Prepojenie konektora LCD monitora

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Azuritko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 30 Máj 2007, 00:00
Vek: 37

Prepojenie konektora LCD monitora

Príspevok od používateľa Azuritko » 21 Aug 2019, 10:44

Ahojte, mám monitor, kde chcem prepojiť konektory tak, aby ostal stále zapnutý.
Ako druhú vec by som chcel pridať nejaký meniteľný odpor na zmenu intenzity podsvietenia. Viete mi na základe fotky konektora poradiť čo s čím prepojiť? A aký meniteľný odpor použiť? Moc o tom neviem, takže si neviem ani určiť aký odpor a prečo. Dík moc za rady.
Obrázok
0

Azuritko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 30 Máj 2007, 00:00
Vek: 37

Re: Prepojenie konektora LCD monitora

Príspevok od používateľa Azuritko » 26 Aug 2019, 10:10

Mám dať nejaké presnejšie informácie alebo viac informácií? Alebo je môj príspevok nepochopiteľný? Či nikto nevie :)
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepojenie konektora LCD monitora

Príspevok od používateľa peterple » 26 Aug 2019, 18:00

Áno - nepochopitelný, či skôr nerealizovatelný. Jas monitorov (u LCD podsvietenia) sa už viac než 20 rokov nenastavuje nejakými krútiacimi sa točítkami (potenciometrami) ale digitálne. Ohľadom vypínania zrejme nikto nechápe čo máš na mysli. Môj monitor sa nevypína ale uspáva. Zodpovedný za to je počítač ku ktorému je pripojený. V rámci eko nastavení. Každý monitor ak nemá na vstupe signál tak na displeji je tma a ide potom do standby módu.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Azuritko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 30 Máj 2007, 00:00
Vek: 37

Re: Prepojenie konektora LCD monitora

Príspevok od používateľa Azuritko » 27 Aug 2019, 07:10

Dík za odpoveď, už viem kde som urobil chybu. Ide o vytvorenie svetelného boxu zo starého monitora. To som nespomenul. Takže zbavujem sa LCD displeja a ak sa to dá rozumne prepojiť, čo by logicky mohlo ísť, môžem sa zbaviť aj základnej dosky pre LCD. Zostane len doska kde je zdroj. (v testovacom monitore sú tie dosky takto rozdelené) Po odstránení LCD mi monitor zasvieti, zhasne, zasvieti a zostane svietiť. Ale asi by sa malo dať pripojiť vypínač, na niektorý z konektorov na fotke, aby som ho len jednoducho vypol a zapol (bez dodatočného prebliknutia). Pretože cez tento konektor sa prepája doska, ktorá sa stará o LCD. Teoreticky by sa mohlo dať pripojiť aj nejaký potenciometer, ktorý by menil odpor pre samotné trubice podsvietenia.

Vychádzam z týchto návodov, kde v jednom použili vypínač, a v druhom potenciometer. Ale v druhom prípade to robí z LCD notebooku, kde je vyžadovaný zložitejší zásah, aby vôbec išiel.
https://www.instructables.com/id/Turn-a ... le-light-/
https://www.youtube.com/watch?v=LIC3zlV0yeg

Bežný starší monitor a odskúšal som to aj na novšom, nepotrebuje nič špeciálne, len vyhodiť LCD a v zásade to funguje skvele. Vypínač a menič jasu by tomu len dodali ešte čosi naviac.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Prepojenie konektora LCD monitora

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 27 Aug 2019, 10:20

vyhod vsetko a nechaj si tam menic pre podsvietenie a ten mozes napajat aj externe - resp. aj ovladat.
alebo podla typu si ten menic kup z ali stoji par ecok+ adapter a hotovo.
a ked chces ist do extremu, tak vyber vsetko a dozadu si daj led pasy, ktore sa pouzivaju u novsich tv. svieti to podstatne silnejsie. vsetko najdes na ali...
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Azuritko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 30 Máj 2007, 00:00
Vek: 37

Re: Prepojenie konektora LCD monitora

Príspevok od používateľa Azuritko » 27 Aug 2019, 11:03

Ak to nejde cez odfotený konektor, radšej ostanem pri tom čo mám teraz. Ak všetko vymením, míňa sa to účinku, že veľmi ľahko zo starého monitora urobím light box. Teraz zapojím do elektriky, stlačím pôvodné tlačidlo zapnutia a rozsvieti sa v sekvencii ako som písal. Načo by som tam dával nový modul keď starý funguje? A so slabou svietivosťou nemám problém. Skôr je to až moc silné, takže by nevadilo vedieť si to regulovať.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepojenie konektora LCD monitora

Príspevok od používateľa peterple » 27 Aug 2019, 17:31

Ach takto sa veci majú. Nuž to sa dá. Ale nie tak jednoducho ako si predstavuješ že tam niekam prisoplíš potenciometer a už to bude.
Ako som písal tak už 20 rokov sa tieto veci riadia digitálne. Takže ak sa zahrám na veštca tam na tom konektore okrem napájania sú aj signály:
  • ON to by mohlo byť zapínanie a vypínanie podsvietenia
  • DIM ako dimmer je to čo chceš a to riadenie podsvietenia, ale riadi sa to logickým signálom pomocou PWM
  • M/S??? žeby measure alebo sense? To by mohol byť analógový signál o veľkosti prúdu podsvietením. Tento zvyčajne slúži na vyhodnocovanie chybových stavov a nie je celkom vhodné ho ignorovať aby niečo nevyhorelo
  • NC nepripojené
Riadiť sa to dá digitálne. Teda pomocou nejakého MCU, alebo v najjednoduchšom prípade aj pomocou obvodu 555. Len to predpokladá vedieť ako a tiež mať čím si to zmerať a vytvoriť vhodné zapojenie.
Okrem toho tam ešte je ešte zdroj s nejakou standby časťou a jeho ovládanie.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1274
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepojenie konektora LCD monitora

Príspevok od používateľa Mek » 27 Aug 2019, 21:34

Jasne, ze podsvietenie sa riadi digitalne, ale predsa len by mozno slo zapojit medzi dosku a podsvietenie potenciometer? Ze by sa riadilo stale digitalne, ale dodatocne aj potenciometrom (do max. hodnoty nastavenej digitalne), ci blbo uvazujem?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepojenie konektora LCD monitora

Príspevok od používateľa peterple » 27 Aug 2019, 23:08

zapojiť medzi dosku a podsvietenie potenciometer tak aby to fungovalo by nešlo. Aby to šlo treba vyrobiť oscilátor s premenlivou striedou (PWM). Pre hardvéristu je to najľahšie pomocou obvodu 555. Pre softvéristu je to najľahšie cez MCU ktorý pozná. V arduíne je to pár riadkov viditelného kódu, zvyšok odpracovali tvorcovia knižníc. Pre niekoho čo nič z toho nepozná je to tvrdá bariéra ktorá stopne amatérske chúťky.
Ak by išlo o LED podsvietenie tak tam je ešte možná regulácia jasu pomocou riaditelného prúdového zdroja. Ale on nechce investovať do nejakých modulčekov s takouto funkciou.
A asi takýto reostat tam ako regulátor prúdu tiež nechce
Obrázok
Ten by to výkonovo zvládol.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Azuritko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 30 Máj 2007, 00:00
Vek: 37

Re: Prepojenie konektora LCD monitora

Príspevok od používateľa Azuritko » 28 Aug 2019, 06:49

Dík za info už rozumiem. Takže to také jednoduché, ako som dúfal, nebude. Čiže najlepšie je asi nechať to v stave ako to je teraz.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok