zapojenie svetla na 3 vypínače

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

breky023
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 10 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: DWD
Vek: 30

zapojenie svetla na 3 vypínače

Príspevok od používateľa breky023 » 17 Apr 2020, 11:39

Dobrý deň,

vedel by mi niekto poradiť, ako ponápajať a čo potrebujem?
Svoje svetlo v izbe mam napojene na vypínač pri dverách(JEDNOTKOVY).
z neho mam poťahane káble ku dalším dvom DVOJVYPINACOM pri posteli (dvojvypinač preto, lebo z druhym tlačitkom chcem ovladať podsvietenie postele/led pasik). tie vypinače mam tiež prepojene, no neviem ake vypinače potrebujem a ako ich napojiť. mam pôvodne kupeny križiak a dve dvojite šestky, no nedarí sa. Pripajam "schemu" ako mam poťahane káble, chyba mohla nastať aj tam no to už nezmenim keďže mam steny už spravené.

Ďakujem
Prílohy
vypinace.PNG
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: zapojenie svetla na 3 vypínače

Príspevok od používateľa ondistef » 17 Apr 2020, 15:01

Ak z toho nákresu a popisu dobre chápem tie dvojvypínače sú č. 5b (6+6) a ten obyčajný jednotkový musíš vymeniť za vypínač č.7.
Otázne je koľko vodičov máš privedených k tej pôvodnej jednotke (viď nižšie zapojenia vypínačov).
Predpokladám, že tam, nemáš potrebný počet vodičov, takže to budeš musieť cele prerobiť.
zapojenie vypínačov
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: zapojenie svetla na 3 vypínače

Príspevok od používateľa Victorio » 17 Apr 2020, 16:37

nie je v súčasnosti už výhodnejšie neťahať káble, ale použiť bezdôtové vypínače ? odpadajú problémy s ťahaním, dopĺňaním vodičov, riešenie ich umiestnenia, prípadne počtu.
iba nemám reálne skúsenosti s tým, ako dlho vydržia batérie v ovládačoch.
práve s výdržou batérií mám negatívnu skúsenosť že tie 12v batérie napr. v alarm čidlách vydržia tak rok, v termostatických batériach smart systému aj menej ale tie ovládajú motorčeky, a v pir zase elektroniku a napr. aj signálnu ledku, ktorá si tiež pri častom blikaní niečo vypýta.

mám tiež na dlhej chodbe s predsieňou tri vypínače, v strede je krížový, na koncoch prepínacie, a pripojené dve svietidlá, ale práve chcem rozdeliť aby svietidlá sa dali ovládať samostatne, preto zvažujem bezdrôtový vypínač / e do každého svietidla dám jeden, a potom potrebujem jeden bezdrôtový dvojitý vypínač a dve jednoduché.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: zapojenie svetla na 3 vypínače

Príspevok od používateľa pablox » 17 Apr 2020, 18:42

Ja som to riešil bezdrôtovými vypínačmi z Ebay, baterky som tam dal v 2016 po nasťahovaní do bytu a držia dodnes. Sú tam 12V do ovládačov, mám to na ovládanie svetla v chodbe z dvoch miest (nebola možnosť doplniť káble). A to sa s nimi cvaká dosť často.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

breky023
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 10 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: DWD
Vek: 30

Re: zapojenie svetla na 3 vypínače

Príspevok od používateľa breky023 » 18 Apr 2020, 13:28

ondistef napísal:Ak z toho nákresu a popisu dobre chápem tie dvojvypínače sú č. 5b (6+6) a ten obyčajný jednotkový musíš vymeniť za vypínač č.7.
Otázne je koľko vodičov máš privedených k tej pôvodnej jednotke (viď nižšie zapojenia vypínačov).
Predpokladám, že tam, nemáš potrebný počet vodičov, takže to budeš musieť cele prerobiť.
zapojenie vypínačov
myslel som jednotlačitkovy, ale je to križiak (č. 7)
ano z pôvodneho vypínaču šiel iba jeden kabel, mal isť azda 2x?
prerobiť to totižto nepôjde, už mam spravené nové steny tak vymýšľam čo sa dá.
momentalne som na tom tak že svetla funguju z troch miest, ale ta ledka iba z jednej strany a na druhej je dalši č.7
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: zapojenie svetla na 3 vypínače

Príspevok od používateľa marioo » 18 Apr 2020, 13:57

Keď nemáš káble v stene tak len bezdrôtovo... (teda myslím dostatočný počet žíl pre zapojenie ovládania z viacerých vypínačov)
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: zapojenie svetla na 3 vypínače

Príspevok od používateľa Samanko » 18 Apr 2020, 16:18

S tvojimi vedomostami to nikdy funkcne a bezpecne nebude.. Zavolaj si elektrikara na miesto, inak to nepojde + to plati aj na tvoju druhu temu. Uz ti blika dom ako vianocny stromcek, musi ti zhoriet aby si sa prestal sparat do elektriky sposobom pokus-omyl ?
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok