datovy rozvadzac v kupelni

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

datovy rozvadzac v kupelni

Príspevok od používateľa jany+ » 13 Feb 2020, 07:31

Stojim pred ulohou montaze datoveho rozvadzaca.
Problem je v tom, ze vsetky datove kable su vyvedene v kupelni. Toto som zatial este nezazil, ale ten projektant by si asi zasluzil nakopat, tak ako elektrikar, ktory tie kable tahal. Sice sa jedna o maly dom a priestor na technicku miestnost tam asi nikde neostal. Dom ma aj pojd, ale tam by som to asi nedal, kedze v zime tam bude urcite pod 0°C.
Ja nie som projektant ani revizak, ale niekde som pocul, ze podla novych predpisov musi uz pri priprave projektu spolupracovat projektant aj s revizakom, prip. aj s el. monterom.

OK, kable su natahane treba ich pospajat.
V kupelni o rozmeroch cca 2.5m x 2.5m kde su vyustene kable je sice v stene zabudovana nejaka scame krabica, ale tam by snad vosiel mozno 8 portovy switch. Planuje sa tam 16 portovy switch, modem, a mozno (v buducnosti) nejake NASko.
Datove kable su vyustene v rohu pod stropom. Je to v zone 3. Takze teoreticky by tam el. zariadenie s krytim IP 20 mohlo ist. V dome (aj v kupelni) je rekuperacia a majitel tvrdi, ze v kupelni nebude vlhko.

Dalsia zaujmava vec. V kupelni je aj plynovy kotol a bojler. Tymto som to asi fakt zabil. Nevsimol som si ci je v kupelni detektor plynu, ktory by bol napojeny na plynovu klapku a v pripade uniku vie klapku zavriet. ale asi nie je.

Ako vyriesit teda datovy rozvadzac v kupelni ?
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: datovy rozvadzac v kupelni

Príspevok od používateľa Daevid » 13 Feb 2020, 09:30

Keďže tu už myslelo niekoľko ľudí pred tebou riťou, tak moc možnosti teda nemáš.

Ja by som to riešil asi takto: Za predpokladu že do izieb sú vyvedené aspoň dvojzásuvky, tak by som do toho rozvádzača dal iba kompaktný 16port switch alebo dva 8 portové na seba a nič viac. Ostatne zariadenia by museli isť do jednotlivých izieb kde sú vývody. K jednej dvojzásuvke by išiel router, jedným portom by bol vedený internet k routru a druhým internet do switchu (ak by tam ale mala byť optika, tak už je problém). Napájanie switchov by mohlo byť aj PoE. Umiestnenie NASu atď nech si potom rieši majiteľ ale mať ho v kúpelní a ešte malej uzavretej krabici bez vetrania je blbosť.

V kúpeľni bude vždy vlhkosť, vždy keď si dá obyvateľ domu horúcu sprchu alebo vaňu...

Že je na povale 0°C vôbec nevadí, ak budú zariadenia v uzatvorenom rozvádzači, tak samé o sebe generujú nejaké teplo a v tom rozvádzači by si ho mohli udržať. 0°C zariadeniam nevadí, problém je presne opačný. V lete tam totiž môže byť cez 50°C a to už sa nemusia zvládať uchladiť. Kondiky také teplo tiež nemusia...
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: datovy rozvadzac v kupelni

Príspevok od používateľa Merak » 13 Feb 2020, 09:48

Kúpeľňa už nemá zónu 3.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: datovy rozvadzac v kupelni

Príspevok od používateľa jany+ » 13 Feb 2020, 11:10

Daevid napísal:Keďže tu už myslelo niekoľko ľudí pred tebou riťou, tak moc možnosti teda nemáš.

Ja by som to riešil asi takto: Za predpokladu že do izieb sú vyvedené aspoň dvojzásuvky, tak by som do toho rozvádzača dal iba kompaktný 16port switch alebo dva 8 portové na seba a nič viac. Ostatne zariadenia by museli isť do jednotlivých izieb kde sú vývody. K jednej dvojzásuvke by išiel router, jedným portom by bol vedený internet k routru a druhým internet do switchu (ak by tam ale mala byť optika, tak už je problém). Napájanie switchov by mohlo byť aj PoE. Umiestnenie NASu atď nech si potom rieši majiteľ ale mať ho v kúpelní a ešte malej uzavretej krabici bez vetrania je blbosť.

V kúpeľni bude vždy vlhkosť, vždy keď si dá obyvateľ domu horúcu sprchu alebo vaňu...

Že je na povale 0°C vôbec nevadí, ak budú zariadenia v uzatvorenom rozvádzači, tak samé o sebe generujú nejaké teplo a v tom rozvádzači by si ho mohli udržať. 0°C zariadeniam nevadí, problém je presne opačný. V lete tam totiž môže byť cez 50°C a to už sa nemusia zvládať uchladiť. Kondiky také teplo tiež nemusia...
V tomto pripade je to dost na prd., pretoze zakaznak ma uz datovy rozvadzac kupeny + vyzbroj, patch panel, switch atd ... Ono este som zabudol napisat, ze tam bude este rolldor, takze az tak moc v kupelni to nebude, ale nikto nevie, kedy bude rolldor otvoreny, alebo zatvoreny.

A moze byt v blizkosti plynoveho kotla umiestneny datovy rozvadzac ?
Ono je jasne, ze dnes sa snazia natlacit vsetko na jedno miesto, ale co uz ked je to tak naprojektovane (ja nie som projektant, ale urcite by som to tam nenaprojektoval)
Merak napísal:Kúpeľňa už nemá zónu 3.
Takze zona 0, 1, 2 ostali a zona 3 uz v norme neni definovana ? Cize ak zariadenie je mimo zonu 0, 1, a 2 tak by nemal byt problem ?
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: datovy rozvadzac v kupelni

Príspevok od používateľa marioo » 13 Feb 2020, 11:54

Bude tam vlhko ... a na konektoroch (niektorých) to bude po čase vidieť...
Naozaj by bolo najlepšie tam dať iba switch s poe a šuchnuť to hocikam inam...

Ale toto by normálny človek nenaprojektoval ...
0

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: datovy rozvadzac v kupelni

Príspevok od používateľa jany+ » 13 Feb 2020, 12:04

Bohuzial uz to nie je kde premiestnit, ked z miestnosti su natahane cat5e kable. Teraz mi uz len ide o bezpecnostne hladisko.
Ja som ani nevidel ako je tam spravena elektrika, ale predpokladam, ze cela kupelka je cez chranic. Videl som tam aj dotiahnuty zltozeleny, tak uz nie je problem potiahnut ho k datovemu rozvadzacu.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: datovy rozvadzac v kupelni

Príspevok od používateľa marioo » 13 Feb 2020, 14:40

ide o tu vlhkosť a vykyvy teplôt a kondenz ktorý tam môže vznikať..
0

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: datovy rozvadzac v kupelni

Príspevok od používateľa jany+ » 13 Feb 2020, 14:55

Ja to tam teda dam, ak tam bude vlhkost, tak datovy rozvadzac ma este otvor na ventilator. Myslim, ze je tam pripravena (zaslepena diera na 100 fan).
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: datovy rozvadzac v kupelni

Príspevok od používateľa marioo » 13 Feb 2020, 15:05

pošli foto
0

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: datovy rozvadzac v kupelni

Príspevok od používateľa jany+ » 13 Feb 2020, 15:09

ale foto coho ? toho rozvadzaca ?
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: datovy rozvadzac v kupelni

Príspevok od používateľa marioo » 13 Feb 2020, 15:27

aj rozvádzača aj umiestnenie v kupelni
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 556
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: datovy rozvadzac v kupelni

Príspevok od používateľa Victorio » 13 Feb 2020, 16:12

keďže neviem, kde a ako je to umiestnené, ale nestálo by za úvahu vysekať dieru do steny, a prístup do rozvádzača dať z inej miestnosti, a od kúpeľne to úplne odizolovať, napr. konštrukciou zo sádrokartónu a dôkladne utesniť ?
Ono pokiaľ je kúpeľňa dobre vetraná, tak by som možno až taký problém nevidel, my máme napr. kúpelňu odvetranú do komína, ktorý má dobrý ťah, takže sa tam ani okno nerosí :) Vyššia vlhkosť môže byť napr. v inej chladnej miestnosti, napr. v predsieni a pod.
0

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: datovy rozvadzac v kupelni

Príspevok od používateľa jany+ » 13 Feb 2020, 16:32

Planujem to dat na vyznacene miesto (cervenou).
Co sa tyka sprchocieho kuta a umyvadla, tak su uhlopriecne na druhej strane kupelni.
Rozvadzac je dost robusny, rozmery ma 60*40*35
https://datacomp.sk/linkbasic-rack-skri ... 44383.html
Tou cervenou cierou je naznacene, kde ma byt rozvadzac a ta dlha ciara je buduci rolldor. cize to bude este od kupelne oddelene tym rolldorom
Prílohy
IMG_20200210_175243.jpg
IMG_20200210_175321.jpg
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 556
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: datovy rozvadzac v kupelni

Príspevok od používateľa Victorio » 13 Feb 2020, 17:14

No priamo "ideálne" miesto na zrážanie vlhkosti, predpokladám vonkajšia stena, oslabená hrúbka tou krabicou a v rohu, rolldor to ešte zhorší.
lebo zabráni prúdeniu vzduchu a v tom mieste bude ešte chladnejšie.
Ale možno, možno aj nie, závisí od toho, koľko vlhkosti sa v kúpelni vyprodukuje, a na akú teplotu domáci vykurujú , ak bude povedzme v kúpeľni 25 stupňov, a nedoprajú si denne hodinku sprchovani a :lol: tak to nemusí vôbec byť problém.
A čo bude vnútri rozvádzača ? Predpokladám, nejaký switch, UPS , router ? Niektoré zariadenia majú snímač vlhkosti takže pri prekročení limitu by sa mali vypnúť. Ale to mali asi skôr kopírky, už som dávnejšie nevidel na doske elektroniky takýto senzor.
Ak už je to tak, nechaj to a upozorni majiteľov že to v budúcnosti môže byť problém, a budú to musieť premiestniť.
0

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: datovy rozvadzac v kupelni

Príspevok od používateľa jany+ » 13 Feb 2020, 17:15

Victorio napísal:keďže neviem, kde a ako je to umiestnené, ale nestálo by za úvahu vysekať dieru do steny, a prístup do rozvádzača dať z inej miestnosti, a od kúpeľne to úplne odizolovať, napr. konštrukciou zo sádrokartónu a dôkladne utesniť ?
Ono pokiaľ je kúpeľňa dobre vetraná, tak by som možno až taký problém nevidel, my máme napr. kúpelňu odvetranú do komína, ktorý má dobrý ťah, takže sa tam ani okno nerosí :) Vyššia vlhkosť môže byť napr. v inej chladnej miestnosti, napr. v predsieni a pod.
Nie to neprichadza do uvahy, lebo ta stena je obdodova (to by musel byt rozvadzac vonka :) )
V kupelni (a aj v celom dome) je rekuperacia + bude tam ten rolldor
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: datovy rozvadzac v kupelni

Príspevok od používateľa Jirka84 » 13 Feb 2020, 18:19

Nechci být za répala, ale délka kabelů se mi jeví dost dlouhá na to, abych přemístil rozvodnici za tu stěnu vpravo (za pračkou) a kabely tou tlustou troubou do ní.Tu díru po krabici bych pak prachprostě zazdil a zapravil stejným šmejdem , co je kolem ní (asi sádroš - pět základních druhů).
Samozřejmě že okno je na obvodové zdi, ale za tou "skříní" čínským názvem "rolldor" = " 罗多" po celé stěně až k pračce bude jistě další místnost. Pokud je ale taky obvodová, tak za tou skříní bude brzy plíseň, ať bude větratelná, se zády nebo bez nich - praxe je sviňa... :wink: .
PS nevím co je "rolldor", a pak mě "to" taky uráží na slovenském webu , protože toto slovo není ani slovenské ani české natož pak 钦斯基 :lol:
Nebo jsem snad na neznámém webu, webu "hatlamanštiny", která není ani v Translátoru? :evil:
Stydíte se psát slovensky, protože mateřským jazykem už neumíte ani psát? Nebo chcete "vypadat" světově?
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: datovy rozvadzac v kupelni

Príspevok od používateľa jany+ » 13 Feb 2020, 19:14

Ano kable su tak asi 1m dlhe, mozno aj viac (este ze aspon to tam elektrikar nechal (radsej 2m dlhsie ako keby mal 1cm chybat)). Kable pojdu do patch panelu, cize aspon tak 70-80 cm by mali mat aby bol priestor na montaz.
Bohuzial nie je mozne premiestnit to ani za stenu kde je pracka, pretoze tie 2 steny ktore su na fotke su obidve obvodove. Dam to tak ako je to vyznacene na fotke a uvidime po nejakom case prevadzkovania.
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: datovy rozvadzac v kupelni

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 13 Feb 2020, 19:33

Nechcem rýpať (teda chcem), ale ako by si preložil patch panel. Niektoré veci sa proste neprekladajú, a ked ich niekto nasilu preloží vyzerá to divne. A v dnešnej dobe sa šetrí čas či chceš či nie rolldoor je napísané rýchlejšie ako posuvné dvere.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: datovy rozvadzac v kupelni

Príspevok od používateľa marioo » 13 Feb 2020, 23:42

Ten kto to tam naprojektoval by si zaslúžil Nobelovku... a k tomu kartón SAVA na odstraňovanie plesne ktorá tam vznikne
Prax ukáže. A čo je nad tým? Prevrtať sa hore a dať to tam?
0

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: datovy rozvadzac v kupelni

Príspevok od používateľa jany+ » 14 Feb 2020, 07:33

dalsia kupelna :biggrin:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok