu vzduchu.

Krabicové, čo som mal u iného zákazníka mali dve separátne potrubia a zmiešavaciu komoru, kde sa dalo skokovo mechanicky zmeniť pomer zmiešavania. Ale mal som v rukách aj jednoduchšie, kde išlo všetko von a protitlakom nové dnu. Najjednoduchšie je pretlakové vetranie, kde tlačíš čistý dnu a netesnosťami vytláčaš starý vzduch von, len to nie je pre pasívne domy.

Reagoval skôr na to, že v lete sa dá otvoriť okno a v zime nie. Rozdiel teplôt a kondenz vo filtroch časom spôsobuje plesne a tie následne škodia viac, ako vydýchaný vzduch.
0

rado3105
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 17 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 42

Re: Lokálne vetranie - časované spinanie, ako?

Príspevok od používateľa rado3105 » 03 Okt 2018, 09:27

Vdaka za rady, aj ten spinac podla CO2 je zaujimavy, ale 400eur je vela:) Podobne aj ta lokalna rekuperacia s auto zapinanim podla co2 za 1200e je vela. Ja mam Lossnay Mitsubishi za cca 300e z UK pri skoro 2x vyssom vykone:
https://www.ecotechnologies.sk/katalog/ ... -100EU5-E/

Nema doma niekto centralizovanu jednotku, kde ma pripojene snimace a ovlada cez rele rozne veci? nieco postavene na Rasperry pi, eventualne nejakom linuxe..?
0

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Lokálne vetranie - časované spinanie, ako?

Príspevok od používateľa lacog » 03 Okt 2018, 15:49

A pre tento účel nestačí niečo postavené na MQ-135? Veď ty nepotrebuješ presne merať CO² na ppm. Prípadne ešte nejaké čidlo na teplotu a vlhkosť.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok