Nevyvážená hlasitosť filmov

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Nevyvážená hlasitosť filmov

Príspevok od používateľa Mego » 18 Aug 2019, 19:50

Väčšinu filmov, ktoré chcem na TV pozerať, pozerať ani nemôžem, lebo je brutálne nevyvážený zvuk
To znamená, že pokiaľ herci niečo rozprávajú, musím dať hlasitosť napr. na level 40, aby som vôbec počul. Ako náhle začnú strieľať, turovať motory, alebo idú hromy blesky, musím dať hlasitosť na level 5. Nebaví ma každú chvíľu meniť hlasitosť, vlastne sa to ani nedá. Existuje nejaký spôsob, ktorým by sa to dalo fixnuť, aby som aj počul dialógy, aj neohluchol pri zvukových efektoch?
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

Používateľov profilový obrázok
Pozitron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 312
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:49

Re: Nevyvážená hlasitosť filmov

Príspevok od používateľa Pozitron » 18 Aug 2019, 20:30

No, ja som minulý rok a možno ešte aj predtým tiež pozeral nejaké detektívky na ČT1 a tiež Matos Ralo.
Vyskúšal som všetky "módy" zvuku, aké môj TVP poskytuje, ale bolo to čím dál tím stejný. S ohľadom na ostatných členov rodiny som sedel blízko TVP s ovládačom v ruke a zosiloval som dialógy a zoslaboval ten ostatný balast. Teraz už radšej pozerám RETRO music television a je po problémoch.
Okrem toho sa mi zdá, že náš káblový provajder nemá ponastavované úrovne zvuku v jednotlivých paketoch, pri prepnutí na nejakú inú voľbu sa uroveň zvuku niekedy veľmi odlišuje.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Nevyvážená hlasitosť filmov

Príspevok od používateľa Drakoush » 18 Aug 2019, 20:35

To bude tým, že tie filmy sú tak strašne na3,14ču nahraté. Nebodaj keď máš domáce kino, alebo receiver so subom a začne strieľačka, alebo nehoda...
Ja som to vyriešil tak, že som na receivri zdvihol úroveň hovoreného slova vyššie a potom to celé stíšil, pomohlo to.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2567
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Nevyvážená hlasitosť filmov

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 18 Aug 2019, 20:53

Trošku ot, ja v tom vidím rozmýšľanie niektorých dnešných ľudí.

Napríklad recenzia na slúchadlá Beyerdynamic, vraj slabé basy. Kúpil som, a verím tomu že autor recenzie preferuje, keď mu duní celá hlava.

Alebo keď ide auto po ulici, a aj na piatom poschodí počuť dunenie, čudujem sa, že ten človek v aute ešte niečo počuje.

No a takto to asi bude aj s tými strieľačkami.
0

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Nevyvážená hlasitosť filmov

Príspevok od používateľa Mego » 18 Aug 2019, 21:14

No to nie je kablovka, ale film v tv cez hdd. Inak v kine som bol na xmen apocalypse, normalne som siel v polke filmu poprosit to bsluhu, ze som si nezaplatil 7 ecka za to, aby som ohluchol. Tak to dali tichsie. A to ja som heavy metal.
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Nevyvážená hlasitosť filmov

Príspevok od používateľa helios » 18 Aug 2019, 21:43

Dnes sa zrejme vysielatelia riadia heslom "čím viac hluku, tým viac Dolby". Pritom aj na hladiny hlasitosti sú presné normy. Len keby ich aj niekto dodržoval. Typickým príkladom sú reklamy na nové filmy pred hlavným filmom, a to nielen v kinách, ale aj na DVD, BD nosičoch, kde je zvuk prehulený o 10 aj viac dB oproti filmu.
Za éry klasického filmu sa úroveň hlasitosti vcelku dodržovala, lebo bola aj obmedzená schopnosťou premodulovateľnosti optického záznamu. Po prechode na digitál akoby sa na všetky normy a doporučenia kakalo a každý si robí čo chce. Asi producenti fekálneho obsahu zamestnávajú prednostne silne nahluchlých mixovačov zvuku a takto vyzerá výsledok. Však si pustite dáky film vo viacerých jazykoch, často tam sú veľké rozdiely v základnej hlasitosti. A to už ani nehovorím o veľkom nepomere úrovní reči, hudby a efektov.

Jediným asi schodným riešením by bolo vradiť do cesty pred koncový NF stupeň limitér, ktorý stlačí hulákanie na akceptovateľnú mieru. Mimochodom, pri vysielačoch na FM je to povinná výbava, prekročenie hlasitosti (a tým aj zdvihu) kontroluje telekomunikačný úrad a pri prekračovaní rozdáva nemalé pokuty. Asi by dačo podobné bolo treba uzákoniť aj pri vysielateľoch digitálneho fekálneho obsahu.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Nevyvážená hlasitosť filmov

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 18 Aug 2019, 23:04

ja mam na telke automaticku hlasitost a pri vysielani je to aj pocut, ako stahuje zvuk pri hlasnych scenach. na domacom kine mam nastavene pri 5.1 stredny reproduktor ( kde su dialogy) na vyssie a ostatne tichsie. a nemam problem.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Nevyvážená hlasitosť filmov

Príspevok od používateľa djwiktor » 19 Aug 2019, 08:29

Na filmy co mam doma a pozeram ich cez pc pouzivam normalizaciu v prehravaci. Napriklad VLC. Ale je lepsie pohrat sa v nastaveniach aj s kompresorom dynamiky. Potom uz netreba nic nastavovat a iba v klude pozerat.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Re: Nevyvážená hlasitosť filmov

Príspevok od používateľa penjo » 19 Aug 2019, 13:10

djwiktor ma predbehol. Takisto som chcel spomenúť VLC prehrávač v PC, ktorý má takúto funkciu.
0

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Nevyvážená hlasitosť filmov

Príspevok od používateľa lacog » 19 Aug 2019, 15:44

Ako nerobím si veľmi ilúzie o súčasnej produkcie ale aj v reálnom živote dialog dvoch ľudí je tichší ako výstrel, prelet stíhačky, výbuch ... Takže na jednej strane ak chce divák čo najvernejší zvuk tak ten "výbuch" musí vystrašiť. Samozrejme tak ako Hollywood preháňa vizuálne napr. s explóziou áut a tie vyzerajú ako výbuch atómovej bomby tak preháňajú aj v tých zvukových efektoch... K zvuku v kine sa ani nemá význam vyjadrovať pretože tam to je vyhnané do extrému a zvýšená hlasitosť má prehlušiť rehotajúcich sa požieračov popcornu...
Ak má človek doma domáce kino a nebýva v paneláku s precitlivenými susedmi tak raz za čas si pustiť film tak aby si ho vychutnal nie je problém. Osobne ak si chcem v noci niečo pozrieť tak si to pustím v originálnom zvuku s titulkami. Bohužiaľ čoraz častejšie funguje telka ako kulisa a "diváci" zareagujú akurát tak na reklamu...
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Nevyvážená hlasitosť filmov

Príspevok od používateľa zipaj » 19 Aug 2019, 15:53

volá sa to dynamika zvuku a aj dynamika zvuku vo filmoch má isté pravidlá, novodobá produkcia (z TV) má dosť komprimovaný zvuk, veľmi nepríjemné je to pri starších filmoch kde tie rozdiely boli ozaj veľké.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Nevyvážená hlasitosť filmov

Príspevok od používateľa Mego » 20 Aug 2019, 06:58

VLC hej, lenže do telky VLC nedostanem... telka je taká "robenka", vyskladaná z viacerých teliek, do jedného relatívne funkčného celku :D Ale tie filmy, čo idú zle, idú zle aj na iných TV, aj na PC, proste všade, oni sú už zle nahraté.
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

Napísať odpoveď