Elektromagnetický zámok - nastavenie

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Elektromagnetický zámok - nastavenie

Príspevok od používateľa Victorio » 06 Aug 2019, 14:25

Zdravím,
Nestretli ste sa niekto z nejakým spoľahlivým riešením pre "samonastavovanie" elektrického zámku pre vonkajšiu bránku ?
Ide o to, že ak dám do bránky klasický el.mag. zámok a plot/bránka sa vplyvom tepelnej rozťažnosti pohybuje, je s tým problém.
V lete sa zasekáva v zime zase nezamyká. Na bránke mám napr. nastavovacie pánty, ktoré "štelujem" podľa sezóny, leto, zima, v prechodnom období sú rozdiely teplôt tak veľké že to čo nastavím ráno na obed neplatí.
Potreboval by som nejaký samonastavovací systém ktorý by vymedzil vždy optimálnu medzeru medzi jazýčkom zámku a el,mat. západkou.
Hľadám nejaké mechanické riešenie napr. odprušenie el,mag.zámku ale nič...

Zvažujem aj nahradenie typom zo servomotorom a vysúvacími kolíkmi, ale tie môžu v zime zamŕzať a zase sa to nedá "zabuchnúť" takže to je krajné riešenie.

Trvale napájaný magnet tiež nechcem, lebo mať trvalý odber 1-2A 24h 365dní v roku to je nejakých 100-200kW ak dobre počítam ročne.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Elektromagnetický zámok - nastavenie

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Aug 2019, 18:13

Taká vôla je naozaj nezvyčajná,na klasický dverový zámok je to nenastavitelné, iba ak by si urobil nejaký pohyblivý protikus, ktorý by sa dal jednoducho skrytou šroubičkou posúvať.
Asi najvhodnejšie bude použiť elektromagnet z nejakého silnejšieho relé, ktoré bude mať patričný zdvih na všetky ročné obdobia, alebo motorický vysúvací zámok.Vždy sa to dá urobiť tak, aby za dal zabuchnúť.Jednoducho jazýček sa urobí tak, že bude na tyčke odpružený strunkou v dierke ,ktorá mu umožní zasunúť sa kúsok pri zabuchnutí krídla.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektromagnetický zámok - nastavenie

Príspevok od používateľa technikus110 » 06 Aug 2019, 18:45

Samo nastavovací magnet neexistuje.
Existujú aj el. kolíky, ktoré umožnia, že sa dajú ručne dvere/bránka bez napätia zatvoriť. Len to je trochu iná cenová relácia, než el.mag. jazýčkový nízko odberový zámok.

Z čoho máš tú bránku?
Nevyriešila by to skôr jej úprava? Jedna vzpera, alebo krížové previazanie. Urobil som dosť veľa el.mag. zámkov a videovrátnikov, no toto som ešte nepočul.
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Elektromagnetický zámok - nastavenie

Príspevok od používateľa Victorio » 07 Aug 2019, 10:46

Bránka je z jaklu 60x60, pevne pozváraná, v nej problém nie je, problém je v plote, ktorý má dĺžku cca 50m, a je to zváraná konštrukcia na ktorej sú plastové recyklované dosky. Jednak kov a jednak tie plastové dosky majú veľkú tepelnú rozťažnosť, preto sa to tak hýbe.
Dalo by sa riešiť úpravou aby bránka bola osadena nezávisle, oddelene od plota, možno by to pomohlo.

Ale našiel som nejaké zámky určené pre vchodové brány, ktoré majú tú západku výklopnú, teda predpokladám, že je počítané na väčši rozsah medzier. napr. tu :
https://branyposuvne.sk/komponenty-posu ... -nice-viro
nie sú najlacnejšie ale asi skúsim niečo také objednať.

Akurát ešte by som potreboval tento variant ale s možnosťou aretácie tj. režim trvale otvorený a režim že po otvorení sa sám zamkne, plus aby sa to dalo prepínať elektronicky, čo u malých zámkov do dverí som našiel iba prepínaním páčkou.
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektromagnetický zámok - nastavenie

Príspevok od používateľa djwiktor » 07 Aug 2019, 17:10

A co nieco taketo ? https://www.aliexpress.com/item/32817768474.html nepomohlo by to? volu to ma dost dobru, myslim ze by sa to v pohode prisposobovalo.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektromagnetický zámok - nastavenie

Príspevok od používateľa technikus110 » 07 Aug 2019, 17:19

......Dalo by sa riešiť úpravou aby bránka bola osadena nezávisle, oddelene od plota, možno by to pomohlo......

Nie možno, ale určite. Je to lepšie ako vymýšľať kraviny. Vlastný pevný stĺp na bráničku a nie 50m železa. Keby to bola koľajnica v kuse, tak je to húsenková dráha.

Okrem toho, ten smart lock je priamy a on potrebuje bočný. Má to iba hlboké ukončenie, ale iba 3 mm vôlu!
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Elektromagnetický zámok - nastavenie

Príspevok od používateľa Victorio » 07 Aug 2019, 18:27

smart lock som pozeral aj rôzne iné, ale ten je skôr na nejakú skrinku na plaváreň, a navyše asi to nebude vhodné do exteriéru.

stĺp , samozrejme, ale práve teraz sa mi nechce rozbíjať 40cm betónový múrik do ktovieakej hĺbky, aby som tam spravil základ.
som si istý, že existuje nejaký "samostav" napr. odpružený zámok na presnom pohyblivom vedení, ktorý by to vedel kompenzovať.
iba som doteraz nič také nenašiel :)

stačilo by iba aby zámok, resp. západka mala väčší rozsah pohybu a jej poloha by sa pred dotykom s el.zámkom prispôsobila.
skúsim vymeniť zámok za robusnejší, s väčším rozsahom pohybu západky možno to bude stačiť.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok