Oprava horkovzdušnej plynovej turbíny

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

eSKo-man
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 10 Aug 2013, 12:10
Bydlisko: Oslany

Oprava horkovzdušnej plynovej turbíny

Príspevok od používateľa eSKo-man » 04 Dec 2019, 23:06

Ahojte odborníci.

Píšem a dúfam, že sa nájde niekto ochotný poradiť mi s opravou - prípadne i opravil za odmenu samozrejme.

Jedná sa o horkovdušnú plynovú turbínu Sial Kid 60 A. Je zapojený externý termostat, ten po otočení turbínu zapne. Vada sa prejavuje vypínaním po pár sekundách a následne začne svietiť reset. Po stlačení resetu sa rozbehne všetko ako má a po pár sekundách opäť vypne.

Neviem, či pomôže takáto schéma
https://www.munters.com/globalassets/bl ... wiring.pdf

Skúšali sme vyskratovať termo sondu. Utiahnuté a teda uzemnené je všetko.

Prosím Vás o rady.
0

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Oprava horkovzdušnej plynovej turbíny

Príspevok od používateľa joži » 05 Dec 2019, 11:51

na 90percet to vypína preto, lebo nenasníma vodivosť plamena. TO so sa sníma sondami S1 a S2. treba skontrolovať či su dostatočne v plameni. Ono ked to naštartuje t.j. zapali plamen, čaka na signal z komparatora zabezpečujuceho meranie vodivosti plamena. Plamen tym že horí, ionizuje vzduch čo sposobí to, že vedie prud. ten jonizačny prud by mal byť okolo 20-40mA.
takže ako prve by som tie elektrody skontroloval, pripadne došteloval tak aby boli +/- v strede plamena, aby zasahovali do zony medzi modry a červenym sfarbením plamena.
Opravoval som viacero bufikov LPG a bud bol problem v špatnom nastavení elektrod alebo toho komparatora ktory vyhodnocoval to či horí plamen alebo nie.
0

eSKo-man
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 10 Aug 2013, 12:10
Bydlisko: Oslany

Re: Oprava horkovzdušnej plynovej turbíny

Príspevok od používateľa eSKo-man » 05 Dec 2019, 12:06

Jop jedna sonda hádže iskru a druhá by mala kontrolovať prítomnosť ohňa, len netuším kde takú sondu zohnať..Vedel by si mi poradiť? Môže tam ísť aj iná? Bo táto firma už nevyrába tieto veci a nedá sa zohnať nikde originál. Dá sa nejak odmerať, či je v poriadku vôbec? Skúšali sme ju umiestňovať aj do iných miest. Odkiaľ si? Že by sme sa dohodli až by si bol taký dobrý. Vďaka.
0

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Oprava horkovzdušnej plynovej turbíny

Príspevok od používateľa joži » 05 Dec 2019, 12:31

Sonda to nie je žiadna je to v porcelanovom puzdre uchyteny drot odolny teplotam aby sa netavil. Z neho ide iba kabel do RJ. Nie je to žiadny typ snimača ani nič podobne.
Bežne v buffikoch alebo bojleroch v karavanoch je to tak že dve elektrody su na zapalovanie a jedna je na snímanie vodivosti plamena.
druhy potencial pre snimanie je kostra. zaleží ako je robene ohnisko....
som od PD lazany
0

eSKo-man
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 10 Aug 2013, 12:10
Bydlisko: Oslany

Re: Oprava horkovzdušnej plynovej turbíny

Príspevok od používateľa eSKo-man » 05 Dec 2019, 12:41

Ja som z Oslian :D Chcelo by sa Ti pozrieť na to? Len nemám bombu teraz, ostala v Trnovci nad Váhom.
0

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Oprava horkovzdušnej plynovej turbíny

Príspevok od používateľa joži » 05 Dec 2019, 12:46

do konca tyždna určite nebudem stihat, cez vikend som preč. Ak to počka tak možem telefon na mna je nuladevatnulatri patnulajedna devattristyri ked tak sa potom ozvi v buducom tyzdni. Bombu a regulator 50mBar mam.
0

eSKo-man
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 10 Aug 2013, 12:10
Bydlisko: Oslany

Re: Oprava horkovzdušnej plynovej turbíny

Príspevok od používateľa eSKo-man » 05 Dec 2019, 13:04

Ok, skúsim sa s tým pohrať a keď tak sa ozvem budúci týždeň. Vďaka :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Oprava horkovzdušnej plynovej turbíny

Príspevok od používateľa enigma » 05 Dec 2019, 16:36

prečo " horkovzdušná " ? slovenčina neobsahuje adekvátny výraz ?? napríklad teplovzdušná ?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Oprava horkovzdušnej plynovej turbíny

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Dec 2019, 20:09

Ak naštartuje plameň a potom zhasne, tak je zapalovacia elektroda v poriadku,takže je problém v snímacej elektróde ako píše Joži.
Druhá možnosť je problém už v samotnej automatike v obvode snímacej elektrody.
Vyber tú elektródu a prebehni ju jemným šmirglom a podoťahuj prívodné kábliky, idú tadial len mA,takže je to dosť háklivé na prechodové odpory.Aj vlhkosť môže robiť problémy pri snímačke,ale aj pri zapalovacej elektrode.Treba to poriadne očistiť.

.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 201
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Oprava horkovzdušnej plynovej turbíny

Príspevok od používateľa jova » 05 Dec 2019, 23:06

Některým automatikám vadí, pokud není fáze přivedená na levý kolík zásuvky. Takový kotel pak nefunguje na starou rozdvojku, nebo obráceně zapojenou zásuvku.
0

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Oprava horkovzdušnej plynovej turbíny

Príspevok od používateľa joži » 29 Dec 2019, 16:16

Nazdar.
Chcem pridat do tejto temy nakoniec aj vyriesenie problemu z teplovzusnou turbinou.
Nakoniec bolo nutne urobit novy detektor plamena, nakolko povodna elektronika bola zaliata v epoxide a nedala sa rozobrat. Z elektroniky sa vyuziva iba startovacia sekvencia kedy zapaluje modul horak. Nemal som totizto samostatny modul pre zapalovanie horaka.
Takze spravil som obvod detekcie pomocou IFD ( ionize flame detect) ktory vyuziva vodivost plamena. Vyuzil som jeden patent od vailantu, ktory som nasiel na patentovom urade. Kto chce dohlada si. Detektor je napajany striedavym napatim 24V, detekcia sa robi iba v kladej polvlne, kedy tranzistor sluzi ako prudovy zdroj a velkost ionizacneho prudu urcuje vysku napatia na ktore sa nabije kondenzator v obvode kolektora. Nasledne kondik 1u a odpor 2k2 filtruje skokovu zmenu a linearizuje priebeh napatia na kondenzatore. Nasledne je to privadzane na vstup komparatora, kde sa v invertujucom vstupe pomocou potenciometra nastavuje prah, pri ktorom sa vyhodnoti pritomnost plamena. Cim vyssia teplota horenia(vacsi plamen) tym vyssi ionizacny prud a teda aj napatie na detektore. Ostatne dve relatka a trafko sluzi na to, aby sa zapol plynovy ventil aj pri startovacej sekvenci. Na 230V vstup ide vystup na elektrovenril plynu z povodnej elektroniky, ten je aktivny pocas startovacej sekvencie potom uz rele drzi komparator detektora ak plamen ostane horiet aj po nastartovani.
Prikladam aj schemu z hodnotami, mozno niekomu pomoze.
Poznamka: plamen zapalovaca dokaze nabit kondenzator detektora na priblizne 400-600mV, velke horaky do 2V

Video z testovania:
https://www.facebook.com/10000069132794 ... 12091/?d=n
Prílohy
4E30605D-2EDD-4191-985C-9235C5C73AEA.jpeg
2D4F0EFB-22D4-456E-A8AC-9482559F96D7.jpeg
23655FCA-4F97-4E1D-A237-3DF862AD9731.jpeg
CB464988-D9A1-49CC-9963-185D95A59CFB.jpeg
0

eSKo-man
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 10 Aug 2013, 12:10
Bydlisko: Oslany

Re: Oprava horkovzdušnej plynovej turbíny

Príspevok od používateľa eSKo-man » 02 Jan 2020, 21:13

V dnešnej dobe sa nájde málo dobrých a ochotných ľudí. Jožko je jeden z nich. Veľká vďaka :thumbup:
0

MarekRS2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 25 Jan 2011, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 33

Re: Oprava horkovzdušnej plynovej turbíny

Príspevok od používateľa MarekRS2 » 03 Jan 2020, 20:34

V naftovych bufikoch sa vyuziva aj fotorezistor na sledovanie pritomnosti plamena a funguje to dobre. Neviem ale ako je to s intenzitou a vlastnostami plamena pri horeni plynu a nafty ci su tam nejake rozdiely.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Oprava horkovzdušnej plynovej turbíny

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Jan 2020, 21:53

Aj pri priemyselných plynových horákoch sa používajú niekde fotobunky,ale je to menej spolahlivé, ako ionizácia,pretože sa priezory zanášajú prachom a potom horáky neštartujú.V domových kotloch je preto spolahlivejšia kontrola ionizácie.
Vyriešil si to šikovne, na ten účel to postačuje,pokial to zavrie plyn do 2 sekúnd po nezapálení plameňa,ale na kotol v dome by som nemal odvahu to takto ubastliť, to smrdí prúserom. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok