pomoc s opravou detektoru kovov

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

gangstaunitg
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 175
Dátum registrácie: 13 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Kosicky kraj - Krompachy
Vek: 36

pomoc s opravou detektoru kovov

Príspevok od používateľa gangstaunitg » 01 Aug 2019, 12:11

Zdravim Vas
Obraciam sa na vas lebo som zufaly, stalo sa mi nieco s detektorom kovov, ktory z nicoho nic prestal pracovat spravne

Popis zavady :
zo dna na den mi detektor stratil citlivost, resp sa rozladil.
Za prve ground balance {nastavenie odladenia zeme} tam kde mi doteraz nameralo v terene 70-80 teraz ukazuje hodnoty 3-10.
U minci kde dalo ID 80 teraz da 35-40 max, vlastne je jedno aky predmet dam pred cievku je to iba v rozmedzi 30-40max
mincu ktoru naslo i v 20cm teraz najde v max 2-3cm
baterka je alkalicka GP, skusal som menit to iste..
Detektor je v podstate podozrivo tichy a nereaguje takmer na nic ani v byte kde je vela elmag rusenia, no v pristroji len co sa dotknem nejakej suciastky alebo drota smerom od cievky tak sa rozpipa ako blazon, dokonca aj na mensie poklopanie skatulky pristroja po plaste sa rozvoni, kdezto cievkou mozem trepat a nic.. Alebo len pohladim tlacitka na ovladacom panely a pipa.

Je to klon teknetics g2, takzvany tianxun tx850, typ VLF, s DD cievkou teda nejakou dvoj okruhovo vinutou cievkou, presne ako su v garrett AT pro,

Kontakty som prepajkoval pri koncovke, no stale rovnake spravanie

Detik na poslednej hladacke siel normalne do poslednej chvile, a na druhy den reaguje takto, ziadne znamky oxidacie, nezmokol, je jak novy, cievka ani skrabancek. CO mohlo zlyhat, je mozne nejak urcit ktora suciastka alebo co moze robit takyto problem?

Verim ze niekto rozpozna co moze byt zle, ja neviem ani priblizne urcit co moze byt zle, mozem poslat foto vnutrajska pristroja ak pomoze. Dakujem za kazdu pomoc a odpoved
0

gangstaunitg
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 175
Dátum registrácie: 13 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Kosicky kraj - Krompachy
Vek: 36

Re: pomoc s opravou detektoru kovov

Príspevok od používateľa gangstaunitg » 01 Aug 2019, 14:57

prosim o pomoc, myslim ze je nejak rozladeny pristroj. Skusal som cievku inu, ale nie kompatibilnu asi s tymto pristrojom, no inu nemam, a zhodou nahod tiez ID do 40 a slaba citlivost do 2-3cm na predmety kovove, myslim ze to bude pristroj

Napadlo ma ze predsa som ho raz trosku pokropil kvapkami ked bola pprehanka , mozno zatieklo na spinace, resp uz fakt neviem, je v pristroji sa ani nemusim nicoho dotknut len priblizit a uz sa rozozvuci pricom okolo cievky je tichy a neraguje na nic len v besprostrednej blizkosti aj to s uplne rozhadzanym ID

Ma to nieco so zemnenim alebo nejakym filtrom EMI, ze je konstatne niecim rusene, spominam si ze ked po tej prehanke na druhy den siel ale bol zrazu citlivy na dohladavacku, s ktorou dovtedy nemal problem, mohol sa detektor nejak pretazit? jedine ukaze ID 60-80 ked sa niecoho dotknem rukov v casti pristroja inak pri cievke nikdy nad 40

Zufalo ziadanm o pomoc, radu

-- Spojený príspevok 01 Aug 2019, 14:34 --

nemohlo by to byt krystalom? da sa nejak skontrolovat multimetrom ci funguje spravne? resp ci nie je zlomeny? Na multimetri mam moznost prepnut na Hz len neviem ci merat tie dva piny pri zapnutom detektore, alebo vypnutom, ci sa da aj inak zistit prasknuty ci nie je, alebo ake hodnoty by mal ukazovat v herzoch, detektor by mal bezat na 19,23khz podla vyrobcu

v pristroji je osadeny tento krystal xdl10.0000
0

Používateľov profilový obrázok
raden
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 27 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj

Re: pomoc s opravou detektoru kovov

Príspevok od používateľa raden » 01 Aug 2019, 16:17

Daj nejaké foto...
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: pomoc s opravou detektoru kovov

Príspevok od používateľa juraj77 » 01 Aug 2019, 16:52

1. odfoť integrované obvody
2. Bez osciloskopu to asi nepojde, toto nie je blikač s dvoma tranzistormi....
ja by som zmeral medzi prvými spínacie tranzistory ktoré budia cievku
Škoda že na internete nie je aspoň schéma tohto čínskeho krapu....
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

gangstaunitg
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 175
Dátum registrácie: 13 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Kosicky kraj - Krompachy
Vek: 36

Re: pomoc s opravou detektoru kovov

Príspevok od používateľa gangstaunitg » 01 Aug 2019, 17:24

ono to ani nie je krap, lebo cinania vyrabaju tie iste dosky pre fisher gold bug pro, https://md-hunter.com/opening-the-fishe ... -pictures/

je to identicke vo vsetkom ako v prilozenom odkaze

-- Spojený príspevok 01 Aug 2019, 16:41 --

tu su moje foto
Prílohy
P90801-173319.jpg
P90801-173341.jpg
P90801-173349.jpg
P90801-173247.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: pomoc s opravou detektoru kovov

Príspevok od používateľa juraj77 » 01 Aug 2019, 18:07

daj to opraviť niekomu kto má osciloskop, kto sa vyzná v elektronike. Ja by som zmeral napatia na spínacích tranzistoroch,mala by tam byť frekvencia 19kHz
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

gangstaunitg
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 175
Dátum registrácie: 13 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Kosicky kraj - Krompachy
Vek: 36

Re: pomoc s opravou detektoru kovov

Príspevok od používateľa gangstaunitg » 01 Aug 2019, 18:19

a kde su spinacie tranzistori, chcem to premerat, ale ani neviem ktore su to. Nemam takeho znameho
0

Používateľov profilový obrázok
MacGyver
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 01 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Ruzinov
Vek: 35

Re: pomoc s opravou detektoru kovov

Príspevok od používateľa MacGyver » 01 Aug 2019, 19:07

Bez oscilosckopu a patricnych znalosti ako tento detektor pracuje to bude mozno narocna diagnostika. Problemy s ground ballance sa vyskytuju v pripade problemu s tienenim cievky (uzemnenie, nalomeny kabel atd.) ak si dobre spominam. Ale sam o tom viem pramalo. Ak sa nepodari najst zavadu, skus kontaktovat Pana Sehnala(http://www.hq-elektronic.eu/hqmail.php), mozno poradi.
0
/home sweet /home ..
Canon EOS 60D owner

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: pomoc s opravou detektoru kovov

Príspevok od používateľa juraj77 » 01 Aug 2019, 20:02

gangstaunitg napísal:a kde su spinacie tranzistori, chcem to premerat, ale ani neviem ktore su to. Nemam takeho znameho
Keby sa ti ráčilo aspoň napísať miesto bydliska, tak možno by sa niekto ponúkol ti pomocť, ale ty si agent CIA tak to nemožeš zverejniť.... :)
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

gangstaunitg
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 175
Dátum registrácie: 13 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Kosicky kraj - Krompachy
Vek: 36

Re: pomoc s opravou detektoru kovov

Príspevok od používateľa gangstaunitg » 02 Aug 2019, 09:58

bydlisko pridane, transitori su asu vyznacene q1 - q5 , vacsinou su 591
https://www.datasheetarchive.com/pdf/do ... np%2520591

co teda s nimi , ako premerat ci su v poriadku, musia byt v obvode , alebo sa musi nieco vypajkovat von? ake hodnoty bz mali byt namerane a medzi ktorymi pinmi c-b-e

-- Spojený príspevok 02 Aug 2019, 09:49 --

Lebo ak meriam ich v obvode ale bez baterie , tak cervenu sondu davam na stredny pin a cierny na lavy a pravy a u dvoch co som meral tak na jednom z krajnych pinou ukazuje hodnutu cca 700 a na druhom 0L
0

gangstaunitg
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 175
Dátum registrácie: 13 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Kosicky kraj - Krompachy
Vek: 36

Re: pomoc s opravou detektoru kovov

Príspevok od používateľa gangstaunitg » 02 Aug 2019, 11:17

resp som si to nastudoval lepsie, ak meria medzi C a B tak mam hodnotu 650 ak vymenim sondy tak hodnota medzi C a B - 700 cca , to je asi v cudu vsak? Opacne by to malo ukazovat nulu
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: pomoc s opravou detektoru kovov

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 02 Aug 2019, 12:29

Áno, bipolárne tranzistory sú NPN a PNP. Písmená značia, ako má vnútri polovodičové prechody.

Takže jeden z prvých testov, NPN musí ukazovať diódy s anódou na B a katódami na C,E. PNP musí ukazovať diódy opačne, t.j. katóda na B.

Takže červený hrot na P, čierny na N, musí ukazovať úbytok napätia, obvykle okolo 700mV. Červený na N, čierny na P, musí ukazovať otvorený obvod.

To samozrejme neznamená, že dve diódy sú to isté ako bipolárny tranzistor.
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: pomoc s opravou detektoru kovov

Príspevok od používateľa juraj77 » 02 Aug 2019, 16:36

gangstaunitg napísal:resp som si to nastudoval lepsie, ak meria medzi C a B tak mam hodnotu 650 ak vymenim sondy tak hodnota medzi C a ............

Na meráku nastav meranie frekvencie. Jednu sondu pripoj na mínus , druhú na ktorýkolvek kontakt ktorý ide do cievok. Na jednom z vývodov do cievok by mal merák ukazovať 19 kHz ....
Takto zistíš či je cievka budená.
Mimochodom, Macgayver ti poradil skontrolovať tieneneie cievok, tak si ho prezri dobre či niekde nablízku nie je studený spoj alebo nejaká oxidácia....
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

gangstaunitg
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 175
Dátum registrácie: 13 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Kosicky kraj - Krompachy
Vek: 36

Re: pomoc s opravou detektoru kovov

Príspevok od používateľa gangstaunitg » 03 Aug 2019, 08:37

maskrtnik01 napísal: Takže červený hrot na P, čierny na N, musí ukazovať úbytok napätia, obvykle okolo 700mV. Červený na N, čierny na P, musí ukazovať otvorený obvod.
Musi pri merani byt tranzistor vypajkovany z obvodu? Lebo ked to meriam v obvode tak jednoznacne je priechodny oboma smermi, teda ked meriam diodovy test medzi P a N tak hodnoty ukazuje aj pri vymene sond multimetra
0

gangstaunitg
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 175
Dátum registrácie: 13 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Kosicky kraj - Krompachy
Vek: 36

Re: pomoc s opravou detektoru kovov

Príspevok od používateľa gangstaunitg » 03 Aug 2019, 09:54

juraj77 napísal:
gangstaunitg napísal: Na meráku nastav meranie frekvencie. Jednu sondu pripoj na mínus , druhú na ktorýkolvek kontakt ktorý ide do cievok. Na jednom z vývodov do cievok by mal merák ukazovať 19 kHz ....
Takto zistíš či je cievka budená.
Tak mozno sa mylim, ale do cievky idu 5 kabliky, jeden je samostatny asi tienenie, a v paroch skuretene su biely/zeleny a cierny/cerveny

Biely/Zeleny bude asi jeden okruh vynutia tu je na oboch kablikoch namerane zhruba 19khz
cierny/cerveny druhy okruh - tu je namerane 0 Khz


Moze byt teda budena iba polovica cievky? preto aj nejak ide ale velmi cudne?

Ta cievka je DD teda dvojokruhova nieco ako vid obrazok, to by daval zmysel co som napisal?
Prílohy
coil.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: pomoc s opravou detektoru kovov

Príspevok od používateľa juraj77 » 03 Aug 2019, 10:20

Máš tam dve cievky,len jedna cievka je budená(tam si nameral 19 kHz, takže budiaca časť je funknčná). Druhá cievka je snímacia. Navzájom sa prekrývajú.Ak sa medzi tie dve cievky dostane kov, tak nastavená rovnováha sa preruší a detektor zareaguje (VLF systém)
Piaty vodič je tienenie.
Skontroluj prívody na doske , ktoré idú od tienenia aj obvody ktoré sú pripojené na snímaciu cievku, či nie sú nalomené alebo zoxidované...
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

gangstaunitg
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 175
Dátum registrácie: 13 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Kosicky kraj - Krompachy
Vek: 36

Re: pomoc s opravou detektoru kovov

Príspevok od používateľa gangstaunitg » 03 Aug 2019, 10:43

lenze teraz som skusal mincu na pravom boku cievky berie a na lavom neberie, tak to urcite nema byt. Vsetko je skontrolovane, a neviem co myslis tym tienenie, ak to ze na kolik od cievky teda ten piaty pin, tak tie kable som prepajkoval a su v poriadku aj na doske, nic nevyzera zoxidovane. skoda myslel som ze sa niekde dostavam,

myslel som ze ten jeden tranzistor ktory v obvode sa javil cudne , tak po vypajkovani funguje spravne, ten druhy tranzistor jediny s rovnakym oznacenim totiz funguje po otestovani aj na doske spravne, fakt som myslel ze to bude ten prvy tranzistor. Ale to asi ho len ovplivnuju ine suciastky ked je v obvode ze ukazoval hodnoty pri teste aj pri zamene sond pri merani P-N

Boze co dalej , fakt neviem
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: pomoc s opravou detektoru kovov

Príspevok od používateľa juraj77 » 03 Aug 2019, 11:34

drž sa terminologie pretože máš dve cievky, jedna je budiaca a druhá snímacia. Lavá a pravá je pre mňa neznámy pojem.....
To že ti nereaguje na kov budiaca cievka može byť úplne v poriadku lebo na snímanie je tam snímacia cievka :rolleyes:
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

gangstaunitg
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 175
Dátum registrácie: 13 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Kosicky kraj - Krompachy
Vek: 36

Re: pomoc s opravou detektoru kovov

Príspevok od používateľa gangstaunitg » 03 Aug 2019, 13:03

tak co s nim je? ja som uz jelen. :cry:
Lenze ono to tak nema byt ze iba jedna strana cievky {pretoze nech su tam vinutia rozne , ale spolu funguju ako jedna vyhladavacia cievka}
Proste viem ze to tak nebolo ked som sa priblizil s mincou z jednej ci z druhej strany ozval sa hned rovnako, teraz uz len z jednej strany, pri hybani cievkou zo strany na stranu bol ton signalu akokeby vychadzajuci z presneho z stredu cievky, teraz je stred signalu v tej jednej polovici v jej strede {teda v poloho mimo stredu cievky, a reaguje slabo s nepresnym ID oznacenim ciela}

-- Spojený príspevok 03 Aug 2019, 12:24 --

Aby som to lepsie vysvetlil, tu je moja DD cievka, jedna moja strana je ocividne hlucha, pretoze ak by fungovali oba, tak by sa silociary spojili a pretiahli do hlubky pod stred cievky,

Moj pripad s jednou stranou fungujucou teda funguje len v okoli tych slabsich silociar, preto detekuje ciel iba v bezprostrednej blizkosti a presne v 1/4 od kraja cievky, teda nie pod stredom . vid obrazok
Prílohy
DD.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
MacGyver
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 01 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Ruzinov
Vek: 35

Re: pomoc s opravou detektoru kovov

Príspevok od používateľa MacGyver » 03 Aug 2019, 14:12

Spytal by som sa aj na overenie kontaktu medzi zltym kablikom na DPS a telom konektora, ale vravis ze je to ok...Vidim tam este oranzovy kablik, ktory je prispajkovany na podlozke konektora? Ako sa sprava detektor pri odpojeni zlteho kablika z DPS, pripadne odpojenie oranzoveho kablika od podlozky? Taktiez by bolo vhodne uviest aj zoznam integrovanych obvodov, hlavne U3, U4, U5 a U10, U11, U12 ktore tvoria analogovu cast. Trimrom R4 sa podla vsetkeho kalibruje diskriminacia. :pain:
0
/home sweet /home ..
Canon EOS 60D owner

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok