Oprava plynoveho stareho sporaku

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Mi_t_is
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 04 Jan 2013, 17:16
Bydlisko: Žilina
Vek: 33

Oprava plynoveho stareho sporaku

Príspevok od používateľa Mi_t_is » 16 Okt 2018, 18:54

Ahojte, viem že to sem možno nepatrí ale je tu mnoho šikovných kutilov ktorí mi budu vedieť poradiť. Mam stary sporak mora, na vrchu klasika, z troch dielov (viečko horaka, obruč horaka, obal horaka), potom je dlha trubica v ktorej je naboku malá skrutka (bohatost zmesi), naspodku je tryska.

Dlhšie sa sporák nepoužíval bude treba prečistiť trysku a taktiež nastaviť bohatost zmesi, prosím vás postačí pred vymontovaním trysky (7 alebo 8mm šesťhran) vypnuť plyn klasicky cez otočný spínač na šporáku alebo bude treba vypnúť celý prívod plynu do šporáku? Postačí tam klasické tesnenie pod trysku z obchodu z tesneniami ? Ako potom nastavím po prečistení trysky správnu bohatost zmesi? Nastavuje sa pri najmenšom či najvačšom plameni? S demontovaným horakom? Má byť jasne žltý plamen pri najmenšom plameni? Alebo sa to nastavuje na čo najmenší plamen ktorý nemá potrebu zhasnúť? Ďakujem za informacie.
0

Používateľov profilový obrázok
jardo181
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 21:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Oprava plynoveho stareho sporaku

Príspevok od používateľa jardo181 » 16 Okt 2018, 19:09

Presne na toto je vyhlaska 508/2009 kde to upravuje ze to nema robit hocikto, kto nato nema opravnenie. Je to zasah do plynoveho zariadenia. Ak si trufas, nech sa paci, ak chces stavat, nech sa paci, ak ti je luto dat servisakovy 30eur a budes to mat urobene odborne tak tiez nech sa paci. Uvedom, ze takto si uz vela ludi postavilo novy dom a zhanalo novu rodinu... Pardon za reakciu..
0
IT bojovník
Ak by bol záujem tak: Ebay, DX, Aliexpress...

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Oprava plynoveho stareho sporaku

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 17 Okt 2018, 08:29

ja si tiez doma dokazem co-to opravit, ale v istych veciach som dost zasadovy. Nepustam sa do kritickych veci, ako su plyn, hlavne rozvody vody, elektriny - tam to nechavam na odbornikoch, pretoze staci nejaka nepozornost, alebo drobnost na ktoru zabudnes a moze to mat katastrofalne nasledky. Radsej si zavolaj odbornika, nestoji to vela a ak sa nieco stane, tak mas na papieri, ze si do toho nesahal ty, ale robil to niekto, kto na to ma povolenie. Vyhnes sa problemom.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Panda38
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 15 Okt 2018, 17:48

Re: Oprava plynoveho stareho sporaku

Príspevok od používateľa Panda38 » 17 Okt 2018, 08:54

Dodavatel plynu nepovoluje neodborné zásahy do připojených zařízení, všechno musí procházet přísnou revizí. A není divu, plyn je mnohem nebezpečnější věc než elektrika či voda. S tím není radno si zahrávat. https://zpravy.idnes.cz/plyn-v-hradci-k ... _krimi_jba
0

Zaky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 08 Nov 2014, 16:41

Re: Oprava plynoveho stareho sporaku

Príspevok od používateľa Zaky » 17 Okt 2018, 16:10

Ti nahoře mají pravdu, ale pokud si troufáš, tak to rozeber, demontuj trysky, demontovatelné části rozvodu plynu kromě ventilů propláchni horkou vodou a nech pořádně vyschnout, případně vyfoukej vzduchem. Vyčisti opatrně trysky, použij nová těsnění a namaž je lehce vazelínou, smontuj sporák. Připoj plyn a zkontroluj po sestavení všechny spoje jarovou vodou, A TO POŘÁDNĚ, NESMÍ BÝT NIKDE ÚNIK, O TOM JE TA BEZPEČNOST !!!! Směs nastav na minimální plamen tak, aby byl modrý a nezhasínal, zkontroluj celý rozsah výkonu, plamen musí být pořád modrý. Pokud chodí ztuha ventily, tak rozebrat, vymýt a namazat, lze běžnou vazelínou, v tom problém není. Ono to není nijak složité, ale je v tom značná míra zodpovědnosti, tak si zvaž, jestli jí máš. A pokud sporák nemá termopojistky na zavření plynu při zhasnutí plamene, tak si kup nový, já bych sporák bez termopojistek radši neprovozoval.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Oprava plynoveho stareho sporaku

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Okt 2018, 16:39

Na ventily sa používa grafitová vazelina-molyka, ostatné som mu už popísal do SS,aby som tu nebol za ignoranta BOZP... :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Oprava plynoveho stareho sporaku

Príspevok od používateľa hpeter » 17 Okt 2018, 16:44

neviem ako vyzera tryska na starom plynaku, no na novom ak cosi vykypi tak to natecie aj na trysky.
na vycistenie vyborne pomohli kefky na medzizubne priestory, su vo velkej skale rozmerov. nebolo nutne nic rozoberat.
myslim ze spina brani prudeniu plynu a preto ide zle. nerozoberaj, skus vycistit
0

Mi_t_is
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 04 Jan 2013, 17:16
Bydlisko: Žilina
Vek: 33

Re: Oprava plynoveho stareho sporaku

Príspevok od používateľa Mi_t_is » 23 Okt 2018, 20:32

ak to niekomu pomôže, prečistenie trysiek som robil kefkou na medzizubne priestory, po demontaži trysky je možné aj vnútri to vysať vysavačom a slamkou
Následne treba nastaviť sporák na sporo, po demontaži knoflikov je vnutri mala skrutka na tenky srobovak - šporák dame na najslabšie a týmto si nastavíme na sporaku vyšku minimalneho plamena
tretie nastavenie je skrutka ktora je vstrede potrubia od trysky k horaku hore, ta slúži na množstvo vzduchu.

Obecne:
zaškrtenie šroba - menej vzduchu
odskrutkovanie šroba - viac vzduchu
malo vzduchu - oranžovy plamen, ak plamen horí matným jadrom a nad horakom splýva je to príznak nedostatku vzduchu
vela vzduchu - plamen až do zelena, plamen horí krátko a s priehľadnym jadrom

Správne nastavenie vzduchu prevádzame na otvorenom maximalnom plyne horaku - plamen ma mať ostre ohraničene modre jadro - ako zastruhana ceruzky povedali mi plynari.

Toto nastavenie sa tykalo sporaku mora kombi 817 ktorý mam ja.

Ďakujem prispievateľom fóra bez znalostí ale s veľa kecmi ohľadom BOZP aj ked v skutočnosti nevideli rozobratý šporak a taktiež dakujem par členom ktorí sú ochotní spolupracovať a majú už čo to za sebou..
Lovu zdar, snád si niekto niekedy toto fórum vygoogli a pomôže mu to lebo nikde na nete som to nenašiel všetko v kope ako som to popísal tu.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Oprava plynoveho stareho sporaku

Príspevok od používateľa 5ko » 23 Okt 2018, 21:42

Som rád že ti to ide .
Hlavne to omydli,aby tam nebol únik.
Ešte vyskúšaj rúru a termočlanok,či drží plameň ak ju budeš používať..
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Oprava plynoveho stareho sporaku

Príspevok od používateľa Edgar » 24 Okt 2018, 00:27

jardo181 napísal:ak ti je luto dat servisakovy 30eur a budes to mat urobene odborne
S odbornosťou by som nepočítal, náš bývalý sused - plynár/vodár - živnostník nám menil trysky aby sa šporák mohol dať na PB bombu a liter studenej vody v hrnci, na najväčšom horáku a najväčšej intenzite plynu sa preváral polhodinu, ale hlavne že sme k tomu mali papier :biggrin:
0

Mi_t_is
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 04 Jan 2013, 17:16
Bydlisko: Žilina
Vek: 33

Re: Oprava plynoveho stareho sporaku

Príspevok od používateľa Mi_t_is » 24 Okt 2018, 10:38

Rúra funguje je elektrická nie plynová.
Omydlene samozrejme hned po zmontovaní, už mam skusenosti z LPG aut.

Ohľadom tej odbornosti ľudí, mna niekedy fascinuje ako niekto má "gule" na to byť živnostnik/podnikať a pritom vedieť v tej oblasti prd a ešte za to brať peniaze. Vlastne už dlho ma to udivuje.

Ja tiež nie som vyučený na bohvie akú manualnu pracu, som len programator Ing. a tam moc zručností nás neučili avšak myslím že naši starí otcovia toto robili ako na bežiacom páse, len škoda že ja sa toho svojho už nespýtam ako sa prečistujú trysky, nastavuje bohatost zmesi a pod-
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Oprava plynoveho stareho sporaku

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Okt 2018, 08:35

Mi_t_is napísal: Ohľadom tej odbornosti ľudí, mna niekedy fascinuje ako niekto má "gule" na to byť živnostnik/podnikať a pritom vedieť v tej oblasti prd a ešte za to brať peniaze. Vlastne už dlho ma to udivuje.
Vidíš a Ty si spravil to isté, vieš o tom bez urážky prd a ideš do toho. S tým rozdielom, že si to robil pre seba a zadarmo, ale to je len malý krôčik k tomu, robiť to profesionálne.

Ešte aby si sa neurazil, vieš, prečo som napísal, že o tom vieš prd? Lebo Tvoje zmýšlanie je nastavenné jednoducho na túto vec a nepoznáš všetky záľudnosti. Kým Ty si myslíš, že o tom vieš dosť, môže Ti niečo unikať, čo je dosť dôležité. Tak je to aj s elektrikármi - murármi. Poznajú princípy a jednoduché veci, často im ale unikajú ostatné veci ako RCD a pod.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok